55510

Розробка заняття з інформатики на тему "Використання сортування, фільтрації даних, робота з підсумками, перевіркою даних, захистом листів" з використанням інтерактивних методів та програми Radmin

Научная статья

Педагогика и дидактика

Цілеспрямований розвиток індивідуальності можливий лише тоді, коли теорія освіти не декларуватиме необхідність творчості педагога і творчості студента, а систематично за допомогою доцільних методів втілюватиме її у навчально-виховному процесі.

Украинкский

2014-03-26

383 KB

2 чел.

Розробка заняття з інформатики на тему "Використання сортування, фільтрації даних, робота з підсумками, перевіркою даних, захистом листів" з використанням інтерактивних методів та програми Radmin

Сучасна освіта стоїть перед прикрим фактом: в умовах традиційних форм та методів навчання студенти, пасивно отримуючи інформацію, не вміють здобувати її самостійно і застосовувати те, що знають.

Цілеспрямований розвиток індивідуальності можливий лише тоді, коли теорія освіти не декларуватиме необхідність творчості педагога і творчості студента, а систематично за допомогою доцільних методів втілюватиме її у навчально-виховному процесі.

Особистісно-зорієнтоване навчання у цьому плані є досить перспективним, оскільки воно виходить із самоцінності особистості, її духовності та суверенності. Його метою є формування людини як неповторної особистості, творця самої себе і своїх обставин.

Якнайактивніше сприяють цьому інтерактивні методи навчання, що активно розробляються останнім часом. Завдяки закладеним в їх суть самостійній діяльності та груповій взаємодії вони можуть бути корисними та перспективними для вчителя та для студента.

Термін “інтерактивний” прийшов до нас з англійської і має значення “взаємодіючий”. Існують різні підходи до визначення інтерактивного навчання. Одні вчені визначають його як діалогове навчання: “Інтерактивний – означає здатність взаємодіяти чи знаходитись в режимі бесіди, діалогу з чим-небудь (наприклад, комп’ютером) або ким-небудь (людиною). Отже, інтерактивне навчання – це перш за все діалогове навчання, в ході якого здійснюється взаємодія вчителя та учня” [8, с. 4]. Визначення О.Пометун та Л.Пироженко: “Сутність інтерактивного навчання полягає в тому, що навчальний процес відбувається за умов постійної, активної взаємодії всіх учнів. Це співнавчання, взаємонавчання (колективне, групове навчання в співпраці)…”[10, с. 7].

Завдяки ефекту новизни та оригінальності інтерактивних методів при правильній їх організації зростає цікавість до процесу навчання.


Картка заняття

Тема: Використання сортування, фільтрації даних, робота з підсумками, перевіркою даних, захистом листів

Кількість годин: 2 години

Мета заняття:

Навчальна вдосконалити навички роботи з автозаповненням даних, усіма видами  адресації комірок; формувати вміння роботи з інструментами сортування, фільтрації,  підсумків та перевірки даних.

Розвиваюча – розвивати аналітичні здібності та використовувати їх для поставленої задачі;

Виховна - виховувати цілеспрямованість та уважність;

Метод проведення заняття: практична робота

Тип уроку: удосконалення знань, умінь та навичок

Місце проведення: лабораторія інформатики

Методичне забезпечення заняття: мультимедійний проектор, роздатковий матеріал із завданням та картка фіксації відповіді студентів, прикладне програмне забезпечення, програма демонстрації роботи в комп’ютерній мережі (Radmin)

Хід заняття

  1.  Організаційна частина
  2.  Актуалізація опорних знань студентів
    •  фронтальне опитування (метод "Мікрофон")

  1.  Що таке сортування даних?
  2.  Як здійснюється сортування даних списку?
  3.  Фільтрація списку це
  4.  Як можна встановити фільтрацію даних
  5.  Типи фільтрів у списках
  6.  Як можна створити підсумки даних  

 

  1.  Мотивація навчальної діяльності студентів. Оголошення теми та мети заняття (метод - бесіда)

При роботі з табличними даними виникає потреба у пошуку даних за певними критеріями, наприклад серед працівників заводу (загальна кількість яких 276) потрібно визначити лише тих стаж роботи яких менше 3 років. Розв’язати таку задачу "вручну" або за допомогою функцій табличних редакторів не є можливо. При роботі з великими списками доцільне використання сортування даних, фільтрація, робота з підсумками та перевіркою даних. Перераховані інструменти використовуються і у спеціалізованих програмах бухгалтерського обліку, з якими студенти будуть знайомитись в подальшому навчанні та роботі.

