55588

Українські народні казки

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Формувати навички свідомого виразного читання вдосконалювати вміння робити аналіз прочитаного тексту розвивати мислення i звязне мовлення виховувати любов до рідної мови.

Украинкский

2014-03-26

110.5 KB

2 чел.

ДОНЕЦЬКА  ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ  ШКОЛА  I – III  СТУПЕНІВ

ДОНЕЦЬКОЇ  МІСЬКОЇ  РАДИ  ДОНЕЦЬКОЇ  ОБЛАСТІ

Розробка циклу уроків читання з теми: «Українські народні казки»

(2клас)

Учитель: Скорищенко І.В.

ДОНЕЦЬК
УРОК
№ l

Тема: Українські народні казки. Казка «Вовк та козенята».

Мета: Формувати навички свідомого виразного читання, вдосконалювати вміння робити аналіз прочитаного тексту, розвивати мислення i зв'язне мовлення, виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку.

1. Мотиваційний етап.

- Який у вас настрій? Сядьте зручно. Усміхніться. Заплющить очi. Тихо промовте: Я вчуся. Я хочу вчитися. Я працюю. Я готовий до праці.

2. Повідомлення теми уроку.

Як ви розумієте ці слова - усна народна творчість?

Що до неї відноситься?

Якщо будувати пipaмiдy «Усна народна творчість», то вона складатиметься iз сходинок: «казки», «легенди»... Сьогодні ми з вами спробуємо ступити на першу сходинку - завітаємо у гocтi до казки. Недарма говорять: «Якби не казка, хто б дізнався, скільки є чудес у світі...»

3. Aктyaлiзaцiя опорних знань.

1. Сьогодні ми будемо читати казку про страшного лісового звipa.
Відгадайте загадку:

Страшний, сірий по полю гасає, овечок хапає.     (Вовк)                               Як ви здогадалися, що це вовк?

2. Розгляд малюнка, на якому зображено вовка.

4. Усвідомлення нового мaтepiaлy

1. Поділ тексту на частини (діти нотують з олівцем)

До слів: «..  відімкнуть двері» -1 частина

До слів: «... молоко принесла» - II частина

До кінця казки - III частина.

2. Словникова робота (пояснює вчитель):
Погодує - покормит;

Приказує - приговаривает.

3. Читання тексту з передбаченням розвитку подій. Робота в групах.
(1 учень читає, в
ci уважно слухають i слідкують).

а) читання I частини (час на читання 2 хвилини)

де жила коза?

скільки у неї було козенят?

куди коза уходила кожного дня?

що робили козенята, коли мами не було вдома?

що робить коза, коли повертається додому?

що, на вашу думку, буде далі?

(Обговорення в групах передбачення, висловлювання дітей щодо розвитку подальших подій).

б) читання II частини

хто прибіг до хатинки кози, коли вона пішла в ліс?

що зробив вовк?

чи підтвердилися ваші передбачення?

як розвиватимуться події далі? (Обговорення у групах, виступ дітей).

в) читання III частини (2 хвилини)

чому козенята не відкрили вовкові?

за що мати похвалила козенят?

чи такими були ваші передбачення? (висловлювання дітей)

5. Міркування.

1. Бесіда:

чому коза, коли приходила з лісу співала пісню?

що було, якби козенята відчинили вовкові двері?

2. «Інтерв'ю»:

  1.  учень - кореспондент;
  2.  учень - респондент (вовк).

6. Домашнє завдання.

вивчити напам'ять пісеньку кози;

виразне читання казки.

7. Підсумок уроку.

- що на уроці для вас було складним, а що не дуже? Що здалося цікавим?

УРОК № 2

Тема: Українська народна казка «Рукавичка».

Мета: Формувати навички свідомого читання, вдосконалювати вміння читати за особами; розвивати зв'язне мовлення учнів, розвивати вміння узагальнювати.

Хід уроку

1. Перевірка домашнього завдання.

