55740

Яку роль відіграє у житті людини родинне коло

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Уточнити розширити поглибити уявлення дітей про сім’ю родину рід їх значення в житті людини пробуджувати пізнавальний інтерес до історії свого родоводу формувати навички толерантного поводження в у сім’ї...

Украинкский

2014-03-28

130.5 KB

28 чел.

PAGE   \* MERGEFORMAT4

Тема.  Яку роль відіграє у житті людини родинне коло.

Мета:  Уточнити, розширити, поглибити уявлення  дітей про сім’ю, родину, рід, їх значення в житті людини, пробуджувати пізнавальний інтерес до історії свого родоводу, формувати навички толерантного поводження в у сім’ї;  навчати,  як слід уникати конфліктів у сім’ї;  привчати дітей виконувати свої обов’язки по дому;  розвивати активність мислення, творчі й комунікативні здібності дитини, творчу уяву,  виховувати почуття любові й поваги до батьків, родини, гордості за свій народ, його історію, культуру, традиції.

Обладнання: підручник «Етика. 5 клас»,  малюнки «родовідного дерева», малюнки на конкурс «Моя родина», мультимедійна презентація.

Епіграфи:                   «Яка сімя – такий і я» (народна мудрість).

                        «Від родини  йде  життя  людини» (народна мудрість).

Ключові поняття: сім’я, родина, традиції, конфлікт, правила поведінки в сімї.

Міжпредметні зв`язки: українська і світова література, образотворче мистецтво, музичне мистецтво.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Учень: характеризує свою поведінку в колі сім’ї. Наводить приклади сімейних свят і традицій. Характеризує ієрархію родинних зв’язків. Розв’язує ситуативні завдання, демонструючи дотримання етичних норм взаємної поваги, допомоги, довіри, чуйності.  Розповідає про важливість виконання своїх обов’язків у сім’ї. Пояснює причини виникнення та варіанти уникнення і розв’язання конфлікту. Моделює ситуації та розв’язує їх.

Очікувані результати: учні зможуть пояснити вивчені поняття:  «сім’я», «родина», «сімейні обов’язки», « конфлікти»;   розкривати роль та значення сім’ї в житті людини, аналізувати причини  родинних конфліктів та як їх вирішувати.

Випереджальні  завдання до уроку:  намалювати  свою сімю, сцени з родинного життя, традиційні блюда, родинні свята; створити фотоколаж  «Щаслива родина»(аплікації із власних фото з допомогою батьків).

Хід уроку

І. Вступна частина.

(Звучить пісня «Родина» у виконанні Н.Яремчука). Ви здогадалися, про що піде мова на сьогоднішньому уроці? Так, сьогодні незвичний урок, бо мова піде про сім’ю, родину, сімейні традиції, а також про конфлікти, які, на жаль, виникають між рідними людьми. Поговоримо ми і про те, як їх вирішувати.  

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

ІІІ. Оголошення теми та завдань уроку

 «Літературна хвилинка». Послухаємо вірші про родину.

1 учень. Н.Черемис. «Що таке сім’я»

Розкажу вам, друзі, я

Що таке моя сім’я.

Разом дружно проживаємо

І пісні про це співаємо.

Люба матінко моя –

Як пишаюсь нею я.

В неї руки золоті,

Серцем кожного зігріє

Тато сильний і завзятий,

Він – господар в нашій хаті.

Все майструє, все ладнає,

Бо до всього хист він має.

Дід і бабуся у пошані –

Вони праці ветерани.

Всіх онуків міцно люблять

І як пташенят голублять.

Є у мене ще й брати –

Кращих в світі не знайти.

Ось і вийшло: всіх сім «я»

Знайте, це і є сім’я.

 2 учень. У нашого Омелька –

невеличка сімейка.

Тільки він та вона,

та старий, та стара,

Та дві дівки косаті,

та два парубки вусаті,

Та дві Христі у намисті,

та дві ляльки у колисці.


