55757

Вплив умов середовища на проростання насінини. Ріст і розвиток рослин

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Ознайомити учнів із особливостями проростання насінини росту і розвитку рослин та факторами що на них впливають розвивати вміння спостерігати робити висновки виховувати уявлення про взаємозалежність процесів у природі...

Украинкский

2014-03-28

96 KB

9 чел.

ВІДДІЛ ОСВІТИ ДОЛИНСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ ВІДДІЛУ ОСВІТИ

ДОЛИНСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

МАРФІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ

МЕТОДИЧНЕ ОБ’ЄДНАННЯ ВЧИТЕЛІВ БІОЛОГІЇ

(план-конспект уроку)

Підготувала і провела:

вчитель хімії і біології

Писаренко О.В.

с. Марфівка 2008


УРОК 27                                                ДАТА:
___________                         КЛАС: 7

ТЕМА: Вплив умов середовища на проростання насінини. Ріст і розвиток рослин

МЕТА: Ознайомити учнів із особливостями проростання насінини, росту і розвитку рослин та факторами, що на них впливають, розвивати вміння спостерігати, робити висновки, виховувати уявлення про взаємозалежність процесів у природі

ОБЛАДНАННЯ: Результати довготривалого експерименту, самостійно проведеного учнями; пророщене насіння пшениці; насіння ячменю, соняшника, квасолі; замочене в колбі насіння пшениці, свічка, сірники

ТИП УРОКУ: Засвоєння нових знань

ФОРМА УРОКУ: Бесіда за круглим столом

ХІД УРОКУ

1. Організаційний етап

Учні по колу дарують один одному уявну квітку, бажаючи сусіду бути схожим на неї.

2. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда

От ми дарували один одному уявні квітки, вони були різними? А чи можна сказати, що всі квітки однакові за будовою? Давайте пригадаємо, з яких елементів складається квітка. Учні називають складові квітки, а вчитель вручає названі елементи, вирізані з кольорового паперу, на яких вказані завдання для учнів.

Квітконіжка:    Поясніть процеси запилення і запліднення у рослин. Дайте визначення поняттю «зигота» (усно)

Квітколоже:    Замалюйте будову насінини, вкажіть її основні складові. Що таке зародок? (на дошці).

Чашечка:    Запишіть приклади рослин, які мають плід – ягоду. Чим відрізняють однодольні й дводольні? (в зошит).

Віночок:    Опишіть основні процеси життєдіяльності, які характерні для будь-якого живого організму. Що таке ендосперм? (на дошці)

Маточка:    За допомогою чого відбувається статеве розмноження у рослин. Чи є це вигідним і чому? (у зошит)

Тичинка:    Яке значення насіння для рослин? (усно)

Один із учнів збирає елементи квітки та складає їх у відповідному порядку, давши визначення і описавши значення кожного.

3. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми й мети уроку

Проблемна ситуація

Як ми щойно з’ясували – насінина, – дуже важливе утворення, за допомогою якого відбувається збереження, відтворення, виживання рослин на Землі. Як на вашу думку, чи живе насіння? Чи можемо ми це перевірити? Перевірка здатності насіння дихати, шляхом погаслої свічки – занурення в колбу з замоченим насінням, свічки що горить, виявлення вуглекислого газу, який там зібрався. Чому свічка не гасне в колбі з сухим насінням? Що ж потрібно для того, щоб насіння стало живим та активним? Запис теми уроку в зошити.

4. Сприйняття та засвоєння учнями нового навчального матеріалу

Умови, в яких знаходиться насінина в даний час визначають її поведінку та активність. Якщо насіння знаходитиметься в сухому вигляді, то процеси життєдіяльності в нього будуть загальмованими, воно начебто спатиме. Якщо насіння потрапляє у вологе середовище, то його процеси життєдіяльності активізуються й воно починає проростати. В цьому ви переконалися, виконуючи свої дослідження. Отже, що є головною умовою для проростання насіння? Які ж іще фактори впливають на цей процес?

Слово надається учням, які проводили досліди, що в своєму виступі характеризують:

  •  умови за яких насіння пророщувалося (без зволоження, тепло, світло; зволоження, тепло, світло; зволоження, холод, світло; зволоження, холод, обмежений доступ світла);
  •  швидкість проростання насіння;
  •  опис ростків пшениці, отриманих в даних умовах.