читання казки i розказування напам'ять пісеньки кози.

2. Актуалізація опорних знань.

1. Відгадування загадки:                        Плету хлівець на четверо овець,                А на п'яту кізку. (Рукавичка)

- що ви можете сказати про цей предмет? (Одягають взимку на руки, щоб не змерзли руки, в’яжуть з вовни, шиють зi шкіри).

3. Усвідомлення змісту

читання тексту дітьми, які гарно читають;

пригадайте, чим закінчується казка;

хто обрав co6i за житло дідову рукавичку?

читання за особами.

4.Міркування. Сенкан

1 - й рядок - рукавичка

2-й рядок - велика, чоловіча,  тепла

3-й рядок - зігріває, береже руки

4 - й рядок - зимова одежа для рук

5-й рядок - тепла хатинка для пальців.

5. Підсумок уроку.

1. Хто написав цю казку?

а) автор;

б) народ.

2. Де загубив Дід рукавичку?

а) в лici;

б) в полі.

3Хто перший оселився в рукавичці?

а) Жабка;

б) Мишка.

4. Хто заліз у рукавичку останнім?

а) Ведмідь;

б) Кабан.

5. В якому порядку з ‘являютьcя дiйoвi особи казки «Рукавичка»?

а) Жабка, Зайчик, Мишка, Вовк, Кабан, Ведмідь, Лисичка;

б) Зайчик, Жабка, Мишка, Вовк, Кабан, Лисичка, Ведмідь;

в) Мишка, Жабка, зайчик, Лисичка, Вовк, Кабан, Ведмідь.

6. Продовж речення: «Ведмідь вліз в рукавичку...»:

а) шостим;

б) сьомим;

в) п'ятим.

7. Хто загубив рукавичку в лici?

а) дід;

б) хлопчик;

в) баба.

8.Кого в казці називають Іклан?

а) Вовка;

б) Ведмедя;

в) Кабана.

9.Чим закінчилася казка?

а)звipi залишилися жити в рукавичці;

б) прийшов Дід та й забрав рукавичку.

10.Яке з даних прислів ‘їв розкриває головну думку казки?

а) Чуже переступи та не займи;

б) Хто не працює, той не їсть.

6. Домашнє завдання у групах - інсценувати казку.

УРОК № 3

Тема: Українська народна казка «Лисиця та їжак».

Мета: Удосконалювати навички свідомого читання, заохочувати співробітництво дітей, розвивати вміння знаходити причинно - наслідкові зв'язки.

Хід уроку.

1. Перев1рка домашнього завдання.

- інсценування казки (яка група найкраще).

2. Актуалізація опорних знань.

1. Як ви розумієте зміст прислів’їв:

I на хитру лисицю капкан знайдеться.

Хочеш піймати старого лиса - мусиш бути хитрішим за нього.

- Як ви думаєте, про що буде йти мова на уроці?

2. Передбачення.
(Ключові слова на дошці)

За ключовими словами скласти свій текст.

Лисиця, невдале полювання, згорнувся їжак, паслася з кроликами у капусті, тетерева за струмочком, побігла лисиця, нас не обдуриш. (Вислови дітей)

З.Словникова робота

. Позирає - розглядається довкола,

солодкими оченятами - нещиро дивиться.

3. Усвідомлення тексту.
«Джигсоу» - 1.

4 групи по 4 учні (у кожній групі свої номери. Потім 1 номери - разом,

2 -разом i т.д.).

Текст поділено на 4 частини:

I частина - до слів «I давно ми не бачилися...»

II частина - до слів «Та що ж ви кажете?»

  1.  частина - до слів «І лисиці як не було»
  2.  частина - до кінця (читають ті  діти, які читають погано).

  1.  номери читають I частину, переказують один одному.

номери - II частину i т.д..

Експерти повертаються до постійної групи, кожний розповідає свою частину.

4. Міркування.

1) - Чи правду говорила Лисичка?

