55721

Ліворукі діти: особливості розвитку

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: познайомити учасників із дослідженнями науковців щодо особливостей психофізіологічного складу та розвитку ліворуких дітей; навчити розрізніти поняття праворукі ліворукі та амбідекстри...

Украинкский

2014-03-28

232 KB

4 чел.

Заняття Центру толерантності для батьків, учнів, учителів

Автор

Ципуга Вікторія Іванівна

учитель історії та суспільствознавства

Білоцерківської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів № 11,

координатор Білоцерківського

Центру толерантності

при НВК «Міцва-613»

Тема: «Ліворукі діти: особливості розвитку».

Мета: познайомити учасників із дослідженнями науковців щодо особливостей психофізіологічного складу  та  розвитку ліворуких дітей; навчити розрізніти поняття «праворукі», «ліворукі» та «амбідекстри»; виробити методичні рекомендації щодо роботи з ліворукими дітьми.

Обладнання: мультимедійна презентація, дидактичний матеріал, папір, маркери, портрети видатних людей: Ю. Цезаря, Александра Македонского, Карла Великого, Л. да Вінчі, Рафаеля, І. Ньютона, В. А. Моцарта, Н. Бонапарта, Ф. Шопена, Р. Шумана, Л. ван Бетховена, О. Пушкіна, Л. Толстого, Л. Керролла, Г.Уеллса, М.Твена, О. фон Бісмарка, Б. Франкліна, фізіолога І. Павлова, Ч.Чапліна, С. Рахманінова, У. Черчіля, М. Тесли, А. Ейнштейна, С. Прокоф’єва, Б. Гейтса.

Хід заняття

І. Актуалізація суб’єктного досвіду (психологічна рефлексія)

  •  Чи знаєте ви людей, що зображені на портретах? Як ви думаєте, що їх поєднує?
  •  Які асоціації викликають у вас записаний на дошці ряд слів? (наприклад: «перший-останній», «верх-низ» тощо) «Добро», «правда», «правий», «Аліса», «Лєсков».

ІІ. Мотивація.

  •  За час еволюції людство пройшло довгий шлях розвитку. Людина постійно змінювалася, удосконалювалися навички та збільшувався мозок людини, нові більш пристосовані види витісняли попередні (людину прямостоячу змінила людина вміла, у свою чергу людина вміла поступилася місцем на історичній арені людині розумній). Великі зміни спричинили незначні, не завжди помітні мутації в організмі конкретних особин. Але саме ці мутації, відхилення від норми мали істотне значення для еволюції людини загалом. Ці відхилення від норми на певному етапі розвитку в людській свідомості стійко пов’язуються зі шкодою для людини, трансформуються в поняття «зло». Людей-носіїв подібних нестандартних, ненормальних, з точки зору пересічного члена суспільства, якостей вважали виродками, над ними знущалися, їх переслідували й навіть знищували. Сьогоді ми поговоримо з вами про ліворуких людей і спробуємо відповісти на питання: чи справді така аномалія, як ліворукість, є злом і яке значення для існування людства має існування ліворукості? Працюватимемо за таким планом. Можливо, якщо в якогось є доповнення або пропозиції, ми їх врахуємо й внесемо відповідні зміни до плану сьогоднішнього заняття. Працюватимемо в групах-командах, кожна з яких отримає своє завдання.

План заняття

  1.  Етимологія поняття «лівша».
  2.  Про що свідчать історичні факти? («Мовою історичних фактів».)
    1.   Присутність ліворуких у первісному суспільстві.
    2.   Вплив ліворуких людей на історичний процес, розвиток науки та культури.
  3.  Особливості будови мозку та психіки ліворуких людей.
  4.  Розвиток здібностей ліворуких людей. Методичні рекомендації та поради батькам.

ІІІ. Основна частина.

1. Етимологія поняття «лівша».

Команда лінгвістів. (словникова робота: команди отримують карточки зі словами, що позначають поняття «лівша», «правша» та «амбідекстер» різними мовами та їх перекладом.)   

Позначення ліворуких людей, українською шульга (від давньослов’янського «шуя» — лівиця, ліва рука), у різних мовах має майже завжди негативний відтінок, а подекуди й образливе зачення. Можливо, саме тому довгий час самі лівші вважали себе неповноправними, дискримінованими членами суспільства.

У більшості європейських мов слово «право» є не тільки синонимом правильності, норми, стандарту, але й уживається в значенні «правосуддя», «справедливість».

Так, термін «право», «правовий» німецькою звучить як «recht», французькою – «droit». Так само й у слов’янських мовах «правий», «право» має значення «правосуддя», «правильності».  Іспанською ж – «derecho»(правий)  та похідне від нього «diestro» має  два значення: «правша» та «кваліфікований», іспанське «бути дуже розумним» буквально перекладається «не бути ліворуким».

Ірландською мовою сово «deas» (правий) уживається в значенні «правильної сторони» або «чогось хорошого», а слово «сiotog» (ліва рука) означає «незручний», італійська  додає епітет «дефектний», «брехливий».

У цьому ж значенні вживається голландський вислів «twee linkerhanden hebben» («мати дві ліві руки»), тобто «бути незграбою», або французьке слово «gauche» (лівий, тобто  незграбний). Португальською звичайне слово, що позначало ліворуку людину – «canhoto», колись використовувалося для позначення диявола, утім сьогодні його вживають не тільки в значенні «лівша», але  й «незграба». Навіть слово «ambidexterity» («моторний») відображає стереотипне уявлення й має значення «двосторонньої кваліфікації». Воно має латинський корінь «dexter», що означає «право, правий». Тобто термін уживається в значенні «бути правим з обох боків». Це твердження також уживається в менш відомому антонімі «ambisinistrous», що означає «незграбний  з обох боків». У цьому випадку маємо справу з латинським коренем «sinister» (зловісний).  

Таким чином, історично у свідомості європейців закріпилося уявлення про те, що праворукі люди – це вмілі та висококваліфіковані фахівці, майстри справи. Тоді як уявлення про ліворуких у європейських мовах набуло запозиченого з латини значення «невдаха, незграба, нещасливий», а пізніше – навіть «злий, зловісний».

Панування стійкого уявлення про ліворуких людей як про поганих воїнів, працівників, тобто невдах поступово набувало все більш зловісного значення. Німецьке слово «links» означає «зліва», а прикметник «link» має значення «хитрий, лукавий», дієслово ж «linken» «обманювати». Сьогодні угорське слово «balfacan» означає кретин. ( «Bal» лівий, «facan» фазан.) Однак слово походить від початкової форми: вульгарного слова «balfasz», яке має поєднання «Bal» та вульгарної назви чоловічих гениталій «fasz».                       

