55432

Роль прокаріотів в природі і житті людини

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Розкрити роль дробянок у природі, значення бактерій у розкладанні органічних речовин, показати значення бактерій в медицині, сільському господарстві; розвивати вміння працювати з текстом підручника, малюнками, додатковою літературою, схемами;...

Украинкский

2014-03-25

68 KB

26 чел.

Вільногірська загальноосвітня школа №2

Вільногірської міської ради  Дніпропетровської області

Розробка уроку біології

7 клас

 Виконала: вчитель біології

Матус Любов Миколаївна

Вільногірськ 2011

Вступ.

Важлива роль у збереженні і формуванні здоров’я у школі належить предмету біології: у 7 класі – «Біології рослин», у 8 класі – «Біології тварин», у 9 класі – при вивченні «Біології людини». Для вивчення цих важливих питань застосовують різноманітні форми роботи: фронтальну групову, індивідуальну. При проведенні уроку в 7 класі по формуванню здорового способу життя було використано різні інтерактивні методи навчання:

  •  розминка з розшифровкою зашифрованих слів, які записані на зворотньому боці картки;
  •  фронтальна бесіда за запитаннями; у формі гри «Мікрофон»;
  •  групова робота зі складанням схеми «Позитивне і негативне значення бактерій» з використанням підручника;
  •  рольова гра «На базарі»;
  •  робота в парах, розвиваюча навчальна гра «Розгадайте кросворд»;
  •  гра «Чарівний стілець».


 Тема: Роль прокаріотів в природі і житті людини.

Мета: 

  •  Розкрити роль дробянок у природі, значення бактерій у розкладанні             органічних речовин, показати значення бактерій в медицині, сільському господарстві;
  •  розвивати вміння працювати з текстом підручника, малюнками, додатковою літературою, схемами;
  •  виховувати уважне та бережливе ставлення до навколишнього середовища
  •  формувати та розвивати артистичні якості учнів;
  •  матеріали уроку використати для гігієнічного виховання учнів.

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань. Комбінований.

Обладнання: табл. «Бактерій», «Будова бактеріальної клітини», моделі

                     форм бактерій, опорні схеми на картках для кожного учня.

                     Плакат зі схемою-конспектом «Значення бактерій», картки з

                     зашифровкою і розшифровкою  слів до теми.

Структура і хід уроку

  1.  Організаційний  етап уроку, вступне слово вчителя.

Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитись з дробянками.

Але спершу я пропоную вам невеличку розминку.

На дошці записані зашифровані слова. Вам потрібно їх розшифрувати і скласти з ними речення.

(Зашифровані слова записані на картках, на зворотному боці картки розшифровка слів)

  •  Я Н А Н З Е Н Ч – значення
  •  А И Р О Д Р П – природа
  •  Р Т О Г И К Р А О П – прокаріот
  •  Т Ж Т Я И – життя
  •  Д Л И Н Ю А – людина

Значення прокаріотів у природі та житті людини.

  1.  Актуалізація опорних знань учнів.
  2.  Фронтальна бесіда за запитаннями у формі гри «Мікрофон».

Учитель ставить запитання з даної теми, учень швидко дає коротку відповідь і передає мікрофон наступному учневі:

Будова бактерій (одноклітинна)

Бактеріальна клітина зверху вкрита… (оболонкою)

Навколо бактеріальної клітини утворюється слизова… (капсула)

Під оболонкою знаходяться… (цитоплазма і нуклеоід)

Організми, що мають таку будову клітини, називають… (прокаріотами)

За способом живлення бактерій і ціанобактерій розподіляють на… (автотрофи і гетеротрофи)

Бактерії, що живляться готовими речовинами, називають… (гетеротрофними)

Бактерії, що живляться речовинами живих організмів, називають… (паразитами)

Бактерії, що живляться відмерлими рештками організмів, називають… (сапротрофними)

За несприятливих умов утворюють… (цисту)

Яка речовина входить до складу оболонки бактеріальної клітини? (мурен)

Розмножуються бактерії… (поділом)

  1.  Мотивація навчальної діяльності.

Фронтальна бесіда за запитаннями:

  •  Де мешкають бактерії?
  •  Чому ціанобактерій називають піонерами в плануванні нового середовища?
  •  Де знаходиться більше бактерій?
  •  Оскільки дроб’янки мешкають у різних умовах, вони відіграють важливу роль у природі та житті людини. Вона буває позитивною і негативною. І у чому ж виявляється їхнє позитивне і негативне значення?

Відповіді на останнє запитання ми знайдемо на сьогоднішньому уроці.

  1.  Вивчення нового матеріалу.

1. Робота в групах з елементами дослідницько-пошукової діяльності.

Запитання учням:

– Як називають науку, що вивчає дробянки?

Відповідь учня: – Наука, яка вивчає мікроорганізми наивається мікробіологією.

