55741

Яке значення має для людини сім’я

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Ознайомити учнів із поняттям сім’я; з’ясувати значення сім’ї для людини поговорити про те як слід уникати конфліктів у сім’ї...

Украинкский

2014-03-28

47.5 KB

1 чел.

Тема.  Яке значення має для людини сімя.

Мета: - Ознайомити учнів із поняттям «сім’я»; з’ясувати значення сім’ї для людини, поговорити про те, як слід уникати конфліктів у сім’ї;

  •  привчати дітей виконувати свої обов’язки по дому;
  •  виховувати любов і пошану до членів сім’ї.

Обладнання: підручник «Етика. 5 клас»,  малюнок «родовідного дерева», прислів’я про сім’ю, малюнки кожній дитині «Квітка допомоги мамі», червоні паперові серця, два великих жовтих сонечка.

Епіграф: «Яка сімя – такий і я» (народна мудрість).

Вислови: «Є прекрасна істота, у якої ми завжди в боргу, - це мати» (М. Островський, письменник).

«Уся гордість світу від матерів. Без сонця не квітнуть квіти, без любові немає щастя, без жінки немає любові, без матері немає людини» (М. Горький, письменник).

«Якщо ти з дитинства не навчився дивитися в очі матері і бачити в них тривогу або спокій, - ти на все життя залишися моральним невігласом» (В. Сухомлинський, педагог).

Ключові поняття: сварка, конфлікт, деякі правила поведінки в сімї.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Структура уроку

І. Вступна частина

1. Вітання.

2. Мотивація навчальної діяльності.

3.Представлення теми уроку й очікуваних навчальних результатів.

ІІ. Основна частина.

  1.  У чому цінність сімї?
  2.  Мамина любов.
  3.  Сімейні обов’язки.
  4.  Як уникнути конфліктів із рідними?

ІІІ. Завершальна частина.

Висновки.

ІV. Домашнє завдання.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Вітання.

- Доброго дня! Ось іще один чудовий день подарований нам, щоб знову зустрітися. Я дивлюся на вас і бачу ваші допитливі сині, голубі, сірі, карі оченята. Усі ми прагнемо добра, ніжності, здоровя, радості, любові. Тож давайте побажаємо цього один одному, потиснувши руки.

 2. Мотивація навчальної діяльності.

- Погляньте за вікно.

Небеса прозорі;

Мов глибінь ріки.

Вже давно опали

З явора листки.

А над полем нитка

Дзвенить, як струна,

Зажурилась квітка –

Вже прийшла зима.

- Прислухайтесь! До нас у віконечко постукала білосніжна зима. На дворі холодно та морозно. Але є дехто, хто зігріває наші серця теплом, ніжністю, любов’ю за будь-якої погоди.

- Як ви думаєте, діти, хто це?

- Це наша родина.

- Так. Це найдорожчі нам люди, які нас найбільше люблять, жаліють. І ми їх, також, найбільше любимо, бо без них не уявляємо свого життя.

Учень: Батько і мати – два сонця гарячих,

Що нам дарують надію й тепло,

Батько і мати у долі дитячій,

Так, необхідні, щоб щастя було!

3. Представлення теми й очікуваних результатів уроку.

- Батьки – найближчі нам люди, від яких ми отримали життя. Мама – то ніжність, ласка, тепло, а тато – впевненість, мужність, сміливість. Як ви вже здогадалися, саме про них, про найдорожчих людей, про ваших рідних ми й будемо сьогодні розмовляти. Отож, записуємо тему уроку: «Яке значення для людини має сімя».

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА.

  1.  У чому цінність сімї?

- Вдома ви намалювали портрети своєї родини, які представлені на нашій виставці. Усі вони ніби «дихають» вашою любов’ю і ставленням до своєї сім’ї, адже сім’я – це основа життя кожної людини.

Бесіда. 1. Діти, скажіть, що ви розумієте під словом «сім’я»?

