55732

Яку роль відіграє у житті людини родинне коло, сімейні свята і традиції

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: пояснити зміст понять сімя сімейні обовязки та конфлікт; розвивати вміння характеризувати ієрархію родинних звязків у своїй сімї; розкрити роль родинного кола сімейних свят і традицій у житті людини...

Украинкский

2014-03-28

64.5 KB

6 чел.

    Тема: Яку роль відіграє у житті людини родинне коло, сімейні свята і традиції.

    Мета: пояснити зміст понять «сім’я», «сімейні обов’язки» та «конфлікт»; розвивати вміння характеризувати ієрархію родинних зв’язків у своїй сім’ї; розкрити роль родинного кола, сімейних свят і традицій у житті людини; обґрунтувати необхідність наявності обов’язків у кожного члена сім’ї і розкрити їх зміст на прикладах із власного родинного життя; вчити аналізувати причини виникнення та шляхи уникнення або розв’язання конфліктів у сім’ї. Виховувати любов і пошану до своєї рідні.

    Обладнання: підручник, дошка, родинні святині (рушники, вишиванки, сімейні альбоми), родовідні дерева і герби родин дітей.

    Основні поняття і терміни: сім’я, цінність, традиція, сімейні обов’язки, конфлікт, сварка.

                                                     Структура уроку.

  1.  Перевірка домашнього завдання.
  2.  Вступна частина.

         1. Мотивація навчальної діяльності.

         2. Представлення теми уроку й очікуваних навчальних результатів.

III.     Основна частина.

  1.  У чому цінність сімї.
  2.  Сімейні обов’язки.
  3.  Як уникнути конфліктів у сімї.

IV.     Заключна частина.

  1.  Підбиття підсумків.
  2.  Оцінювання результатів уроку.
  3.  Домашнє завдання.


                                                     Хід уроку.

  1.  Перевірка домашнього завдання.

    Дидактична гра «Незакінчені речення».

    Правила гри. Учитель наводить учням речення за змістом вивченого матеріалу, які не мають завершення. Учні повинні додати відповідне змістове закінчення. Використання гри на початку уроку відіграє роль ефективної інтелектуальної розминки, налаштовує учнів на сприйняття нового матеріалу.

  1.  Внутрішнім суддею, який звіряє вчинки людини з моральними правилами, називають… (Совість.)
  2.  Синонімом слова «совість» в українській мові є слово… («Сумління».)
  3.  Для характеристики людини, яка чесно, старанно, ретельно виконує                     свої обов’язки, в українській мові використовують   прикметник…(«Сумлінний».)
  4.  Почуття сильного збентеження, зніяковіння за свою погану поведінку, недостойні дії і вчинки називається…(Сором.)
  5.  Усвідомлення й почуття моральної відповідальності за свою поведінку, свої вчинки перед собою – це…(Совість.)
  6.  Причетність до скоєння негативного вчинку або чогось неприємного, що сталося, називають…(Провиною.)
  7.  Почуття жалю з приводу зробленого вчинку, визнання своєї провини і вияв жалю з цього приводу – це…(Каяття.)
  8.  Неправильність у людських вчинках, діях, хибні думки, уявлення про когось або щось називають…(Помилкою.)
  9.  Почуття ніяковості перед іншими, зазвичай незнайомими людьми, - це…(Соромязливість.)
  10.  Спорідненим до сорому є відчуття докорів…(Сумління або совісті.)
  11.  
    Вступна частина.
  12.  Мотивація навчальної діяльності.

  Учитель знайомить учнів з українськими прислів’ями про сімю та стосунки у родинному колі.

   .  Душа душу чує, а серце серцю вість подає.

   .  Вся сімя разом, так і душа на місці.

   .  Чоловік та жінка – одна спілка.

   .  Сварка у своїй сімї до першого погляду.

   .  Для чого клад, коли у сімї лад.

    Запитання.

    1.     Якій темі присвячені наведені прислів’я?

         2.     Як у цих прислів’ях оцінюється значення сім’ї у житті людей?

           15 травня в усьому світі відзначається День сім’ї. Це свято є свідченням           розуміння міжнародним співтовариством важливості ролі сім’ї в житті суспільства. Саме з неї починається наше майбутнє. Саме сім’я виховує з дитини відповідального члена людської спільноти. Саме сім’я є першоджерелом людської гідності й честі. Саме сімя формує почуття спільності, співучасті, доброзичливості й мудрості.