Чому їжак сказав Лисиці неправду?

Хто вам сподобався i чим?

2) «Доповідач - респондент»

Два учні виходять до дошки. Один переказує зміст прочитаного. Другий уважно слухає. Потім все, що було пропущено, показує за допомогою рухів, жестів, міміки. А перший учень намагається доповнити розповідь тим, про що не було сказано.

5. Підсумок уроку.

що найбільше сподобалось на уроці?

про що нове узнали?

6. Домашнє завдання: виразне читання казки, підібрати прислів'я до
казки.

УРОК № 4

Тема: Українська народна казка «Лисичка i Журавель».

Мета: формувати навички свідомого читання, навички особистісного спілкування i спілкування у невеличких групах, розвивати мислення, зв'язне мовлення, пробуджувати зацікавленість до оточуючого світу, виховувати любов до природи.

1. Перевірка домашнього завдання.

перевірити, які прислів'я підібрали д1ти;

читання казки.

2. Актуалізація опорних знань.

  1.  Розглядання малюнка (Лисичка i Журавель)
  2.  Колективна робота. Методика «Кущ».

- що ви знаете про лисицю? журавля? (писати все, що спадає на думку, встановити якомога більше зв'язків).

- що може бути спільного у лисиці і журавля?

Сьогодні ми про читаємо казку i дізнаємось, як вони приятелювали.

3. Усвідомлення тексту.

  1.  читання вчителем казки;

чи сподобалась казка? Що нового узнали про Лисицю? Журавля?;

словникова робота;

поділ тексту на частини.

I частина - до слів «На тому й розійшлися»;

II частина - до кінця оповідання.

4. Міркування.

1. «Взаємні запитання»

пояснення завдання: після читання кожної частини ставиться запитання за змістом прочитаного (буквальне).

звітує кожна група по черзі

час на читання - 2 хвилини, на постановку запитань - 0,5 хвилини.

- взаємні запитання i відповіді дітей. Орієнтовн1 запитання:

I частина.

Чому лисичка запросила журавля у гocті? Яку страву приготувала лисичка? Чому журавель нічого не їв у гостях?

II частина.

  1.  Що наварив журавель?
  2.  Чому не налив цю страву у миску?
  3.  Чому лисичка розгнівалась?
  4.  Хто винен в тому, що лисичка i журавель не приятелюють?
  5.  Домашнє завдання:

прочитати, переказати казку;

намалювати ілюстрацію до казки.

6. Підсумок уроку.

про що довідалися на ypoцi?

Що на уроці вдалося? Що - нi?

Що можна було б змінити на ypoцi?

УРОК № 5

Тема: Українська народна казка «Колосок»

Мета: сприяти розвитку критичного мислення, зв'язного мовлення, формувати навички свідомого читання, удосконалювати вміння переказувати близько до тексту, виховувати любов до праці.

Хід уроку.

1. Пepeвipкa домашнього завдання.

виставка малюнків;

читання i переказ казки.

2. Актуалізація опорних знань.

як ви розумієте прислів'я: Без праці не проживеш.

Їсти дай, а про роботу не питай.

Хто не робить, той не їсть.

Як ви гадаєте, про що ми будемо говорити на уроці?

Ключові слова на дошці (передбачення)

Двоє мишенят, півник, колосок, обмолотити, млин, борошно, пиріжки, сіли за стіл, мишенята вилізли з - за столу.

- словникова робота.

Обмолотити, млин, посадив  пироги.

3. Усвідомлення тексту.

Методика «Щоденник подвійних нотаток»

  1.  Провести вертикальну лінію посередині аркуша паперу.

Зліва  записати   епізод  або  слово,   або   образ,  який   вразив найбільше, здивував, нагадав власного досвіду.

Праворуч: прокоментувати запис: що примусило його виписати? Які виникли питання? На які думки наштовхнуло?

Читання   йде   паралельно   з   нотуванням.   Після  читання  -коментарі дітей.

