55592

Знай свій рідний край

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Узагальнити та систематизувати знання учнів про Україну, про назву держави, в якій вони живуть; навчати сприймати художні твори про красу рідного краю, милуватися і захоплюватися описаними та побаченими картинами природи; виховувати любов до рідного краю, рідної землі; збагачувати словниковий запас.

Украинкский

2014-04-02

111.5 KB

3 чел.

Старокостянтинівська гімназія

Старокостянтинівської міської ради

Хмельницької області

Розробка уроку

з позакласного читання

для учнів 3-х класів

вчителя початкових класів

Лахманюк Т.В.

 

20  12

Мета: Узагальнити та систематизувати знання учнів про Україну, про назву держави, в якій вони живуть; навчати сприймати художні твори про красу рідного краю, милуватися і захоплюватися  описаними та побаченими картинами природи; виховувати любов до рідного краю, рідної землі; збагачувати словниковий запас.

Обладнання: мультимедійна дошка, комп’ютер, книга-хрестоматія «Золоті перлини», текст «Легенда про калину», кросворд.

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

1) Слухання вірша.

У всьому світі кожен зна –

Є Батьківщина лиш одна.

І в нас вона одна-єдина,

Це наша славна Україна.

Не забувай, що ти дитина

Землі, що зветься Україна!

2) Бесіда.

- Діти, ми народилися і живемо на такій чудовій, мальовничій землі, в нашій славній Україні! Тут народилися і жили наші батьки, тут – корінь українського народу. Тому цю землю ми називаємо Батьківщиною. Любов до нашої неосяжної Батьківщини починається з любові до міленької батьківщини, до пам’яті про рідний поріг, стежки дитинства до мудрості народної; легенди, казки, пісні.

Діти, ви вже, мабуть, здогадались, що мова сьогодні піде про чарівну землю, назва якій – Україна.

Готуючись до уроку, кожен з вас мав певні завдання і сьогодні ви поділитесь своїми знаннями з друзями.

ІІІ. Робота з виставкою книг

При підготовці до уроку я рекомендувала вам використовувати різноманітні книги. Давайте звернемось до нашої виставки.

1) Знайомство з представленими книгами.

2) Презентація прочитаних учнями книг за пам’яткою.

 


І
V. Обговорення прочитаних творів з хрестоматії «Золоті перлини».

    Робота в групах.

1) Знайомство з групами.

2) Виступи членів групи.

І група «Пізнайки»

1 учень. Члени нашої групи мали завдання дізнатися про походження назви «Україна». Готуючись до уроку ми звернулися за інформацією до дитячих журналів і в одному з них ми прочитали цікаву легенду про походження назви нашої країни.

2 учень. Зібрав якось Господь Бог людей усіх націй, аби обдарувати їх тим, що вони побажають. Одні просили багатства, інші – здоров’я, спокою, миру, щастя. І кожен брав собі те, що наймиліше.

Українець прийшов останнім, і Бог його запитав:

- Чому ти спізнився? Я вже все роздав.

- Боже, я замилувався отією красою, що оточує мене: співом пташиним, шовковими травами, казковими квітами, що килимом вкрили землю, заслухався піснею джерел, що народилися, дзвінкими ріками, шелестом вітру.

3 учень. - Ось воно що, - сказав Господь, - Не підеш ти обділений, а підеш багатий. Принесеш своєму народові найбільший дар, який у мене є. ось на тобі цю скриньку за твою велику любов до краси рідного краю. Відкрий же її на своїй рідній землі, і тоді ця велика любов ввійде в кожну людину українського народу, і стане вона творцем краси, і буде черпати натхнення до праці з любові до рідної матінки-землі.

4 учень. Чемно подякував Богу українець і пішов на свою рідну землю. Відкрив скриньку, а в душі радість, сповнена словами:

- Земле рідна, з чим тебе зрівняти?

Від любові серцю в грудях тісно.

Як про тебе пісню заспівати,

Коли ти сама – найкраща пісня?!

Земле, матінко моя!

5 учень. Знайомлячись з оповіданням «Заснування Києва» ми дізналися, що на горах біля Дніпра троє братів Кий, Щек, Хорів і сестра їхня Либідь вирішили збудувати велике місто і назвали його на честь старшого брата – Київ. Було це дуже давно, коли святі апостоли порозходилися до різних країв проповідувати Христову віру.

