55754

РОСЛИНИ ЛІСУ. В. СУХОМЛИНСЬКИЙ «ХЛОПЧИК ТА ДЗВІНОЧОК КОНВАЛІЇ»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: сприяти цілісності процесу навчання; формувати уявлення про різноманітність природи України; закріплювати вміння читати свідомо та виразно; формувати вміння правильно інтонувати речення під час читання...

Украинкский

2014-03-28

62.5 KB

5 чел.

Інтегрований урок з читання та природознавства. 3 –й клас.

ТЕМА. РОСЛИНИ ЛІСУ. В. СУХОМЛИНСЬКИЙ «ХЛОПЧИК ТА ДЗВІНОЧОК КОНВАЛІЇ»

Мета: сприяти цілісності процесу навчання; формувати уявлення про різноманітність природи України; закріплювати вміння читати свідомо та виразно; формувати вміння правильно інтонувати речення під час читання, розрізняти елементи розповіді, опису в художньому тексті; закріплювати знання учнів про типи лісів, про особливості рослин лісу; розвивати позитивне емоційне ставлення до пізнання навколишнього; виховувати любов до природи, рідного краю, дбайливе ставлення до довкілля.

Обладнання: портрет В.О. Сухомлинського, гербарій, ілюстрації весняних квітів, лікарських рослин, дитячі реферати про лікарські рослини.

ХІД УРОКУ

  1.  Організація класу.

  1.  Повідомлення теми та мети уроку.
  •  Сьогодні на уроці ми спробуємо об’єднати теми з природознавства та читання.
  •  Наша мета – розширити уявлення про різноманітність природи України. До цього уроку ви готувалися заздалегідь. На уроці природознавства ми вже ознайомились з темою «Мішані ліси». Сьогодні поглибимо знання про ліси, дерева, кущі, трав’янисті рослини. Нам допомагатиме «Довідкове бюро».

Розповідь учителя.

  •  Кожне дерево, квітка, травинка – це частинка природи, рідної землі. З роду в рід, з покоління в покоління передавалися знання про рослини: в одних цінне коріння, у других – листя, у третіх – квітки.

Читання прислів’я.

Не                  лі                  є                  ї                  шо                  ніж                  кра

си                   ма                 та                ліп              га                    ї                      си                            

Бесіда.

  •  Пригадайте, які бувають ліси.
  •  Дайте визначення кожному типу лісів.
  •  Назвіть дерева, які зустрічаються в мішаних лісах нашої місцевості.
  •  Як використовують рослини лісу?
  •  З деякими рослинами ми сьогодні ознайомимося ближче. Відгадайте загадку:

Стоять білі стовпи,

На них – зелені капелюхи.

(Берези.)

Доповіді членів «Довідкового бюро».

  •  Береза – дерево ліричності, краси. Не дивно, що з нею так часто порівнюється жіноча врода. Витонченість – найхарактерніша ознака кожної берізки. Навіть понівечене руками недобрих людей, грибковими захворюваннями або стихією, дерево не втрачає своєї привабливості. Для царівни лісу не мають значення пори року. Весняний вітер розчісує довгі розкішні віти, милує око ошатна світло-зелена крона. Без утоми милуєшся нею і тоді, коли тисячі яскравих, кольору цитрини, листочків оздоблюють її прощальний осінній одяг. А коли ліси вкриваються сніговою ковдрою, гілки берези іскряться витонченими кристаликами інею, а кора стовбура ще більше виблискує білизною.
  •  Запаленими березовими скіпками освітлювали селянські хати, бруньками, зеленим листом, весняним соком лікували хворим рани, виразки. У наш час береза застосовується в хімії, медицині. З кори готують дьоготь – для лікування хвороб шкіри.

Робота в групах.

- Про березу написано багато пісень, віршів. Спробуємо відновити вірш Лідії Забашти «Берізонька». Розташуйте рядки в правильному порядку.

1-ша група

Зелені твої кісти     Берізонько, берізонько,

Ти, мавко лісова,     Ти, мавко лісова,

Вітрісько розвива.    Зелені твої кіски

Берізонько, берізонько,     Вітрісько розвива.

2-га група

У травах і кущах,     Стоїш ти при дорозі

Стоїш ти при дорозі     У травах і кущах,

Все миєш у дощах.    І білі свої ноги

І білі свої ноги     Все миєш у дощах.

3-тя група

Ви соку не точіть,    Прошу вас, із берези

Зелену посадіть.     Ви соку не точіть,

Прошу вас, із берези    Ви краще їй сестричку

Ви краще їй сестричку    Зелену посадіть.

4-та група

Ви краще їй шпаківню    Ви краще їй шпаківню

Щоб прилітав до неї    Поставте на гілках,

Друг лісу, добрий шпак.    Щоб прилітав до неї

Поставте на гілках,    Друг лісу, добрий шпак.

Перевірка домашнього завдання.

  •  Прочитайте. Відгадайте загадку.

Синившапках,абатьконі.

(Дуб і жолуді.)

Повідомлення члена «Довідкового бюро».