3 учень. Семья - это то, что мы делим на всех,

Всем понемножку: и слезы и смех,

Взлет и падение, радость, печаль,

Дружбу и ссоры, молчания печать.

Семья - это то, что с тобою всегда.

Пусть мчатся секунды, недели, года,

Но стены родные, отчий твой дом -

Сердце на веки останется в нем!

ОСНОВНА ЧАСТИНА.

I.  У чому цінність сім’ї?  Сімейні обов’язки.

Бесіда.

  1.  Що таке сім'я? 

           

Це сім Я! Сім для мене - щасливе число!

Сім люблячих сердець мого прізвища!

Сім "Я" прийдуть на виручку, і згине зло.

Сім'я, де я у центрі  своєї "флотилії"!

Сім'я — це велике слово. Давайте прислухаємось до нього, як звучить слово «сім'я»?  Що це означає? Давайте це і з'ясуємо.

  •  Сім’я - тато, мама, діти.
  •  Родина - сім’я, бабуся, дідусь, інші родичі, які живуть разом. Родина, родити, народитися,   -  ці слова звучать на рідній і російській мові  однаково, а ще – «родители».
  •  Рід - кілька поколінь, які походять від одного предка.
  1.  Яку роль відіграє сім'я в житті кожної людини?
  2.   Як ви зазвичай поводитеся вдома?
  3.   Чи сприяє ваша поведінка доброму настроєві ваших близьких і зміцненню сімейних стосунків?
  4.  Поясніть, що таке сімейні обов'язки.
  5.  Як їх треба розподілити?
  6.   Чому ми виконуємо сімейні обов'язки?
  7.  «Мікрофон». Оцініть себе: чи всі сімейні обов'язки ви виконуєте сумлінно? Які іще обов'язки ви б могли взяти на себе, щоб полегшити життя своїх близьких?
  8.  Які свята шанують у ваших родинах?  «Асоціативне сонечко»: допишіть своє  улюблене сімейне свято.(не повторюючись).

                                            Різдво

Новий рік                                                             Великдень

           1Травня                                                         8Березня

    Дні народження                                               День ангела

                                      День св.Миколая   

  1.  
    Конфлікти і способи їх розв’язання.

Учитель. Як не дивно, найбільше непорозумінь у людей виникає під час спілкування з рідними. Йдеться не лише про ситуації, які називаємо сварками чи конфліктами. Скільки ми завдаємо образ через неуважність, байдужість, нечуйність, нетактовність або просто тому, що кожен сприймає світ по-своєму! Спробуємо вияснити:

  •  Що таке конфлікт у сім'ї?
  •  Що найчастіше стає причиною) сімейних конфліктів?
  •  Чи можна уникати частих конфліктів у сім'ї? Яким чином?

Інсценізація. З'являється хлопчик, що грає роль конфлікту (одягнений у буденний одяг).

Конфлікт: Ви мене згадали, от я і прийшов.

Учитель: Згадали, але  не запрошували у гості.

Конфлікт: Певна річ. Щоб я, його величність Конфлікт, чекав персонального запрошення... оце вже ні. Я всюди: в школі, дома, у спортзалі й кінозалі, ну скрізь-скрізь.

(Приходить Етика)

Етика: Зачекайте.  Я вам  потрібна. Дивіться, яка я гарна, чемна, вихована, всюди  допомагаю налагоджувати  стосунки.

Учитель: Розкажіть, як повинні члени сім'ї ставитися один до одного, щоб уникати конфліктів.

Етика: А діти вже знають відповідь. Вони вчили зі мною. Прошу.

Учень 1. Треба любити, терпіти і прощати. Ось доказ.(розказує притчу).      

КИТАЙСЬКА ПРИТЧА.   «Гарна сім'я»

Жила-була на світі сім'я. Вона була не проста. Більше 100 чоловік налічувалося в цій сім'ї. І займала вона ціле село. Так і жили всією сім'єю і всім селом.