6 учень. Ще ми дізнались з цього оповідання, що люди тут оселились тому, що в цьому місці сходились дві ріки: Дніпро та Дністер. Над рікою легше було прогодуватися чи рибою, чи звіриною. Рікою люди пересувалися куди треба – сухих доріг тоді було не багато, і ними їздити і ходити було небезпечно.

З-поміж усіх українських міст Київ був найбільшим і найславнішим. І сьогодні це місто є одним з найбільших – столицею нашої держави України.

ІІ група «Дослідники»

1 учень. Наша група отримала завдання знайти інформацію про найбільші міста України, опрацювати оповідання «Чи ж один на світі Київ». Ось що ми дізналися.

2 учень. Подивіться на карту Україні. На ній назви численних міст, селищ. Найбільші міста України – це Київ, Харків, Дніпропетровськ, Донецьк, Одеса, Запоріжжя, Львів, Луганськ, Херсон.

У різні часи виникли ці географічні назви, різні народи – їх автори. Тому, крім зрозумілих нам слов’янських, тут багато грецьких, римських назв. Давайте послухаємо про походження їх назв.

3 учень. Щодо виникнення назви столиці України Києва ми вже знаємо. Ось послухайте про походження назви одного з найбільших промислових і культурних центрів України – Дніпропетровська. Перша назва міста  - Катеринослав. Воно засновано за часів Катерини ІІ з метою централізації управління великими землями Новоросії. Сучасна назва Дніпропетровська (з 1926 р.) пов’язана з видатним діячем Г.І.Петровським.

4 учень. Місто Миколаїв засноване князем Потьомкіним на честь переможеного штурму російськими військами під командуванням О.В.Суворова турецької фортеці Очаків 6 грудня 1788 року у день Святого Миколи.

5 учень. У назві Одеси зашифровано французький вислів – «води буде вдосталь», якщо прочитати назву міста у зворотньому порядку «асе до». Кажуть, так відповів скептикам, які не радили будувати велике місто в посушливому степу далеко від річки, французький державний діяч А.Є.Ришельє. перебуваючи на службі в російській армії він разом з О.В.Суворовим і адміралом Й.М.Дерібасом закладав це місто.

6 учень. Засновник Львова князь Данило Галицький назвав місто на честь свого сина Лєва.

Львів

Знаю:

гарних міст багато –

і великих,  і малих …

Як життя нового свято –

Львів наш рідний серед них.

Наче сонячна вершина

серед пагорбів - холмів,

наче батечко для сина –

отакий для мене

Львів.  

                                 (М.Хоросницька)

7 учень. Нашою групою було опрацьовано оповідання з хрестоматії «Чи ж  один на світі Київ» ми дізнались, що Київ – це столиця України, а також є назви, які дуже перекликаються з його назвою. Це озеро Кийове, яке знаходиться біля міста Лобні, неподалік від Москви. А ще існує Кий-острів. Він знаходиться на самісінькій Півночі, в Архангельській області. За Карпатськими горами поблизу села Кийов є Кийовське поле.


ІІІ група
«Юні поети»

1 учень. Завданням нашої групи було знайти вірші українських поетів про Україну. Надаю слово учням.

2 учень.                                     Моя Україна –

Широкі простори:

Поля і левади,

Долини і гори,

Мотиви і пісня,

І слово натхненне.

З чого почалась

Україна для мене?

Із пісні дитино

Що в небо злітає,

Із рідної мови,

Що звуками грає.

З тієї молитви,

Що мати навчає,

Твоя Україна

Себе починає.

                  (М. Хоросницька)

3 учень.                                          Дорожчої немає

Рано, рано сонце встало,

Україну привітало,

побажало їй добра,

усміхнулось до Дніпра,

до Дністра, і до Дунаю,

до Шевченкового краю,

де живуть уже віки

                                    українці-козаки.

                                                                 (О.Луній)


4 учень.                                               Рідний край

Під рідним небом жайворон співа.

Я рад би знати тих пісень слова.

Я слухав, чув: співала та пташина

Одне святеє слово: Україна!

На ріднім полі шепчуть колоски,

Я рад би знати тихі їх думки.

Я слухав, чув, як кожна колоснина

Шептала тихо слово: «Україна!»