Проте не варто думати, що тільки європейські народи зберегли в мові негативне ставлення до ліворуких людей. У стародавньому Китаї ліва сторона вважалася  «поганою». Прикметник «лівий» у китайській означає «непідходящий» або «такий, що не має згоди (незгодний)». Наприклад, вислів «ліва дорога» вживається в значенні незаконних або аморальних шляхів (засобів). А в Японії ліворуких уважали брехливими й спритними людьми, а виявлена ліворукість дружини могла бути підставою для розлучення.

І лише єврейською мовою лівша вживається без негативного відтінку.

2. Про що свідчать історичні факти? («Мовою історичних фактів»)

Команда істориків. Оскільки всі вислови, що ми вживаємо з дитинства й над походженням яких ми вже давно не замислюємося, мають також чітко визначене негативне значення, то можемо зробити висновок, що практично всю свою історію люди з недовірою та упередженістю сприймали ліворуких людей.

Стійке упередження щодо ліворуких виявляється не тільки в мові, але й на рівні підсвідомості й закріплюється у звичаях. Так, уважається, що побачити вві сні лівшу – поганий знак, що віщує зраду від того, у кому ви найбільше впевнені як у вірному другові. Якщо ж вам насниться, що ви самі лівша, це означає, що вам запропонують роботу, яка вам не під силу. У той же час, якщо вві сні ви побачили, що виконуєте копітку роботу лівою рукою, то скоро вам запропонують дуже вигідну угоду, що допоможе вирішити всі ваші матеріальні проблеми.

З чим пов’язане таке стійке негативне усвідомлення ліворуких людей, що закріпилося навіть у підсвідомості?

Учені-історики вважають, що в кам’яному віці співвідношення ліворуких і праворуких було однаковим, однак уже в епоху бронзи переважали праворукі. Це співвідношення складало 3:1. Проте наскельні малюнки кам’яного віку зображують людей, які що-небудь роблять саме правою рукою. І на стінах єгипетських пірамід зображено саме праворуких людей. Більше того, знаряддя праці та зброя стародавніх людей свідчать, що ці предмети були призначені конкретно для праворуких людей. Саме тому деякі вчені схиляються до думки, що співвідношення ліворуких і праворуких в усі часи було приблизно однаковим.

Проте проаналізовані вченими зображення ІІІ тис. до н.е.на вазах, фресках, папірусах, наскельних малюнках, знайдених на різних континентах, виявили, що ліворукість зображується приблизно в 7,4 відсотках випадків. Ця цифра близька до того, що ми бачимо й сьогодні. 

Про що, на вашу думку, свідчать вислови: «Сидить праворуч Отця»; «Чоловік пішов «наліво»»; «Коли людина бреше, вона дивиться вліво»; «лівий заробіток»; «лівий товар»?

Норвезькою вислів «venstrehandsarbeid» (ліва робота) вживається в значенні «чогось, що зроблено погано», а одне з норвезьких слів, яким позначають лівшів, – «keivhendt» –походить від слів, що перекладаються як «неправильна рука».

Так само й у східнослов’янських мовах усе, що пов’язане зі словом «лівий» сприймається як речі, що нічого доброго не несуть. На Русі дітям, що тягнулися до загальної миски лівою рукою, давали ложкою по лобі. A тих, хто перехрестився лівою рукою, уважали богохульниками.

Мусульманин дуже образиться, якщо йому при зустрічі простягнуть ліву руку або вручать цією рукою гроші, подарунок, бо вона вважається «нечистою».

Поняття лівий у політиці – це завжди екстремізм. Згадаймо вислів вождя світового пролетарату про лівизну, яка хоч і дитяча, проте хвороба. Товар, що зроблено лівою рукою, лівий товар, усім суспільством сприймається як відверта халтура. А оскільки всі ці вислови та слова існують з незапам’ятних часів, то можна зробити висновок, що домінування праворуких над ліворукими почалося дуже давно. Цікаво, що латинський термін «sinister» в значенні «лівий, зловісний» походить від латинського слова «sinus» і перекладається як «кишеня». Традиційна римська тога мала тільки одну кишеню, що була розташована на лівій стороні й тому слугувала для праворуких людей.

Стійке уявлення про ліворуких людей як про носіїв нещастя пов’язано зі стародавнім римським звичаєм рукопотискання. Подаючи на знак привітання праву руку, чоловік тим самим показував, що не має в руках зброї. Ліворука людина, подаючи для привітання праву руку, у лівій могла стискати стилет або іншу зброю, так він знешкоджував супротивника, стискаючи його «бойову» праву руку, а лівою наносив смертельні рани. Природньо, знаючи про цю здібність лівшів, їх почали використовувати як найманих убивць, а в громадській думці за ними закріпилася недобра слава. Люди почали вважати, що лівші приносять нещастя.  

На відміну від римлян, стародавні греки не вважали ліворуких ні незграбами, ні зловісними. Навпаки, у Греції утвердилася думка, що лівші мають родинні зв’язки з богами, адже коли боги приймали людську подобу, вони мали ж чимось відрізнятися від простих смертних. Проте таке ставлення до лівшів в історії є скоріше виключенням, бо на довгі століття європейці сприйняли відношення до ліворуких, що закріпилося в Римі.

У добу середньовіччя ліворуких людей спалювали на вогнищах лише тому, що праворуким здавалося, що ті люди є чаклунами й відьмами. І почасти це було правдою. Це вже тепер психологи відкрито заявляють, що шульги мають здатність до яснобачення, екстрасенсорики та сильно загострене шосте чуття. Серед екстрасенсів та ясновидців можна зустріти лише до 2% праворуких, а 98% шульги. Ліворукі люди можуть бачити минуле й майбутнє, бачити людину наскрізь. Існує й фантастичне пояснення ліворукості: час для них плине не від минулого до майбутнього, а навпаки. Цією неймовірною теорією колись намагалися пояснити здатність лівшів передбачати майбутнє.

У радянські часи всіх шульг цькували та силою змушували навчатися писати правою рукою.

На сьогодні лівші складають усього 10-17% населення нашої планети.Це, звичайно, не означає, що ліворукість – ознака нового часу. Історія знає чимало прикладів життя ліворуких людей. Це й О. Македонський, і Ю. Цезар, і імператор Тиберій та багато інших. Проте в усі часи ліворукість сприймалася як аномалія, її пробачали лише видатним людям, звичайних же людей-лівшів зазвичай цькували або пробували перевчити, щоб зробити їх нормальними.

  •  Тож спробуймо розібратися, наскільки шкідлива чи навпаки корисна та вкрай необхідна людству поява ліворуких людей.  Погляньте ще раз на портрети на дошці. Усі ці люди були лівшами. Деякі з них, як, скажімо, Пушкін, Толстой, Ейнштейн були не найпершими учнями в школі, а «посередньо обдарованими», як характеризували їх учителі. Проте хто сьогодні не знає, що вони – генії, які піднесли людську думку на небачену височінь?
  •  Використовуючи таблицю, проаналізуйте, чим завдячує людство цим людям і як вони вплинули на хід історії.