Сім'я була особлива - мир і лад панував в тій сім'ї  і, отже, на селі. Ні сварок, ні лайки, ні, Боже збав, бійок і чвар.

  І вістка про цю сім'ю  дійшла до самого Імператора країни. І він вирішив перевірити, чи правду кажуть люди. Прибув він у село, і душа його зраділа: кругом чистота, краса, затишок і мир. Добре дітям, спокійно старим. Здивувався владика. Вирішив дізнатися, як жителі села добилися такого ладу. Прийшов до голови родини: розкажи, мовляв, як ти домігся такої згоди і миру в твоїй родині. Той взяв аркуш паперу і почав щось писати. Писав довго – видно,  не дуже сильний був у грамоті. Потім передав лист Імператору. Той взяв аркуш і став розбирати каракулі старого. Розібрав з трудом  і здивувався...    Три слова були написані на папері: любов, прощення і терпіння. Прочитав Імператор, почухав, як водиться, за вухом і запитав:

- І все?

- Так, -  відповів старий: сто раз любов, сто раз прощення, сто раз терпіння, - це і є основа всякої хорошої сім'ї.  І, подумавши, додав:

- І світу теж.

Учень 2. Хлопчик з мого оповідання не розуміє, що найголовніше в житті. (виразне читання оповідання)  

В. Сухомлинський. «А серце тобі нічого не наказало?»

Андрійко прийшов зі школи і побачив засмучену маму. Він поклав портфель і сів до столу. Чекає обіду.

- А тата відвезли до лікарні, - сказала мама. – Захворів наш батько.

Вона чекала, що син занепокоїться, схвилюється. Та син був спокійним. Мама здивовано подивилась на Андрійка.

- А нам завтра до лісу йти, - сказав Андрійко. - Завтра неділя… Учителька наказала, щоб усі прийшли до школи о сьомій годині ранку.

- І куди ж ти завтра підеш?

- До лісу… Адже учителька наказала.

- А серце тобі нічого не наказало? – запитала мама і заплакала.

Учитель. А ви, діти, що сказали б Андрійку? Що повинно підказати серце?

Етика: Дружна родина. Під цим словами кожний з нас розуміє дуже багато. Це і спокійний дім, тепле і ніжне ставлення один до одного, взаєморозуміння в родині, радість спілкування. Я хочу подарувати вам на пам'ять буклет. Користуйтеся ним у складні моменти (роздає буклети.)

ДЕКІЛЬКА ВАЖЛИВИХ ПРАВИЛ СІМЕЙНОГО ЖИТТЯ

1.    Не критикуйте своїх близьких.

2.    Частіше дякуйте їм за те, що вони роблять.

3.    Приділяйте їм більше уваги і не забувайте робити для них щось приємне.

4.    Під час розмови добирайте слова, які не ображають ваших близьких.

5.    Будьте люб'язні й намагайтеся виконувати прохання рідних.

6.    У ситуації конфлікту старайтеся:

-    вислуховувати того, хто говорить;

-    зрозуміти іншого, поставивши себе на його місце;

-    якщо ви неправі, швидко визнавати це;

-    не забувати вибачатись.

Учитель: А я хочу дати вам памятку про правила спілкування.

     ПАМЯТКА ПРО ПРАВИЛА СПІЛКУВАННЯ

  1.  Будь готовий терпіти і поступатись.
  2.  Пристосовуйся до уподобань рідних.
  3.  Жертвуй своєю вигодою заради близьких.
  4.  Жалій, співчувай, розумій.
  5.  Будь поблажливим і терплячим, великодушним і добрим.
  6.  Піклуйся про рідних, роби добро.
  7.  Виконуй домашню роботу.
  8.  Поважай старших і менших.
  9.  Сприймай дивацтва, слабкості, недоліки  рідних.
  10.  Співпереживай у радості і горі, успіхах і невдачах.
  11.  ПАМЯТАЙ: рідні для тебе роблять те ж саме!
  12.  Родовідне дерево. «Поетична хвилинка» (виразне читання учнем)

«Родина», «рід» — які слова святі!