                                                (М.Петров) 

5 учень.                                            Любіть Україну

Любіть Україну, як сонце, любіть,

як вітер, як трави, і води…

В годину щасливу і в радісну мить,

любіть у годину негоди!..

Любіть Україну у сні й наяву,

вишневу свою Україну,

красу її, вічно живу і нову,

і мову  її солов’їну.

Між братніх народів, мов садом рясним,

сіяє вона над віками…

Любіть Україну всім серцем своїм

і всіми своїми ділами!

                                                (В.Сосюра)


І
V група «Калинонька»

1 учень. Наша група шукала інформацію про рослини – символи України. Для цього ми звернулися в шкільну бібліотеку і скористалися енциклопедією. Ось що цікавого ми вам хочемо розповісти.

2 учень. Крім державних символів, майже в усіх народів є улюблені рослини – символи. У канадців – клен, у росіян – берізка, а в нас – верба і калина. Правду каже прислів’я: «Без верби й калини нема України».

                                                      Загадка                                    

У вінку зеленолистім,

У червоному намисті

Видивляється у воду

На свою хорошу вроду.

                                  (калина)

                 - Пригадайте, це кущ чи дерево?

- Де вона росте?

- Чи знаєте ви як колись шанували калину?

3 учень.   Не було хати, біля якої б не кущувала калина. Як забіліють квіти, дівчата ними коси прикрашали. А вже коли кетяги достигали, їх вішали понад стріхою. Йдеш, буває, селом, а хата, неначе в коралах, червоніє густими намистинками до пізніх заморозків.

4 учень.  Не було в народній медицині кращих ліків від застуди, ніж калиновий чай. Ягоди з медом та водою вживалися при кашлі, серцевих захворюваннях, для регулювання травлення, тиску крові. Соком навіть очищали обличчя, щоб рум’янилось.

5 учень.  Т.Г.Шевченко дуже любив це дерево. Де б він не був, а калина йому нагадувала рідне село. Є в нього й такий вірш:

Тече вода з-під явора

Яром на долину.

Пишається над водою

Червона калина.

Чому ж так дбайливо охороняли калину? Наруга над нею вкривала людину ганьбою. Дітям, аби ті не нівечили цвіту, казали: «Не ламайте калину, бо накличете мороз». Справді, калина цвіте насамкінець весни, коли вже відходять заморозки.

Учитель. У вас на партах лежить текст «Легенда про калину». Прочитаймо його (читання тексту ланцюжком).

Легенда про калину

То було давним-давно. В одному селі жила дуже красива дівчина, яку звали Калиною. Її любили люди за добре серце. Якось, ідучи лісом, Калинка викопала тоненьке стебельце і посадила його край дороги. І зі стебельця виріс великий кущ. А потім білим цвітом зацвіла калина, а коли осипався цвіт, заблищали на кущі, як намистинки, ягоди, а в кожній ягідці – зернятко, як маленьке сердечко. Прийшла одного разу Калина, а кущ їй каже:

- На згадку про твоє добре серце, щоб тебе не забували люди, подаруй мені своє ім’я Калина.

А коли вороги напали на село, Калинка, щоб врятувати його, завела загарбників у дрімучий ліс, де загинула й сама. Там, де розбризкалась дівоча кров, виросли калинові кущі.

Ось, діти, чому наша Україна – мов калина, бо багато було таких дівчат, як Калина, які любили людей і свою Україну. Ось чому люблять молоді дівчата калину. Вони прикрашають калиною хліб, вінок, рушники. Про калину багато складено пісень.

V група «Цікавинка»

1 учень. Ми отримали завдання знайти цікаві повідомлення про нашу країну та опрацювати оповідання «Чи знаєш ти …». Послухайте наші цікавинки.

2 учень. Ми дізнались, що у місті Києві працює Академія наук, Уряд України, Верховна рада. Київ – одне з найзеленіших міст України; символ міста – каштани, які завезли із Парижа. Київ – місто-герой. Тут є музей Великої Вітчизняної війни.

3 учень. В Україні є два моря – Чорне і Азовське. Так ми вияснили чому Чорне море має таку назву. Виявляється, що коли на морі зненацька починався шторм, то бурі були дуже страшними, гинуло багато людей, а вода ставал чорною.