Один із учнів проводить аналіз досліду загалом, порівнюючи його результати, робить висновок про умови проростання насіння – тепло, світло, зволоження.

Завдання

Прочитати в підручнику «проростання насіння», олівцем позначити те, чого ми не знали.

   Бесіда

  •  За якими особливостями, що відбувалися з замоченим насінням ви спостерігали?
  •  То, як проростає насіння? Що з’являється спочатку?
  •  До однодольних чи дводольних відноситься пшениця?
  •  Чи насіння дводольних проростатиме так само? Знайдіть це в своєму підручнику,  зачитайте, покажіть на схемі.
  •  Чи всім рослинам необхідні однакові умови для проростання їхнього насіння та росту й розвитку самої рослини? Запис у словничок понять «ріст», «розвиток».

5. Узагальнення і систематизація знань учнів

Бесіда

  •  Що потрібно для проростання насіння?
  •  Чи могло б проростати насіння під впливом лише одного фактора: світла, чи вологи, чи тепла?
  •  

Що потрібно для росту й розвитку нової рослини?

  •  Де рослина бере поживні речовини?

ЗАВДАННЯ

1. Клітина, що утворюється в результаті злиття гамет.

2. Укорочений пагін рослини, що відіграє роль генеративного органу.

3. Збільшення розмірів організму з часом.

4. Сукупність якісних і кількісних змін, що відбуваються в живому організмі.

5. Тканина насінини, що містить поживні речовини для зародка.

6. Найважливіший фактор проростання насіння.

7. Зародковий …, частина зародка, що проростає першою.

ЯКИЙ НАЙВАЖЛИВІШИЙ ЕЛЕМЕНТ НАСІНИНИ ЗАШИФРОВАНИЙ?

6. Підсумки уроку та повідомлення домашнього завдання

Аналіз діяльності учнів на уроці та її  оцінка. Визначення загального настрою уроку з висловлювань учнів. Домашнє завдання: вивчити §


Квітконіжка:
   Поясніть процеси запилення і запліднення у рослин. Дайте визначення поняттю «зигота» (усно)

Квітколоже:    Замалюйте будову насінини, вкажіть її основні складові. Що таке зародок? (на дошці).

Чашечка:    Запишіть приклади рослин, які мають плід – ягоду. Чим відрізняють однодольні й дводольні? (в зошит).

Віночок:    Опишіть основні процеси життєдіяльності, які характерні для будь-якого живого організму. Що таке ендосперм? (на дошці)

Маточка:    За допомогою чого відбувається статеве розмноження у рослин. Чи є це вигідним і чому? (у зошит)

Тичинка:    Яке значення насіння для рослин? (усно)


Кросворд

ЯКИЙ НАЙВАЖЛИВІШИЙ ЕЛЕМЕНТ НАСІНИНИ ЗАШИФРОВАНИЙ?

2

 

 

 

 

5

 

4

 

6

1

 

3

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗАВДАННЯ

1. Клітина, що утворюється в результаті злиття гамет.

2. Укорочений пагін рослини, що відіграє роль генеративного органу.

3. Збільшення розмірів організму з часом.

4. Сукупність якісних і кількісних змін, що відбуваються в живому організмі.

5. Тканина насінини, що містить поживні речовини для зародка.

6. Найважливіший фактор проростання насіння.

7. Зародковий …, частина зародка, що проростає першою.     


