55743

Рід, родина, родовід

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Обладнання: мультимедійні засоби фонограми з записами українських народних пісень столи для команд дзвоники для подачі сигналу про відповідь аркуші паперу ручки секундомір грамоти для нагородження учасників.

Украинкский

2014-03-28

48.5 KB

4 чел.

                                                                            Савицька Алла Володимирівна,

                                                                 вчитель історії вищої кваліфікаційної   

                                                                 категорії

                                                                 Славутицької ЗОШ I-III ступенів N 3

                                                                 Київської області

                                       Рід, родина, родовід

                  (сценарій виховного заходу для учнів старших класів)

      Мета: виховувати  шанобливе ставлення до сімейних звичаїв та традицій; культивувати родинні цінності у старшокласників. Формувати розуміння того, що родина – це важлива складова в житті кожної людини. Продовжувати розвивати вміння працювати в команді.

     Обладнання: мультимедійні засоби, фонограми з записами українських народних пісень, столи для команд, дзвоники для подачі сигналу про  відповідь, аркуші паперу, ручки, секундомір, грамоти для нагородження учасників.

     Підготовчий етап.

    Захід проводиться у формі конкурсу. Учасниками можуть бути учні певної паралелі 9, 10-х чи 11-х класів. Кожен клас презентує свою команду у складі 6 учнів. Для суддівства формується журі у складі 3-х осіб.

    Ведучим конкурсу може бути як вчитель, так і учні іншої паралелі.

                                                 Хід заходу

    Ведучий. Родина, рід займають велику роль в житті кожної людини. Сьогодні ви - діти своїх батьків, в той же час в майбутньому самі будете  батьками. Тому сьогодні наші конкурси пов’язані зі знаннями як сімейної сфери вцілому, так і шлюбної зокрема.

                       Конкурс «Родинні зв’язки: хто кому ким доводиться»

     За кожну правильну відповідь команда, яка її надала, отримує 1 бал. Оцінюється  швидкість і правильність відповіді.

Ким доводиться мати дружини для чоловіка? (Тещею).

Брат дружини – це..? (Шурин, свояк).

Хто така дядина? (Дружина дядька, батькового брата чи материного).

Дружина сина – це..? (Невістка).

Хто така свекруха? (Мати чоловіка).

Хрещений батько щодо батьків хрещеника? (Кум).

Син сина або дочки – це..? (Онук).

                   Конкурс «Шлюбні взаємостосунки»

    Учні повинні продовжити висловлювання відомих людей. Оцінюється обізнаність команд та швидкість відповіді. Максимальний оцінка – 2 бали.

    1. Л. М. Толстой: «Всі щасливі сімї щасливі однаково, кожна нещаслива сімя…»

    Відповідь: нещаслива по-своєму.

    2. В. В. Маяковський: «Любовная лодка розбилась о…// Човен кохання розбився об..?»

    Відповідь: побут.

    3. Слова пісні з кінофільму «Кавказька полонянка»: «Якщо б я був султан, то…»

    Відповідь: мав би трьох жінок.

    4. В. Ключевський: «Красивими чоловіками жінки любуються, розумними захоплюються, в добрих закохуються, але виходять заміж за…»

    Відповідь: сильних.

    5. О. Бальзак: «Майбутнє нації – в руках..?»

    Відповідь: матерів.

                                   Конкурс «Родина за столом»

       Команди повинні розташувати за обіднім столом традиційну українську родину, яка складається з батька, матері та кількох дітей. Ролі членів родини можуть виконувати учні інших класів. Повна відповідь оцінюється в 3 бали.

       Відповідь: на чолі столу розташовується глава сім’ї – батько, мати – господиня, сідає на краю лави, щоб обслуговувати родину під час обіду; діти – по обидві сторони від батька по старшинству.

                                  Конкурс «Співоча родина»

        Кожній команді по черзі пропонується прослухати частину української народної пісні, яку потрібно продовжити. На обговорення дається 1 хвилина. За правильну відповідь – 2 бали. Запропонованими піснями можуть бути такі: «Несе Галя воду», «Горіла сосна, палала», «Цвіте терен»  та інші.

                                 Конкурс «Вірш про родину»

       Учні повинні скласти вірш із запропонованих слів-рим, наприклад таких: родина, природа, дитина, свобода. Завдання команди можуть отримати і виконати напередодні як домашнє. Конкурс оцінюється в 5 балів.