4. Міркування.
Методика«Дискусія»

- Хто вважає, що півник зробив у кінці казки вірно - в один куток, хто

проти - в другий. Визначають 5 найбільш вагомих аргументів.

Аргументи «за»

Аргументи «проти»

Нічого не робили, нічого i їсти

Вони будуть голодні, треба пожаліти

Треба  працювати, а потім  грати.

Висновок: півник правий (аргументів «за» більше).

5. Домашнє завдання.

читати i переказувати текст;

у групах: читання в особах.

6. Підсумок уроку.

чи сподобався урок?

Опишіть свою діяльність на уроці.

УРОК № 6

Тема: Українська казка «Дрізд i голуб». Підсумковий урок з теми

Мета: Розвиток критичного мислення, вироблення навичок читання, збагачувати словниковий запас дітей, привчати дітей до самостійної праці, розвивати пам'ять.

Хід уроку.

1. Перевірка домашнього завдання.

- читання в особах,

виділити групу, яка підготувалася найкраще.

2. Актуалізація опорних знань.

Що ви знаєте про таких птaxiв: дрізд, голуб? Як вони в'ють гнізда?

Словникова робота: мостити, вуркоче.

3. Усвідомлення тексту.

1.учні поділяються на групи, пропонується кілька речень з тексту, записаних у порушеній послідовності

  1.  Коли знаєш, навіщо просиш?
  2.  Таке гніздо у нього залишилося назавжди.
  3.  I полетів co6i геть.
  4.  Голуб просив дрозда, щоб той навчив його гнізда мостити.

2.Кожна група пропонує послідовність речень (фіксувати на папepi або дошці).

3.Читання тексту i перевірка результатів попередньої роботи.

4. Міркування.

- поміркуйте, будь ласка, що було, якби дрізд не улетів.

5. «Ессе» Записати:

  1.  що нового узнали з казки
  2.  свою думку про казку
  3.  поставити одне питання до казки, яке вам не зрозуміло.

 6.Підсумок з теми.

Тести.

7. Домашнє завдання: читання українських народних казок

ТЕСТИ(ТЕМА: «Українські народні казки»)

1.В якому порядку з’являються дійові особи казки «Рукавичка»?:

а) Жабка, Зайчик, Мишка, Вовк, Кабан, Ведмідь, Лисичка;

б) Зайчик, Жабка, Мишка, Вовк, Кабан, Лисичка, Ведмідь;

в) Мишка, Жабка, зайчик, Лисичка, Вовк, Кабан, Ведмідь.

2.До кого із казкових героїв відносяться слова:

  «Іде, солодкими оченятами позирає»?:

а)до їжака;

б)до лисиці;

в)до журавля.

3.Прислів’я «Добре того вчити, хто хоче все знати» відповідає змісту

  казки:

а) «Колосок»;

б) «Дрізд і Голуб»;

в) «Рукавичка».

4.Словами «Від того часу й не приятелює з журавлями» закінчується     

  казка:

а) «Лисиця і Їжак»;

б) «Колосок»;

в) «Лисиця і Журавель».                    


