55959

Сенсорне виховання дітей раннього віку «Ігровий майданчик»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Хід гризаняття Вихователь ставить на стіл будиночок теремок за яким розташовується 23 мотрійки і говорить малюкам що в будиночку живуть мотрійки. У третій частині заняття діти розглядають предмети витягнуті з іграшок наприклад серветки. Гразаняття Дві мотрійки Складання мотрійки з одним вкладишем Мета: розвивати навички виконувати прості дії з предметами відкривати та закривати мотрійки вкладати і виймати предмети; збагачувати сенсорний досвід під час знайомства з розміром.

Украинкский

2014-04-02

76.5 KB

38 чел.

Романенко Ірина Михайлівна,

вихователь Ротмістрівського дошкільного

навчального закладу  «Сонечко»

Смілянського району Черкаської області

Сенсорне виховання дітей раннього віку

«Ігровий майданчик»

Гра-заняття

«Весела мотрійка»

Мета: розвивати дрібну моторику рук, просторові уявлення малюків; їхні уявлення про форму предметів, вчити діяти зі збірно-розбірними іграшками.

Обладнання: мотрійка (висотою 10-12 см), всередині неї знаходиться кольорова серветка або хустинка (10 х 10 см).

Хід гри-заняття

 Вихователь ставить на стіл будиночок (теремок), за яким розташовується 2-3 мотрійки, і говорить малюкам, що в будиночку живуть мотрійки. Пропонує дітям покликати їх: "Мотрійки, йдіть до нас!"

Далі вихователь вчить дітей відкривати іграшки. "Мотрійки приготували подарунки: відкриємо їх і побачимо, що вони нам принесли!" Дорослий кладе руку малюка зверху на мотрійку, вчить робити невеликий поворот і підтягування верхньої частини. За потреби вихователь допомагає дітям.

У третій частині заняття діти розглядають предмети, витягнуті з іграшок, наприклад, серветки. Всі вони різні за кольором, мають різний малюнок. Потім дорослий пропонує малюкові закрити мотрійки. Спочатку поєднати їх частини, потім з'єднати легким натисненням.  

Гра-заняття

«Дві мотрійки»

(Складання мотрійки з одним вкладишем)

Мета: розвивати навички виконувати прості дії з предметами (відкривати та закривати мотрійки, вкладати і виймати предмети); збагачувати сенсорний досвід під час знайомства з розміром.

Обладнання:  велика та маленька мотрійки.

Хід гри-заняття

Дорослий, демонструючи мотрійку, каже, що вона яскрава, чепурна. Трясе всередині щось гримить. Знімає верхню частину та показує другу мотрійку, маленьку. Діти радісно реагують.

Закривши велику мотрійку, ставить іграшки поряд. Звертає увагу на їх розмір, використовуючи слова і жести: «Одна мотрійка маленька ховається в долоні; інша велика її у долоні не сховаєш». Пропонує показати маленьку іграшку. Потім дорослий відкриває велику мотрійку, ховає в ній маленьку та пропонує комусь із дітей закрити 'велику іграшку. "Щільно з'єднавши частини мотрійки, дорослий обертає верхню та нижню частини до суміщення малюнка.

Діти ще раз милуються іграшкою. Кожній дитині дають  по дві мотрійки, пропонують відкрити велику і дістати маленьку. Якщо малюк не може зняти верхню половину, дорослий допомагає йому.

Закривши велику мотрійку та поставивши обидві мотрійки поруч, діти показують, де велика, а де маленька іграшки. Наприкінці заняття діти збирають мотрійки і відносять їх на місце.

Тривалість заняття 58 хвилин. Одночасно займаються три-чотири дитини.

У самостійних іграх мотрійки допомагають у вирішенні тих самих завдань, які ставлять перед дітьми на заняттях.

Гра-заняття

«Три мотрійки»

Складання мотрійки з двома вкладишами

Мета: розвивати уявлення про форму, величину, колір предметів; виховувати сенсорну культуру малююків; навчати виконувати прості дії з предметами, що відрізняються за розміром.

Обладнання: комплект   із   трьох   мотрійок  (для кожної дитини та дорослого).

Хід гри-заняття

Вихователь  показує   мотрійку,   злегка   струшуючи її. У ній щось гримить це викликає цікавість у дітей. Дорослий відкриває мотрійку, дістає з неї другу, ставить їх поряд: вони гарні та різні — велика і маленька. Струшуючи останню, вихователь зазначає, що в ній також щось є. Діставши ще одну іграшку, дорослий виставляє усі три іграшки в ряд і звертає увагу на їх різницю у розмірі.