Історична

епоха

Персоналії

Політика, державотворення

Наука, культура

Стародавні часи

Ю. Цезар,

Александр Македонский

Середні віки

Карл Великий

Нові часи

Наполеон Бонапарт

Л. да Вінчі,

Рафаель, І. Ньютон,

В. А. Моцарт, Р. Шуман,

Л. ван Бетховен, О. Пушкін,

Л. Толстой, М. Твен

Новітня історія

О. фон Бісмарк,

Б. Франклін,

У.Черчіль, Б. Гейтс

Л. Керролл, Г. Уеллс,

фізіолог І. Павлов,  Ч.Чаплін,                                                                                                                                                            С. Рахманінов,                                                М. Тесла, А. Ейнштейн,                         С. Прокоф’єв

  •  Як ви думаєте, чому зберігається певна тенденція щодо появи на політичному Олімпі ліворуких людей та державотворців у переломні моменти історії, лише нові та новітні часи подарували людству цілу плеяду видатних лівшів, представників науки і культури? І чому саме в цей період історії ліворукі почали відігравати таку значну роль у розвитку науки і культури?

Висновок. Поява на політичному олімпі ліворуких людей спричинила великі зміни в житті суспільства: саме Александр Македонський та Юлій Цезар сприяли перетворенню та включенню республіканської Європи до світових імперій, що поєднували народи не тільки Європи, але й Азії. Їхню справу продовжили Карл Великий та Наполеон Бонапарт.

Відкриття Америки спричинило величезні зрушення у свідомості людей, з’являється світова торгівля, що об’єднує народи в єдину господарську та соціальну спільноту, відбувається взаємопроникнення культур, людство збагатилося новими знаннями. І велику роль у процесі цивілізаційного поступу відігравали видатні особистості, що були лівшами. Чому на зламі епох саме ліворукі змогли здійснити якісний стрибок у свідомості?

Деякі дослідники переконливо доводять, що новонароджені діти частіше тягнуться за іграшкою або певним предметом лівою рукою. Мавпи теж тягнуться за кормом лівою рукою, а певні маніпуляції здійснюють правою. Це дозволило вченим зробити висновок: старі, стійко засвоєні функції управляються правою півкулею мозку, а нові – лівою. Отож і не дивно, що в найбільш критичні моменти людської історії, коли старі відносини відмирають, а нові, невідомі тільки-но народжуються, ключову роль починають відігравати ліворукі люди.

Статистичні дані свідчать, що число ліворуких щороку невпинно зростає: наприклад, у 30-ті роки в Британії було 3% ліворуких, у 50-х – уже 5%, сьогодні кожен 10-й британець лівша. Ще на початку ХХ століття їх було дуже мало, проте тепер вони складають 15% від народжених дітей усього світу. Загалом сьогодні у світі десь 9-11 відсотків ліворуких дітей, однак у Росії їх значно більше – майже 25 відсотків. За найскромнішими підрахунками, у нашій країні число шульг становить близько 10 мільйонів ліворуких  людей. Це майже кожен четвертий. У той же час  амбидекстрів (які користуються обома руками) – близько 15-17 мільйонів. 

Національне бюро економічних досліджень опублікувало цікаву доповідь про перевагу ліворуких над праворукими. Виявляється, випускники вищих навчальних закладів-лівші заробляють на 13-21% більше, ніж їх однокашники-праворукі. Проте ця тенденція проявляється тільки в чоловіків, ліворукі та праворукі жінки демонструють однакові результати. Окрім того, виявилося, що лівші частіше, ніж правші, стають висококласними фахівцями (53% против 38%).

Зростання кількості лівшів, на думку вчених «Univercity College» – медичного факультету Лондонського університету, може призвести до відповідного зростання інтелектуального рівня суспільства загалом, а також до появи справжніх геніїв у галузі математики, мистецтва та спорту.

Із чим це пов’язано? Можливо, що майбутні генії будуть з України та Росії? А щоб це сталося, потрібно розпізнати їх та допомогти їм розвинути свої здібності.

  1.  Особливості будови мозку та психіки ліворуких людей.

Розуміння питання ліворукості є надзвичайно важливим у нашому суспільстві, адже ліворукі люди – це зовсім інший світ, відмінний від звичного. Науковці вважають, що завдяки особливому типу функціональної організації мозку лівші по-іншому сприймають інформацію, мислять та інакше проявляють емоції.

Отже, хто ж ці ліворукі діти?

Спробуйте пояснити, кого ми називаємо «лівшами», кого «правшами», А хто такі «амбідекстри»?

Робота над поняттям. Мозковий штурм.

Висновок. Таким чином, ми виявили, що праворукі та ліворукі — це не однорідні групи. Серед них є винятково ліворукі й винятково праворукі, але є й ті, хто виконує однією або іншою рукою тільки деякі дії, у тому числі й амбідекстри (обоєрукі) — люди, які однаково добре володіють і правою, і лівою руками.

Цікаво, що сьогодні поняття ліворукості розуміється ширше. Крім руки, важливу роль відіграють також й інші органи: око, вухо, нога. Часто ми самі не підозрюємо, що маємо «лівизну». Для визначення прихованих ознак фахівці використовують різні способи та тести: переплетіння пальців рук, так звану позу Наполеона, аплодування. Поспостерігайте за собою. Якщо більшість рухів, що не потребують розумових зусиль, ви виконуєте правою рукою – ви правша. Проте, не поспішайте з висновками!

Нещодавно вченими було проведено цікавий тест «синтезування фотографії». Спробуймо повторити його.

(Робота з певною частиною фотографії: відтворення тесту Вігена Геодакяна ).

Висновок. Отож, право- та лівосторонні частини обличчя однієї й тієї ж людини мають не дуже багато спільного. За влучним зауваженням Вігена Геодакяна, «ліве» обличчя більше схоже на матір та сестер, а «праве» – на батька та братів.

У 30-х роках ХХ століття Іван Павлов писав: "Життя чітко вказує на дві категорії людей: художників і мислителів, між ними різка відмінність. Одні – художники... захоплюють дійсність повністю, цілком, сповна, живуть дійсність, без усякого дроблення... Інші – мислителі, саме ділять її... роблячи з неї якийсь тимчасовий скелет, а потім лише поступово, ніби знову збирають її частини й намагаються їх таким чином оживити..."

Розвиток  досліджень у сфері функціональної асиметрії мозку привів до уявлення про те, що в "художників" переважає правопівкульне образне мислення, а в "мислителів" – лівопівкульне абстрактне мислення.

Потрібно розуміти, що ліворукість це — ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ВАРІАНТ НОРМИ. Проте лівша влаштований і розвивається абсолютно за іншими законами.

