55354

Чарівний світ Наталі Забіли

Практическая работа

Педагогика и дидактика

Мета: формування ключових компетентностей: вміння вчитися –самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної дотримуватися норм мовленнєвої культури зв’язно висловлюватися в контексті змісту вникати в суть прочитаного...

Украинкский

2014-03-24

136 KB

15 чел.

110 річниці від дня народження Наталі Забіли                                                                              

Тема та завдання проекту

 Чарівний світ Наталі Забіли

3-Б  клас

Мета заходу:  Пов’язати вивчений на уроках позакласного читання  матеріал із життям, використати навички учнів,  які вони здобули на уроках читання щодо аналізу ліричних творів, виявити рівень засвоєння учнями словникового матеріалу,  удосконалювати  навички виразного  читання текстів,  розвивати творчість,  фантазію школярів

Наш задум.  Для чого це потрібно?

Якомога більше дізнатися про життя письменниці, її творчість для дітей; розглянути різні жанри, в яких вона творила: казки, вірші, п’єси, колискові…  

Дидактична характеристика проекту:

тип проекту:

  •  за предметною галуззю – міжпредметний (українське читання і образотворче мистецтво, трудове навчання, музика);
  •  за тривалістю – середньої тривалості (один тиждень на дослідження, 1 урок образотворчого мистецтва, 2 уроки музики, 2 уроки читання (за програмою), 1 урок розвитку зв?язного мовлення, 3 заняття гуртка з трудового навчання по конструюванню, 4 заняття членів драматичного гуртка «Блискавка», проведення тематичних батьківських зборів);
  •  за характером контактів – вчитель, учні 3-Б класу, їх родини, друзі;
  •  за основною діяльністю -     пошуково - відтворюваний;
  •  за характером координації – з безпосередньою координацією;
  •  за формою проведення –  дослідницька робота дітей з наступною презентацією матеріалів проекту;
  •  за кількістю учасників – груповий (4 групи).  
  •  об’єкт пізнання: Наталя Забіла, її творчість.
  •  навчальні цілі та очікувані результати: поглибити знання та сформувати власне ставлення щодо творчості дитячої письменниці, вчити працювати з додатковою літературою та іншими джерелами інформації; розвивати вміння виконувати певну роботу в співпраці з однолітками, співпереживати за спільну справу, поважати думку інших; виховувати такі моральні якості, як: самостійність,  цілеспрямованість, гуманність, екологічну вихованість;
  •  спосіб вирішення проблеми: робота з додатковою літературою, використання інших засобів інформації, самостійна дослідницька та аналітична робота дітей з учителем, батьками,  власна творчість дітей;
  •  освітній продукт: презентація, саморобні книжечки, малюнки, вироби з паперу.

План виконання проекту

  1.  Мотивація  значущості проектної діяльності з даної теми.
    1.  Обговорення ідей,  щодо вирішення проблеми та  її представлення.
    2.  Формулювання завдань, які вирішуватимуться.
    3.  Визначення джерел потрібної інформації.
    4.  Об'єднання у творчі групи. Розподіл обов’язків між учасниками.
    5.  Вивчення та аналіз зібраної інформації.
    6.  Визначення деталей, які можливо проілюструвати у колективній роботі.
    7.  Оформлення колективної роботи.
    8.  Аналіз  та оцінювання роботи учасників проекту.
    9.  Презентація матеріалів проекту

Правила взаємодії під час проекту:

  •  Працювати дружно, злагоджено, разом.
  •  Усе, що пропонує товариш, сприймати й обговорювати спокійно.
  •  Викладати свої ідеї, думки по черзі, всіх вислуховувати до кінця, не перебивати.
  •  Радитись з товаришами, дорослими, приймати рішення  спільно.
  •  «Запозичати» ідеї в інших груп з їхнього дозволу.
  •  Бути доброзичливими, старанними, відповідальними.
  •  Доводити свою справу до кінця.