Діти уважно роздивляються мотрійок, милуються ними, потім за допомогою дорослого відзначають, що одна мотрійка велика, інша маленька, а між ними ще одна середня. Не варто вимагати від дітей вимовляння слів на позначення розміру; важливим є їх практичне орієнтування у властивостях предметів. Маленьку мотрійку вкладають у середню. Фіксується момент, коли діти бачать двох мотрійок: велику та меншу. Дорослий відкриває велику мотрійку та ховає у ній середню.

Потім дітям роздають мотрійок для самостійних занять. Велику мотрійку краще відкрити разом із дитиною. Після того, як усі малюки повиймають із великої мотрійки меншу, слід нагадати, що велику мотрійку потрібно закрити і допомогти сумістити контури малюнка. Під час дій із середньою та маленькою мотрійками допомоги дорослих потребують лише деякі діти. Зазвичай допомога полягає у суміщенні малюнка або виставлянні мотрійрк у ряд.

Показ дій та зіставляння розміру різних предметів супроводжується такими словами: відкрий, закрий, маленька, велика, менша, більша, така, не така.

Якщо діти швидко впоралися із завданням і виявляють інтерес, можна запропонувати їм виконати його ще раз. Заняття триває 5—8 хвилин і проводиться двічі або тричі. Ускладнені варіанти завдань для старших дітей пропонують самостійне суміщення малюнка, правильний вибір частин однієї іграшки з довільно розташованих на столі.

Дидактична гра «Цікаві грибочки"

Мета: розвивати вміння малюків діяти з предметами різної форми, величини, орієнтуватися у просторі; розвивати сенсорну культуру; вчити виконувати завдання з однорідними предметами, орієнтуючись на одну властивість (колір або величину).

Обладнання: грибки одного кольору і двох розмірів (наприклад, 8 і 4 см) - 3 -5 шт. Ніжки грибів можна зробити з котушок від ниток, а капелюшки – з пороллона, обтягнутого тканиною різного забарвлення і фактури

Хід гри

Вихователь розкладає гриби по всій кімнаті так, щоб діти могли знайти їх, наприклад, нагнувшись під стіл, зазирнувши за ніжку стільця. Він дає малюкам кошик і показує, як потрібно збирати гриби. Коли всі вони будуть у кошиках, дітям пропонується розглянути їх. Потім малюки розкладають гриби за величиноюспочатку великі, потім маленькі. Вихователь коментує їхні дії. Аналогічні заняття проводяться з грибами однієї величини і різного кольору або однієї величини, але різної форми.

Організована діяльність з кільцями великого розміру

Мета: Розвивати цілеспрямованість дій з предметами, враховуючи їх функціональні властивості; виховувати сенсорну культуру малюків, формувати вміння діяти в просторі, узгоджено працювати правою і лівою руками.

Обладнання: 10 великих кільця з дірками (діаметром 30, 40, 50 см, перетином 3,2 см) і 10 кіл без дірок (діаметром 30, 40, 50 см). Кільця можна нанизувати на будь-яку основу. Замість неї можна використовувати надувні іграшки (лебідь, слон) або великі м'які іграшки (ведмідь, заєць, собака). Кільця нанизують на шию лебедя або хобот слона, абона лапи великого ведмедя, зайця, на хвостик собачки.

Хід організованої діяльності

Вихователь показує малюкам великі різнокольорові кільця. Прокатує по підлозі спочатку одне кільце, потім друге, третє. "Це – кільце, говорить він. А це  коло!" (Показує його). В одній руці вихователь тримає кільце з діркою, в іншій коло (одного розміру і кольору). Потім нанизує кільце на стійку або іграшку. Свої дії він супроводжує словами: "Кільце можна надіти на хобот слона, а коло –не можна, тому що в колі немає дірочки!" (Демонструє). Дорослий перемішує кільця і кола, розкочує їх по всій площі підлоги. Потім пропонує малюкам зібрати кола і кільця окремо. При цьому підкреслює, що кола слід відкласти, а кільця нанизати на іграшку-стійку.

Гра-заняття

«Курочка і курчатка»

Мета: розвивати уявлення про форму, величину, властивості предметів; чіпкість кінчиків пальців, вміння роз'єднувати і з'єднувати частини іграшки, виробляючи дії в горизонтальному напрямку; виховувати сенсорну культуру; вчити дітей діяти зі збірно - розбірними іграшками.

 Обладнання: іграшка-курочка (30-40 см) з пап'є-маше або поліетилену, тканинна або надувна гумова. Дерев'яні збірно-розбірні яйця, в яких знаходяться курчата (2-3 яєчка).

