55813

Повторювально - узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Запитання Хто автор Повісті минулих літ Хто княжив у Києві до приходу Олега Хто прибив щит на воротах Константинополя З якої династії походив князь Ігор Назвіть ім’я князя який загинув від рук древлян. Який князь загинув у боротьбі з печенігами Хто і коли запровадив християнство на Русі Як називається перший збірник законів на Русі Хто його автор Хто і коли остаточно розгромив печенігів Як називався перший кам’яний храм Київської Русі Назвіть ім’я доньки князя Ярослава Мудрого яка стала королевою Франції....

Украинкский

2014-04-02

46 KB

0 чел.

Повторювально - узагальнюючий урок  з теми  «Княжа Русь-Україна»

Мета: Повторити та закріпити матеріал, використаний   у темі  «Княжа Русь-Україна» через ігрові вправи та завдання, узагальнити його, виявити прогалини у знаннях з метою їх усунення.

Тип уроку:  Урок повторення та узагальнення вивченого матеріалу.

Форма уроку: урок-гра

Епіграф

Де стоїть тепер наш Київ                                                                                                                                         Там була сама гора,                                                                                                                                               Жив там першим Кий з Хоривом,                                                                                                                       Щек та Либідь – їх сестра…

                             Олександр Олесь

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Повідомлення теми та мети уроку

Завдання учням

--Як ви розумієте зміст епіграфа уроку?

Про яку подію в ньому йдеться?

Учні висловлюють свою думку.

Учитель: На сьогоднішньому уроці  ми з’ясуємо, чи добре ви засвоїли вивчений матеріал з історії Київської Русі, територію якої ви бачите на карті в період становлення, розквіту і політичної роздробленості. Під час уроку ми маємо приділити увагу найважливішим питанням з теми, закріпити поняття і терміни, співвідносити історичні дати до історичних подій, працювати з уривками з історичних документів.

Наш урок проходитиме у формі гри. У ній візьмуть участь 3 команди нашого класу. Кожна з них вибере собі капітана та назву команди.

Капітани команд витягують картки, на яких написані назви команд:

«Кияни», «Поляни», «Русичі».

Хочу нагадати, що всі повинні дотримуватись правил гри: поводитися спокійно, не вигукувати, не перебивати один одного. Для проведення гри нам треба обрати журі.

III. Узагальнення та систематизація знань учнів.

На дошці незвичайне фруктове дерево знань. Ще з осені ми зібрали з нього врожай. Щедро вродило воно: тут і яблука, груші, айва. Ми помістили щедрий врожай в кошик і тепер будемо ділити його. Звичайно, найбільше плодів дістане команда, яка покаже нам кращі знання. За кожну правильну відповідь команда отримує по одному плоду.

Отож, розпочинаємо гру

I. Конкурс «Бліц - турнір».

Учитель зачитує учням запитання, а учасники команд відповідають, піднімаючи руку. Кожна команда має відповісти на 6 запитань. Якщо трапиться так, що команда не дає правильної відповіді, то право дати її переходить до іншої команди.

Запитання

  1.  Хто автор «Повісті минулих літ»?
  2.  Хто княжив у Києві до приходу Олега?
  3.  Хто прибив щит на воротах Константинополя?
  4.  З якої династії походив князь Ігор?
  5.  Назвіть ім’я князя, який загинув від рук древлян.
  6.  Який князь загинув у боротьбі з печенігами?
  7.  Хто і коли запровадив християнство на Русі?
  8.  Як називається перший збірник законів на Русі? Хто його автор?
  9.  Хто і коли остаточно розгромив печенігів?
  10.  Як називався перший кам’яний храм Київської Русі?
  11.  Назвіть ім’я доньки князя Ярослава Мудрого, яка стала королевою Франції.
  12.  Хто був автором «Повстання дітям»?
  13.  Хто об’єднав галицькі та волинські землі в одне князівство?
  14.  Як називалася річка, поблизу якої у 1223 році відбулась перша битва русичів з татарами?
  15.  Назвіть ім’я українського короля.
  16.  Як називалася грамота на велике княжіння?
  17.  Як називалася держава у східних слов’ян?
  18.  Назвіть спадкоємицю Київської Русі.

ІІ. Гра « Цікавинки з торбинки».

Під час гри нам належить закріпити поняття з теми.

Кожна команда дістає з мішечка по 3 картки з назвами понять, яким має дати визначення. Команди колективно обговорюють завдання, на виконання якого дається одна хвилина. Від команди вибирають одного гравця, який озвучить відповідь.

