55509
Групи слів за значенням: синоніми, антоніми. Синоніми. Типи синонімів. Синонімічні ряди. Антоніми
Конспект урока
Педагогика и дидактика
Групи слів за значенням: синоніми антоніми. Антоніми. Мета: поглибити знання про групи слів за значенням; формувати вміння визначати в реченнях і текстах синоніми і антоніми; учити утворювати синонімічні ряди і добирати антонімічні пари доречно вживати їх у мовленні...
Украинкский
2014-03-26
65.5 KB
4 чел.
Українська мова
5 клас
Автор: Яценко Олена Василівна,
вчитель української мови і літератури
Бориспільської загальноосвітньої
школи І ІІІ ступенів № 8
Тема. Групи слів за значенням: синоніми, антоніми. Синоніми. Типи синонімів. Синонімічні ряди. Антоніми.
Мета: поглибити знання про групи слів за значенням; формувати вміння визначати в реченнях і текстах синоніми і антоніми; учити утворювати синонімічні ряди і добирати антонімічні пари, доречно вживати їх у мовленні; дати поняття про типи синонімів; осягнути роль антонімів в українській мові; розвивати спостережливість учнів при засвоєнні мовних явищ; виховувати в учнів самостійність мислення, кмітливість, культуру мовлення.
Тип уроку. Урок засвоєння нового матеріалу з елементами повторення.
Обладнання. Підручник, словники, картки, компютер.
Перебіг уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
1.Фронтальне опитування учнів:
- Які слова називаються однозначними?
- Які слова називаються багатозначними?
- Які ви знаєте основні види переносних значень слів, їх різновиди?
- Яке значення слів називається прямим?
- Яке значення слів називається переносним?
2.Тестові завдання.
До складу яких словосполучень входять слова з переносним значенням?
а) Важкі думки важкі цеглини, міцна сталь міцний мороз, золотий характер золотий ланцюг.
б) Широкі лани просторі лани, світла вода прозора вода, унікальний екземпляр рідкісний екземпляр.
У якому рядку всі наведені слова є однозначними?
а) корінь, операція, іти, збирати, хмара; бджола,
б) реакція, масштаб, лежати, гострий, їсти;кипіти;
У якому рядку всі слова в словосполученнях вжито в прямому значенні?
а) солодкий сон, жовтокоса осінь, море пшениці;
б) солодка кава, срібна ложка, тепла хустка.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчання.
Виявити, що учні знають про синоніми та антоніми.
IV. Ознайомлення з новим матеріалом. Сприйняття й засвоєння матеріалу.
1. Вступне слово вчителя.
Точність і виразність нашого мовлення часто залежить від того, наскільки правильно й доречно дібрано слова. Одне й те саме поняття може називатися по-різному. Наприклад, поняття говорити може бути передане кількома словами: говорити,розказувати, казати (більш конкретно); мовити (до кого?); розмовляти (з ким?); балакати, базікати,гомоніти (розмовне); гуторити (діалектне) ляпати язиком теревені правити (фразеологізми). Такі слова називаються синонімами.
2. Робота з підручником. Усне виконання вправи
Синоніми це слова, що відрізняються одне від одного звуковим складом, але означають назву одного поняття з різними відтінками в його значенні або з різним стилістичним забарвленням.
V. Виконання вправ на застосування і закріплення знань, формування вмінь і навичок.
1.Вибірковий диктант («Хуртовина» Василя Латанського або «Бабуся» Івана Драча)
А). Мете, мете хурделиця,
Пороша, хуртовина,
Та на дорозі стелиться,
То в хату снігом кине.
Вертелиця, курделиця,
Хурделя, завірюха,
Метелиця, кужелиця
Ще й виверта кожуха.
Ще: віхола, віхтелиця,
Завійниця хурдист...
І все це до «хурделиці»
Б). Ой оце чудне дівчатонько, ой-я, Щосуботоньки їде з містонька До бабоньки, до бабусеньки, ой. Лишає свої інфузорії-туфельки, Скидає свої лаковані туфельки, Одягає куфайчатко порване, ой-ой-оєчки. У бабцюлі, у бабусеньки, ой, Взува старі чоботи-шкарбани, Бабчині чоботи-чоботищеньки. Наносить води повну балію Ще відро, ще відро, ще відеречко, Та в баняки, банячища, ой, Та любисток зімліє в горнятах, Аж зімліє бабусина хата, ой-ой-ой, Хата, хатуся, хатинонька, Хатусенька, Хата Стріхівна, ой. Заворожи мені, бабченько, ой-я, Бабусенько, бабулиня, бабусенція. Ой гаряча, ой бабулик, ой-ой-ой- |
єчки.- Ляпотить, хлюпотить у ночовоньках Дівулиня, дівчина, дівогоренько, А бабуся так і вештається, ой-я, А бабище все шупортається, ой-я, З кочергами, з баняками, банячищами. Внучка, внученька, студентонька Спить у баби на ряднищі, на рядні Під кожухом, кожушиськом, кожушариськом. На лежанці в цмоки цмокає, аж оєчки. (Випадає їй казьонний дім, І валет бубновий в нім, Туз хрестовий заберу, Швидше вже сама помру.) А дівуля, дівчинина, дівувальниця До кожуха, кожушенька так і |
горнеться, А бабуся, бабулиня, бабусенція До дівчиська, дівчиииська так і тулиться Сиротина ж, сиротуля, сиропташечка, Бабумамця, бабутатко, бабусонечко |
2.Письмове виконання вправи
3. Ознайомлення з матеріалом у підручнику (абсолютні синоніми), його осмислення.
