55628

Головні річкові системи та басейни річок України

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: навчальна: ознайомити учнів із поняттям річка басейн річки частинами річки та основними річками України їх назвами розташуванням та напрямком течії навчати користуватись географічною картою; розвиваюча...

Украинкский

2014-03-27

123.5 KB

1 чел.

Тема. Головні річкові системи та басейни річок України.

Мета:

  •  навчальна: ознайомити учнів із поняттям „річка”, „басейн річки”, частинами річки та основними річками України, - їх назвами, розташуванням та напрямком течії, навчати користуватись географічною картою;
  •  розвиваюча: розвивати в учнів зорову пам’ять, логічне мислення, спостережливість;
  •  корекційна: коригувати вміння працювати з текстом, картками, настінною та контурною картами, працювати в групах, уміння узагальнювати та систематизувати інформацію;
  •  виховна: виховувати в учнів бережливе ставлення до річок і води взагалі, правила культурного спілкування, прагнення розширювати свій кругозір, вміння застосовувати здобуті знання в практичній діяльності.

Обладнання: фізична карта України, контурні карти України, схема «Річка і її частини», роздаткові картки, аудіо-, відеозаписи про річки.

Тип уроку: формування нових знань і способів дій.

Хід уроку

І. Загальнокорекційний етап.

1.1. організаційна підготовка.

Добрий день!

У добрий час радо я вітаю вас!

З миром зустрічаю, щастя і здоров’я вам бажаю.

  •  Розпочинаємо наш урок географії. Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок? (цікавим, навчальним, веселим, продуктивним)
  •  А ви на уроці якими повинні бути? (дисциплінованими, уважними, активними, зібраними)

- Отож, якщо ви будете такими, то ми створимо цікавий, творчий, продуктивний урок. Це буде залежати від вашої активності, уважності, творчості.

- А працюватимемо під гаслом:

Щоб робота в нас кипіла, працювати будем:

Швидко! Дружно! Вміло!

1.2. нервово – психічна підготовка.

- вірш:

Поле, річка,
Синій гай.
Любо стежкою іт
и –
Тут живемо я і ти!

  •  Про що розповідається у вірші? (про наш край)
  •  А як називається наш край? (Вінниччина)
  •  В якій державі ми живемо? (в Україні)

ІІ. Основний етап.

2.1. підготовча частина.

- перевірка домашнього завдання.

- Назвіть столицю України (Київ)

- Скільки людей проживає в Україні (біля 46 мільйонів)

- Назвіть гори України (Карпатські, Кримські)

- Як видумаєте, де тепліше, - на поверхні гори, чи біля її підніжжя? (біля підніжжя). Чому? (бо з підняттям у гору на кожні 100 м температура знижується на 1º С)

- Які ви знаєте види опадів? (дощ, сніг, град, роса, іній)

 - завдання на перфокартах

  Кільком учням завдання, – з допомогою стоп-тесту, та перфокарт визначити вид опадів.

  •  Яким словом можна замінити слово „опади”? (вода)

Так, правильно. Саме про воду і піде наша подальша розмова. А про яку саме, ми дізнаємось, відгадавши загадку:

Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить

                                                                  (річка)

Пригадаємо, що таке річка? (Річка – це природний потік води, що тече заглибиною, яка називається руслом)

  •  робота із схемою „Річка і її частини”

  •  Назвіть основні частини річки (витік, гирло, притоки) 
  •  Що таке витік (місце, де починається річка)
  •  Що таке гирло? (місце, де річка впадає в іншу річку, озеро чи море)
  •  Як визначити напрям течії річки? (підійти до річки і кинути щось легке (пір’я, тріску), куди попливе – туди і тече річка)
  •  Як визначити, де який берег у річки чи де яка притока? (стати лицем за течією, по праву руку – правий берег (притока), а по ліву – лівий берег (притока))

2.2. повідомлення теми і мети уроку

  Тема сьогоднішнього нашого уроку – «Головні річкові системи та басейни річок України». Ми ознайомимось із такими поняттями, як „річкова система”, „басейн річки”, основними річками України, будемо працювати із картою.