Вони потрібні кожному в житті.

Бо всі ми з вами — гілочки на дереві,

Що вже стоїть, й стояти буде навіки.

Це дерево — наш славний родовід.

Це — батько, мати, прадід твій і дід.

І з роду в рід кладе життя мости,

Бо без коріння саду не цвісти,

Без устремління човен не пливе,

І без коріння сохне все живе.

А чи ви знаєте  своє родовідне дерево?  У давнину в Україні було обов'язком знати поіменно свій рід. (Представлення виконаних робіт «Моє родовідне дерево». ДОДАТОК ).

Родина до родини — то народ. Отже, знаючи, зберігаючи й примножуючи родовідну пам'ять, ми примножуємо пам'ять свого народу. І з роду-віку існував такий зв'язок: батьки намагалися передавати дітям сімейні реліквії і традиції, продовжуючи бачити себе в дітях.

Але про це ми поговоримо наступного разу.

Домашнє завдання. Варіанти.

  1.  У кожній родині є своя коронна страва. Яка страва є окрасою святкового столу у вас удома? Якщо не знаєте, як її готувати, розпитайте в дорослих і запишіть рецепт. Оформіть у класі виставку рецептів «Кулінарні шедеври наших родин».
  2.  Намалюйте в зошиті родинне дерево вашої сім'ї, відобразивши родинні зв'язки у вигляді гілочок і правильно назвавши своїх родичів. Використовуйте слова: зять, тесть, двоюрідний брат (сестра), тітка тощо.
  3.  Які реліквії є у вашій родині? Розкажіть про них, розпитавши рідних. Принесіть і покажіть, якщо дозволять батьки.
  4.  Прочитати запропоновані мініатюри разом з батьками, переказати та дати відповідь на питання.
  5.  Наш предмет пов'язаний з багатьма предметами (див. схему). Оберіть завдання до душі: скласти вірш (література), написати твір ( мова), проспівати пісню ( музика) тощо.

Підведення підсумків.  Оберіть  відповідь:   Цей  урок  привернув мою увагу  тим...       Цей  урок видався цікавим...                Цей  урок   схвилював...       Цей  урок змусив задуматися...             Цей  урок     викликав  роздуми

Ваш настрій після уроку:

І в кінці давайте прочитаємо вірш – молитву за сім`ю.

Молитва за сім`ю

Я  молю  Тебе,  Боже,  за  родину  свою.

Хай  ніщо  не  тривожить  нашу  щиру  сім`ю.

Хай  здорові  всі  будуть  кожен  день,  кожен  час.

Хай  не  заздрять  нам  люди,  й  не  клянуть  кожен  раз.

Щиро  дякую,  Боже,  за  тепло  у  серцях.

Що  образи  спроможні  забувати  за  так.

Що  Ти  дав  розуміння  і  любов  у  сім`ї.

Дав  нам  віру  й  натхнення,  і  слова  рятівні.

Що  підтримуєм  завжди,  коли  складно  в  душі

Один  одного.  Справді,  то  є  дар  у  житті.

Я  молю  Тебе,  Боже,  за  наш  скромний  дім,

За  сім`ю  найдорожчу  у  прихистку  цім.

Дім  то  -  сховище  наше;  ми  -  найкраща  сім`я!

Об`єднай  нас  ще  більше,  й  дай  нам  гарне  життя!