Очікуваний результат:

  1.  Саморобні книжечки з віршованими творами письменниці
  2.  Виставка малюнків за казками Н.Забіли
  3.  Конкурс читців-декламаторів  віршів поетеси
  4.  Фото колаж «Книга – джерело знань»
  5.  Презентація від батьків «110 річниці з дня народження письменниці присвячується…»
  6.  Квіти своїми руками
  7.  Відгук на прочитаний твір Н.Забіли
  8.  Аналіз віршів Наталі Забіли про природу
  9.  Екскурсія до міської дитячої бібліотеки

Інсценізація казки «Про Півника, курочку і хитру Лисичку»

Додатки до відкритого уроку, п.8: «Аналіз віршів Наталі Забіли про природу»

Клас: 3

Предмет. Українське читання

Тема.    Позакласне читання.  Вірші Наталі Забіли про природу

Мета: формування ключових компетентностей:

 вміння вчитися –самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії;

загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту, вникати в суть прочитаного;

соціальної – здатність працювати в групі, в парі, з усіма в колективі;

громадянської – відповідальність за свої вчинки, формувати оцінні судження;

 формування предметних компетентностей: поглибити знання  про творчість Н. Забіли, активізувати читацьку пильність; удосконалювати вміння аналізувати вірш, виразно декламувати; прищеплювати моральні якості: ввічливість, доброту, чемність; виховувати любов до природи.

Тип уроку: позакласне читання

Особливості проведення уроку:  урок розроблений з використанням  інтерактивних технологій, мультимедійних презентацій, в основу покладено етап роботи над проектною діяльністю «Чарівний світ Наталі Забіли»

Обладнання: виставка книг, мультимедійний проектор, ілюстрації до творів Н.Забіли, саморобні книжечки, учнівські відгуки на прочитаний твір, роздатковий матеріал.

Використана література:

Енциклопедія педагогічних технологій та інновацій - Харків: Основа, 2011.

Телячук В.П., Лесіна О.В. Інноваційні технології в початковій школі -  Харків: Основа, 2007.

Пометун О., Пироженко Л.  Сучасний урок – Київ: Видавництво АСК,

Хід уроку

І. Організація класу.

1. Я вітаю сонечко: «Здрастуй, золоте!»

Я вітаюсь з квіткою – хай собі росте!

Я вітаюсь з дощиком: «Лийся, як з відра!»

Друзям  усміхаюся, з усіма вітаюся, зичу всім добра!

2. Актуалізація опорних знань.

- Чуєте, ластівка прилетіла. Принесла нам гарну звістку, що прийшла весна. Багато років тому, в перші дні весни народилася дівчинка Наталка. І саме їй ми присвячуємо сьогоднішній урок.

- А нашим гостям ми представимо до уваги один з  етапів  роботи над проектом  «Чарівний світ Наталі Забіли» - вивчення поезії авторки про природу. Тема уроку записана на дошці, метою нашого уроку є…

ІІ. Презентація робіт.

  1.  Допомагати нам буде ластівка. Перегорне вона сторінку і поверне нас в минуле. А ми послухаємо виступ біографів. 
  •  Діти, що найбільше вас приваблює в творах Наталі Забіли? (відповідають)
  •  Так, вони захоплюють цікавими пригодами, зачаровують фантазією,  та найголовніше – вони випромінюють материнську любов.
  •  Цікаво, де і як навчилася творити Наталя Забіла? Як стала дитячою письменницею?
  •  Дитинство Наталки промайнуло в Петербурзі, де вона народилася 5 березня 1903 року.
  •  Кажуть, вона народилася в сім’ї талановитих людей.
  •  Я прочитала, що дід Наталі був славетним скульптором і академіком.
  •  Так, саме в Україні, на прадідівській землі, куди переїхала родина після 1917 року,  розвинувся поетичний талант дівчинки. Мешкали Забіли в містечку Люботині.
  •  Обрала наша героїня собі професію вчителя. Її вірші почали друкуватися,  побачили світ близько 200 книжок, казок, оповідань, повістей, п’єс для дітей.
  •   Наталя Забіла була нагороджена престижною премією  імені Лесі Українки.
  •  Подякуємо нашим біографам.
  •  Скажіть, які твори подобаються вам? (відповідають учні, називають твори, які їм запам’яталися, сподобались).
  1.  Перегортає ластівка сторінку. Не терпиться їй покрасуватись на сторінках дитячої книги. Сьогодні ми попрацюємо саме над поезією письменниці про природу.
  •  Давайте її привітаємо рядками з вірша  «Пташка»
  •  Ластівка у нас віртуальна, її слова прочитає…
  •  Решта діток –  слова автора.
  •  Ох, ви і нащебетали, ніби зграя пташок залетіла до нас у клас.
  •  Пригадайте. У якому оповіданні  письменниця  написала про перелітних  птахів ( в оповіданні «Ластівка»? с. 3)