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

76989. Понятие административно-процессуального права. Административно-процессуальные нормы и административно-процессуальные отношения 27.7 KB
  Административное процессуальное право представляет собой систему административно-процессуальных норм, регулирующих порядок (процедуры) осуществления управленческих отношений, возникающих в процессе: -построения и функционирования исполнительных органов государственной власти
76990. Административные производства и административные процедуры как составные части административного процесса 28.63 KB
  Об административных процедурах говорится как о системе административнопроцедурных правоотношений складывающихся в различных административноправовых институтах. Основная цель формирования административных процедурных правоотношений установление административного правового порядка осуществления управленческих действий; реализация прав и исполнение обязанностей граждан и организаций; обеспечение законности публичного управления; установление гарантий справедливости и обоснованности принятия административных актов или совершения...
76991. Производство по обращениям граждан: правовые основы, виды обращений, процессуальные права, обязанности, гарантии, ответственность участников производства 28.35 KB
  В известном смысле данный вид производства связан также с реализацией конституционного права граждан свободно искать получать передавать производить и распространять информацию любым законным способом за исключением сведений составляющий государственную тайну Обеспечение реализации этого конституционного права российских граждан составляет важную обязанность органов государственной власти Российской Федерации их специальных подразделений аппарата и должностных лиц. Так в аппарате Администрации Президента Российской Федерации существует...
76992. Общая характеристика производства по делам об административных правонарушениях. Задачи и принципы данного производства, обстоятельства, исключающие производство по делу 27.25 KB
  Общая характеристика производства по делам об административных правонарушениях. Задачами производства по делам об административных правонарушениях являются всестороннее полное объективное и своевременное выяснение обстоятельств каждого дела разрешение его в соответствии с законом обеспечение исполнения вынесенного постановления а также выявление причин и условий способствовавших совершению административных правонарушений. Принцип объективности выражается в обязанности государственных органов и должностных лиц уполномоченных осуществлять...
76993. Стадии производства по делам об административных правонарушениях, их правовая характеристика 29.2 KB
  Так при взыскании штрафа на месте соединяется расследование рассмотрение дела и исполнение постановления. Рассмотрение дела: подготовка дела к рассмотрению анализ и оценка обстоятельств дела принятие постановления объявление постановления. Пересмотр постановления: подача жалобы или опротестование постановления; рассмотрение жалобы или пересмотр постановления; вынесение решения; оглашение решения. Исполнение постановления: обращение постановления к исполнению; приведение постановления в исполнение; разрешение вопросов связанных с...
76994. Участники производства по делам об административных правонарушениях: понятие, классификация 27.05 KB
  Участники производства по делам об административных правонарушениях: понятие классификация. Это те уполномоченные лица которые наделены правом принятия решений в производстве по делу решений о возбуждении дела или отказе в возбуждении дела о назначении наказания или прекращения производства и т. Эти лица не имеют своего интереса в исходе производства они содействуют его осуществлению в силу своих профессиональных обязанностей или в процессе выполнения гражданского долга. Всех субъектов производства можно разделить на несколько групп.
76995. Субъекты административно-юрисдикционной деятельности и подведомственность им дел об административных правонарушениях 27.07 KB
  Административноюрисдикционный процесс деятельность субъектов государственноисполнительной власти по разрешению споров между различными субъектами а также по применению мер административного и дисциплинарного принуждения осуществляемая в административнопроцессуальной форме. Подведомственность устанавливаемая КоАП РФ и законодательными актами субъектов РФ представляет собой распределение закрепление всех дел об административных правонарушениях между органами административной юрисдикции которые уполномочены рассматривать дела...
76996. Характеристика участников производства по делу об административном правонарушении, имеющих заинтересованность в исходе дела 26 KB
  Характеристика участников производства по делу об административном правонарушении имеющих заинтересованность в исходе дела. По степени заинтересованности в деле участников производства по делу об административном правонарушении не обладающих государственновластными полномочиями следует классифицировать на: 1 имеющих личную заинтересованность в исходе дела об административном правонарушении; 2 не имеющих личной заинтересованности в исходе дела. К первой группе следует отнести: лицо в отношении которого ведется производство по делу об...
76997. Характеристика участников производства, способствующих осуществлению производства по делам об административных правонарушениях 27.05 KB
  Они вправе давать показания по делу; заявлять отводы других участников производства; пользоваться юридической помощью; обжаловать итоговые решения стадий; получать копии процессуальных документов; знакомиться со всеми материалами дела об административном правонарушении. В качестве лиц способствующих осуществлению производства по делу об административном правонарушении могут быть только физические лица. По делу об административном правонарушении подлежат выяснению: 1.характер и размер ущерба причиненного административным правонарушением; В...