На думку американського генетика Амара Клара, правизна або лівизна людини формується ще в лоні матері й залежить від наявності особливого гена. У 2008 році британські вчені відкрили ген лівшів. Виявилося, що цей ген, який було названо LRRTM1, відіграє також ключову роль у формуванні мовлення та емоцій.

Але ліворукість буває різною. Вона може бути генетично закріплена, тобто передаватися в спадщину як по жіночій, так і по чоловічій лінії. Таких людей у будь-якій популяції приблизно однакова кількість — 9-11%. Однак здебільшого ліворукість передається через чоловіків. Ліворукість зустрічається в чоловіків у 1,5-2 рази частіше, ніж у жінок. Учені пояснюють це тим, що ліворукі дівчатка вже в ранньому віці більш поступливі й пластичніші, ніж хлопчики. Вони легше піддаються переучуванню. Через це жінок-амбідекстрів удвічі більше, ніж чоловіків. 

У спеціальній літературі виділяють також ліворукість, що не має генетичного підґрунтя, тобто не передається в спадщину й називається патологічною, тому що підґрунтям для її виникнення є порушення функціонування лівої півкулі. Зазвичай, це пов’язано з тим, що близько 20% ліворуких в анамнезі (відомості про попередній стан розвитку дитини) мають ускладнення в процесі вагітності та пологів (за деякими даними, пологова травма може бути однією з причин ліворукості, коли функції ушкодженої лівої півкулі частково бере на себе права півкуля) До речі, деякі російські вчені пов’язують сьогоднішнє зростання народжуваності лівшів у Росії саме з цими факторами. Патологія в ході пологів досягає 70 відсотків.

Існує також вимушена ліворукість. Вона виникає через травми правої руки, що відбулися в період активного освоєння роботи руками. Унаслідок цього дитина починає берегти травмовану праву руку й активно використовувати ліву. Такі діти не є ліворукими за організацією мозку, але найбільш активною в них буде ліва рука. Чи означає це, що цих дітей треба переучувати? Звичайно, ні. Адже через травму складається визначена система зв'язків, що включає роботу руки і мозку.

Таким чином, серед ліворуких дітей можна виділити, як мінімум, три групи. Переважне володіння тією чи іншою рукою визначається не бажанням чи примхою дитини, а особливою організацією роботи її мозку.

Зв'язок між правою та лівою півкулею головного мозку, а отже й зв'язок між правою та лівою рукою в шульг протікає помітно швидше.

У  правші права й ліва півкулі мозку мають власні функції й знаходяться в постійній взаємодії. Інформація ззовні поступає спочатку в праву півкулю, де пізнається, «отримує образ», а потім уже в ліве, де конкретизується й називається. Права півкуля (у правші) переважно відповідає за оцінку просторових стосунків, уяву, цілісне сприйняття, оцінку ритмів й одночасне сприйняття декількох стимулів. Ліва півкуля спеціалізується на оцінці тимчасових стосунків, конкретизації словесних виразів, чисел, на аналітичному послідовному сприйнятті, абстрактному й узагальненому мисленні. Права мозкова півкуля зв'язана в основному з чутливою сферою, а ліва пов'язана з руховою й мовною сферою. Права півкуля відповідає за роботу лівої половини тіла, а ліва за роботу правої половини тіла. У більшості людей домінує «логічна», ліва півкуля, а організуючу роль грають енергетичні, підкіркові структури. Усередині півкуль компоненти психічних функцій теж досить чітко локалізовані

У лівші обидві півкулі, як правило, більш автономні за своєю роботою, міжпівкульові взаємодії формуються набагато пізніше, ніж у правші. Локалізація функцій носить більш «розмитий» характер. Функції не мають точного розподілу ні за півкулями, ні в середині півкулі й формуються лише при добре збалансованому вихованні дитини або в ході спеціальних занять. До того ж у лівші домінує права, образна, півкуля. Звідси багата уява, фантазії й страхи.

Ліворукі схильні більше до синтезу, ніж до аналізу, що також  свідчить про добре розвинуте образне сприймання дійсності, більш тонке відчуття кольору й звуку. Набір креативних здібностей – тобто розвинена інтуїція, уміння схоплювати великі обсяги інформації й швидко виокремлювати головне, миттєво заглиблюватися в проблему й інтуїтивно знаходити рішення – дає змогу лівшам генерувати дійсно оригінальні ідеї, висувати нестандартні гіпотези, робити такі відкриття, на які бувають нездатні праворукі люди, що зазвичай мислять традиційно.

У лівшів звязки між півкулями мозку не надто жорсткі, як у праворукої більшості. Тому інформація в корі головного мозку обрабляється повільніше. Але це не хвороба, а особливість. У сильного правші інші складності: жорсткі звязки між напівкулями ніби залишають мало шансів на свободу творчості та різновиди діяльності.  

Серед лівшів багато тугодумів, хоча результати цих довготривалих міркувань часто бувають оригінальними, якщо не сказати більше. У літературі часто згадується деяка тупуватість, якою начебто відзначався Ейнштейн у шкільні роки. Майбутнього творця теорії відносності вважали «розумово відсталим», тому що він дуже повільно засвоював й усвідомлював нову інформацію. Особливо важко давалася йому математика.

Одна з теорій розділяє ліворуких і праворуких осіб на два табори: одночасно–візуальний і лінійно–послідовний. За цією теорією, праворукі в процесі мислення опрацьовують інформацію, використовуючи так званий "лінійний, послідовний" метод, у якому перш, ніж перейти до наступної думки, попередня має бути повністю продумана. Лівші обробляють інформацію, використовуючи "візуальний, одночасний" метод, у якому декілька думок можуть бути опрацьовані одночасно.

Учені-нейрофізіологи з державного університету Австралії дійшли висновку, що лівші в низці галузей перевершують правшів. Так, за результатами останніх досліджень з'ясувалося, що ліворукі люди швидше реагують на ситуацію й, можливо, навіть більш раціонально діють. За словами вчених, лівші можуть домогтися більших успіхів у спорті або комп'ютерних іграх, ніж правші. Чоловіки-лівші нерідко проявляють прекрасні здібності в організації праці й часто стають архітекторами. Лівші також досягають дуже високих результатів у боксі, бейсболі, тенісі, фехтуванні. Проте, за даними досліджень, серед стрілків, баскетболістів і важковаговиків ліворуких практично не помічали.

