55629

Основні річкові системи України

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити учнів з особливостями річкової мережі України її залежністю від клімату й рельєфу; формувати вміння характеризувати річки за типовим планом; характеризувати екологічні проблеми річок перспективи їх розвязання...

Украинкский

2014-03-27

35.5 KB

0 чел.

Онученко Л.М.  вчитель географії Смілянської ЗОШ І-ІІІ ступенів №6  

8 клас

 Тема: Основні річкові системи України.

 Мета: ознайомити учнів з особливостями річкової мережі України, її

            залежністю від клімату й рельєфу;

            формувати вміння характеризувати річки за типовим планом;

            характеризувати екологічні проблеми річок, перспективи їх

            розв’язання;

            продовжити виховання в учнів ощадливого ставлення до

            природи.

Обладнання: фізична карта України, атласи, зошити для ПР,               відеосюжет «Екологічний стан річок України»

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і вмінь

                                            Хід уроку:

  

                                  Річки можна розглядати як продукт клімату.

                                                                                        О. Воєйков

  1. Актуалізація опорних знань.

   Бліцопитування:

Учитель називає поняття, які вчили в попередніх курсах географії з даної теми,  учні дають визначення.

Терміни: повінь; паводок; межень; річка; гирло; річкова долина; русло річки;заплава;режим річки;повінь(аналіз схем, малюнків.

         2. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

       Вітер може стихнути і гілки дерев зупиняться нерухомо. Море іноді заспокоюється, стає гладеньким як дзеркало. Але є в світі дещо, що ніколи не зупиняє свій рух і вічно летить в далину. Це річки.

       Вода в них істинно жива: річка ввесь час міниться,  в ній постійно щось рухається і переливається.

      Річки дають життя полям, містам і цілим країнам. Воду річок використовують для водопостачання, зрошення та інших господарських цілях.

  3. Вивчення нового матеріалу.

1. Закономірності розподілу водного стоку на території України.


  Україна забезпечена водними ресурсами недостатньо, за цим  показником займає одне з останніх мість у Європі. Чому?

  2. Важлива проблема  - ефективне використання прісних вод та їх охорона.  Вирішенню цієї проблеми сприяє знання таких показиків як похил і падіня річки.

Падіння річки (П)- це різниця між висотами поверхні води біля

витоку та гирла.

Похил річки(Пр)- це величина падіння, розділена на довжину річки.

 Пр=П:Д, П-падіння; Д- довжина.

           Завдання:

Визначте падіння і похил річки Тетерів.

Розв’язання:

Витік-300м

Гирло-90м

Довжина річки-385км

1) П=300-90=210м

2) Пр= 21000см(210м): 385км=55см/км

Завдання:

Скласти характеристику р.Дніпро, р.Пд. Буг, р. Сів.Донець-самостійно по-рядах., використовуючи текст підручника, атласи.

                           Колективне обговорення:

  •  Чому річки називають „ голубими артеріями”?
  •  До басейнів яких океанів несуть свої води річки України?
  •  Де густіша річкова  мережа? Чому?
  •  Які річки переважають: гірські чи рівнинні? Чому?

3. Характеристика найбільших річкових систем України(за планом).

                          План характеристики річки:

1. Назва.

2. Де бере початок, довжина.

3. Напрям  і характер течії.

4.. Найбільші притоки

5.Падіння річки, похил річки.

6. Тип живлення, режим.

7. Куди впадає.

8. Гідрологічні споруди, господарське використання.

 

4.   Екологічні проблеми річок України.

   Дніпро і Дністер – головні водні, життєдатні артерії нашої держави,

В басейнах яких проживає близько 80 % населення.

   Колись Дніпро – одна з найбільших річок Європи- був чистоводним, зі стабільною екосистемою, що нормально функціонувала тисячоліттями, мала велику біологічну продуктивність, годувала й поїла міліони людей, що жили в його

дасейні.

        „ З інших же рік Борисфенес (Дніпро) найбільш прибутковий: він має найпрекрасніші й найрозкішніші пасовиська для худоби, пречудову рибу у величезній кількості, вода на смак дуже приємна, чиста...”