Література

  1.  Гісем О. Етика. 5 клас: Розробки уроків / Гісем О., Мартинюк О. – Х.: Ранок, 2008. – 240 с.
  2.  Довгань Г.  Інтегрований урок  (світова література – етика)  /  Г. Довгань, В. Слєпченко // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України: Науково –методичний журнал. - 2011. – N 1. – С. 24–25
  3.  Данилевська О., Пометун О. Етика: підруч. для 5-го кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Ґенеза, 2005. – 192 с.: іл.
  4.  Данилевська О.М. Етика: 5  клас: Робочий зошит/ О. М. Данилевська,                О. І. Пометун. – К.: Ґенеза, 2008. – 72с.
  5.  Єфименко В.В., Мовчун А.І., Хоружа Л.Л. Етика. Програма для загальноосвітніх  навчальних закладів.5-6 клас. К.: « Перун», 2005 – 25 с.
  6.  Євтушенко Р., Пометун О. Інтерактивні технології навчання на уроках етики. // Історія в школах України. – 2005. - № 1. – С.11 -12.
  7.  Журба  О.  Формування емоційно  оцінних суджень учнів на уроках етики / О. Журба // Рідна школа: Науково-педагогічний журнал. – 2009. – N5/6. С. 25  28
  8.   Нечволод Л. Етика 5 клас Дидактичні матеріали (Матеріали до уроків)

2006.

  1.  Пометун О. І., Пилипчатина Л. М. Методика викладання етики: 5 кл. Метод. посіб. –К.: А.С.К., 2006. – 144 с.
  2.  Трибуна вчителя музичного мистицтва, етики та художньої культури: збірка конспектів уроків та занять [Текст] // Все для вчителя: Інформаційно-практичний бюлетень. - 2011. - N 22/24. – С. 3–68.
  3.  http://osvita.ua/publishing/
  4.  http://oipopp.ed-sp.net/component/option,com_dcr/Itemid,50/
  5.  http://metodportal.net/node


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

55647. З Різдвом Христовим 289 KB
  У хату заходить господиня з діточками. Господиня Ой славен славен Святий вечір. Господиня Неси синку Дідуха на покуть. Господиня Несу кутю на покутю на зелене жито щоб бджоли сіли щоб ми дочекалися сіяти й орати щоб ми були багаті на бджоли й вівці на гроші й червінці.
55648. Святкування Різдва в Україні 49.5 KB
  Щось колядники не йдуть. До хати входять колядники співають Добрий вечір тобі пане господарю Радуйся Ой радуйся земле Син Божий народився. Застеляйте столи та все килимами Та кладіть калачі з ярої пшениці Бо прийдуть до тебе три празники в гості...
55649. Різдво Христове як прояв Божого милосердя 37.5 KB
  Мета: Виховати в учнів почуття радості Світлого Різдва Христового; формувати потребу приносити радість. Розвивати духовно моральне мислення учнів. Вмховувати духовно багату високоморальну особистість.
55651. Біографія Роберта Бернса. Future Simple Passive Voice 101 KB
  The topic of our today’s lesson is: “The English Poet R.Burns. Future Simple Passive Voice”. By the end of the lesson you would be able: To talk about A. Carnegie and R. Burns using active vocabulary. To use the Future Simple Passive Voice in oral speech.
55653. ПУТЕШЕСТВИЕ НА ОСТРОВ РОБИНЗОНА 55 KB
  Географические координаты точек Атмосфера география способствовать развитию речи; развивать пространственное мышление; развивать коммуникативные навыки при работе в группах; развивать познавательный интерес и географическое мышление учащихся; способствовать...
55654. Экологическое воспитание как социально-педагогическая проблема 57 KB
  Сколько нужно посадить молодых тополей чтобы они заменили пять бездумно срубленных десятилетних деревьев Если каждый год вы будите мусорить сколько лет понадобится для того чтобы весь бумажный мусор разложился...
55655. КОНЦЕПЦІЯ ПРАВОВОЇ ОСВІТИ І ПРАВОВОГО ВИХОВАННЯ ШКОЛЯРІВ 79 KB
  Нарізним стрижнем цієї культури є правосвідомість особистості яка включає отримання системних наукових знань про право правопорядок і його охорону та виховання емоційно-оціночного ставлення до права і правопорядку.