- Які пташки прилітають до нас із теплих країн? (журавлі, качки, лелеки, ластівки)

- Наталя Забіла складала такі гарні вірші, що композитори легко підбирали мелодію і народжувалася пісня.

- Нагадайте, які ми з вами вивчили? («Жила собі бабуся», Коник – стрибунець», «Річечка»)

3. Фізкультхвилинка.

  •  Притомились дітки трішки, так і хочеться тепла, промочить в калюжці ніжки, бо прийшла до нас весна… «Річечка»
  1.  Засвітило сонечко – хоче нас нагріти. А ми будемо в гості весну просити.

- Я прочитаю вірш «Весна», ваше завдання – звернути увагу на епітети, метафори для аналізу.

1). Декламування вірша вчителем.

2). Про що вірш?

3). З якою метою написала його Н.Забіла?

Читання ланцюжком.

4). Скільки строф?

Словникова робота: які слова не зрозуміли?

5). Назвіть епітети.

6). Метафори.

7).  Що таке партитура вірша?

8). Як треба працювати над розбивкою тексту для виразного читання?

- паузи

- логічний наголос

- сила голосу

- На дошці у нас написано вірш «Весна». Ми разом складемо партитуру  першої строфи, другої - самостійно і прочитаємо за партитурою.

Учні читають вірш, аналізують за схемою, яка записана на слайді презентації.

Роблять креслення у своїх саморобних книжечках. Читають.

5. Групова робота.

Ми весняні діточки,

Сині-сині квіточки.

Землю прикрашаємо,

Килимом встеляємо.

Про весну віщуємо,

Радість всім даруємо. (Пролісок)

Із перлин разочок,

зелений листочок.

Аромат духмяний

тішить ліс весняний. (Конвалія)

Лист зелений не пропав,

а під снігом задрімав,

щоб у синю сукенчину

одягнуть весняну днину. (Барвінок)

І – «Пролісок», ІІ – «Конвалія», ІІІ – «Барвінок».

Завдання: 1.  написати аналіз за схемою.

        2. прочитати вірш напам’ять Н.Забіли - 2 строфи (оплесками діти підтримують і оцінюють)

  - Ми говоримо про весняні квіти, де ще ми могли прочитати назви цих квітів, чим вони відрізняються від інших? Червона книга. Про що це говорить – що їх рвати не можна. Серед рослин такими є підсніжник білосніжний, пролісок, конвалія, первоцвіт, крокус, цибуля ведмежа, зозулині черевички та інші. На ваших столах стоять вази з квітами, зробленими своїми руками, такий подарунок буде приємним вашим мамам, бабусям і корисний – ви зберігаєте частину живої природи.

6. Хвилинка релаксації. Зарядка для очей.

7. Малюнок найкращий у…(за таємним голосуванням) переміг малюнок …

8. Зачитування відгуків.

9. Казковий аукціон.

1. Жабка – дід і жабка – бабка,

Мама- жабка, тато-жабка

І веселе маленя

Жабенятко – жабеня… (Вередливі жабки)

2. реготілась, реготілась,

Поки й луснула вона!

І нікого не зосталось –

Тільки казочка смішна. (Черевик, соломинка та булька)

  1.  І не зчувся, як в торбинці

Опинився наш співець!