                                                              Геродот у 5 ст. до н.е.

4.    Про екологічний стан річок України ми дізнаємось, переглянувши відеосюжет.

Обговорення, виступ експертів.

5. Закріплення.

                          Робота в групах над завданнями.

1. Доведіть і доповніть  слова О.Воєйкова: „ Річки – продукт клімату”.

2.По яких річках і з якими державами проходить державний кордон України?

3.На який річках України побудовані ГЕС?

4. Чому праві притоки Дністра-Стрий,Бистриця, Свіча- більш повноводні порівняно з лівими?

5. Які види живлення річок вам відомі? Якою є структура водного живлення й режиму стоку річок нашого краю?

6. Чому р. Дніпро між м. Дніпропетровськ та м.Запоріжжя має пороги?

Підсумок уроку.

Д/З §21.Практична робота №4.

Нанести на контурну карту річки України.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

41290. Українська держава гетьмана П.Скоропадського. Внутрішня та зовнішня політика гетьманського уряду 23.2 KB
  у Києві відбувся з'їзд хліборобіввласників на який з усієї України прибуло кілька тисяч делегатів. Скоропадського який з'явився у ложі під бурхливі оплески було запрошено до президії зібрання що означало обрання його гетьманом України. Наступні документи гетьмана України: Закони про тимчасовий державний устрій України Грамоту до всього Українського народу . він зробив перший візит до німецького штабую Звертаючись до населення гетьман наголошував що гетьманство це здійснення ідеї незалежності України у традиційній...
41291. Українські землі в першій половині 18 ст. до 1754 р. 99.5 KB
  Батько гетьмана СтепанАдам Мазепа нале жав до партії Виговського і брав участь в укладанні Гадяцького до говору. в 1707 році була дорадницею синагетьмана що свідчить про її високу культурність та освіту. Року 1663 Іван Мазепа покинув королівську службу і 1669 рок опинився в Чигирині у гетьмана Дорошенка де присвятив себеукраїнській справі. У Дорошенка Іван Мазепа дістав рангу генерального осаула Він виконує важливі дипломатичні доручення гетьмана: в 1673 р їздить до Криму до гетьмана Самойловича в справі об'єднання України в 1674...
41292. Акт злуки УНР та ЗУНР. День соборності України 76.5 KB
  На довгому і тернистому шляху українського народу до заповітного ідеалу соборності злука УНР і ЗУНР подія великого історичного значення. В той морозний січневий день збулася віковічна мрія українського народу жити однією сімєю на своїй землі в єдиній державі не розділеній кордонами і не розшматованій недружніми сусідами. Ідея єдності і соборності батьківських земель як і ідеї незалежності і державного суверенітету сильної централізованої влади є головним...
41293. Утворення Директорії 13.23 KB
  Від січових стрільців у члени Директорії було висунуто соціалдемократа С. Представником Селянської спілки в Директорії став проректор Київського державного українського університету професор геології Ф. До складу Директорії ввійшли також адвокат соціалістсамостійник П.
41294. Управління проектами, кокнспект лекцій 2.72 MB
  Успіх найчастіше приходить до тих компаній, менеджери яких знають і свідомо використовують специфічні методи та інструменти управління проектами. І навпаки, ігнорування цих методів та інструментів, управління проектами за принципом «як прийдеться»
41295. Володимир Великий. Прийняття християнства та його історичне значення 99 KB
  Порівняйте плани Антанти та Троїстого союзу щодо України напередодні Першої світової війни. Розкрийте перебіг воєнних дій на території України у 1914р. Широкі плани щодо України розроблялись у Німеччині як з боку військових так і з боку промисловців і політиків.
41297. Внедрение системы электронного документооборота, работающего на базе системы СЭД Alfresco в ГАОУ СПО Учалинского горно-металлургический техникум 3.14 MB
  нформационные ресурсы состоят из файлов, разрабатываемых самими пользователями и поступающих извне, имеющих свое назначение, формат, сроки исполнения. Все данные изначально слабо структурированы, и если не принять надлежащих мер по их систематизации