4.Творча робота . Усно скласти речення з абсолютними синонімами.
Собака пес
Бій баталія
Алфавіт азбука
Леся Українка Лариса Косач
Дніпро Борисфен
Цикорій Петрів батіг
5. Робота з підручником.Усне виконання вправи.
6. Письмове виконання вправи.
7. Вибірковий диктант. Знайдіть синоніми до слова іти.
Ой три шляхи широкії докупи зійшлися. На чужину з України брати розійшлися. Хутко літні дні минають, йде уже зима…(І.Вирг.) На рідну землю я прийшов. Пройдуть віки, настане вічне літо. Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці.Попід тинами біжить мати свою дочку переймати. «Вернись,- каже,- чи не чуєш? Куди ти чимчикуєш? (Н. тв.) Усі свої чотири десятини обійшла Докія до смеркання. Ледве вже чапала додому, стомлена й радісна. (М.Стельмах). Тільки вночі була відлига, сніг танув немов напровесні. Ще й зранку доводилося не йти, а чапати по сніговій каші (Ю.Збанацький). Повертався він часом на світання й не йшов до хати, а простував до клуні, де було свіже сіно. (А.Шиян) Пройшовши кілька гонів, перебрались вони через глибоку балку й з милю простували рідким лісом.
8. Відгадайте загадки, визначте антоніми:
Біле поле, чорне насіння, хто його сіє, той розуміє.( книга)
Сильніша сонця, слабша вітру, ніг не має, а йде, очей не має, а плаче. (хмара). Привяжи підуть, відвяжи − залишаться.(лижі). Як живе − лежить, як помре − побіжить(сніг).
VІ. Систематизація і узагальнення знань, умінь, навичок.
1. Метод «акваріум».
Учитель розподіляє на 4 групи, пропонує пригадати матеріал підручника «Синоніми. Антоніми», пояснюючи, що це їм потрібно буде під час виконання завдання. Одна з груп сідає в центрі. Вони отримують записані речення:
Завдання :
1 група
У якому рядку подані слова становлять синонімічний ряд?
- Високо, низько, височина, низина, рівнина.
- Височина, вишина, висота, височінь, вись.
- Високий, височенький, високість, високогірний, високогіря.
- Висотний, висотник, верховина, верхівка, верхівя.
- Вишитий, вишивка, вишивання, вишиванка, вишивний.
2група:
Доберіть до підкреслених слів синоніми
Визначте вид синонімів:
Віють вітри, віють буйні,
Аж дерева гнуться,
Ой як болить моє серце,
А сльози не ллються.
3 група:
Доберіть до підкреслених слів антоніми. Визначте вид синонімів.
Верба усохне, і спиляють грушу.
Зелене море зроблять із Дніпра.
Ще брат живий, та він глухий.
Є братова, але вона стара.
4 група:
Випишіть із наведених речень антонімічні пари. Чи є тут синоніми?
1.Скоро на смузі тій щось блимнуло, немов спалахнув сірник і погас. 2. Почалося здаватися, що за чорною смугою хмари то здіймається, то падає, щоб піднятися на другому краї, хвиля вогняного моря. 3. А значить пута темноти сильніші від світла? (Із творів М. Коцюбинського). 4.Стоїть місяць над горою, та сонця немає. 5. Хто знає, чи жив вернусь, чи ляжу у полі! 6.яка ж би то, мій синочку, година настала, щоб чужая дитиночка за рідную стала?
2.Вправа «Зайві дієслова»
Виберіть потрібне слово з поданих у дужках синонімів і запишіть з ним речення: (Спить, куняє, дрімає) земля під глибоким снігом. Дівчина хитро (сміється, умирає від сміху, регоче, посміхається). Верби (горюють, сумують, журяться, нудьгують) над водою. Учні (говорили, вели розмову, розмовляли, розповідали) про історію рідного краю.
3.Робота з підручником( опрацювання матеріалу «Антоніми»)
Слова з протилежним значенням називаються антонімами .Антоніми використовуються в різних стилях літературної мови.