  •  Поширений у наших краях і дуб. Він є будівельним матеріалом. Бондарі роблять з нього діжки для соління орішків, помідорів, квасіння яблук, капусти.

Бесіда.

  •  З яким твором ми ознайомилися на минулому уроці читання?
  •  Про кого йдеться в оповіданні?
  •  Чому дідусь вирішив перенести хату в інше місце?
  •  Чи пішли б ви разом з ними копати рівчак?

Переказ оповідання В. Сухомлинського «Дуб під вікном».

Розповідь учителя.

  •  Згадайте діти: коли ми були в лісі, то бачили справжнє диво серед снігу – на невеличких проталинах зелені листочки з квіточками-дзвіночками. Що це за квіточки?
  •  Я перша зацвітаю

Синім цвітом серед гаю.

Відгадайте, що за квітка,

Бо мене не стане влітку.

  •  Білі дзвіночки висять, гойдаються, як називаються?
  •  Відгадайте загадки та прочитайте назви цих квітів.

Нипідкисніж  ліпросок  ваконлії

  •  Ці багаторічні цибуличні рослини зустрічаються в наших місцях. З кожним роком їх стає все менше. Вони занесені до Червоної книги України. Отже, діти, не можна виривати квітку разом з корінням.

Інсценування казки про квіти.

Автор. У країні Фармії правила цариця Фармакологія. Її назвали так тому, що в цій країні жили різноманітні лікарські трави, рослини. З латини «фармако» - ліки, «логія» - наука. Отже, фармакологія – це наука про ліки та лікарські рослини.

На одній грядці росли конвалія, піон і нагідки. Піон був найважливіший, дуже гарний, духмяний. Ніхто не міг пройти повз нього, щоб не замилуватися чарівною квіткою. Нагідки були яскраво-руденькими, схожими на маленьке сонечко. А конвалія росла у тіні. Її майже не було видно, вона ховала свої ніжні білі дзвіночки під широким листям. Але всі, хто проходив поряд, казав: «Ах, як чудово пахне конвалія». Піон дуже сердився.

Піон. Її ж зовсім не видно, але всі знають, що вона є. Це неподобство.

Автор. Якось це почуло сонечко й каже.

Сонечко. Ти такий гарний, піоне, але дурний. Давні люди дізналися про чудові властивості конвалії. Саме завдяки її запаху й дали їй латинську назву. Перший склад слова нагадує перший склад «кор», що означає серце. А все тому, що настій конвалії лікує серцеві захворювання.

Автор. Нагідки, що почули цю розмову, теж обізвалися.

Нагідки. А в нас теж є назва латинською – календула. Мазі, які виготовляють з нас, заживляють рани, з настоєм лікують шлунок і печінку.

Автор. Тут піон закивав головою і заявив.

Піон. А моя назва латинською так і звучить – піон. Я теж корисна квітка – мною лікують нервові розлади. Я заспокоюю людей.

Автор. Сонечко весело замахало промінчиками і сказало.

Сонечко. От бачите, ви всі корисні і потрібні.

  1.  Опрацювання твору В.Сухомлинського «Хлопчик і дзвіночок конвалії».

Бесіда.

  •  Ви переглянули казку про чудові властивості квітів. А хто запам’ятав, чим корисна конвалія?
  •  Сьогодні ми прочитаємо ще один твір В. Сухомлинського, а його назву спробуйте відгадати самостійно.

Х         П         Ч         К         О

Л         О         И         К         Н

Д          І          К         О         В

З          Н         О         Ч          А

В          І          І           І           Л        

(«Хлопчик і дзвіночок конвалії».)

  •  Як ви гадаєте, про що цей твір?

Словникова робота.

Пагін

зворушила

не міг відвести очей

дивовижно

висловити

зачарований

Первинне читання вчителем.

Перевірка первинного сприймання.

  •  Що вам найбільше сподобалось?
  •  Що схвилювало?

  1.  Закріплення вивченого матеріалу.

Відпрацювання навичок читання.

«Ланцюжок» - учні по черзі читають по одному реченню.

«Буксир» - діти починають читати уривок напівголосно, одночасно з ними виразно, голосно цей самий текст читає вчитель або учень, який добре читає.

«Блискавка» - за командою «Блискавка» учні починають прискорювати темп читання.

«Губи» - щільно стиснути губи, притулити до них палець лівої руки так, щоб вони під час читання не могли рухатися, читати мовчки.

Перевірка розуміння прочитаного.

Вибіркове читання.

  •  Прочитайте, як народилася чарівна квітка.
  •  Знайдіть і прочитайте місце, де йдеться про зустріч хлопчика і квітки.
  •  Прочитайте, як автор описує красу квітки.

Читання за частинами з постановкою запитань.

Читання в особах уривку розмови хлопчика і конвалії.

 

  1.  Підсумок уроку.

Бесіда.

  •  Чим схожі твори В.Сухомлинського «Дуб під вікном» і «Хлопчик і дзвіночок конвалії»?
  •  Чого вчать нас ці оповідання?

Слово бабусі Одарки.

