55619

Мінерально-сировинні ресурси України. Рудні корисні копалини

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: повторити тектонічну будову України закріпити знання про види паливних корисних копалин та географію їх родовищ; вивчити розміщення основних районів видобутку рудних корисних копалин в Україні...

Украинкский

2014-03-27

214.5 KB

13 чел.

   Тема: Мінерально-сировинні ресурси України. Рудні корисні копалини

Мета: повторити тектонічну будову України, закріпити знання про види

           паливних корисних копалин та географію їх родовищ;

           вивчити розміщення основних районів видобутку рудних

           корисних   копалин в Україні;

           розвивати пам'ять, уміння працювати з підручником і складати

          таблиці та картосхеми, критичне мислення, самостійність, гуманні

          стосунки між людьми та уміння до співпраці;

          виховувати раціональне ставлення до мінерально-сировинних

          багатств, культуру розумової праці

Матеріали: контурна карта України (схематична);

                    малюнок перерізу території України по лінії

                    Ужгород – Чернівці – Полтава – Суми;

                    таблички із назвами і  умовними знаками паливних і рудних

                    корисних копалин та назвами тектонічних структур;

                    атласи 8 клас;

                    Булава Л. М.  Фізична географія України. 8 клас: Підручник

                   для загальноосвіт. навч. закл. –  Х.: АН ГРО плюс, 2008 с.: іл.;  

                    металеві вироби у «чорній скриньці»;

                    

Методи навчання:

За рівнем активності учнів:

  •  «активні» (робота з підручником, картами атласу та іншими джерелами знань, );
  •  «пасивні» (пояснення,).

За джерелом отримання знань:

  •  словесні методи (бесіда);
  •  наочні методи (схеми, карти, таблиці).

За дидактичною метою:

  •  методи формування умінь і навичок;
  •  методи набуття нових знань;
  •  методи використання знань;
  •  методи закріплення та перевірки знань, умінь і навичок.

За характером пізнавальної діяльності:

  •  пояснювально-ілюстративні;
  •  частково-пошукові (евристичні) методи;
  •  проблемного викладу.

Форми навчання:

  •  групова;
  •  колективна.

Технології навчання:

  •  розвивальне навчання;
  •  інтерактивні («мозаїка», «мозковий штурм», «займи позицію»);
  •  особистісно зорієнтованого навчання;
  •  технологія розвивального навчання;
  •  технологія проблемного навчання;
  •  технологія розвитку критичного мислення;
  •  технологія групової навчальної діяльності учнів.

 Тип уроку: комбінований

Хід уроку

Мотивація

    Учитель дістає «чорну скриньку» і звертається до класу з пропозицією відгадати, що може бути у ній. Дістає металеві вироби ( мідний провід, алюмінієві ложки, залізні щипці … ) і запитує учнів, що це за предмети, де їх використовують, що потрібно, щоб їх виготовити.

    Що таке мінерально-сировинні ресурси?

Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

      Біля дошки: І учень прикріплює на малюнку перерізу території України   по лінії:  Ужгород – Чернівці – Полтава – Суми  назви тектонічних структур;

                                                               

           

                Карпатська

  складчаста                                 

                            система                                 

                                                  Волино-        Український                                                         

Закарпат-                              Подільська     кристалічний                                   Воронезький                                                                                                                            

 ська                                             плита          щит                                                кристалічний                                                                                                                                                             

   западина                                                                                                        масив                                                                                                                           Чернівці         Дніпровсько-Донецька 

                                                                                                      западина

Мал. 1. Схема перерізу через тектонічні структури по лінії:

Ужгород – Чернівці – Полтава - Суми

                   

ІІ учень нагадує які корисні копалини належать до паливних і з допомогою табличок з назвами і умовними знаками  наносить родовища вугілля  на карту, називає та розповідає про особливості вугільних басейнів;

ІІІ учень доповнює картосхему, позначаючи на ній нафтові та газові родовища, називає нафтогазоносні області і оцінює запаси нафти і газу України;

ІV учень доповнює картосхему, позначаючи райони поширення горючих сланців, показуючи райони поширення торфу та пояснює як можуть бути використані ці види паливних ресурсів;

                                                                  

 Львівсько-Волинський

                        бас.                                  Леляківське

                                                          Гнідинцівське                Качанівське

Бориславське

                                                             Глинсько-Розбишівське 

                                               Д                Яблунівське                   Західнохрестищинське

              Дашавське                    н                                      Шебелинське

                                                         і                                                                 Донецький

                   Долинське                         п                   Бовтинське                       бас.