Все йде, все минає і краю немає.
Куди ж воно ділось? Звідкіля взялось?
І дурень, і мудрий нічого не знає.
Живе … умирає … одне зацвіло,
А друге завяло, навіки завяло…
І листя пожовкле вітри рознесли.
4. Творчий диктант зі стилістичним завданням.
Дібрати антоніми до багатозначних слів у поданих словосполученнях.
Сухий одяг
Суха погода
Сухий хліб
Суха мова
Сухе літо
Сухі квіти
Чисті руки
Чиста совість
Чисте небо
Чистий сніг
Чиста ріка
V. Закріплення навчального матеріалу.
1. Бесіда :
- Що називається синонімами?
- Які ви знаєте види синонімів?
- Що називається антонімами? Для чого й де використовуються антоніми?
2. Доберіть до підкреслених слів антоніми.
VI. Підсумок уроку.
VІI. Домашнє завдання
Література:
Бєляєв. О. Методика вивчення української мови в школі / О. Бєляєв., В. Мельничайко., М. Петнилюк., Г. Передрій., Л. Рожило. К., 1987.
Інтелектуальні ігри на уроках української мови та літератури. Упоряд. К.Ю. Голобородько. Х. : Вид. група «Основа», 2006. 304 с.
Мельникова С. Українська мова 5-11 класи. Тематична перевірка навчальних досягнень учнів. Камянець-Подільський : «Абетка», 2003.
Пентилюк М. Сучасний урок української мови / М. Пентилюк., Т. Онукевич. Х. : Вид. група «Основа», 2007. 176 с.
Українська мова : Програма з української мови для загальноосвітніх навчальних закладів. 5-12 класи. К., Ірпінь : ВТФ «Перун», 2005. 176 с.
А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать | |||
74801. | Физика как наука. Основные разделы, этапы развития. Связь с философией и техникой | 32 KB | |
Физика – наука о наиболее простых и общих формах движения материи и их взаимных превращениях. Физика и ее законы лежат в основе всего естествознания. Она относится к точным наукам и изучает количественные закономерности явлений и процессов в окружающем нас мире. | |||
74803. | Механика и ее разделы. Кинематика вращательного движения материальной точки. Связь между векторами линейных и угловых скоростей и ускорений | 74 KB | |
Вращательным движением абсолютно твердого тела называют такое движение при котором все точки тела движутся в плоскостях перпендикулярных к неподвижной прямой называемой осью вращения и описывают окружности центры которых лежат на этой оси роторы турбин генераторов и двигателей. | |||
74804. | Первый закон Ньютона. Инерция, масса. Инерциальные системы отсчета. Механический принцип относительности. Преобразование координат Галилея. Теорема сложения скоростей и независимость массы от скорости в классической механике | 58.95 KB | |
Механическое движение относительно и его характер зависит от системы отсчета. Первый закон Ньютона выполняется не во всякой системе отсчета а те системы по отношению к которым он выполняется называются инерциальными системами отсчета. | |||
74805. | 2 и 3 законы Ньютона. Связь с 1 законом. Импульс, сила, импульс силы | 34.5 KB | |
Импульс сила импульс силы второй закон Ньютона: ускорение приобретаемое материальной точкой телом совпадает по направлению с действующей на нее силой и равно отношению этой силы к массе материальной точки. | |||
74806. | Закон сохранения импульса. Принцип реактивного движения. Уравнения Мещерского и Циолковского | 65.5 KB | |
Таким образом, уравнение движения тела переменной массы имеет следующий вид: (2.13) Уравнение (2.13) называется уравнением И.В. Мещерского. Применим уравнение (2.12) к движению ракеты, на которую не действуют никакие внешние силы. | |||
74807. | Работа переменной силы. Кинетическая, потенциальная энергии | 144.5 KB | |
Кинетической энергией называют механическую энергию всякого свободно движущегося тела и измеряют ее той работой, которую могло бы совершить тело при его торможении до полной остановки. | |||
74808. | Закон сохранения энергии в механике. Консервативные, диссипативные системы. Примеры | 26 KB | |
В замкнутой системе тел, силы взаимодействия между которыми консервативны (потенциальны), отсутствуют взаимные превращения механической энергии в другие виды энергии. Такие системы называются замкнутыми консервативными и для них справедлив закон сохранения энергии... | |||
74809. | Динамика вращательного движения абсолютно твердого тела. Центр массы. Момент инерции. Кинетическая энергия | 57.5 KB | |
Неподвижная ось вращения z может проходить как через центр инерции тела (ось вращения маховика, ротора турбины и т.п.), так и вне его (например, ось вращения самолета, выполняющего мертвую петлю). Если известен момент инерции тела относительно оси, проходящей через его центр масс... | |||