І лисичка по стежинці

В ліс побігла навпростець. (Плискачик)

  1.  Та й вузенька ж кладка ця,

Розійтися ніде…

  •  Гей, піду спочатку я,
  •  Потім ти вже підеш! (Двоє козенят)

ІІІ. Підведення підсумку уроку.

  1.  Про творчість якої поетеси ми сьогодні говорили?
  2.  Яку річницю від  дня народження ми відзначаємо?
  3.  Що найбільше сподобалось, запам’яталось?
  4.  Тести.
  5.  Оцінювання.

IV. Домашнє завдання.

  1.  Вибрати ім’я  письменника, з творчість якого ви хотіли б познайомитись.
  2.  Скласти кросворд за віршами Н.Забіли.

АНАЛІЗ ВІРША

1. Автор ________________________________________________

2. Назва _________________________________________________

3. Тема __________________________________________________

4. Ідея ___________________________________________________

5. Кількість строф ___________________________________________________

6. Епітети (прикметника, красиві слова) ___________________________________________________

7. Метафори (переносне значення слова) ___________________________________________________

8. Римовані слова ___________________________________________________

Я  - УЧИТЕЛЬ

Контроль за відповідями

                        І команда                     ІІ команда                  ІІІ команда

Бали:____________________________________________________

Помилки _________________________________________________

Прізвище _________________________________________

ТЕСТИ

1.У якій родині народилася Наталя Забіла?

А. у родині вчителів,

Б. у кріпацькій,

В. у дворянській.

2. Ким був дід письменниці?  Вибери два варіанта відповіді.

А. Артист.

Б. Академік.

В. Скульптор.

Г. Художник.

3.Після 1917 року родина переїхала до:

А. Люботина

Б. Львова

В. Лисичанська

4. Яку професію обрала Н.Забіла? ______________________________________

5. Скільки книг написала письменниця?_________

6. Якою премією, першою в Україні, була нагороджена Наталя Забіла у 1972 році?

_____________________________________________________________________

7. Знайти у вірші «Весна» риму до слів:

Ланами - __________________________________________

Землі  – ______________________________________

Правицю  –________________________________

Підведе  - ______________________________

САМООЦІНКА діяльності на уроці

Правильність відповідей _____________

Поведінка_______

Активність _________________                                             Загальний бал за урок _________________

 

Гра «Впізнай казку»

1. Що за хата? Хто тут є?

Хто здіймає сміх та галас,

Зовсім спати не дає?

— Є тут мишка-гострозубка,

Є тут зайчик — куций хвіст,

Є тут білка — тепла шубка… («Рукавичка»)

Була Лисиця скупердяйка,

Що гіршу й в світі не знайти.

Зате ж була вона хазяйка —

Могла й зварити, і спекти. («Лисиця й Журавель»).

... І тут вона усі зайчачі

І ковдри, й подушки стягла,

Вляглась на припічку гарячім,

Стулила очі й захропла... («Зайчата і свиня»).

…Півник – когутик, зламай мені прутик,

Хоч невеличкий, хоч дві кислички… («Про Півника, Курочку, та хитру Лисичку»)