           

  1.  Представлення теми уроку й очікуваних навчальних результатів.

   Учитель знайомить учнів з темою уроку та очікуваними навчальними результатами уроку.

  1.  Основна частина.
  2.  У чому цінність сімї.

Запитання:

  •  Що таке сімя?
  •  У чому ви вбачаєте цінність сімї для себе? 
  •  Чим допомагають члени сімї вам, а чим ви допомагаєте їм?

Щоб оцінити роль сімї в нашому житті спробуємо уявити себе на безлюдному острові в океані. Як би ми почувалися там самі?

Ми з вами всі – український народ, який складається з родин малих і великих, дружніх і працьовитих.

Як могутня річка бере силу із маленьких джерел, так і наша українська держава збагачується маленькими сімями. І якщо ми хочемо, щоб річка була повноводною, щоб велика родина наша українська була красивою і щасливою, то вивчайте свій родовід, шануйте і любіть свою родину.

Учень.

«Родина», «рід», які слова святі!                    

Вони потрібні кожному в житті,

Бо всі ми з вами гілочки на дереві,

Що вже стоїть віки.

Це дерево – наш славний родовід.

Це батько, мати, прадід твій і дід.

Ми провели дослідження і намалювали своє родовідне дерево. Листя – то ми, діти, гілки – тато і мама, стовбур – дідусь і бабуся, корені – прадіди, що жили майже сто років тому.

(Учні демонструють родовідне дерево).                                                       

 Учні.

З усього в світі найдорожче –

Своя сімя і власний рід,

Бо навіть предків рідних мощі

Оберігають нас від бід.

Вони уважно з того світу

(Нема, повірте, забуття)

Спостерігають, як їх діти

Ідуть дорогою життя…

Ми це не завжди помічаєм,

Та у житті воно так є,

Коли ми добро памятаєм

Родинне вогнище своє.

Якщо шануємо і множим

Свою сімю і родовід,

То передати дітям зможем

Цю шану в спадок – заповіт.

Бо без сімї і свого роду

(Такий закон Всевишній дав)

Немає нації, народу,

Немає жодної з держав.

Ми створили герб своєї родини, на якому кожен із нас відобразив особливості, заняття, традиції, цінності своєї родини.

(Учні демонструють герб своєї родини і пояснюють його).

Рука – це єдність сімї. Це помічник, господар, вона символізує дружню родину. Бджілки символізують дружню і працьовиту родину. Соняшник – це символ добробуту і єдності великої родини. Голуби – любов та мир, що панують в сімї. А калина підкреслює, що родина – це частка великого українського народу.

Сімя – це святиня людського духу, невмируща хранителька звичаїв і традицій предків. В усіх родинах є портрети пращурів, які з любов’ю зберігаються в сімейних альбомах; всі родини дотримуються українських традицій і обрядів, традиційно вишивають рушники; сіють біля будинку мальви, чорнобривці; варять і люблять український борщ; дітей і внуків називають іменами предків. У багатьох родинах діти наслідують професію батьків. Кожній родині є чим пишатися.

В сімї людина пізнає моральні правила, набуває перший досвід їх застосування. Оскільки сім’я об’єднує кілька поколінь, ми маємо змогу навчитися спілкуватися з однолітками, а також старшими й молодшими від нас. Це нам необхідне, бо усе наше життя відбувається в оточені інших людей – членів суспільства. Такому спілкуванню сприяють родинні свята й традиції.

Запитання.

  •  Діти, які свята шанують у ваших родинах? Розкажіть про своє улюблене свято.

Розповідь дітей.

    2.  Сімейні обов’язки.

Родинний затишок у сімї не виникає сам. Він створюється завдяки постійній наполегливій праці членів сім’ї. У кожного є те, що він повинен робити задля добробуту сім’ї – це його обов’язки. У кожної людини є свої обов’язки. Їх обсяг залежить від її можливостей. У сімї звичайно найбільше обов’язків мають дорослі. Вони працюють, виховують дітей, купують продукти, готують їжу тощо. Цей перелік може бути дуже довгим. У кожній сімї існує розподіл обов’язків між її членами. Свої обов’язки мають також діти.

Запитання.

  •  Назвіть сімейні обов’язки ваших батьків?
  •  Якими є ваші сімейні обов’язки?
  •  Чому необхідно виконувати сімейні обов’язки? 

Обовязки  членів сімї є проявом їх взаємної любові й допомоги один одному.