  •  Я, бабуся, Одаркою звуся, на рослинах розуміюся, людям допомагаю, лікарські трави збираю, корисні корінчики викопую, щоб діти зростали здоровими, щоб лихо наші сім’ї обходило, щоб ми горя не знали.

Наша земля красива і щедра. А ще краща, коли її прикрашають кущі калини. Погляньте на цей пучечок. Це – калина. Садять калину біля хат, щоб весною білим цвітом милувала, а зимою від застуди лікувала. Коли вдома свято, на стіл поряд з хлібом кладуть калину.

Дорогі гості, діти! А я для вас приготувала цілющий чай з калиною. Пригощайтеся. Хто дивуватиметься, хто ласуватиме, а я, дивлячись на вас, радітиму і милуватимусь.

Домашнє завдання.

Відпрацювати питання в особах, скласти свою казку про весняну квіточку.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

75523. ИС Project Expert, назначение и основные принципы работы 27 KB
  ИС Project Expert назначение и основные принципы работы В своей деятельности руководитель предприятия постоянно сталкивается с необходимостью определения текущего и будущего положения предприятия на рынке подготовки плана развития оценки возможных альтернатив анализа эффективности принимаемых решений. Процесс планирования развития предприятия в условиях рынка требует применения современных методик и инструментов снижающих временные затраты. В зарубежной литературе имитационные модели описывающие деятельность предприятия в условиях рынка...
75524. Концептуальная модель ИС 1С: Предприятие 23 KB
  Концептуальная модель ИС 1С: Предприятие В основе ИС оперативного анализа данных лежит многомерное концептуальное представление суть которого в выделении из общего объёма информации собственно анализируемых данных фактов и вспомогательных данных измерений. Сюда относятся способы построения структур данных типы связей между данными принципы манипулирования ими формы описания бизнеслогики способы связи данных с интерфейсными объектами разделение функциональности по уровням системы и многое другое. Вся разработка ведется в рамках одной...
75525. Процесс взаимодействия пользователя, СУБД и ОС при обработке запроса на получение данных 32 KB
  Процесс взаимодействия пользователя СУБД и ОС при обработке запроса на получение данных Следующий рисунок иллюстрирует взаимодействие пользователя СУБД и ОС при работке запроса на получение данных. Схема прохождения запроса к БД Пользователь посылает СУБД запрос на получение данных из БД. В случае запрета на доступ к данным СУБД сообщает пользователю об этом стрелка 12 и прекращает дальнейший процесс обработки данных в противном случае СУБД определяет часть концептуальной модели которая затрагивается запросом пользователя стрелка...
75526. Классификация и краткая характеристика моделей данных 172 KB
  Классификация и краткая характеристика моделей данных Одними из основополагающих в концепции баз данных являются обобщенные категории данные и модель данных. Понятие данные в концепции баз данных это набор конкретных значений параметров характеризующих объект условие ситуацию или любые другие факторы. Примеры данных: Петров Николай Степанович 30 и т. Поэтому центральным понятием в области баз данных является понятие модели.
75527. Последовательность действий при разработке проекта в ИС Project Expert 25 KB
  Последовательность действий при разработке проекта в ИС Project Expert Раздел Проект состоит из шести модулей. В этом диалоге отображается информация введенная присоздании проекта в диалоге Новый проект . Информация введенная в диалоге Список продуктов будет использована программой в модулях раздела Операционный план при планировании стратегии производства и сбыта сформированного перечня продуктов услуг проекта а также в модуле Стартовый баланс раздела Компания при описании активов и пассивов действующего предприятия. Текстовое...
75528. Основные требования к организации и формированию БД 26 KB
  Основные требования к организации и формированию БД База данных БД именованная совокупность данных отражающая состояние объектов и их отношений в рассматриваемой предметной области. К таким требованиям можно отнести...
75529. Хозяйственные операции и их регистрация в системе 1С 21 KB
  Ведение финансово-хозяйственных операций неразрывно связан с регистрацией первичных документов и формированию на их основ бухгалтерских проводок. Документы одного вида группируются в журнал. Кроме обычных журналов объединяющих все документы определенного вида видов существует общий журнал в который попадет все документы. Документ может находиться в двух состояниях не проведен и проведен.
75530. Характеристика и принципы построения сетевых (распределенных) БД 35.5 KB
  Характеристика и принципы построения сетевых распределенных БД Под распределенными базами данных РБД понимаются БД применяемые в вычислительной компьютерной сети. По типологии РБД делятся на: РБД централизованного хранения РБД распределенного хранения. При централизованном хранении вся РБД хранится на одном компьютере сервере а программы с остальных компьютеров клиентов обращаются к нему. Проектирование структуры такой РБД ничем не отличается от проектирования структуры обычных БД.
75531. Основные понятия и принципы инфологического моделирования 39.5 KB
  Основными конструктивными элементами инфологических моделей являются сущности связи между ними и их свойства атрибуты. Необходимо различать такие понятия как тип сущности и экземпляр сущности. Понятие тип сущности относится к набору однородных личностей предметов событий или идей выступающих как целое. Экземпляр сущности относится к конкретной вещи в наборе.