Учитель: – Я пропоную вам сьогодні на уроці стати на деякий час мікробіологами-дослідниками. Для цього вам потрібно розподілитись на дві групи дослідників. Одна із груп буде досліджувати позитивну роль бактерій, а інша – негативну. Свої дослідження ви будете заносити в зошит за такою схемою:

Після виконання даної роботи (з використанням підручника) обговорюються питання Позитивного та негативного значення бактерій та визначаються їх типи.

На дошці вивішується дана схема, учні звіряють її зі своєю, записують в зошиті.

Фізкультхвилинка

- По садочку ми гуляли,

           Яблучок в корзиночку зібрали,

Та до того, як їх вжити,

Треба їх помити.

Виходячи із отриманої інформації про бактерії, ви зрозуміли, що серед них є багато таких, які можуть викликати серйозні захворювання у людини. Для того, щоб нам із цими шкідниками боротись, потрібно знати шляхи зараження і заходи профілактики.

2. Прослухування інформаційних повідомлень учнів.

Сьогодні ваші товариші приготували повідомлення на цю тему.

Повідомлення учнів про хвороби  туберкульоз та  ангіну»

3. Проведення рольової гри.

                                 Рольова гра «На базарі»

Бабуся:

  •  Не проходьте, купуйте, купуйте консерви із свіженької тушкованої свининки, грибочки. Купуйте, не пожалкуєте!

Покупець:

  •  Скільки ж коштує ваша консерва?

Бабуся:

  •  Донечко, бери, недорого. Свіженька, смачненька, не пожалкуєш.

Покупець:

  •  Ну що ж? Коли так вихваляєте, то давайте.

(На другий день зранку)

Мама:

  •  Донечко, іди мерщій снідати, а то до школи спізнишся.

(У школі на уроці)

Учениця:

  •  Тетяно Олександрівно, мені дуже погано! Болить голова, нудить, всю трусить.

Вчителька:

  •  Оксанко! О, боже, що з тобою? Чим ти снідала сьогодні?

Оксанка:

  •  Я їла макарони із консервованим мясом свинини.

Вчителька:

–Так, все зрозуміло! Негайно потрібно викликати лікаря. А поки-що пішли до медсестри.

4).Бесіда з запитаннями:

    –  Що сталося з Оксаною?

  •  Які симптоми отруєння?
  •  Що потрібно знати, щоб запобігти отруєнням?
  •  Де потрібно купувати консерви? На що потрібно звертати увагу при купівлі консервів в магазині?

  1.  Узагальнення і систематизація знань.

1). – Розгадайте кросворд:

1. Бактерії, що забезпечують родючість грунту. (гниття)

2. Як називається паличка, яка забезпечує процеси травлення у людини, утворенні вітамінів? (кишкова)

3. Захворювання, яке викликають хвороботворні бактерії. (туберкульоз)

4. Хвороба, що спричинена бактерією клостридієм.(ботулізм)

5. Які бактерії зумовлюють цвітіння води? (ціанобактерії)

6. Засвоюють азот з повітря. (бульбочкові)

7. Збудник червоного тифу. (сальмонела)

  1.  Гра «Чарівний стілець»

Учні по черзі сідають на стілець і виступають у ролі лікаря-гігієніста, який надає гігієнічні поради:

Учень 1.

  1.  При ураженні дихальних шляхів слід користуватися захисними марлевими повязками.
  2.  Дотримуватись чистоти приміщень, тіла, одягу.

Учень 2.

  1.  Для профілактики інфекційних захворювань слід робити щеплення.
  2.  Вживати вітаміни, які підвищують стійкість організму.
  3.  Кипятити питну воду.
  4.  Правильно обробляти харчові продукти.
  5.  Мити руки перед вживанням їжі, чистити зуби, тримати у чистоті тіло.

Учень 3.

  1.  Здуті консерви споживати не слід, бо це може призвести до тяжкого отруєння.
  2.  Не купувати консерви на стихійних ринках.
  3.  На консервах слід дивитися на дату виготовлення і термін дії

  1.  Підведення підсумків уроку, оцінювання роботи учнів
  2.  Домашнє завдання.

Прочитати §54

Відповісти усно на запитання до параграфа.

Бажаючим скласти самостійно кросворд.

PAGE  4


Значення бактерій

Позитивне:

  •  грунтоутворення
  •  виробництво харчових продуктів
  •  виробництво ліків
  •  очищення водойм

ипи бактерій:

  •  бактерії гниття
  •  молочнокислі
  •  ціанобактерії (спіруліна)
  •  антибіотики, вітаміни
  •  бульбочкові бактерії

Негативне:

  •  викликають захворювання
  •  отруєння (ботулізм)

    -    «цвітіння води» (задуха риби)

  •  

Типи бактерій:

  •  туберкульоз, тиф, скарлатина, ангіна…
  •  бактерія гниття клосторидій
  •  ціанобактерії

1.