                      Битківське   р о  в 

                                                                с ь к и й        

                                                                            б а с.

                                                                                                     Джанкойське

Мал. 2. Розміщення найбільших нафто-газових родовищ, родовищ горючих сланців та регіонів видобутку інших паливних ресурсів України

І учень озвучує свою роботу і пояснює які закономірності розміщення корисних копалин.

Оголошення теми та очікуваних результатів

Учитель ще раз звертає увагу на предмети, які були показані на початку уроку. З’ясовується, чи потрібні були паливні корисні копалини для їх виготовлення і як вони були використані.

З чого виготовлені предмети?

Де беруть?

Отже, тема уроку: Рудні корисні копалини.

Учні визначають мету уроку ( вивчити райони розміщення корисних копалин ), а вчитель додає, що робити вони це будуть використовуючи інтерактивну технологію «Мозаїка»,  працюючи з підручником, картами атласу, приготованим пакетом інформації і складаючи картосхему розміщення рудних корисних копалин, тому на кожному учневі лежить відповідальність за опанування інформацією ним самим і членами його груп.

Вивчення нового матеріалу

Учень знайомить з поділом рудних корисних копалин на групи за використанням (індивідуальне домашнє завдання).

Мал. 3.Групи металів за використанням

 

Оскільки з руд виплавляють метали, якого вони частіше походження?

Де в Україні варто шукати магматичного походження корисні копалини?

(Запитання залишається відкритим, якщо відповіді зразу немає)

Інтерактивна технологія «Мозаїка»

Учні отримують завдання у «домашніх» групах, використовуючи підручник, карти атласу та дані інформаційного пакета, заповнити таблицю та позначити на картосхемі групу рудних корисних копалин, поданих на інформаційному пакеті. У «експертних» групах інформацією обмінюються. Повернувшись знову до «домашніх» груп учні складають повну картину матеріалу, який вивчається.

Назва

кор. коп.

Умов.

знак

Басейн,

родовище, походження

Характеристика басейну, цікаві факти

Залізна руда

Криворізький

басейн.

Магматичного походження у фундаменті Українського кристалічного щита.

Fе  46 %. Відкритий у 1781 році Зуєвим, почали освоєння у 1881 р. Добування закритим способом багатих руд (шахти глибиною 1500м) і відкритим способом (кар’єри глибиною 250м) бідних руд. Руда – червоний залізняк

Кременчуцький район. У фундаменті УкЩ.

Fе = 30 – 40 %. Відкрив у 1928р. О.А.Строн випадково, як аномалію. Добувають у кар’єрах. Руда – магнітний залізняк.

Білозерський район. У фундаменті УкЩ.

 Fе = 60%. Відкритий у 1955 р. Добування закритим

(шахтним) способом. Руда – червоний залізняк

Керченський басейн. Осадового походження. Індоло-Кубанський прогин.

Fе = 40 %. Відкритий у 1830 р. Добування відкритим способом (кар’єри). Руда – бурий залізняк.

Марган-

цева

руда

Нікопольський басейн

Нікопольське і Великотокмацьке родовища

Мn = 30 %. Добування відкритим способом. Потужність 2м на глибині 20-150м

Нікелеві, хромові та кобальтові

руди

Капітанівське, Деренюське, Девладівське.  Кора вивітрювання УкЩ.