* Примітка: якщо підбір матеріалу викликає утруднення, то курчат можна виліпити з крутого солоного тіста і висушити.

Хід гри-заняття

Вихователь підводить малюків до столика, на якому розташована корзинка, в якій лежать яйця, а поруч з ними знаходиться курочка. "Курочка знесла яєчка!" – каже вихователь і пропонує дітям узяти одне яєчко, щоб розглянути його, покатати, постукати. Дорослий звертає увагу, що в яйці щось стукає: "Тук-тук-тук!" і пропонує дітям повторити звуконаслідування.

"Що там? Хто там?" – підтримує він інтерес малюків і пропонує піднести яєчко до вуха і потрясти. Потім дітей вчать розкривати яйце. З кожного розкритого яйця з'являється іграшкове курча. Вихователь дає можливість не тільки розглянути курчат, але і пограти з ними (1-2 хвилини). Заняття закінчується ігровим прийомом: дорослий імітує кудкудакання курки: "Ко-ко-ко! Де мої курчатками? Ідіть до мене! Ко-ко-ко!" Малюки переносять усіх курчат до курочки і розставляють їх навколо неї. Для гри добре підійдуть яйця від "Кіндер - сюрпризу".

Дидактична гра

 «Знайомтесь: Катруся!»

Мета: розвивати уявлення малюків про властивості знайомих їм предметів, уміння діяти з ними. 

Обладнання: лялька середнього розміру (30-40 см).

Хід заняття

Сюжет: знайомство з лялькою Катрусею. У першій частині гри вихователь показує малюкам ляльку. Пропонує "поговорити" з нею, запитати, як ляльку звати, звертає увагу на її гарну сукню, бант. У другій частині каже, що лялька Катя хоче заспівати пісеньку для малюків і потанцювати. Дорослий наспівує якусь веселу мелодію, під яку виконує різні рухи з лялькою: розгойдує її, робить рухи вперед, повертає її.

Дидактична гра

"Лялька Катя показує друзям своє вбрання"

Мета: розвивати уявлення про зв'язки між предметами і словами, які позначають їх; виховувати сенсорну культуру, формувати розуміння нескладного сюжету, вміння стежити за ходом зображуваних подій.

Дидактична гра

"Лялька Катя пригощає друзів"

Мета: закріплювати вміння визначати частини тіла людини (руки, ноги, голова, рот, очі, вуха), а також-тварин-іграшок. Закріплювати розуміння слів, що відносяться до предметів побуту-меблях, одязі, посуді, дати уявлення про імена власних (собачка Жучка, кішка Мурка, качечка кряки, півник Золотий Гребінець). При подальших показах слід збагачувати сюжети включенням до дії цих персонажів.

Заняття-гра з предметними картинками

Мета: розвивати вміння впізнавати на картинці знайомі предмети, просторові  уявлення, виховувати сенсоррну культуру; вчити називати предмети хоча б полегшеними словами.

Обладнання: картинки (4-5 шт.) великого розміру, що зображують знайомі дитині об'єкти: "Собака", "Лялька", "Кішка", "М'яч", "Ведмедик", "Машина".

Хід заняття-гри

У першій частині заняття-гри вихователь біля кожної іграшки кладе картинку і розташовує їх в різних частинах кімнати, а потім по черзі обходить з дитиною всі об'єкти.

У другій частині він пропонує малюкам картинки одну за одною і просить (показати, принести) ту іграшку, яка намальована на картинці.

У третій – може показати якусь сценку, наприклад, з лялькою та ведмедиком, які перекочують м'яч один одному. Або – з собачкою і кішкою, які по черзі катаються на машині.

Гра-заняття « Котик та цап»

Мета: Ознайомити дитини з іграшками та картинками, що зображають тварин (котик, козлик) Закріплювати наявні у промові дитини назви знайомих іграшок. Вчити наслідувати часто чутним звукосполучення, слова, голосам тварин ("няв-няв" і "ме-ме"), називати знайомих тварин хоча б спрощеними словами.

Обладнання: іграшкові котик та цап, відповідні картинки.

Хід гри-заняття

У першій частині заняття дорослий показує малюкам картинки, називає, хто зображений на них, вводить звуконаслідування. Просить малюків повторити. У другій частині в заняття включаються іграшки. Використовується прийом гри в хованки-іграшки "ховаються" то в одне, то в інше місце і подають голоси (які імітує дорослий), а діти з цього "голосу" знаходить їх.