 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

81547. Биотрансформация лекарственных веществ. Влияние лекарств на ферменты, участвующие в обезвреживании ксенобиотиков 105.66 KB
  Гидрофобные соединения легко проникают через мембраны простой диффузией в то время как лекарственные вещества нерастворимые в липидах проникают через мембраны путём трансмембранного переноса при участии разных типов транслоказ. Следующие этапы метаболизма лекарственного вещества в организме тоже определяются его химическим строением гидрофобные молекулы перемещаются по крови в комплексе с альбумином кислым агликопротеином или в составе липопротеинов. В зависимости от структуры лекарственное вещество может поступать из крови в клетку...
81548. Основы химического канцерогенеза. Представление о некоторых химических канцерогенах: полициклические ароматические углеводороды, ароматические амины, диоксиды, митоксины, нитрозамины 135.77 KB
  В покоящихся клетках ДНК двухспиральна и азотистые основания защищены от воздействия повреждающих агентов. Первичные или вторичные эпоксиды обладая высокой реакционной способностью могут взаимодействовать с нуклеофильными группами в молекуле ДНК. Метаболизм нитрозаминов микросомальной системой окисления приводит к образованию иона метилдиазония который способен метилировать ДНК клеток индуцируя возникновение злокачественных опухолей лёгких желудка пищевода печени и почек Основным продуктом взаимодействия нитрозаминов с ДНК клетки...
81549. Особенности развития, строения и метаболизма эритроцитов 107.69 KB
  Эритроциты - высокоспециализированные клетки, которые переносят кислород от лёгких к тканям и диоксид углерода, образующийся при метаболизме, из тканей к альвеолам лёгких. Транспорт О2 и СО2 в этих клетках осуществляет гемоглобин, составляющий 95% их сухого остатка. Организм взрослого человека содержит около
81550. Транспорт кислорода и диоксида углерода кровью. Гемоглобин плода (HbF) и его физиологическое значение 152.69 KB
  Поэтому в легочных капиллярах происходит насыщение крови кислородом а в тканевых капиллярах где парциальное давление кислорода резко снижено осуществляется отдача кислорода тканям. Содержание гемоглобина в крови здорового человека составляет...
81551. Полиморфные формы гемоглобинов человека. Гемоглобинопатии. Анемические гипоксии 135.14 KB
  Гемоглобинопатии. Анемические гипоксии Гемоглобины взрослого человека В эритроцитах взрослого человека гемоглобин составляет 90 от всех белков данной клетки. Гемоглобин А основной гемоглобин взрослого организма составляет около 98 от общего количества гемоглобина тетрамер состоит из 2 полипептидных цепей α и 2 β 2α2β.
81552. Биосинтез гема и его регуляция. Нарушения синтеза тема. Порфирии 175.5 KB
  Нарушения синтеза тема. В костном мозге гем необходим для синтеза гемоглобина в ретикулоцитах в гепатоцитах для образования цитохрома Р450. Первая реакция синтеза гема образование 5аминолевулиновой кислоты из глицина и сукцинилКоА идёт в матриксе митохондрий где в ЦТК образуется один из субстратов этой реакции сукцинилКоА. В цитоплазме проходят промежуточные этапы синтеза гема: соединение 2 молекул 5аминолевулиновой кислоты в молекулу порфобилиногена дезаминирование порфобилиногена с образованием гидроксиметилбилана...
81553. Распад гема. Обезвреживание билирубина. Нарушения обмена билирубина—желтухи: гемолитическая, обтурационная, печеночно-клеточная. Желтуха новорожденных 167.22 KB
  Обезвреживание билирубина. Нарушения обмена билирубина желтухи: гемолитическая обтурационная печеночноклеточная. Биливердин восстанавливается до билирубина NDPHзависимым ферментом биливердинредуктазой. При распаде 1 г гемоглобина образуется 35 мг билирубина а в сутки у взрослого человека примерно 250350 мг билирубина.
81554. Диагностическое значение определения билирубина и других желчных пигментов в крови и моче 102.49 KB
  Так при выраженной гемолитической желтухе сопровождающейся повышением концентрации непрямого билирубина неизбежно страдают различные органы в том числе и печень что может вносить элементы паренхиматозной желтухи т. повышение в крови и моче прямого билирубина. При подпечёночной механической желтухе например при раке головки поджелудочной железы неизбежен повышенный гемолиз как следствие раковой интоксикации и как следствие повышение в крови как прямого так и непрямого билирубина.
81555. Обмен железа: всасывание, транспорт кровью, депонирование. Нарушение обмена железа: железодефицитная анемия, гемохроматоз 121.13 KB
  Нарушение обмена железа: железодефицитная анемия гемохроматоз. Освобождению железа из солей органических кислот способствует кислая среда желудочного сока. Наибольшее количество железа всасывается в двенадцатиперстной кишке.