Використовується для покриття і захисту залізних виробів

Титанові

руди

Ірашанське

Самотканське. Розсипи серед піщаних відкладень

Тугоплавкий метал

Мідні

руди

Рафалівське. Львівський прогин

Єдине в Україні

Ртутні руди

Микитівське. Руда – кіновар

Друге місце в світі за видобутком ртуті

Поліметалеві руди Pb  Zn  Ag

Донецька височина, Вулканічний хребет Карпат

Не розробляються

Золото

Мужіївське

Єдине яке розробляється

    

По завершенні роботи, по-черзі по одному представнику від групи учні виходять до дошки і на картосхему прикріплюють таблички з назвами і умовними знаками рудних корисних копалин. Учитель загострює увагу на цікавих фактах, пов’язаних з темою, які повідомляють учні.

   

                                Рафалівське

                                                     Іранське

 Кременчуцький р-н

                                                                                                                                      Микитівське

Мужіївське                                                        Деренюське        Самотканське

                                                                   Капітанівське           Девладівське

                                            Криворізький бас.

 Нікопольський бас.

 Білозерський р-н

 

 Керченський

бас.

Мал. 4. Розміщення найбільших родовищ та регіонів видобутку рудної сировини в Україні

Закріплення

Виконання тестових завдань (максимальна оцінка 9 балів).

1. Найбільший вміст корисної речовини (60%)у залізній руді:

а) Криворізького басейну;

б) Керченського басейну;

в) Білозерського району;

г) Кременчуцького району.

2. Іранське та Самотканське родовища:

а) ртутних руд;

б) марганцевих руд;

в) титанових руд;

г) мідних руд.

3. Єдине родовище золота в Україні називається:

а) Мужіївське;

б) Микитівське;

в) Рафалівське;

г) Капітанівське.

4. Основних районів добування залізної руди в Україні:

а) 1;

б) 2;

б) 3;

г) 4.

5. До кольорових металів належать:

а) золото, алюміній, ванадій;

б) уран, залізо, мідь;

в) марганець, мідь, ртуть;

г) алюміній, мідь, ртуть.

6. Бурий залізняк осадового походження для виплавки заліза добувають у:

а) Криворізькому басейні;

б) Керченському басейні;

в) Білозерському районі;

г) Кременчуцькому районі.

7. Україна має достатні запаси руд для виплавки металів:

а)заліза, мангану, алюмінію;

б) титану, мангану, заліза;

в) вольфраму, алюмінію, олова;

г) кобальту, нікелю, міді.

8. Виключно закритим способом (у шахтах) добувають залізну руду у:

а) Криворізькому басейні;

б) Керченському басейні;

в) Білозерському районі;

г) Кременчуцькому районі.

9. Рудою для виплавки алюмінію є:

а) кіновар;

б) боксит;

в) магнітний залізняк;

г) червоний залізняк.

Рефлексія

Інтерактивна вправа «Займи позицію».

Чи забезпечена Україна рудними корисними копалинами?

Отже, Україна має значні запаси чорних металів і незначні запаси легуючих, кольорових та благородних.

 Учні нагадують, яку мету ставили на початку уроку, з’ясовується чи досягнута вона. 

Підбиття підсумків

Де в Україні варто шукати магматичного походження корисні копалини?

Але є винятки (робота з підручником ст.78 перший абзац).

Отже, більшість родовищ  рудних корисних копалин розміщенні на …

( щиті ).

Виставляються оцінки.

Відзначаються активні учні, яким до балів, отриманих за тест, додаються додаткові (1-3 бали).

Домашнє завдання

§16; доповнити останню колонку таблиці «Рудні корисні копалини»; скласти картосхему розміщення рудних кор. коп.; *підготувати повідомлення, що містять цікаві факти з використання металів.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