  1.  Зміст та демонстрація практичного завдання
  •  Формування завдання

Практичне завдання складається з двох варіантів таблиці, кожна з яких містить наступні колонки:

Варіант 1: № п/п, Цех, Посада, Прізвище, Ім'я, Дата найму, Дата народження, Стаж, Стать, Оклад, Вік, Відпустка (план). (див Рис.1)

Варіант 2: № п/п, Команда, Амплуа, Прізвище, Ім'я, Дата найму, Дата народження, Стаж, Тип, Оклад, Вік, Трансфер (план). (див Рис.2)

Рис. 1. Таблиця-заготовка для завдання варіанту 1

Рис. 2. Таблиця-заготовка для завдання варіанту 2

В кожному варіанті є завдання з обчислення двох колонок (виконується для закріплення вмінь використання формул та абсолютної адресації комірок).

Колонка "Відпустка" ("Трансфер") заповнюється за допомогою списку даних за такою послідовністю: в довільних комірках вводяться дані, необхідні для списку (усі зимні та літні місяці). після цього виділяється потрібний діапазон комірок, далі за допомогою послідовності команд створюється список: Дані → перевірка → умова перевірки → вибрати список → діапазон джерело → вибрати комірки в яких набрані дані. (див рис. 3)

 

Рис. 3. Створення списку введення.

Після перерахованих обчислень, увага студентів звертається на перелік завдань та необхідність виконати копіювання аркушу з таблицею-заготовкою 15 раз і кожна нову копію необхідно перейменувати згідно номера (виконується закріплення знань по роботі з аркушами в табличному редакторі) (див рис. 4)

Рис. 4. Створення копій аркуша-заготовки

Завдання для 1 варіанту

1.

Впорядкувати по полях: Цех, Посада

2.

Впорядкувати по полях: Стать, Прізвище, Ім'я

3.

Впорядкувати по полю Відпустка

4.

Впорядкувати по полях: Цех, Відпустка

5.

Впорядкувати по полях: Цех, Посада, Стать, Прізвище, Ім'я

6.

Вивести інформацію про швей

7.

Вивести інформацію про працівників Цеху 1 оклад яких більше 30 000 грн.

8.

Вивести інформацію про жінок стаж яких менше 3 років або більше 20 років

9.

Вивести інформацію про жінок що працюють в Цеху 1 і вік яких старше 45 років А ТАКОЖ про чоловіків вік яких молодше 45 років

10.

Вивести інформацію про працівників що ідуть у відпустку у літній період

11.

Підрахувати скільки працівників у кожному цеху

12.

Вивести по кожній статі наймолодшого працівника

13.

Вивести інформацію про загальну суму по окладу по кожній посаді

14.

Вивести інформацію про середній вік по кожному цеху з вказівкою середнього віку по статі

15.

Вивести інформацію про загальну суму по окладу по кожному цеху та зазначити максимальний оклад по посаді  (Дані про кожний цех вивести з нового аркуша)

Завдання для 2 варіанту

1.

Впорядкувати по полях: Команда, Амплуа

2.

Впорядкувати по полях: Тип, Прізвище, Ім'я

3.

Впорядкувати по полю Трансфер

4.

Впорядкувати по полях: Команда, Трансфер

5.

Впорядкувати по полях: Команда, Амплуа, Тип, Прізвище, Ім'я

6.

Вивести інформацію про півзахисників

7.

Вивести інформацію про працівників Команди 1 оклад яких більше 30 000 $. 

8.

Вивести інформацію про легіонерів стаж яких менше 8 років або більше 18 років

9.

Вивести інформацію про легіонерів, що грають в Команді 1 і вік яких старше 45 років, А ТАКОЖ про українців вік яких молодше 25 років

10.

Вивести інформацію програвців, що мають трансфер у літній період

11.

Підрахувати скільки гравців у кожній команді

12.