Поняття

Князь, дружина, віче, данина, християнство, язичництво, хан, дитинець.

ІІІ. Гра «Історична естафета».

З нашого незвичайного дерева ми  зірвали не тільки плоди. Вітер зірвав з нього і листя, бо надворі грудень. До деяких листочків невідомий прикріпив історичні дати, які ми повинні співвіднести до історичних подій.

Історичні події - на дошці в таблиці.

Кожну дату прикріпляємо в таблицю до відповідної події.

Учасники команд виходять по черзі.

  1.  882 р.      Прихід Олега до влади у Києві.
  2.  907 р.      Похід Олега на Візантію.
  3.  945 р.      Розправа древлян над князем Ігорем.
  4.  988 р.      Хрещення Русі.
  5.  1037 р.    Початок будівництва Софійського собору.
  6.  1199 р.    Об’єднання Галицького та Волинського князівств.
  7.  1240 р.    Захоплення монголо-татарами Києва.
  8.  1253 р.    Коронування Данила Галицького.
  9.  1340 р.    Кінець існування Галицько-Волинського князівства.

IV. Конкурс капітанів.

  1.  «Швидко і правильно»

Учитель  роздає капітанам команд конверти, де містяться картки з іменами князів, а вони намагаються якомога швидше і правильно розташувати у хронологічній послідовності.

Аскольд і Дір – Олег – Ігор – Ольга – Святослав – Володимир Великий – Ярослав Мудрий – Володимир Мономах.

  1.  «Заморочки з бочки»

І. Цей предмет використовують для гри в більярді, а окремо це слово – князь, від його імені походить назва міста.

ІІ. Жанр твору, а окремо слово – князь, засновник Галицько-Волинського князівства.

ІІІ. У природі – цар звірів, а окремо слово – син Данила Галицького, на честь якого князь заснував місто.

V. конкурс  «Скринька архіваріуса».

Команди отримують картки з уривками з документів. Кожна команда має згадати автора та назву документа. На виконання завдання гравцям  дається 2 хвилини. Команди колективно обговорюють завдання. По одному представнику від кожної команди озвучують відповідь.

Документи

  1.  «Коли ж бо поляни жили осібно і володіли родами своїми, бо й до сих  братів існували поляни і жили кожен із родом своїм на своїх місцях. Володіючи кожен родом своїм, - то були три брати: одному ім’я Кий, другому – Щек, а третьому Хорив, і сестра їхня Либідь.»
  2.  «6. Якщо хтось комусь відрубає будь-який палець, то платить штраф 3 гривні…  11. Якщо хтось поїде на чужому коні без дозволу, то платить штраф 3 гривні…  18.  Тому, хто вб’є князівського слугу, старшого дружинника,- штраф 80 гривень.»
  3.  «... Старих шануйте, як отця, а молодих – як братів. У домі своїм не лінуйтеся, а за всім дивіться. А коли добре щось умієте, - того не забувайте, а чого не вмієте – то того учіться, так же,  як отець мій. Лінощі ж – усьому лихому мати: що людина вміє – те забуде, а чого ж не вміє – то того не вчиться.»

VI. конкурс «Кому належить висловлювання».

Учитель по черзі зачитує висловлювання, а команди визначають, кому вони належать.

  1.  «Хай це буде матір’ю городам руським»
  2.  «Іду на ви…!»
  3.  «Якщо внадиться вовк до овець, то перетягає все стадо, якщо не вб’ють його; так і тут, якщо не вб’ємо його, він нас всіх погубить.»
  4.  «Ти княже, чужої землі шукаєш і глядиш, а свої залишив.»
  5.  «От і я відхожу із цього світу, а ви, сини мої, живіть між собою в любові: бо всі ви брати від одного батька і однієї матері.»
  6.  «О, страшніше за лихо ти, честь татарська.»

VII. Конкурс  «Реставруємо запис».

У мене в руках уривок із літопису. В деяких місцях стерлися імена князів. Науковці нові відкриття зможуть здійснювати тільки тоді, коли ви правильно вставите княже ім’я, яке пов’язане з даною історичною подією. Врятуйте країну. Бо саме ви можете впоратись із цим завданням найкраще!

Отже наступний наш конкурс «Врятуємо запис».

  1.  У похід до Візантії у 907 році відправився князь  __________.
  2.  Князь ____________ був жорстоко вбитий древлянами за те, що намагався ще раз зібрати данину.
  3.  Запровадив на Русі християнство князь __________.
  4.  Жорстоко помстилася за вбивство чоловіка, знищила вогнем місто Іскоростень ________.
  5.  На острові Хортиця у битві з печенігами загинув князь ________________.
  6.  Був вбитий князем Олегом у боротьбі за княжу владу ____________.