23096. Розсіяння електромагнітних хвиль зарядами. Формула Томсона 76.5 KB
  Розсіяння електромагнітних хвиль зарядами. Цей рух в свою чергу супроводжується випромінюванням в усі боки: відбувається розсіяння початкової хвилі. Нехай енергія яка випромінюється системою в тілесний кут в 1с при тому що на неї падає хвиля з вектором Пойнтінга Тоді переріз розсіяння риска означає усереднення по часу Розглянемо розсіяння що проводиться одним нерухомим зарядом вільним зарядом. отримана зарядом швидкість припускається малою 2 1 в 2: одиничний вектор в напрямку розсіяння.
23097. Квантування електромагнітного поля. Фотони 87 KB
  Квантування електромагнітного поля. Ейнштейн першим звернув на це увагу і намагався теоретично обґрунтувати дискретність електромагнітного випромінювання. Ейнштейн показав що ймовірність мати енергію для електромагнітного випромінювання буде: . Для електромагнітного випромінювання: .
23098. Поширення світла в анізотропних середовищах. Дисперсія і поглинання 466 KB
  В анізотропному середовищі спостерігається подвійне заломлення променів зумовлене наявністю в них двох показників заломлення один з яких не залежить від напрямку поширення хвилі і відповідає одній поляризації а другий залежить від напрямку поширення і пов`язаний з іншою поляризацією. Введемо для ізотропного середовища показник заломлення. Для хвилі що поширюється в напрямку x коливання відбуваються в напрямку z то показник заломлення більше в напрямку z ніж для коливань в напрямку y. z напрямок при якому показники...
23099. Явище обертання площини поляризації падаючого світла в речовинах 96 KB
  Явище обертання площини поляризації падаючого світла в речовинах. Якщо лінійно поляризоване світло проходить через плоскопаралельний шар речовини то в деяких випадках площина поляризації світла виявляється повернутою відносно свого вихідного положення. Це явище називається обертанням площини поляризації або оптичною активністю. Кут поворота площини поляризації залежить від довжини хвилі.
23100. Квантування енергії лінійного гармонічного осцилятора 202.5 KB
  Тоді гамільтоніан для такої системи буде: Класичний гармонічний осцилятор має розвязки: і де А амплітуда ω частота δ початкова фаза коливань. Перетворимо це рівняння введемо безрозмірні величини та З урахуванням останнього рівняння Шредігера перепишеться як 1 Асимптотична поведінка розвязку рівняння 1 при х→∞: Тоді 2 причому uzобмежена на нескінченності. Шукаючи розвязок у вигляді степеневого ряду знаходимо рекурентну формулу для коефіцієнтів ряду: Розвязки можуть бути або парними або непарними тобто або...
23101. Хвилі де Бройля. Хвильові властивості частинок 5.03 MB
  Хвилі де Бройля. Тобто інколи відбувається прояв як хвилі інколи як частинки. Тоді можна отримати вираз для хвилі де Бройля. Оберемо напрям вздовж за напрям розповсюдження хвилі де фаза хвилі що пересувається у просторі з фазовою швидкістю що шукається з умови що переміщується так щоб фаза залишалась постійною.
23102. Принципова схема лазера. Властивості лазерного випромінювання. Типи лазерів та їх застосування 51.5 KB
  При падінні хвилі з власною частотою переходу системи: змінюються заселеності рівнів N1 i N2 кількість атомів в одиниці обєму що знаходяться на 1 та на 2 енергетичних рівнях відповідно. dN12=BN1dt ; кількість частинок що перейшли з 1 рівня на 2 dN21= AN2dt BN2dt кількість частинок що перейшли з 2 рівня на 1 де Акоеф. Крім того в стаціонарному режимі при умові термодинамічної рівноваги виконуються рівняння: N1N2=N=const кількість частинок в системі є сталою. В дворівневій системі не можна забезпечити умову N2 N1 бо навіть в...
23103. Рівняння Шредингера. Інтерпретація хвильової функції 49 KB
  Рівняння Шредингера. Для цього необхідне рівняння: 1. Рівняння повинно бути лінійним і однорідним хвиля задовольняє принц. Це рівняння Шредингера.
23104. Співвідношення невизначеності Гейзенберга, приклади його проявів 74.5 KB
  Нехай стан частинки опивується хв. Остаточно Співвідношення невизначеностей проявляється при будьякій спробі вимірювання точного положення або точного імпульса частинки. Виявляється що уточнення положення частинки впливає на те що збільшується неточність в значенні імпульса і навпаки. Часто втрачає зміст ділення повної енегрії частинкияк квантового обєкту на потенціальну і кінетичну .