За методикою «Індивідуальні стилі мислення», у ліворуких переважає прагматичний стиль мислення. Автори методики  О.О. Алєксєєва та Л.А. Громова так характеризують людей цього типу: «Не люблять розмови, що видаються сухими, нудними, надміру серйозними, позбавленими гумору або теоретичними, аналітичними». Відомо, що саме креативні особистості мають хороше почуття гумору. Тобто у своїй більшості лівші відкриті та життєрадісні особистості, проте здатні ігнорувати неприємні ситуації замість того, щоб вирішувати їх. Прагматичний стиль вирізняється частковим підходом. Для таких осіб притаманні експериментування та Інновації, а також планування різноманітних можливостей. Перелічені якості разом із тим входять до феномену, який був названий Дж. Гілфордом дивергентним мисленням.

Ще одна особливість лівшів полягає у дзеркальному сприйнятті простору. Чи помічали ви за лівшами щось таке дивне на кшталт дзеркального письма?

Дослідники неодноразово відзначали цю особливість ліворуких людей. За даними досліджень частота дзеркального письма у шульг складає 85%.

Льюїс Керролл у своєму романі „Сильвія і Бруно" дзеркально написав слово „E-V-I-L" (зло), що є нічим іншим, як „L-I-V-E" (життя). Пригадаймо також, що довгий час ніхто не міг розшифрувати нотатки Л. да Вінчі, поки один італійський учений не зрозумів, що геніальний мислитель просто використав дзеркальне відображення.

Згідно зі спостереженнями фахівців, лівшам дещо складніше, ніж правшам, запам’ятати напрям ходу годинникових стрілок, навчитися визначати час за циферблатом, засвоїти  поняття «вліво», «вправо», «вище», «нижче».

Те ж саме можливо й під час читанні. Маленький лівша в чотири роки легко переказує цілі сторінки «прочитанного» ним тексту, а потім виявляється, що кожна з окремих літер  йому невідома.

Непоодинокі  випадки, коли діти-лівші плутають і перекручують написання схожих цифр, віднімають із нижнього ряду верхній, а саме слово «задача» пишуть як «чдз», тобто дзеркально та пропускаючи всі голосні.

  •  Давайте спробуємо, використовуючи своє знання про дзеркальність просторового сприйняття лівшів, відчути на практиці, як почуваються ліворукі діти в праворукому світі.
    1.  Спробуйте уявити речі в дзеркальному відображенні й визначте, котра зараз година? (на екрані-годинник із годинниковими стрілками, що показує 12.00, 15.30, 21.35 )
    2.  Застосовуючи знання про дзеркальність відображення, спробуйте визначити, яке з чисел більше, а яке менше за значенням?

                                 7 і 3,                             13 і 31,                   505 і 506.

  1.  Зобразіть на осі координат:   1, -2, 4, -3. 
    1.  Знайдіть  на координатній площині точку з координатами (-7; 5)
  •  Як ви думаєте, чи є правильними з точки зору математики запропоновані вами відповіді?
  •  Чи мають відчувати ліворукі діти певні ускладнення?
  •  Спрогнозуйте, наскільки успішними у навчанні будуть ліворукі діти, якщо їм не надати допомоги?

Висновки. Під час здійснення рухів беруть участь обидві півкулі головного мозку. Ліва півкуля управляє правою рукою і ногою. А права, відповідно, лівою рукою та ногою.

Однак кожна з півкуль відповідає за певні функції. До того ж у праворуких людей зв’язок між різними частинами мозку більш стійкий, ніж у ліворуких. Саме це визначає відмінність способів мислення та час на обробку інформації у ліво- та праворуких. У багатьох випадках вони досягають резудьтатів, використовуючи обхідні шляхи, знаходячи при цьому неймовірні, з точки зору праворуких, внутрішні й зовнішні засоби, що дозволяють їм альтернативно, без опори на первинний психологічний фактор вирішувати проблеми. При цьому кожного разу процес такого вирішення не є передбачуваним. Неймовірні здібності ліворуких до спонтанного (що не потребує довготривалого навчання) вибудовування достатньо складних програм поведінки – риса, що дана їм природою. Очевидно,  вона тисячоліттями шліфувалася еволюцією як адаптаційний механізм, що сформувався в лівшів на противагу «вразливим» точкам їх мозкової организації. 

Тож  саме ліворукість є чи не головною ознакою нестандартного мислення. Згадаємо: усім нормальним дорослим людям століттями було зрозуміло, що час  це годинник, що стоїть на каміні. А ось завжди юному, як усі генії, А. Ейнштейну це здалося не тільки не очевидним, але й абсолютно некоректною постановкою питання. Чим це закінчилося, ми всі тепер знаємо; хоча, він продовжував використовувати годинник за його прямим призначенням.

(Мультимедійна презентація «Експеримент Ейнштейна з часом»)

Отож, з одного боку визначені особливості сприяють неординарності, майбутній успішності ліворуких, а з іншого – призводять до їхньої тривожності. Дослідники відзначають як характерну рису для емоційного світу лівші – наявність величезної кількості страхів. Батьки часто не знають, що робити зі страхами своєї дитини, а боятися такі діти можуть чого завгодно, в основному ними ж вигаданого. Іноді вони обманюють. Брехня шульги не піддається логіці й не переслідує особистих інтересів. Усі емоційно-психологічні особливості ліворуких свідчать про складність і суперечливість їх внутрішнього світу. Життя в стані постійного стресу може не тільки викликати певні хвороби, але й психологічно зламати людину. Недаремно ж Міжнародна конфедерація ліворуких на знак протесту «праворукості»  1984 року проголосила 13 серпня Міжнародним днем шульги. У цей день лівші всього світу прагнуть привернути увагу виробників товарів до необхідності враховувати їхні зручності.

І, щоб не втратити майбутніх геніїв, варто з більшою увагою поставитися до їхніх проблем ще в школі.

4. Розвиток здібностей ліворуких людей. Методичні рекомендації та поради батькам

Як засвідчує консультативна робота, близько 70 % усіх дітей із труднощами шкільного навчання – лівші. Одночасно вони демонструють тенденцію до частішання невротичних проявів. Відсутність грамотного психологічно-педагогічного супроводу призводить до зростання ризику психічного дизонтогенеза.

У лівшів слабкі адаптивні механізми й значна виснаженість нервової системи, усі навички вони отримують через емоції, тому в них часто бувають емоційні зриви, схильність до неврозоподібних проявів. За рахунок поглинання великої кількості енергії йде виснаження основних структур головного мозку, послаблюється імунна система дитини. Слід враховувати, що шульзі важче переходити від оптимального режиму на більш швидкий режим роботи.

Підвищена емоційність шульги є фактором, що суттєво ускладнює адаптацію його до школи. У лівші входження в шкільне життя відбувається значно повільніше, ніж в однолітків. Тому така дитина в першому класі потребує уваги з боку вчителів, батьків і шкільних психологів, які мають допомогти їй.

