56005

Lets Go Shopping

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Sit down, please. But I am not your teacher, I am a shop assistant. Today we are going to do the shopping together and I am going to teach you how to do it in the best way. Do you like to go shopping?

Английский

2014-04-01

470 KB

1 чел.

Тема «Lets Go Shopping »

Мета: 

Практична: систематизувати вивчений матеріал, перевірити рівень знань

Освітня:    розширити ерудицію учнів загальний кругозір про  види магазинів

      - поглиблення знань з теми «Lets Go Shopping »

              - формування комунікативної і соціокультурної компетенцій.

Розвиваюча: розвивати культуру спілкування  в ситуаціях

  розвивати мовні навички, інтелектуальні та пізнавальні   здібності

Виховна: виховувати культуру спілкування в практичному використанні мови,

                     виховувати почуття поваги, ввічливості при спілкуванні.

Обладнання уроку: Роздавальний матеріал: ноутбук,диск з діалогами,підручник Headway Preintermediate,  картки (Додатки)

Вид уроку;  Комбінований

Хід уроку.

1Організаційний момент.

  1.  Мовленнева зарядка.
  2.  Listening
  3.  Говоріння
  4.  Креативне письмо 
  5.  Висновки уроку і домашнє завдання.


Хід уроку.

  1.  Організаційний момент.

- Good morning, сhildren! I’m glad to see you!

- Sit down, please. But I am not your teacher, I am a shop assistant. Today we are going to do the shopping together and I am going to teach you how to do it in the best way. Do you like to go shopping?

(What do you need when you go to the shop?

(We need money.). Well, if you work and answer well you will get some pocket money  and then you will change them to marks.

But first, let’s see if you can speak English.

  1.  Мовленнева зарядка.

Chose the word that has another pronunciation

- Bread, meat, tea, beef

- Pork, coffee, salt,

- How, flour, brown, yellow

- Much, money, coffee, honey

( учні обирають, та називають слова Bread, coffee, yellow coffee)

Дожаток № 1

найактивніші отримують «гроші»

Робота в групах.

What kinds of shops do you know? (the baker’s, the butcher’s, the grocer’s….)

I have a very long shopping list. Where can I buy it all? And there is one product I can’t buy at the grocer’s, at the greengrocer’s, at the butcher’s or at the dairy.

Find it!

Гра;  учні об’єднуються в 2 команди, обирається капітан,  вчитель називає магазин, капітани називають, що можна придбати в магазині, всі інші члени команди стують в лінію і передають один одному візок ( додаток № 5 )

Виграла та команда, яка більше назвала слів ( отримує гроші)

Stationary

a) balls, sneakers, chess, bikes, skates, skis

Footwear

b) sheets, blankets, pillows, towels

Knitwear

c) face powders, lipstick, shampoos, eye pencils

Perfumery

d) ties, shirts, trousers, jackets

Women’s clothing department

e) paper, pens, pencils, rubbers

Men’s clothing department 

f) sandals, shoes, boots, high-boots, slippers

Sport goods

g) pullovers, sweaters, mittens, caps

The white sale

h) dresses, skirts, blouses

Учні діляться на 3 групи розподіляють продукти та називають їх  ( учням дають розрізані картки)

Додаток № 2

(група, учні якої зроблять перші отримують «гроші»)гроші додаток № 3

2 Listening

2 T4.5 Listen to the conversations.

Answer the questions.

1 Where are the conversations taking place? Choose from the places in exercise 1.

2 What does the customer want?

3 Can the shop assistant/cashier help?

4 How much docs the customer pay?

3 Complete these lines from the conversations.

Look at the tapescript on p64 and check your answers.

**********

1 A Hello. Can I help you?

B I,__________________ thanks.

…………….

B I'm looking for a jumper

________________________ Have you got________________________?

A I'll just have a look

_________________________are you 

B Medium.

***************

A Here you are.

B That's great________________.

A Of course. The changing rooms are over there.

____________________________

B I like it.