 

                                Конкурс «Сімейні традиції»

       Командам пропонується відповісти на розгорнуті запитання щодо звичаїв та традицій певних народів, країн  в різні історичні періоди. Максимальний час обговорення – 1 хвилина. Відповідає та команда, яка першою підготується. Правильна відповідь оцінюється в 2 бали.

       1. В Новому Заповіті говориться про обов’язки чоловіка і дружини стосовно одне одного. Там наголошується, що жінка повинна коритися своєму чоловікові.

      Питання:  Що зобов’язаний здійснювати чоловік щодо своєї дружини?

      Відповідь: любити її.

      2. Наші далекі предки в первісні часи  також поважали родинні стосунки. Жили великими сім’ями. Щодо ображених скривджених родичів діяло правило Таліону.

      Питання: Яким висловом (прислів’ям) можна озвучити це правило?

      Відповідь: «Око - за око, зуб – за зуб».

      3. В давнину шлюби укладались у ранньому віці. В Месопотамії, наприклад, дівчина 10 років вже могла вийти заміж, а хлопчику для обзаведення сім’єю повинно виповнитись 13 років. В Давньому Римі за законом мінімальний шлюбний вік дівчини – 12 років, хлопчиків – 14. Імператор Август видав навіть наказ проти безшлюбності, за яким ті, хто не одружився до 20 років, могли бути оштрафовані або навіть вигнані з країни.

      Питання:  Яким є шлюбний вік в Україні згідно нового Сімейного кодексу?

      Відповідь: збільшено до 18 років.

     4. В Греції в давнину для молодої нареченої на наступний день після весілля починались справжні іспити. Щоб перевірити, чи гарна вона господарка, в будинку нареченого навмисно затівалось прибирання, куховаріння.

     Питання: Що кидали на середину кімнати за цих обставин?

     Відповідь: віник.

На острові Ява в Індонезії кожний, хто вступає в шлюб вперше, повинен посадити плодове дерево, а бажаючі розлучитися – по п’ять.

     Питання: Що повинен зробити той, хто вступає у шлюб повторно?

     Відповідь: саджає 3 дерева.

     Підводяться підсумки гри.

     Ведучий. Шануймо свій рід, поважаймо своїх батьків. Рідна домівка, рідне гніздо – так у народі називають батьківську оселю як особливе місце для людини.

                                 На світі білому єдине,

                                 Як і Дніпрова течія,

                                 Домашнє вогнище родинне,  

                                 Оселя наша і сімя.

                                 В щасливі і сумні години,

                                 Куди б нам не стелився шлях,

                                 Не згасне вогнище родинне,

                                 В людських запалене серцях.

                                                                     (Дмитро Білоус)

                             Список використаних джерел

    1.  Кишенкова О.В., Иоффе А.Н. Основы обществознания. - М.: Издательский дом «Новый учебник», 2001. –  С. 272.

Культура і побут населення України: Навч. Посібник / В.І. Наумко, Л.Ф. Артюх, В.Ф. Горленко та ін. - К.: Либідь, 1993. – С. 288.

Новый Завет. -  Симферополь.: U.S.S.R, 1991. – С. 292.

Сімейний кодекс // Відомості Верховної Ради України, 2012, N 21 – 22.

Уроки з народознавства: Посібник / Упоряд. М.К. Дмитренко, Г.К. Дмитренко. – К.: Ред. часопису « Народознавство», 1995. – С.224.

Стихи о любви и стихи про любовь. Владимир Маяковский. [Електронний ресурс]. –  Режим доступу: www.stihi-rus.ru/love/84.htm - Назва з екрана.

 Л.Н. Толстой Анна Каренина (отрывок). [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www/thinkaloud.ru/parallel/tolstoi-ak/pdfНазва з екрана.

Уроки з народознавства: Посібник / Упоряд. М.К. Дмитренко, Г.К. Дмитренко. – К.: Ред. часопису « Народознавство», 1995. – С.224.

Цитаты и афоризмы /Василий Осипович Ключевский. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www/zitata.eu/kluchevskiy.shtml.  