Коли ліворуку дитину наполегливо змушують писати, малювати правої рукою, це часто викликає дратівливість, запальність, нестриманість. Погіршується сон, з'являються нічні страхи: раптово серед ночі вві сні дитина підхоплюється, кричить, плаче, кличе батьків. У окремих навіть з'являються чи посилюються заїкання, нервові посмикування, нічне нетримання сечі. А в школі така дитина відстає від однолітків і під час письмових завдань пише негарно, більш повільно, пропускаючи букви й склади. Через ці труднощі зникає бажання вчитися. Про письмо починає думати з огидою, уранці від однієї думки про  необхідність йти до школи в нього знижується настрій.

Особливістю шульг є порушення автоматизму, який дозволяє нам усьому навчитися й переробити тисячі справ, не замислюючися над кожним рухом. Лівші доводиться засвоювати навички не автоматичним повторенням, а підбором логічних зв'язків тобто робити все «через розум».  

Діти-лівші володіють колосальним довільним контролем над перебігом психічної діяльності. У них є тенденція в усьому шукати й встановлювати логічні зв'язки.

Учителів лівші то захоплюють, то дивують тим, що вміють нестандартно відповісти на прості запитання. Вони вкрай повільні, коли йдеться про техніку читання або швидкість вирішення завдань, неуважні й незграбні, однак часто отримують позитивні оцінки за зміст із усних предметів, особливо там, де творчий викладач. Коли такі діти «заглиблюються» у свій внутрішній світ, то не чують запитань, із якими до них звертаються. Без позитивного підкріплення діти в’януть.

Від цих учнів не можна домогтися абсолютної правильності вимови (її ідеальної зв’язності, точності підбору) й бездоганності виконання завдань, що потребують постійного самоконтролю. Для таких учнів краще усне опитування, а також завдання з «відкритими» запитаннями й фіксованим терміном виконання, упродовж якого вони могли б виявити творче мислення й винахідливість, заслуживши при цьому похвалу. Лівші також лідери в геометрії завдяки цілісному сприйняттю фігур. Вони не люблять розв’язувати математичні й фізичні задачі за заданим алгоритмом і взагалі часто його не потребують, знаходячи відповідь Власним оригінальним способом, часом не завжди раціональним.

Отже, протягом навчання в першому класі (а можливо, і більш тривалий час) з шульгою треба проводити комплекс спеціальних занять, спрямованих на розвиток:

• зорово-моторної координації;

• точності просторового сприйняття;

• зорової пам'яті;

• наочно-образного мислення;

• здібності до цілісної переробки інформації;

• моторики;

• фонематичного слуху;

• мовлення.

Під час організації розвивальної роботи може виникнути необхідність у співробітництві з логопедом і дитячим психоневрологом.

У роботі з шульгою варто враховувати певні особливості вироблення навчальних навичок і найперше письма.

  1.  Приділіть лівшам більше часу. Намагайтеся не підкреслювати цю особливість, ставтеся до ліворукості як до чогось звичайного.
  2.  Не потрібно сердитися та чекати, коли ж дитина самостійно, просто спостерігаючи за вами, навчиться користуватися ложкою, голкою, ножицями, пензликом, шпицями; зав’язувати шнурки, маніпулювати з ковдрою та підодіяльником. Краще відразу взяти його руки у свої та декілька разів разом із ним повторити потрібні рухи. Ви бажаєте навчити дитину-лівшу плавати брасом та кролем (грати в м’яч, теніс, танцювати)? Чудово! Мама «керує» його руками, а батько ногами. Тільки потренуйтеся спочатку самі, щоб синхронізувати власні дії.
  3.  Головне правило розташування робочого місця – «щоб світло падало зліва», для лівшів не підходить. Їм письмовий стіл необхідно разміщувати таким чином, щоб джерело світла розташовувалося з правого боку. До речі, письмовий стіл лівші щодо розташування всіх предметів це дзеркальне відображення столу правші.
  4.  Розташовуючи дітей у класі, учителю краще посадити лівшу таким чином, щоб дошка знаходилася від нього з правої сторони, це знизить вірогідність помилок зорового сприйняття, котрі зумовлені лівостороннім ігноруванням простору, що є характерним для неправоруких. Посадка при письмі стандартна, але трохи вперед посунуте не праве, а ліве плече. Можно рекомендувати розташування зошита або аркуша паперу таким чином, щоб верхній правий кут лежав із нахилом управо, а верхній лівий розташовувався навпроти грудей.
  5.  Зазвичай,  лівоворуким дітям, незважаючи  на проведену педагогічну роботу, важко визначити праву й ліву руку. У таких випадках можна порекомендувати маркувати ліву руку браслетом, годинником або будь-яким іншим предметом. Позначена рука буде орієнтиром, від якого потрібно починати ряд.
  6.  Під час читання лівші нередко гублять рядок і роблять спроби читати не послідовно в потрібному напрямку, а справа наліво або з середини тексту. Щоб запобігти таким проявам уваги дитини необхідно звернути на місце початку читання. Можна орієнтуватися на помічену руку. Якщо це виявляється неефективно, то  потрібно закрити текст і відкривати лише той склад, який потрібно прочитати. Спочатку це робить дорослий, потім дитина самостійно привчається виконувати таку допоміжну дію. У такий спосіб потрібно читати доти, доки не автоматизується потрібний напрямок і темп слідкування за рядком.
  7.  Те ж саме стосується написання букв, цифр і малювання. Не вимагайте, щоб маленький лівша змалював щось на зразок. Краще покладіть зверху кальку та обведіть разом  із ним (потім він зробить це сам) потрібний зразок декілька разів.
  8.  Якщо потрібно намалювати предмет, дайте можливість потримати цю річ у руках, доторкнутися до нього. Треба написати букву або цифру зробіть її з картону або наждачного паперу, нехай дитина проведе пальчиком по цій букві або цифрі. Слід пам'ятати, що їм важко даються автоматичні навички, тому потрібно набагато більше тренуальних вправ для формування техніки письма. 
  9.  Під час оволодіння письмом шульга має вибрати для себе той варіант накреслення літер, який йому зручний (шульга частіше пише овали зліва направо та зверху вниз; його письмо має більше обривів, менш зв'язане, букви з'єднуються короткими прямими лініями). Отже, вимагати від шульги безвідривного письма не варто, це йому протипоказано.
  10.  У неправоруких можуть спостерігатися труднощі під час списування, бо такий вид роботи вимагає одночасного вирішення декількох задач: потрібно розподілити увагу між тим, щоб знайти потрібний  елемент тексту (це потребує швидкого й точного просторового орієнтування), і в той же час потрібно вибудувати ряд цих елементів на своєму місці. Така робота для лівші потребує більшого часу й досить часто супроводжується зростанням помилок.
  11.  Знайомлячи дітей з рослинами, треба дати дитині можливість доторкнутися, понюхати, спробувати на смак деякі трави (якщо це не небезпечно для життя), листочки, кору дерев, а вже потім пояснювати що це таке, якими властивостями володіє рослина, уже спираючись на враження дитини.
  12.  Лівшам, крім таблиці множення, потрібно вивчити таблицю додавання. Вона дозволить лівшам зекономити час.
  13.  Установлено, що для ліворуких дітей характерна візуальна, візуально-аудиальна й кінестетична репрезентативна система сприйняття. Це означає, що інформація, отримана в словесній формі, не робить істотного впливу на формування пізнавальних здібностей і розвиток дитини вцілому. Саме переважання зорових вражень над слуховими, за словами О. Б. Іншакова, пояснює деяке відставання таких дітей у засвоєнні програми в дитячому садку і необхідність багаторазового повторення вимог, прохань, доручень.
  14.  Пам'ять ліворукої дитини мимовільна вони краще запам'ятовують яскраві образи. Саме тому для дітей із провідною правою півкулею не підходить сухий, послідовний, з неодноразовим повторенням виклад матеріалу. На заняттях потрібно використовувати наочність, образність, інтонаційні можливості.
  15.  Ліворукі діти неймовірно швидко виснажуються. У початковій школі, наприклад, їм необхідний додатковий вихідний на тиждень, додаткові канікули кожні 5 тижнів тривалістю хоча б 3 дні. У цьому випадку батькам і педагогам не варто хвилюватися, що дитина може відстати від однокласників. Справа в тому, що якщо відмовитися від канікул, то від виснаження дитина хворітиме більше, ніж «прогуляє» в плановому порядку. Для цих дітей бажано проводити заняття плаванням або східними єдиноборствами. Вони погано володіють власним тілом, у них порушена координація, вони не можуть освоїти простір, тому що не орієнтуються в просторі кімнати або класу, навіть у власному тілі. 
  16.  Частою проблемою, для дітей з ведучою лівою рукою є їхня невпевненість у собі. Саме тому багато хто з них згодом не люблять відповідати біля дошки. Знаючи правильну відповідь, вважають за краще не піднімати руку, побоюючись невдач, помилок. Фахівці радять, знаючи цю особливість шульг, постійно давати дитині установку на успішність, уселяти в неї впевненість, що вона не гірше за інших, що в неї все вийде. Необхідно також демонструвати власну зацікавленість у її успіхах. Дитина повинна постійно відчувати підтримку, оскільки лівші дуже емоційно переживають ставлення до себе.
  17.  Функціональна особливість шульг складність у швидкій зміні занять, тому їх не можна квапити. Якщо йде опитування, дитину-лівшу не варто питати першим, йому потрібен час, щоб підготуватися до відповіді на будь-яке питання. 
  18.  Ліворука дитина легше засвоїть матеріал, якщо попросити її «додумати» самій: наприклад, придумати кінцівку розповіді, а потім розповісти, як розвивався сюжет в автора.