  1.  Як уникнути конфліктів у сімї.

Коментоване читання матеріалу підручника. (с.65)

Завдання.

  1.  Проаналізуйте наведені конфліктні ситуації.  Укажіть можливі шляхи їх уникнення і розв’язання.

. Син дивиться фільм по телевізору. Мати підійшла і вимкнула телевізор, оскільки до цього вже тричі просила винести сміття. Син образився.

. Батько прийшов додому втомлений, а син одразу став тягнути його до комп’ютера, аби той допоміг розібратися у новій програмі. Батько відмовився. Син став кричати, що в нього ніколи немає часу, щоб йому допомогти. Батько дав синові ляпаса. На сльози сина прибігла мати і почала сварити батька. Вечір було зіпсовано.

  1.  Заключна частина.

  1.  Підбиття підсумків.

Болгарська народна казка «Казка про бочку».

Помираючи, старий батько покликав своїх п’ятьох синів і сказав:  

  •  Діти мої, надійшла моя остання година. Послухайте, яку казку я розповім вам перед тим, як назавжди заплющити очі. Слухайте уважно, тому що я хочу, щоб ви мені розтлумачили її.

Сини не відривали очей від свого батька. Старий оглянув їх і почав розповідати:

  •  Виріс у лісі великий дуб. Жолуді дощем сипалися з його могутніх гілок. Коріння його було глибоко в землі. Налітали на нього злі буревії, але нічого не боявся старий дуб. Одного разу прийшов до лісу тесля. Оглянув він дуб, засучив рукави, взяв сокиру і став рубати дерево. До вечора він звалив дуб на землю, обрубав гілки, а колоду повіз до себе у майстерню. Там він зробив з нього відмінні дошки. Восени до нього у майстерню прийшов бондар. Він завантажив дошки на віз і забрав до себе. У своїй майстерні бондар зробив з дощок клепки, обручі, днище і зібрав з них велику бочку. У цю бочку він кожну осінь наливав молоде вино і продавав його селянам для весіль, іменин і поминок. Так він робив до того часу, поки бочка була міцна. Але одного разу один з обручів луснув. Вино вилилося з бочки, і вона розсохлася. Коли бондар схаменувся – було вже пізно – клепки розійшлися і розпалися. Діти підхопили обручі й стали катати їх вулицею, а господиня спалила клепки і днище раніше міцної бочки.

Ось і розтлумачте мені цю казку!

    Задумалися п’ятеро братів, але ніхто з них не зміг розгадати батькову казку. Тоді старий батько похитав головою і сказав:

    - Молоді ви ще, тому й не догадливі. Я розтлумачу вам її сенс: ліс з великими деревами, які тягнуться до неба, - це наша держава. Бочка – це сімя, клепки – це ми, обручі – злагода, а вино – радість і щасливе життя. Поки у сімї мир і злагода, життя буде щасливим. Дім, у якому немає злагоди, - пропащий дім. Бережіть обручі, діти мої!

    Старший син нахилився, поцілував руку старого батька і відповів:

  •  Дякуємо тобі, батьку, за мудру пораду. Ми не забудемо її поки живі.

Кілька тисячоліть тому на кам’яних таблицях, які отримав пророк Мойсей на горі Сінай, були висічені слова: «Шануй батька свого і матір свою, щоб добре тобі було, та щоб довголітній ти був на землі».

     Родина – це не тільки рідні, родичі, це і наш клас, школа і весь український народ.

     Берегти свій рід – наш обов’язок.

     Учениця.

     На світі білому єдине,

     Як і Дніпрова течія,

     Домашнє вогнище родинне -                                                                                                                                                                               

     Оселя наша і сімя.

                                                                                                                                                                                      

     

    В щасливі і важкі години –

    Куди б нам не стелився шлях,

    Не гасне вогнище родинне

    В людських запалених серцях.

  1.  Оцінювання результатів уроку.