  1.  Хто, зазвичай, входить до складу сімї?
  2.  Чи є важливим для кожної людини проживати із сімєю? Чому?
  3.  Скажіть, як ви, зазвичай, поводитися вдома?
  4.  Як ви думаєте, чи сприяє ваша поведінка настрою ваших близьких людей?

- Діти, з уроків української літератури ви знаєте, що в основу багатьох українських прислів’їв та приказок покладена родина, родинні стосунки. Я пропоную пограти вам в гру «Збери прислівя». Робота в парах. Учні складають прислівя з двох половинок і представляють їх.

1. Не послухаєш батька – матері, то навчить тебе лиха година.

2. Хто батька - матір зневажає, той добра не знає.

3. Поважай батька й Бога – буде скрізь тобі дорога.

4. на світі знайдеш усе, крім рідної матері.

5. Мати годує дітей, як земля людей.

6. Лише мати – вірна порада.

7. На сонці тепло, а біля матері – добре.

8. Дитині заболить пальчик, а матері – серце.

9. Шануй батька й неньку – всюди буде тобі гладенько.

10. Як мама рідненька, той сорочка біленька.

Підсумок роботи учнів.

Учень: Цінуйте завжди маму й тата,

Вони зростили вас із немовляти,

Встигайте добре слово їм сказати,

Допоки живете в рідній хаті.

- А зараз подивіться на дошку. (Дошка відкривається). Що це за дерево?

- Дерево роду.

- Так. Коріння – це батьки ваших дідусів і бабусь; стовбур – дідусі і бабусі. Ваші батьки, їх сестри і брати – ваші дяді і тьоті – це гілочки. А зараз подумайте, листя – хто це?

Так, листя – це ви. Народна мудрість говорить: «Хто не має коріння, той перекотиполе – куди вітер подує, туди й котиться». А зараз, давайте уквітчаємо наше родинне дерево тими плодами, які дає нам наша сімя. (Діти по черзі підходять до дошки і кріплять на дерево яблука, у яких пишуть ті чесноти, на яких базуються стосунки у їхніх родинах).

- Отже, ми вияснили, що сімя займає особливе місце в нашому житті. Чому вона така важлива для нас? Що вона нам дає? (Відповіді дітей).

Учень: «Родина», «рід» - які слова святі.

Вони потрібні кожному в житті.

Бо всі ми з вами – гілочки на дереві,

Що вже стоїть віки.

Це дерево – наш славний родовід.

Це – батько, мати, прадід твій і дід.

Хвилинка відпочинку.

Буратіно потягнувся,

Раз нагнувся, два нагнувся.

Руки в сторони розвів –

Мабуть ключик загубив.

Щоб той ключик нам дістати

Треба нам на шпильки встати.

2. Мамина любов.

- Говорячи про сімю, не можна не згадати і не надати особливої уваги тій людині, яка завжди непокоїться за долю своїх дітей, навіть, коли ті стають дорослими і літніми людьми.

- Як ви думаєте, про кого йдеться мова?

- Про маму.

- «Є прекрасна істота, у якої ми завжди в боргу, - це мати», - писав Островський. Найтепліше. Найсвятіше. І чим більша твоя любов до мами, тим світліше і радісніше життя.

Гра «Комплімент».

По черзі, за допомогою «мікрофона» діти роблять компліменти своїм мамам. Наприклад: «Мамо, ти у мене найніжніша».

- Зараз, я перевірю, чи добре ви знаєте своїх мам. Ми напишемо тест «Моя улюблена мама», а перевірять його ваші мами. (Тест виконуємо на великих, червоних, паперових серцях).

Питання:

  1.  Якого кольору очі у твоєї мами?
  2.  Мамине улюблене морозиво.
  3.  Мамин улюблений фільм.
  4.  Мамин улюблений одяг.
  5.  Мамина улюблена прикраса.
  6.  Мамина улюблена квітка.

За кожну правильну відповідь мами ставлять по два бали.

Отже, бачу всі ви любите своїх мам. Частіше говоріть їм про це.