Підсумок заняття

Людині дано два світи: світ реальний — той, у якому вона живе, і світ внутрішній, що відображає існуючу дійсність. Лівші діти, яким внутрішній світ «видно» більше, ніж іншим. Вони намагаються підладнати реальний світ під внутрішній, ідеальний.

Їхня погана успішність пояснюється психологічними й педагогічними чинниками: вони настільки чутливі, що ні на що не здатні в стані душевного дискомфорту, і в них так організований мозок, що вони по-іншому сприймають матеріал.

Усі емоційно-психологічні особливості ліворуких людей свідчать про складність і суперечливість їх внутрішнього світу. Лівша має потенціал позитивної й негативної енергії. Каталізатором для виходу цієї енергії є умови середовища, у яких існує конкретна особистість.

Список використаної літератури

  1.  Гребенюк Н. Д. Труднощі навчання ліворуких дітей / Н. Д. Гребенюк. Дніпропетровськ, 2006. 275 с.
  2.  Подмазин С. И. Личностно-ориентированное образование / С. И.  Подмазин. Запорожье: Просвіта, 2000. 250 с.
  3.  Темешева Л. Ліворукість як до цього ставитися? Психолог на батьківських зборах / упоряд. О. Главник // Бібліотека «Шкільний світ». К., 2003. 120 с.
  4.  Вишнякова Н. Ф., Ткач Р. В. Тест «Креативність» / Н. Ф. Вишнякова, Р. В.  Ткач. К., 2007. 160 с.
  5.  Коробко С., Коробко Ю. Робота психолога з молодшими школярами: метод. Посіб. / С. Коробко, Ю. Коробко. К.: Літера ЛТД, 2006. 416 с.
  6.  Палажченко Е. Ф., Литвиненко Н. С., Дідора М. Н. Ліворукість / Е. Ф. Палажченко, Н. С. Литвиненко, М. Н. Дідора. Полтава, 2000. 127 с.
  7.  Роттенберг В. С., Бондаренко С. М. Мозг, обучение, здоровье / В. С. Роттенберг, С. М. Бондаренко. М.: Просвещение, 1993. 239 с.
  8.  Чижова О. Свобода півкулі / О. Чижова // Психолог.2006. № 11. 30 с.
  9.  Чуб Н. В. Довідник для батьків. Психологія дитини від А до Я / Н. В. Чуб. Х.: Основа, 2007.    159 с.
  10.  8. Шкелебей Л. Ліворукі діти / Л. Шкелебей // Психолог. –  Квітень 13 (397), 2010.  –   С. 8-12. @gmail.compsiholog.1veresnya@gmail.comholog.1veresnya@gmail.com


Психофізіологічні особливості ліворуких людей

Вченими підкреслюються такі психофізіологічні особливості ліворуких    людей:

  •  погана зорово-рухова координація. Це може виражатися в поганому почерку, у труднощах при змальовуванні різних графічних зображень;
  •  різні мовні порушення. Найбільш часто виявляються в помилках при звуковому аналізі. І. Макар’єв у своїй книзі „Якщо ваша дитина лівша” наводить  дані про те, що заїкається кожна третя ліворука дитина;
  •  особливості просторового сприйняття. Це перекручування форм і пропорцій фігур, дзеркальність рухів (письма), погана зорова пам’ять;
  •  складності концентрації і переключення уваги;

Ліворукі люди характеризуються певними емоційно-психологічними особливостями, такими як підвищена емоційна чутливість, вразливість, швидка стомлюваність, як наслідок цього – обмежена працездатність, високий рівень креативності, яскраво виражені здібності до оригінальної художньої творчості, дратливість і уразливість, схильність до різних страхів (боязкість), низький рівень самокотролю, знижений емоційний фон (перевага поганого настрою), конформність (схильність до пасивного сприйняття дійсності), совісність, підвищений рівень тривожності.

Дослідник І. Макаров посилається на експеримент у сфері емоцій людини, проведений російськими вченими і спрямований на вивчення сприйняття запахів. Під час дослідження звернули на себе увагу відмінності праворуких, ліворуких та амбідекстрів у здатності диференціювати приємний, неприємний і нейтральний запахи. Ліворукі та амбідекстри найбільш точно визначали неприємні запахи.