2.3. формуюча частина

-  пояснення нового матеріалу

 В Україні налічується більше 70 тисяч річок (перегляд відео). Найбільші річки України – Дніпро, Дністер, Дунай, Південний Буг, Сіверський Донець, Тиса. (Інформація від учнів).

ДНІПРО -- (древні греки називали його Борисфен) третя за довжиною річка Європи. Його довжина 2285 км. Бере свій початок на Валдайській височині (в Росії), протікає по території України - 1090 км.

Дніпро—головна річка країни, оспівана у різноманітних художніх та документальних творах. Завдяки йому з’явилися такі назви як Лівобережна та Правобережна Україна.

До Дніпра впадає багато рік:  Десна, Рось, Псел, Ворскла, Інгулець та інші. Головна ріка країни є рекордсменом по кількості розташованих на її берегах обласних центрів: Київ, Черкаси, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Херсон. Дніпро має велике господарське значення. На ньому розташовані могутні гідроелектростанції України. Річка є основним джерелом водопостачання  України.
ДНІСТЕР – має загальну довжину 1362 км (в межах України – 705 км). Бере свій початок з Карпат на висоті 900 м на кордоні з Польщею.

Багатство природних, архітектурних і культових пам’яток є в долині Дністра. Гірські породи, з яких складені береги річки, у висоту досягають 150 м, оберігають літопис цього краю майже за пів-мільярда останніх років.

ПІВДЕННИЙ БУГ – одна з найбільших річок України, яка починається на Подільській височині на висоті 321 м над рівнем моря, і впадає в Бузький лиман Чорного моря. Загальна довжина річки – 806 км. Південний Буг має велике господарське значення. Його воду широко використовують для зрошення земель і водопостачання, на річці побудовано 13 малих гідроелектростанцій і багато водосховищ. По його берегах розташовані такі міста як Хмельницький, Хмільник, Вінниця, Первомайськ, Вознесенськ.

  Річка з усіма своїми притоками утворює річкову систему.

Територія, з якої річка із своїми притоками збирає воду, називають басейном річки. (перегляд відео).

2.4. уточнення і доповнення матеріалу

- робота з картою (ознайомлення з основними річками України)

- перегляд відеороликів «Річки України».

2.5. фізкультхвилинка.

Вийшли з вами ми із двору,

І підняли руки вгору,

Відвели ми руки вбік,

Ще й підскочили: скік, скік.

Пішли до річки, нахилилась,

Взяли водиці, гарно вмилась.

Руки в боки узяли,

І додому знов пішли.

2.6. систематизація і узагальнення знань.

- робота з текстом (знайти і зачитати, які великі річки є в Україні, що таке річкова система і басейн річки)

  •  робота в зошиті (записати в зошиті назви найбільших річок України, визначення понять „річкова система”, „басейн річки”).
  •  фронтальне опитування.

1. Що таке річкова система?

2. Що таке басейн річки?

3. Назвіть найбільші річки України.

2.7. застосування знань в практичній діяльності.

  •  робота з контурною картою

 Користуючись атласами і настінною фізичною картою, учні підписують найбільші річки України і наносять кордони України. Все це виконується під музику із кінофільму «Діти капітана Гранта». 

  •  робота з фізичною картою України

(гра «Річкова подорож»)

  Користуючись іграшковими корабликами, учні рухаються по основних річках і називають обласні центри, в яких вони побували під час подорожі.

ІІІ. Заключна частина.

3.1. підсумок уроку;

- Яку тему вивчали на уроці?

- Які найбільші річки України ви знаєте?

- Яке значення річок в житті людини?

3.2. оцінювання;

Обговорення роботи кожного учня, оцінювання.

3.3. домашнє завдання;

Опрацювати матеріал тексту «Річки України» на стор. 24

3.4. зняття нервової напруги.

(звучить музика із фільму «Діти капітана Гранта»)

Урок закінчився. Він був нелегким, напруженим, але ми перебороли всі труднощі,  і тепер відпочиваємо.

Ви добре попрацювали. Ще раз хочу нагадати: Бережіть воду, вона завжди повинна бути чистою. Разом і з тим, під час відпочинку, завжди будьте обережні на воді.

Дякую вам за участь.   