2

6

5

4       7

3


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

43186. Порядок учета и контроля выпуска и отгрузки готовой продукции 251 KB
  В настоящее время бухгалтерская служба имеет реальную возможность формировать модель хозяйственной деятельности предприятия, основываясь на базе первичных учетных документов, что вывело ее в разряд подразделений, которые, способны осуществлять прогнозирование финансового результата. Подвергнув обработке журналы хозяйственных операций, составленные в течение нескольких прошедших периодов, бухгалтерия может с определенной степенью точности предугадать величину будущей прибыли и повлиять на нее.
43187. Инфляция и её социально-экономические последствия 341.5 KB
  Проблема инфляции занимает человечество уже более 200 столетий. Целю курсовой работы является : раскрыть смысл процесса инфляции посредством рассмотрения понятия инфляции ее причин и видов. Задачи курсовой работы: раскрыть смысл понятия инфляция; дать классификацию инфляции; изучить экономические и социальные последствия инфляции; рассмотреть историю инфляционных процессов и выявить их влияние на экономику; выявить возможные причины инфляции и проанализировать их; изложить возможности преодоления инфляции и меры борьбы с ней;...
43188. Создание автоматизированной информационной системы (АИС) с учебно-исследовательской базой данных (БД) 3.79 MB
  БАЗА ДАННЫХ СУЩНОСТИ АТРИБУТЫ СВЯЗИ ПЕРВИЧНЫЙ КЛЮЧ НОРМАЛИЗАЦИЯ ЗАПРОСЫ ФОРМЫ ОТЧЕТЫ. Цель работы создание автоматизированной информационной системы АИС с учебноисследовательской базой данных БД. Достигнутые результаты: определены все наиболее значимые сущности предметной области и их атрибуты создана база данных для учета продаж путевок учета отелей и клиентов туристической фирмы.
43189. СВЕТОФОР НА ОСНОВЕ МИКРОКОНТРОЛЕРА 375.5 KB
  Бурный процесс автомобилизации с каждым годом охватывает все большее число стран, постоянно увеличивается автомобильный парк, количество вовлекаемых в сферу дорожного движения людей. Рост автомобильного парка и объема перевозок ведет к увеличению интенсивности движения, что в условиях городов с исторически сложившейся застройкой приводит к возникновению транспортной проблемы. Особенно остро она проявляется в узловых пунктах улично-дорожной сети. Здесь увеличиваются транспортные задержки, образуются очереди и заторы, что вызывает снижение скорости сообщения, неоправданный перерасход топлива и повышенное изнашивание узлов и агрегатов транспортных средств.
43190. Взаимосвязь между состоянием здоровья населения и загрязнением атмосферного воздуха в г.Абакане 376.5 KB
  К раздражителям вызывающим эти болезни относятся SO2 и SO3 азотистые пары HCl HNO3 H2SO4 H2S фосфор и его соединения. В структуре заболеваемости детей по Республике Хакасия наибольшую часть составили болезни органов дыхания 429 второе место занимают болезни органов пищеварения 77 третье болезни кожи и подкожной клетчатки 68. Инфекционные и паразитарные болезни травмы составили 73 и 63 соответственно. В структуре заболеваемости подростков на 1 месте с удельным весом 2315 3 ранг находятся...
43191. Проектирование состава тяжелого цементного бетона на плотных заполнителях 1.7 MB
  Корректировка состава бетонной смеси по удобоукладываемости. Расчет расхода материалов на заданный объем бетоносмесителя. Проектирование состава имеет цель установить такой расход материалов на 1 бетонной смеси при котором наиболее экономично обеспечивается получение удобоукладываемой бетонной смеси и заданной прочности бетона а в ряде случаев необходимой морозостойкости водонепроницаемости и специальных свойств бетона. Состав бетонной смеси выражают в виде соотношения по массе реже по объему между количествами...
43192. Розробка структури і технології управління об’єктом на прикладі ТОВ „Альтаір” 1.2 MB
  Товариство з обмеженою відповідальністю «Альтаір» було створене, не маючи в своєму розпорядженні зовсім ніякої бази, крім початкового капіталу, що склав 897 тисяч гривень. Така ситуація має свої як переваги, так і недоліки. Їх дуже гарно можна виявити, порівнявши нашу фірму з багатьма сучасними підприємствами автомобільного транспорту, які були створені зовсім недавно на базі старих нерентабельних державних АТП.
43193. Проблемы внешней торговли России 538 KB
  Особенности внешней торговли России. Проблемы внешней торговли России. Внешнеторговая политика современной России. Направления развития внешней торговли России. Список использованной литературы Введение Активный рост внешней торговли нашей страны начался в 70е годы когда и разрядка международной напряженности и оживление всей мировой торговли способствовали вовлечению отечественной экономики в расширяющийся международный товарообмен.
43194. Совершенствование социальной политики в России 549.5 KB
  Это прежде всего решение задач занятости и обеспечения реального уровня прожиточного минимума адресности социальной поддержки достижения оптимального соотношения уровней жизни активной занятой части населения и нетрудоспособных граждан. Налоговая политика использует механизм прогрессивного налогообложения в качестве источника формирования финансовых ресурсов для осуществления социальной поддержки малообеспеченных в социальном плане слоев населения. Реализация социальной защиты населения осуществляется в двух формах: активной и...