За результатами проведеного дослідження було зроблено наступний висновок: праворукі виявляють велику чутливість до позитивних емоцій, а ліворуким та амбідекстрам притаманно переважання негативних, тобто вони більші песимісти, ніж праворукі.   

Якщо говорити про значний відсоток лівшів серед людей з порушеннями психічного здоров'я, то потрібно відзначити постійно діючий на них Декстра-стрес. Постійне відчуття себе не таким, іншим (навіть якщо не поганим, не незграбним, не нездатним), а просто іншим, незадоволеність собою, намагання зрозуміти себе, оцінити об'єктивно, неупереджено, - важке завдання. Якщо ж до цього додаються дрібні невдачі, незручність, роздратування, і це повторюється день у день, то це й є ті мікростреси, яких лівша уникнути ніяк  не може.

Щоденні мікростреси не лише ведуть до появи нервово-психічних розладів, але й спотворюють розвиток особистості й емоційної сфери дитини, стимулюють негативні почуття, знижують емоційну стійкість, підвищуючи ризик порушень соціально-психологічної адаптації.  Необхідно розуміти, що найбільший негативний ефект мають ті мікростресси, над якими людина не має (або вважає, що не має) ніякого контролю, тобто в тих випадках, коли він не здатний змінити ситуацію. З цієї точки зору мікростресси, з якими постійно стикаються лівші, як раз і є ті ситуації, над якими вони не владні.


РЕКОМЕНДАЦІЇ ВЧИТЕЛЕВІ

ЛІВОРУКИХ ДІТЕЙ

  1.  Приділіть їй більше часу. Намагайтеся не підкреслювати цю особливість, ставтеся до ліворукості як до чогось звичайного.
  2.  Не потрібно переучувати дитину, природа візьме своє.
  3.  Полюбіть лівшу. Внесіть до стосунків із ним якомога більше довіри і тепла. Тримайте дистанцію. Будьте йому не приятелем, а вчителем.
  4.  Не квапте лівшу, якщо той не встигає робити завдання разом із усіма, спробуйте давати йому індивідуальні завдання на картці.
  5.  Постарайтеся зробити так, щоб лівша при дітях не демонстрував свою неспроможність, наприклад, не читав уголос, якщо у нього з цим проблеми. Остерігайтеся різких висловів про нього.
  6.   Хваліть лівшу за все, що в нього виходить. Від похвали ці діти буквально розцвітають.
  7.  Ліворука дитина легко освоїть матеріал, якщо попросити її «додумати» самій: наприклад, придумати кінцівку розповіді, а потім розповісти, як розвивався сюжет у автора.
  8.  Лівша засвоює краще ті речі, які він потримав у руках, понюхав, замалював. Розкажіть про це батькам. Дозвольте йому на окремому листочку малювати те, про що ви розповідаєте, пов’язане з темою вашої розповіді.


ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ

  1.  Намагайтеся не підкреслювати цю особливість, ставтеся до ліворукості як до чогось звичайного.
  2.  Не потрібно переучувати дитину.
  3.  Поговоріть з учителем, нехай він знає вашу позицію щодо цього питання і не змушує вашого малюка писати незручною для нього рукою.
  4.  Допоможіть дитині адаптуватися у світі, спочатку придумайте деякі «хитрощі», які полегшать йому навчання.
  5.  Хваліть дитину за найменші успіхи, заохочуйте її творчі здібності, але не намагайтеся виростити вундеркінда.
  6.  Не висувайте завищених вимог до дитини і не протиставляйте її іншим дітям.
  7.  Ураховуючи підвищену емоційність і вразливість такої дитини, дорослим слід бути дуже уважними і доброзичливими до неї.
  8.  Виділіть малюкові кімнату або її частину, яка стане його власною територією. Потрібно зробити, щоб робочий стіл стояв так, аби перед собою дитина бачила гладку стіну — щоб її ніщо не відволікало. Простота, спокійний колір і лад допоможуть дитині концентруватися на заняттях.
  9.  Пам’ятайте, що свіже повітря і фізичні вправи необхідні для повноцінної розумової діяльності дитини.

PAGE   \* MERGEFORMAT 4


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

9936. Информационная безопасность при использовании ОС Windows 2000 743 KB
  Информационная безопасность при использовании ОС Windows 2000 Архитектура ОС и области применения, архитектура и настройка сетевой подсистемы, архитектура подсистемы безопасности, базовая настройка подсистемы безопасности. Проблемы безопа...
9937. Информационная безопасность при использовании вычислительной сети, построенной на базе ОС Windows 2000 (Windows XP, Windows 2003 Server) 1.88 MB
  Информационная безопасность при использовании вычислительной сети, построенной на базе ОС Windows 2000 (WindowsXP, Windows 2003 Server) Семейство Windows 2000. Работас Active Directory. Решение вопросов безопасности при админи...
9938. Информационная безопасность при использовании ОС Linux 57.5 KB
  Информационная безопасность при использовании ОС Linux Система ASPLinux, построенная на базе Red Hat Linux и поддерживающая стандарт IEEE POSIX (Portable Operating System Interface), обеспечивает многоуровневую систему приоритетов с в...
9939. Информационная безопасность при использовании Internet 659 KB
  Информационная безопасность при использовании Internet Характеристика сетевой технологии Internet. Основные угрозы информационной безопасности организации при использовании Internet. Основные приёмы защиты корпоративных сетей при использо...
9940. Индивидуализация правового обучения школьников в процессе использования электронного учебника 398.5 KB
  Процесс создания электронных учебников и хранения важных данных полностью автоматизирован. Происходит процесс работы с огромным объемом данных. Именно электронные учебники позволяют индивидуализировать процесс обучения.
9942. Радиоматериалы, радиокомпоненты и электроника 213.95 KB
  Предмет и задачи дисциплины Учебные, методические и воспитательные цели: 1. Изучить предмет и задачи дисциплины, назначение, параметры и особенности применения резисторов, способствовать формированию творческого мышления. 2. Прививать умение в...
9943. Электронные лампы. Особенности работы электронных приборов СВЧ 252.86 KB
  Электронные лампы. Особенности работы электронных приборов СВЧ Занятие 1. Электронные лампы Учебные, методические и воспитательные цели: 1. Изучить устройство, принцип действия и статические характеристики электронных ламп, стимулировать ...
9944. Устройство и принцип действия полупроводниковых диодов. Разновидности и особенности полупроводниковых диодов 198 KB
  Занятие 1. Устройство и принцип действия полупроводниковых диодов Учебные, методические и воспитательные цели: 1.Изучить назначение, устройство, характеристики, параметры выпрямительных, высокочастотных, импульсных и туннельных диодов, особенности...