Вивести по кожному типу наймолодшого гравця

13.

Вивести інформацію про загальну суму по окладу по кожному амплуа

14.

Вивести інформацію про середній вік по кожній команді з вказівкою середнього віку по типу

15.

Вивести інформацію про загальну суму по окладу по кожній команді та зазначити максимальний оклад по амплуа  (Дані про кожну команду вивести з нового аркуша)

  •  Виконання завдання (робота студента)

При роботі із завдання поетапно розбирається загальна технологія виконання блоку за допомогою методу "Мозговий штурм". Блоки розподілення наступним чином:

Перших п’ять завдань передбачають використання сортування даних.

Наступні п’ять завдань передбачають застосування команди фільтрації даних, яка в табличному процесорі поділена на Автофільтр та Розширений фільтр. Застосування одного з двух інструментів студентами передбачає аналіз ними даних, що піддаються фільтрації, та внесення відповідних умов фільтрації.

Останні п’ять завдань передбачають застосування команди підсумків даних. При необхідності умови підсумків можуть накладатись рівень на рівень, пале при цьому необхідно відмінити параметр "замінити поточні підсумки". При використанні підсумків на підприємствах існує необхідність роздруковування вихідних документів на різних аркушах. для таких ситуацій існує параметр "кінець сторінки між групами".

  •  Контроль роботи студентів.

Для перевірки роботи студентів використовується картка фіксації результатів, що збираються у студентів після виконання кожного етапу роботи та за допомогою програми Radmin роботи в мережі, що надає можливість переглядати робочі вікна як окремих студентів так і всіх разом не екрані монітора викладача.

Правила запису відповідей до картки:

При виконанні сортування. Для зручності і швидкості запису необхідно внести лише номера за порядком рядків у послідовності, яка утворилась внаслідок сортування (16, 11, 10... і т.д.).

При виконанні фільтрації. Для зручності і швидкості запису необхідно внести лише номера за порядком рядків, які залишились після фільтрації (1, 8, 11... і т.д.). Для розширеної фільтрації також необхідно внести діапазони-умови.

При виконанні підсумків. Для зручності і швидкості запису необхідно внести лише рядки-підсумки, що виділенні напівжирним шрифтом в порядку зверху донизу (технолог Итог 50216... і т.д.)..

  1.  Підведення підсумків роботи групи; оголошення і обґрунтування оцінок студентів;

  1.  Домашнє завдання:
    •  Вивчити теоретичний матеріал.
    •  Підготуватись до наступних практичних робіт


Список літератури

Основна:

  1.  Дибкова Л.М. Інформатика і комп’ютерна техніка. – К., академвидавництво, 2005
  2.  Інформатика:  Комп'ютерна техніка. Комп'ютерні технології: Підручник для студентів вищих навчальних закладів /за ред. О. І. Пушкаря. – К.: Видавничий центр “Академія”, 2003. – 704 с. (Альма-матер)
  3.  Гаєвський О.Ю. Інформатика 7-11. – К., Видавництво АСК, 2004
  4.  Зарецька І.Т. Інформатика. Частина 1. – К.: Навч. книга, 2006 – 391с.
  5.  Руденко В.Д. Практичний курс інформатики. /За ред. Мадзіюна В.М.. – К.: Фенікс, 2002.

Додаткова:

  1.  Валецька Т.М. Інформатика та комп’ютерна техніка в лабораторних роботах. – К., 2005
  2.  Войтюшенко Н.М. Інформатика і комп’ютерна техніка: Навчальний посібник з базової підготовки для студентів. – К.: Центр навчальної літератури, 2006 – 568с.
  3.  Интерактивное обучение: новые подходы // Відкритий урок. – 2002. –№5-6.
  4.  Інтерактивні методи навчання у підготовці спеціалістів для банківської системи України: Зб. наук. праць. – Суми – Харків, 2001. – 250 с.
  5.  Пометун О., Пироженко Л. Інтерактивні технології навчання: теорія і практика. – К., 2002. – 136.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