Учень: Хто, як не мама, дорогу зігріє?

Хто нас на світі ще так пожаліє?

Не заморозить нам холод віконце,

Поки є мама – немеркнуче сонце.

 3. Сімейні обов’язки.

- Я думаю, ви погодитеся зі мною, що усі члени родини – то найвірніші і найнадійніші люди, які приголублять і дадуть слушну пораду. А в свою чергу, ви повинні також піклуватися про них, допомагати, виконувати власні сімейні обовязки.

Індивідуальна робота. Кожному я роздаю «Квітку допомоги мамі». На її пелюстках діти пишуть червоним олівцем те, що вони роблять корисного у сімї, а синім те, що бажано було б робити, але поки що не роблять.

Представляємо роботи, аналізуємо.

- Отже, у кожній сімї має бути власний розподіл обов’язків. Дуже добре коли вони поділені рівномірно, бо тоді усі члени сімї почуватимуть себе комфортно.

4. Як уникнути конфліктів у сімї?

Навіть у дуже дружніх родинах можуть виникати непорозуміння під час спілкування з рідними – це сварки та конфлікти. Що це таке?

Робота з підручником (с.65).

Учні пояснюють значення термінів, записують у зошити.

Сварка – це гостра суперечка, що супроводжується взаємними докорами, образами.

Конфлікт – зіткнення протилежних поглядів, думок, інтересів, що призводять до ускладнення у відносинах.

Пропоную дітям скласти творчий проект «Ідеальна сімя».

Робота в групах. На променях сонця (адже родина мов сонце, завжди зігріває нас) діти пишуть найважливіші правила сімейного життя, секрети благополуччя. Можна користуватися підручником (с.66).

Презентація проектів, їх аналіз.

- Отже, коли ми будемо старатися дотримуватися цих правил, я впевнена, що місце для конфліктів і сварок у сімї не знайдеться.

ІІІ. ЗАВЕРШАЛЬНА ЧАСТИНА.

Висновки.

Родина, родинне тепло, родинні уроки життя – це те, що людина бере з собою в дорослі шляхи і проносить упродовж усього життя.

В щасливі і важкі години

Куди б нам не стелився шлях –

Не гасне вогнище родинне

В людських запалених серцях.

Коли на світ зявляється дитина,

Свій перший крик, віддавши висоті, -

Завжди радіє щиро вся родина

І щастя їй бажає у житті.

Ведуть у світ дороги і стежини,

І день новий над світом устає.

Ну, що ми в цьому світі без родини?

Вона одна нам сили додає!

Бажаю усім вам, діти, злагоди у родинах, щирості і взаєморозуміння, тепла, любові, добра.

ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Опрацювати параграф «Яке значення має для людини сімя?» Виписати в зошит «Кілька важливих правил сімейного життя», вивчити їх.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