V.      Домашнє завдання.

Опрацювати Урок 10 в підручнику і виконати завдання в зошиті з друкованою основою Урок 10.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

39139. Процессы в призабойной зоне пласта 457.5 KB
  От состояния призабойной зоны пласта существенно зависит эффективность разработки месторождения дебиты добывающих скважин приемистость нагнетательных и уровень затрат пластовой энергии на преодоление гиродинамических сопротивлений потоку флюидов. Очень важно сохранить ПЗП в таком состоянии чтобы энергия расходуемая на преодоление фильтрационных сопротивлений ПЗП была бы достаточно мала как при отборе жидкости из пласта так и при нагнетании в пласт.Состояние призабойной зоны пласта в процессе заканчивания скважины.
39140. Адаптивная система автоматического управления электроприводами вспомогательного электрооборудования автомобилей 165.5 KB
  Поэтому в диссертации решается научнотехническая задача призванная обеспечить повышение техникоэксплуатационных защитных и потребительских свойств электромеханических систем вспомогательного электрооборудования автомобилей обеспечивающих комфортабельность активную и пассивную безопасность автомобиля за счет улучшения свойств системы управления. Решение данной задачи осуществляется при неопределенных значениях внутренних параметров объекта управления таких как конструктивный параметр магнитной системы сопротивление якорной цепи...
39141. Разработка адаптивной системы автоматического управления электроприводами вспомогательного электрооборудования автомобилей 11.82 MB
  Постановка задач исследования Обзор электронных систем управления. Принципы построения адаптивных систем автоматического управления. Анализ разработок адаптивных систем автоматического управления двигателем постоянного тока в приводах вспомогательного электрооборудования автомобиля.
39142. Повышение эффективности диагностирования изделий имеющих активно-индуктивную нагрузку в электрооборудовании автомобилей 254.5 KB
  Однако в условиях массового производства автомобилей когда производительность лимитирована ритмом сборочного конвейера в виду длительности процесса диагностирования всего комплекса автомобильного электрооборудования сплошной выходной контроль его качества существенно затруднен. Таким образом становится актуальной важная научнотехническая задача повышения качества и оперативности диагностирования автомобильного электрооборудования имеющего активноиндуктивную нагрузку решение которой позволит ввести сплошной выходной контроль в массовом...
39143. Оптимизация комбинированной энергетической установки электротранспортного средства 358 KB
  Прежде всего это ограниченный пробег без подзарядки бортового источника энергии. Поэтому актуальной является проблема оптимизации параметров бортовой энергоустановки в том числе совместным применением накопителей энергии различной физической природы в ее составе. Таким образом становится актуальной важная научнотехническая задача повышения энергоэффективности тяговой системы этого транспортного средства решение которой существенно повысит эффективность использования ограниченного запаса энергии на борту внося заметный вклад в...
39144. ИСТОКИ ТОТАЛИТАРИЗМА 100.5 KB
  ИСТОКИ ТОТАЛИТАРИЗМА Тоталитарные движения возможны везде где имеются массы по той или иной причине приобретшие вкус к политической организации. Массы держит вместе не сознание общих интересов и у них нет той отчетливой классовой структурированности которая выражается в определенных ограниченных и достижимых целях. Термин массы применим только там где мы имеем дело с людьми которых в силу либо просто их количества либо равнодушия либо сочетания обоих факторов нельзя объединить ни в какую организацию основанную на общем интересе в...
39145. ВЕРОЯТНОСТНО-СТАТИСТИЧЕСКИЕ МОДЕЛИ ЭКСПЛУАТАЦИИ ЛЕТАТЕЛЬНЫХ АППАРАТОВ 9.88 MB
  В зависимости от физической сущности моделируемого объекта или процесса и характера этого процесса могут использоваться законы распределения непрерывных или дискретных случайных величин. Естественно что при формировании вероятностностатистических моделей широко используются законы распределения случайных величин и правила оперирования с ними определяемые теорией вероятности и статистическими методами анализа. Формирование...
39146. УПРАВЛЕНИЕ ПРОЦЕССАМИ ТЕХНИЧЕСКОЙ ЭКСПЛУАТАЦИИ ЛЕТАТЕЛЬНЫХ АППАРАТОВ 1.47 MB
  Объектом управления является изделие ЛА, техническое состояние которого определяется параметрами , изменение которых во времени представляет собой монотонную случайную функцию времени t (рис. 3.1). Установлены предельно допустимые значения параметров , пересечение которых реализациями случайной функции означает отказ.
39147. Управление процессами технической эксплуатации изделий ЛА, заменяемых по состоянию 3.12 MB
  Лабораторная работа №2 Тема: Управление процессами технической эксплуатации изделий ЛА заменяемых по состоянию. Цель: Использование моделей экранов и замены изделий подверженных износу и старанию для управления процессами технической эксплуатации.Сформировать модель процесса технической эксплуатации изделий заменяемых по состоянию; 2.Определить характеристики процесса технической эксплуатации изделий заменяемые по состоянию; 2.