25590. Основные проблемы психологии и способы их решения в истории психологии 41 KB
  Значение и актуальные задачи психологической историографии Зачем мы изучаем историю психологии и действительно Идеологическая функция Некоторые работы служат основой для материалистических и идеологических школ мыслей Гносеологическая функция Нам важна роль психологии и ее истории в становление научной картины мира Функция междисциплинарной связи История психологии развивалась в тесной связи с другими науками вспомните астрономию Кумулятивная функция Накопительная функция. Память науки – это сбережение преумножение информации и...
25591. Основные способы изложения истории психологии 32 KB
  Основные способы изложения истории психологии Выделяют несколько подходов к изучению истории психологии. Хронологический подход – для каждого конкретного момента существует характерная атмосфера мнений которая воздействует на исследователя. Персонологический подход через характеристику научных взглядов мыслителей прошлого. В основе этого подхода лежит идея о том что история делается великими людьми Карлейль.
25592. Значение и актуальные задачи психологической историографии 27 KB
  Память науки – это сбережение преумножение информации и знаний Прогностическая функция Прогноз основан на предыдущем опыте Прагматическая функция В какой мере психология имеет потенцию для решения прикладных задач в области бизнеса медицины образования начало в 70е годы сейчас активно развивается Мировоззренческая функция Представление об окружающем мире и отношение к нему Аксиологическая Изучение истории психологии помогает психологам формировать оценочные суждения строить шкалу оценки новых фактов и теорий знание прошлого –...
25593. Возникновение эволюционных идей в древности 28 KB
  своими взглядами на возникновение и развитие животных в наивной и фантастической форме высказывает идею эволюции. По мнению этого древнегреческого мыслителя путь развития животных представлен четырьмя периодами. В последний период происходит дифференциация полов и возникновение животных и людей путем размножения. Развитие животных возникает по необходимости.
25594. Представления об анатомо-физиологических основах психики в античную эпоху 28.5 KB
  Все эти анатомофизиологические сведения периода эллинизма объединил и дополнил римский врач Гален II в. Галену принадлежат открытия связанные с выяснением строения и функций головного и спинного мозга. Предприняв серию опытов с перерезкой нервов снабжающих различные мускулы Гален пришел к выводу: . Также экспериментально Гален установил функции спинного мозга.
25595. Возникновение бихевиоризма в зарубежной психологии и его современные формы 29.5 KB
  оно не наблюдаемо надо изучать наблюдаемое поведение. Необихевиоризм: Толмен ввел понятие промежуточной переменной промежуточные факторы между стимулом и реакцией В отличие от других бихевиористов Толмен настаивал на том что поведение не сводится к выработке двигательных навыков. И тем не менее оно способно изменять поведение. Скиннер переходит к разработке методов целенаправленного обучения и управления поведением.
25596. Гештальт-Психология 44.5 KB
  ГештальтПсихология Возникла одновременно с бихевиоризмом когда все хотели пересмотреть предмет психологии вообще общее недовольство типа 1910год Были против структурализма и функционализма. Вертгеймер открыл фифеномен через щель пропускали свет с различными интервалами времени – возникало восприятие движения использовал стробоскоп вращение изображений создает иллюзию их движения Вывод: в сознании есть целостные образы гештальты неразложимые на элементы. Понятие инсайта изза переструктурирования гештальта Опыт Келера с курами:...
25597. Зарождение Фрейдизма, его основные разделы, положения и критика 96.5 KB
  Зарождение Фрейдизма его основные разделы положения и критика. Фрейда 1856 1939 формировался в условиях и под воздействием политического и социального развития Австрии конца прошлого начала нынешнего столетия. Фрейд Толкование сновидений Автобиография и др. Фрейда его понимание человека согласно которому под напором инстинктов сексуальности и в силу бессознательности психических процессов признавалось что Я не хозяин в собственном доме объективно отражали кризис буржуазной личности типичное самоощущение индивида в...
25598. Неофрейдизм 60.5 KB
  Эти трудности отразились в судьбе каждого человека. Хорни 1885 1952 выступила с социологизированным вариантом фрейдизма в котором поставила проблему социальной в терминологии Хорни культурной обусловленности формирования характера человека и неврозов. Эти защитные механизмы формируются с детства и становятся той бессознательной основой на которой строятся представления человека о самом себе. При этом задача воспитания сводится к социальной адаптации человека.