25357. Лимфа и лимфообращение 43 KB
  В отличие от кровеносных сосудов которым происходит как приток крови к тканям тела так и ее отток от них сосуды служат лишь для оттока лимфы т. Состав и свойства лимфы Лимфа собираемая из лимфатических протоков во время или после приема нежирной пищи представляет собой бесцветную почти прозрачную жидкость отличающуюся от плазмы крови примерно вдвое большим содержанием белков. Реакция лимфы щелочная. Это обусловлено тем что лимфоциты образуются в лимфатических узлах и из них с током лимфы уносятся в кровь.
25358. ФИЗИОЛОГИЯ ВНЕШНЕГО ДЫХАНИЯ. ЛЕГОЧНЫЕ ОБЪЕМЫ. ЛЕГОЧНАЯ ВЕНТИЛЯЦИЯ 41.5 KB
  При вдохе объем легких увеличивается давление в них становится ниже атмосферного и воздух поступает в дыхательные пути. Во время выдоха объем грудной полости уменьшается воздух в легких сжимается давление в них становится выше атмосферного и воздух выходит наружу. Количество воздуха находящегося в легких после максимального вдоха составляет общую емкость легких величина которой у взрослого человека равна 46 л. В общей емкости легких принято выделять четыре составляющих ее компонента: дыхательный объем резервный объем вдоха и выдоха и...
25359. Особенности дыхания при мышечной работе 36.5 KB
  Увеличению транспорта кислорода при работе способствует также выбрасывание эритроцитов из кровяных депо и обеднение крови водой вследствие потения что ведет к некоторому сгущению крови и повышению концентрации гемоглобина а следовательно и к увеличению кислородной емкости крови. Из каждого литра крови протекающей по большому кругу клетки организма утилизируют в покое 60 80 мл кислорода а во время работы до 120 мл кислородная емкость 1 л крови равна около 200 мл 02. Повышенное поступление кислорода в ткани при мышечной работе...
25360. Значение пищеварения 33 KB
  Все функции органов пищеварения подчинены сложным нервным и гуморальным механизмам регуляции.Основы современной физиологии пищеварения разработаны преимущественно И. Павлова функции органов пищеварения находящихся в глубине тела и недоступных непосредственному наблюдению изучались в основном в острых опытах при которых производилось вскрытие живого животного и вследствие наносимой травмы нарушалось нормальное состояние организма.
25361. Пищеварение в полости рта 59.5 KB
  Расслабление кардиальной мускулатуры наблюдается также при резких сокращениях желудка брюшных мышц и диафрагмы во время рвоты. Здесь же происходят химические изменения некоторых питательных веществ под влиянием сока выделяемого железами желудка. Железы желудка расположены в слизистой оболочке его дна тела и привратника. В фундальной части желудка железы состоят главных добавочных и обкладочных клеток.
25362. ПИЩЕВАРЕНИЕ В ТОНКОМ КИШЕЧНИКЕ 32.5 KB
  Количество их огромно от 50 до 200 млн на 1 мм2 поверхности кишки что увеличивает внутреннюю поверхность тонкого кишечника в 300500 раз. Моторная деятельность тонкого кишечника обеспечивает перемешивание химуса с пищеварительными секретами и продвижение его по кишке благодаря сокращению круговой и продольной мускулатуры. При сокращении продольных волокон гладкой мускулатуры кишечника происходит укорочение участка кишки при расслаблении его удлинение. Такая периодичность обусловлена автоматией гладкой мускулатуры кишечника способностью...
25363. Пищеварение в толстых кишках 27 KB
  Железы толстого кишечника выделяют небольшое количество сока богатого слизью и бедного ферментами. Низкая ферментативная активность сока толстого кишечника обусловлена малым количеством непереваренных веществ в химусе поступающем из тонкого кишечника. Сокоотделение в этом отделе кишечника регулируется главным образом местными влияниями; механическое раздражение усиливает секрецию в 810 раз. Большую роль в жизнедеятельности организма и функций пищеварительного тракта играет микрофлора толстого кишечника где обитают миллиарды различных...
25364. Государственные гарантии социальной защиты населения в РФ 42 KB
  Государственные гарантии социальной защиты населения в РФ. В обществе рыночных отношений главную функцию социальной защиты берет на себя государство как главный субъект социальной политики и социальной работы. Основные социальные гарантии закреплены в Конституции РФ и находят свое подтверждение в социальной политике. 7 Основного закона РФ: В Российской Федерации охраняются труд и здоровье людей устанавливается гарантированный минимальный размер оплаты труда обеспечивается постоянная поддержка семьи материнства отцовства и детства инвалидов...
25365. Место и роль общественных объединений в реализации социальной работы 30.5 KB
  Место и роль общественных объединений в реализации социальной работы Современная парадигма социальной работы рассматривает ее как многосубъектную деятельность характеризующуюся активным участием наряду с государством общественных и благотворительных организаций в решении социальных проблем населения. В последние годы наблюдается значительный рост общественных организаций активизация их участия в осуществлении мероприятий по социальной защите населения. идея создания общественных объединений предполагала что они станут резервом...