Свої відповіді здайте журі, нехай воно перевірить правильність і достовірність.

Ось наша конкурсна програма добігає кінця. Журі підраховує врожаї, а ми за той час переглянемо презентацію до теми «Княжа Русь-Україна».

Слово журі

IV. Підсумок уроку.

Індивідуально-особистісний за допомогою вправи «Намисто з перлин». Всі учні одержують кружечки – перлинки з кольорового картону. Кожен учень на своєму кружечку пише враження від уроку в довільній формі.

Діти здають ці перлини, створюючи намисто.

Як епілог вчитель пропонує послухати чудову пісню «Київська Русь» (слова В.Коваль, музика Л.Остапенко).

Домашнє завдання: повторити матеріал теми, зміст понять, тлумачення яких у вас викликає труднощі.

Творче завдання написати лист князю…


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

21870. Контроль реализации управленческих решений 72 KB
  Понятие содержание цель и функции контроля; 11. Виды контроля и их классификация; 11. Основные принципы и критерии организации контроля; 11. Основные принципы и критерии организации контроля.
21871. Управленческие решения и ответственность 53 KB
  Управленческие решения и ответственность. Ответственность руководителя как элемент процесса принятия и реализации решения; 12. – Ответственности и ее формы в зависимости от сферы деятельности Ответственность категория этики и права выражает особое социальное и моральноправовое отношение личности к обществу. В зависимости от сфер жизнедеятельности людей ответственность имеет ряд форм.
21872. Функции решения в методологии и организации процесса управления 253 KB
  Функции решения в методологии и организации процесса управления.1 Функции решения в методологии и организации процесса управления; 1.2 Понятие управленческого решения и сферы его применения; 1.
21873. Типология управленческих решений 155.5 KB
  Классификация управленческих решений Для разработки и принятия адекватного рассматриваемой проблеме управленческого решения эта работа должна строиться на основе научной классификации управленческих решений. Наиболее широко распространена их классификация по следующим основаниям: сфера деятельности; сроки действия; цели; вид лица принимающего решение ЛПР; уникальность управленческого решения; полнота исходной информации; степень обоснованности решения; ранг управления; масштабность решения; объект...
21874. Условия и факторы качества управленческих решений 47 KB
  Условия и факторы качества управленческих решений. Свойства качественных решений 3. Условия и факторы качества решений 3. Существует показатель косвенно оценивающий качество принятых управленческих решений через количество выполненных решений: Кк = Рв Рн Рп 100 где Кк коэффициент качества управленческих решений; Рп количество принятых управленческих решений; Рв количество выполненных управленческих решений; Рн количество выполненных некачественных решений.
21875. Модели и методология разработки управленческого решения 143.5 KB
  Модель менее сложна чем моделируемый объект и позволяет руководителю лучше разобраться в конкретной ситуации и принять правильное решение. В этой модели основное внимание уделяется роли ожиданий и системы ценностей членов организации их представлениям о ситуации взаимодействию между членами организации.Качество индуктивной модели определяется тем насколько с одной стороны удается упростить описание ситуации принятия решения а с другой насколько верно удается отразить основные свойства моделируемой ситуации. Здесь путь создания...
21876. Гражданский иск как способ восстановления нарушенных прав 339.5 KB
  Объектом работы являются правоотношения, возникающие между государством в лице органов и должностных лиц, осуществляющих производство по уголовному делу и гражданином, в связи с реализацией им права на восстановление нарушенных прав, в том числе и входящего в его структуру права на возмещение имущественного вреда и устранение последствий морального вреда.
21877. Роль автоматизации в процессе производства нефтяного кокса 405.5 KB
  Целью данной курсовой работы является изучение роли автоматизации в процессе производства нефтяного кокса. Актуальность избранной темы вызвана тем, что внедрение специальных автоматических устройств приводит к увеличению количества продукции и улучшению его качества, росту производительности труда, снижению себестоимости продукции, улучшению условий работы, удлинению сроков эксплуатации оборудования и т. д.
21878. Разработка информационных фильтров для программируемых сетевых агентов 548 KB
  Общая теория информационных агентов, дан обзор существующих разработок в области программирования при помощи агентов, введены и формализованы понятия социальной сети как информационного пространства, где действует агент, а также определены специфические функции агента, приведены этапы и результаты разработки сетевого агента.