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

21519. Организация медицинского обеспечения мотострелкового (танкового) полка в наступлении 81.5 KB
  Условия деятельности медицинской службы в наступательном бою возможные санитарные потери. В наступательном бою войска действуют как правило на недостаточно изученной только что освобожденной от противника территории состояние которой часто осложняет работу медицинской службы изза значительных разрушений жилого фонда дорог мостов и т. Это предопределяет необходимость своевременного проведения медицинской разведки специальных противоэпидемических и других профилактических мероприятий в войсках. В ходе наступления средства медицинской...
21520. Особенности организации медицинского обеспечения полка при ведении боевых действий в городе и в особых условиях 111.5 KB
  В частности затруднен розыск раненых нередко находящихся в подвалах завалах на верхних этажах чердаках и крышах поврежденных домов. В связи с этим необходим тщательный осмотр всех мест вероятного нахождения раненых. Санитарам или специально созданным поисковым командам назначаются объекты для розыска раненых или указываются направлении поисков. Извлечение раненых из подвалов завалов и снятия с верхних этажей зданий представляет часто большие трудности.
21521. Организация медицинского обеспечения войск при передвижении 104 KB
  Условия деятельности медицинской службы на марше и во встречном бою. Особенности проведения марша предъявляют к медицинской службе полка определённые требования которые нельзя не учитывать при организации его медицинского обеспечения. Возможность применения противником авиации и средств массового поражения по маршевым колоннам; вероятность воздействия на них воздушных десантов диверсионных и разведывательных групп всё это обуславливает необходимость постоянной готовности медицинской службы к оказанию помощи независимо от...
21522. Медицинские части и учреждения объединений 207 KB
  Использование имеющихся сил и средств для эвакуации раненых и больных из мпп и районов массовых санитарных потерь в омо и омедб а также эвакуация раненых и больных своим приданным санитарным транспортом в военные полевые госпитали госпитальной базы пгб. Возможность по эвакуации – более 1700 раненых и больных за один рейс; В. На отдельный медицинский отряд возлагаются следующие задачи:  эвакуация раненых и больных на себя из мпп а в ряде случаев непосредственно из очагов массовых санитарных потерь;  прием регистрация медицинская...
21523. Медицинская служба ВС РФ в чрезвычайных ситуациях мирного времени 91 KB
  Она характеризующуюся неопределенностью и сложностью принятия решений значительным экологическим ущербом человеческими жертвами необходимостью помощи извне и вследствие этого крупных людских материальных и временных затрат на проведение эвакуационноспасательных работ и ликвидацию последствий этих аварий катастроф и бедствий. Перед медицинскими формированиями Министерства Обороны работающими совместно со службой экстренной медицинской помощи Министерства Здравоохранения стоят аналогичные с ней задачи а именно: восстановление...
21524. Понятие о военной и экстремальной медицине 252 KB
  Необходимые базы обеспечивающие развитие теории и совершенствование практики здравоохранения ВС является военномедицинской организацией которая представлена специально предназначенными для этого силами и средствами объединёнными Вооруженных Сил в специализированную систему действующую на основе определённых принципов и правил военномедицинскую службу. Следовательно в своём становлении и развитии военная медицина базируется не только на общих положениях медицинской но также в не меньшей степени и военной науки. Вместе с тем...
21525. Задачи и организация медицинской службы Вооруженных Сил Российской Федерации в военное время 110.5 KB
  Задачи и организация медицинской службы Вооруженных Сил Российской Федерации в военное время Учебные вопросы: 1. Основные задачи медицинской службы Российской Армии в военное время их краткое содержание и значение. Перед медицинской службой стоят следующие основные задачи: Обеспечение высокой боевой готовности сил и средств медицинской службы. Проведение мероприятий медицинской службы по защите личного состава войск а также защиты соединений частей и учреждений медицинской службы от оружия массового поражения.
21526. Санитарные потери войск 145.5 KB
  Принимая во внимание поражающую способность современного огнестрельного оружия и высокую степень бронезащищённности войск значительная часть личного состава укрыта за бронёй танков бронетранспортёров боевых машин пехоты следует ожидать увеличения удельного веса закрытых травм в особенности закрытых травм мозга которые могут составить 57 общего числа санитарных потерь от огнестрельного оружия. Таким образом следующей особенностью поражающего действия ядерного оружия надо считать изменчивость структуры причиняемых им потерь. Величина...
21527. ОТРАВЛЕНИЯ ТЕХНИЧЕСКИМИ ЖИДКОСТЯМИ: клиника, диагностика, лечение 131.5 KB
  Многие из технических жидкостей высокотоксичны и при определенных условиях могут вызвать как острые так и хронические отравления личного состава. Наиболее часто встречаются и тяжело протекают острые отравления такими веществами как этиленгликоль и его производные хлорированные углеводороды дихлорэтан четыреххлористый углерод трихлорэтилен метиловый спирт. Острые отравления ядовитыми техническими жидкостями это трудный для диагностики и сложный для лечения раздел клинической токсикологии имеющий большую актуальность и важное...