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

31090. Функции потребления 50 KB
  Модели потребления: кейнсианская жизненного цикла Модильяни постоянного дохода Фридмана Под конечным потреблением подразумевается совокупный объем товаров и услуг которые приобретаются для конечного пользования а не для перепродажи или дальнейшей переработки. Значение предельной склонности к потреблению то есть доля потребления в каждом дополнительном долларе дохода находится между нулем и единицей. Основной психологический закон состоит в том что люди склонны как правило увеличивать свое потребление с ростом дохода но не в той же...
31091. МАКРОЭКОНОМИЧЕСКОЕ РАВНОВЕСИЕ 209.18 KB
  МАКРОЭКОНОМИЧЕСКОЕ РАВНОВЕСИЕ Прочитав эту главу вы узнаете: в какой зависимости находится потребление от дохода и что представляет собой предельная склонность к потреблению; что представляет собой функция потребления и как выглядит ее график; как определяется равновесный уровень национального дохода; как формируются сбережения и что представляют собой общие и индуцированные сбережения; почему в условиях равновесного состояния экономики общие сбережения должны равняться сумме автономных инвестиций и государственных...
31092. Макроэкономическое равновесие: теоретические подходы 140 KB
  Модель D S Важнейшим направлением в макроэкономической теории является изучение условий сбалансированного развития экономики. Равновесное состояние экономики анализируетсяс позицийполитической экономии и экономикс табл. Пропорции звеньев экономики можно представить как соотношение структурных компонентов экономики отраслей регионов факторов производства как соотношение экономических процессов например между спросом и предложением потреблением и сбережениями затратами и результатами и т. Таблица 2 Политическая экономия Экономикс...
31093. Основные проблемы макроэкономики 287.22 KB
  Более строгое определение инфляции учитывающее причины и некоторые следствия роста среднего уровня цен в экономике звучит так: инфляция дисбаланс спроса и предложения форма нарушения общего равновесия в экономике проявляющийся в росте цен и в обесценивании денег. Существует множество видов и типов инфляции. Однако чаще всего функционирование экономики в условиях такой инфляции носит депрессивный характер отсутствуют стимулы для развития предпринимательского сектора поскольку получаемые прибыли съедаются инфляцией. Гиперинфляция...
31094. Основные макроэкономические проблемы 43.5 KB
  Причины и виды безработицы Безработица является характерной чертой современной экономики. Существуют виды безработицы которые неизбежны и которые являются объектом государственного регулирования. Выделяют три основных вида безработицы: фрикционную структурную циклическую. Общее число фрикционных и структурных безработных определяют естественную норму безработицы 56 .
31095. Природа денег. Денежный рынок 30.5 KB
  Природа денег. Денежный рынок Относительно природы денег существуют следующие концепции денег: эмпирическая в которой деньгами называют все что способно выступить в роли платежного средства за товары и услуги; функциональная концепция когда к природе денег подходят через те функции которые они выполняют средства обмена средства накопления стоимости мера стоимостей всех товаров и другие функции. Марксистская концепция которая корнями уходит в классическую объясняет происхождение денег из внутреннего противоречия товара которое в свою...
31096. Основы теории управления 103.5 KB
  Основы теории управления 16. Сущность и природа управления Вся жизнь человека – это бесконечная цепочка его деятельности которая разнообразна и многообразна. Сущность управления состоит в том что это специфический вид деятельности человека который возник как потребность и необходимое условие достижения результата в индивидуальной или совместной деятельности. Содержание управления отражает его функции во всей своей совокупности.
31097. Модели, методология и организация процесса принятия управленческих решений 91 KB
  Модели методология и организация процесса принятия управленческих решений Для изучения и освоения категории менеджмента управленческое решение рассмотрим следующие вопросы: что понимают под управленческим решением; почему решение называют управленческим и бывают ли решения неуправленческие; может ли решение приниматься вне целесообразной деятельности человека; можно ли принять управленческое решение без логической цепочки: цель  ситуация  проблема Ц  С  П; кто может быть лицом принимающим решение ЛПР. Управленческое...
31098. Экономические ресурсы предприятия 71 KB
  Фискальная политика государства. Таким образом экономическая политика государства сталкивается с известной дилеммой: длительный спад и безработица или рост цен при сохранении уровня занятости и выпуска. Содержание монетарной политики сводится к воздействию государства на экономическую конъюнктуру посредством изменения количества денег в обращении. Монетарная политика является важным элементом стабилизационной политики государства и сглаживания экономических колебаний циклов.