Це найцікавіша водойма світу. Його водна поверхня складається з двох дуже різних шарів: тонкого поверхневого, населеного рослинами і тваринами, і глибинного шару, де немає життя.

Азовське море – це мілководна водойма. Середня глибина 8-10 м, найбільша – 14 м.

4 учень. На території України знаходиться один з найкращих в світі дендрологічний заповідник «Софіївка».

«Софіївка» - це рукотворне диво, створене кріпаками польського магната С.Потоцького і назване ім’ям його дружини Софії. Парк було відкрито 1800р. Величні алеї парку не раз чули натхненні слова П.Тичини, М.Рильського, О.Вишні, В.Сосюри.

5 учень. Прочитавши оповідання «Чи знаєш ти …», ми знайшли таку «цікавинку», що Київ дуже старовинне місто, йому вже більше ніж тисяча років. Перекази про те, як постав Київ, і про перших князів України ми зможемо прочитати у великій історії нашого вченого, історика Михайла Грушевського.

ІV. Закріплення матеріалу.

Робота з книгою «Золоті перлини», с. 13-14, розгадування кросворда.

V. Підсумок уроку.

Домашнє завдання. Наступна тема позакласного читання «Книга – морська глибина».


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

67662. Практика применения лексико-грамматических особенностей перевода на примере текстов биографии и выступлений А. Адамса 207.5 KB
  В биографиях публицистического стиля прослеживается определенная стратегия изложения материала, имеющая непосредственное отношение к функционированию языковых единиц в тексте. В целях оптимального описания стилистических свойств рассматриваемых в работе текстов
67663. Создание фирменной стилистики для форума по нанотехнологиям 20.37 MB
  Фирменный стиль влияет на формирование мнения партнеров сотрудников поставщиков акционеров и клиентов о компании уровень доверия к ней и готовность вкладывать свои ресурсы в данный бизнес. Фирменный стиль помогает компании: добиться эффекта запоминаемости фирмы и лучшего отношения своих уже существующих и уже потенциальных клиентов.
67664. Создание базы данных для ведения учета товара АРМ мечендайзер ТОО «ATService» 3.12 MB
  Созданная программа «АРМ мечендайзер ТОО «ATService»» является перспективной разработкой, так как на основе уже хранящейся информации работают отделы служб вычислительной техники многих организаций. Таким образом, не исключено создание другими разработчиками новых версий программы...
67665. ТЕНДЕНЦИИ РАЗВИТИЯ ОБРАЗОВАНИЯ В ПОСТСОВЕТСКОЙ РОССИИ 647 KB
  Цель исследования – проанализировать современное состояние образования в России и тенденций его развития для разработки некоторых практических рекомендаций по совершенствованию образовательной деятельности на региональных уровнях: субъекта Российской Федерации...
67666. Вантажний середньо-магістральний літак підвищеної транспортної ефективності з можливістю експлуатації з ґрунтових ЗПС 16.45 MB
  Зміст розрахунково-пояснювальної записки: вибір проектних параметрів вибір; вибір та обґрунтування схеми літака; розрахунок мас літака; визначення основних геометричних параметрів; розробка компоновки літака; розрахунок центровки літака; визначення основних ЛТХ; опис конструкції літака...
67667. Возможности систем вибрационного мониторинга и диагностики роторного оборудования 3.34 MB
  Цель работы показать возможность контроля технического состояния оборудования по вибрации этого оборудования а также рассмотреть назначение и возможности систем вибрационного мониторинга и диагностики роторного оборудования. Для этого измеряется не только низкочастотная и среднечастотная...
67668. Планировка и застройка жилого образования в городе Екатеринбурге 305 KB
  Разрабатываемый участок расположен в Железнодорожном районе города Екатеринбург. Ограничен улицами Челюскинцев – Смазчиков, Восточная, Луначарского, Шевченко – Советская. Улица Восточная является магистральной улицей городского значения непрерывного движения. Челюскинцев, Смазчиков, Луначарского...
67670. Планировка и застройка жилого образования в городе Екатеринбурге 168.5 KB
  Проектируемый участок расположен в исторической части города Екатеринбурга, рядом со старым Верх-Исетским заводом. Число объектов массового притяжения людей достаточно низкое: универсам и парк 22 партсъезда, расположенный неподалеку. В непосредственной близости к участку расположено несколько образовательных учреждений,...