                                                     Урок географії у 9 класі

                                                     Вчитель Савчук Вадим Михайлович

                                                                   Спеціаліст першої категорії

                                                                   Староприлуцька спеціальна

                                                                   загальноосвітня школа-інтернат

                                                                   Липовецького району

                                                                   Вінницької області

                                                                   22511

PAGE   \* MERGEFORMAT 6


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

33244. Ферромагнитные материалы 13.25 KB
  Вращаясь вместе с ротором относительно статора поток в соответствии с законом электромагнитной индукции ЭМИ индуцирует в каждой фазе обмотки статора ЭДС . При замкнутой внешней цепи по обмоткам статора протекает ток нагрузки I который в свою очередь образует МДС статора . МДС создает магнитный поток реакции якоря и поток рассеяния аналогичный асинхронному двигателю который замыкается поперёк пазов статора и вокруг лобовых частей обмотки статора. Потоки и наводят в обмотке статора соответственно ЭДС и .
33245. Гистерезис 13.81 KB
  Электрические потери Рэл возникают в обмотках трансформатора и обусловлены их нагреванием при протекании по ним электрического тока. КПД трансформатора определяется как отношение активной мощности на выходе трансформатора к активной мощности на выходе первичной обмотки. КПД трансформатора зависит: 1 от конструкции трансформатора; 2 от степени загрузки трансформатора рис 4.9 Максимальный КПД будет у трансформатора с коэффициентом загрузки β = 045.
33246. Потенциал электростатического поля 13.32 KB
  Потенциал электростатического поля скалярная величина равная отношению потенциальной энергии заряда в поле к этому заряду: энергетическая характеристика поля в данной точке. Потенциал численно равен работе поля по перемещению единичного положительного заряда из данной точки электрического поля в бесконечность. Напряжение численно равно работе электростатического поля при перемещении единичного положительного заряда вдоль силовых линий этого поля.
33247. Зако́н Куло́на 13.12 KB
  μετρεω измеряю измерительный прибор предназначенный для определения мощности электрического тока или электромагнитного сигнала. В цепях постоянного тока мощность измеряют электро или ферродинамическим ваттметром. Мощность может быть также подсчитана перемножением значений тока и напряжения измеренных амперметром и вольтметром. В цепях однофазного тока измерение мощности может быть осуществлено электродинамическим ферродинамическим или индукционным ваттметром.
33248. Электри́ческое сопротивле́ние 13.23 KB
  Из систем многофазного тока наибольшее применение на практике получил трехфазный переменный ток.
33250. КЛАССИФИКАЦИЯ ЭЛЕКТРОИЗМЕРИТЕЛЬНЫХ ПРИБОРОВ 13.82 KB
  Пуск синхронных двигателей может быть осуществлен при помощи вспомогательного пускового двигателя или путем асинхронного пуска. Пуск синхронного двигателя при помощи вспомогательного двигателя. Если ротор синхронного двигателя с возбужденными полюсами развернуть другим вспомогательным двигателем до скорости вращения поля статора то магнитные полюсы статора взаимодействуя с полюсами ротора заставят ротор вращаться далее самостоятельно без посторонней помощи в такт с полем статора т.
33251. Приборы магнитоэлектрической системы 13.29 KB
  2Электрическая аппаратура применяемая в осветительных и силовых сетях для целей управления или защиты может быть классифицирована по различным признакам. В зависимости от природы явления которое положено в основу действия аппаратов их можно разделить на: аппараты ручного управления рубильники переключатели выключатели контроллеры действие которых происходит в результате механического воздействия на них внешних сил; электромагнитные аппараты магнитные пускатели контакторы электромагнитные реле работа которых основана на...
33252. Методы выбора стратегии развития организации: экспертные и матричные методы, их характеристики 168 KB
  3 Поле СИВ Поле СИУ Слабые стороны 1. 3 Поле СЛВ Поле СЛУ Необходимо рассмотреть всевозможные парные комбинации и выделить те которые должны быть учтены при разработке стратегии поведения. Сильное влияние Умеренное влияние Малое влияние Высокая вероятность Поле ВС Поле ВУ Поле ВМ Средняя вероятность Поле СС Поле СУ Поле СМ Низкая вероятность Поле НС Поле НУ Поле НМ Возможности СМ НУ и НМ не заслуживают внимания организации. Угрозы полей ВР ВК и СР представляют очень большую опасность и требуют...