Кожного разу, коли малюк знаходить іграшку, дорослий просить його повторити звуконаслідування і назвати тварину. В кінці заняття дорослий привертає увагу малюка до зображення, просить сказати, хто на ній зображений і як вміє подавати свій голос.

Дидактична гра

Читання потішки "Півник - півник"

Мета: розвивати почуття ритму; збагачувати сенсорну культуру дитини;  виховувати інтерес до персонажів народних творів, бажання включатися в ігрову взаємодію з дорослим, наслідувати голоси; вчити слухати художній текст.

Обладнання: книга з ілюстраціями народних творів для самих маленьких, іграшка "Півник" (30-40 см), щільний аркуш паперу формату А1, скручений в рулон, який вставлений у високу вазу (банку, стійку коробку "спиця").

Хід заняття

Дорослий читає напам'ять:

Півник-півник,
Золотий гребінець,
Масляна голів
ка,
Ш
овкова борідка!
Що ти рано встаєш?
Криком спати не даєш?
Ку-ка-рі-ку, ку-ка-рі-ку!

У другій частині дорослий і малюк розглядають іграшку, дорослий показує, де в півника гребінець, борідка, хвостик, ніжки, ще раз підкреслює, як кричить півник і спонукає дитину до повторення. Потім зображення півника розглядають у книзі, на ілюстрації.

У третій частині дорослий і дитина грають з півником: після повторення потішки пташка-іграшка "злітає" на "спицю" (рулон). Його ніжки зміцнюються в отворі рулону. Дорослий обережно обертає вазу навколо осі, півник "красується" перед малюком. Цей прийом спонукає дитину ще раз вдивитися в іграшку. Дорослий пропонує дитині покликати півника: "Іди-іди до нас!" У кінці заняття дитині пропонується "погодувати" іграшку (в якості "частування" можна використовувати згорнуті маленькі папірці) і ще раз повторити пісеньку про півника.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

57771. Питание и здоровье 191 KB
  Образовательная: установить связь между особенностями питания человека и его здоровьем; пояснить значение рационального питания поддержания здорового образа жизни; познакомить с распространенными болезнями человека...
57772. Питание и здоровье 349 KB
  Базовые понятия и термины: рациональное питание норма питания энергетический баланс. Здоровье человека его трудоспособность долголетие адаптация к изменчивым условиям окружающей среды в значительной степени зависит от правильного питания. Что же является основой рационального питания Нам предстоит сегодня узнать сообщение темы и целей урока запись в тетрадь.
57773. Програмне забезпечення ПК 432.5 KB
  Актуальність теми: Комп’ютер - універсальний пристрій призначений для опрацювання інформації. Утім сам по собі комп’ютер не володіє знаннями у жодній області свого використання. Якщо ми кажемо: комп’ютер зробив мається на увазі що на комп’ютері була виконана програма яка дозволила виконати ці дії.
57774. Різноманітність, значення та охорона плазунів 83.5 KB
  Мета: формувати такі компетентності учнів як: комунікаційну інформаційну логічну аналітичну продуктивну творчу діяльність дослідницьку технологічну мовленеву; ознайомити учнів з різноманітністю плазунів видами поширеними в Україні власному регіоні та рідкісними видами...
57775. Взаємне розміщення прямих на площині 3.51 MB
  Мета та задачі уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми; закріпити вміння застосовувати отримані знання під час розв’язування задач; розвивати логічне мислення, комунікативні навички...
57776. Отзвуки «Серебряного века» 93.5 KB
  Цели урока: познакомить учащихся с творчеством выдающихся поэтов и композиторов эпохи серебряного века; развивать умение вслушиваться в музыку стихотворений и музыкальных произведений развивать воображение творческие способности...
57777. Погода. Спостереження за погодою 1.21 MB
  Тип проекту: Пізнавальний дослідницький творчий Задачі проекту: розширити знання учнів про атмосферні явища шляхом узагальненого поняття погода; познайомитися з науковими дослідженнями прогнозування погоди виявити...
57778. Застосування похідної для побудови графіків функції 458.5 KB
  Яка функція називається опуклої вниз на інтервалі ; b Яка функція називається опуклою в гору на інтервалі ; b Що називається точкою перегину графіка функції Назвіть властивості графіків опуклості функції...
57779. ЗАСТОСУВАННЯ ПОХІДНОЇ ДО РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ПРИКЛАДНИХ ЗАДАЧ 201.5 KB
  МЕТА: перевірити знання учнями формул для знаходження похідної та вміння застосовувати метод диференціального числення до розв’язування прикладних задач вміння виділяти етапи в розв’язуванні прикладних задач...