A It ________________________________.

B How much is it?

A.39.99.

B OK. I________________________________

A How would you like to pay?

B_____________________________________

2)    **********************

2 A__________________________ help me? I'm looking for this month's edition of Vogue.

Can you tell me________________________________

B Over there. Middle shelf. Next to She.

**********************

3 A Hello. I_________________________ help me. I've got a bad cold and a sore throat. Can you________?

B OK. You can take these three times a day.

A Thank you. ___________________some tissues, please?

B Sure.___________________?

A No, that's all, thanks.

*********************

4 A Good morning. Can I have a ________________________________please?

B Espresso?

A Yes, please. Oh, and a doughnut, please.

B _______________there aren't__________________

We've got some delicious carrot cake, and chocolate cake.

A OK. Carrot cake, then.

B Certainly. Is __________________?

A Yes, thanks.

B -______________________please.

A Thank you.

( учні слухають та записують відповіді, перевряються) 

Look at the tapescript on p64 and check your answers.( учні які зробили правильно отримують гроші )

 

Говоріння

Say a few words about your favourite shop: its name, opening hours, goods, shop windows, departments, prices.( try to advertize your shop )

2 учні описують магазин ( відбувається голосування, кращий рекламодавець отримує гроші )

Креативне письмо

Повторення грамматичного матеріалу ( вживання артиклів)

Учням роздаються тексти з малюнками де, замість малюнків учні використовують іменники (правила вживання артиклів)

My uncle's

2. He has a shop in by the River Thames near Oxford.

3.sells a lot of things     

almost everything!4 It is also the

.

5, in always stop to spend a few pence on

sweets or on their way home from school. 

6,My uncle doesn't often leave the village.

7, He              , so once a month he goes by bus to Oxford and                at the Grand Hotel with some friends.

8,He is one of the happiest man I know.

Перевірка завдання 

( учні які зробили правильно отримують гроші )

 

3 підсумки уроку ( обмін грошей на оцінки)

ДЗ  написати лист другу « Мій останій візит у магазин»

 

Достатній рівень  15 речень

Високиі рівень  20 – 25 речень ( слайд шоу)

(вказавши вид магазину, продукти,які були куплені)


Додаток 1

Bread, meat, tea, beef

Pork, coffee, salt,

How, flour, brown, yellow

Much, money, coffee, honey


Додаток № 2

Stationary

a) balls, sneakers, chess, bikes, skates, skis

Footwear

b) sheets, blankets, pillows, towels

Knitwear

c) face powders, lipstick, shampoos, eye pencils

Perfumery

d) ties, shirts, trousers, jackets

Women’s clothing department

e) paper, pens, pencils, rubbers

Men’s clothing department 

f) sandals, shoes, boots, high-boots, slippers

Sport goods

g) pullovers, sweaters, mittens, caps

The white sale

h) dresses, skirts, blouses

Stationary

a) balls, sneakers, chess, bikes, skates, skis

Footwear

b) sheets, blankets, pillows, towels

Knitwear

c) face powders, lipstick, shampoos, eye pencils

Perfumery

d) ties, shirts, trousers, jackets

Women’s clothing department

e) paper, pens, pencils, rubbers

Men’s clothing department 

f) sandals, shoes, boots, high-boots, slippers

Sport goods

g) pullovers, sweaters, mittens, caps

The white sale

h) dresses, skirts, blouses

Додаток№3


Додаток № 4

My uncle's

2. He has a shop in by the River Thames near Oxford.

3.sells a lot of things     

almost everything!4 It is also the

5, in always stop to spend a few pence on

sweets or on their way home from school. 

6,My uncle doesn't often leave the village.

7, He              , so once a month he goes by bus to Oxford and                at the Grand Hotel with some friends.

8,He is one of the happiest man I know.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

36756. Определение главного фокусного расстояния тонких линз 212.5 KB
  Приборы и принадлежности: оптическая скамья с набором рейтеров осветитель с источником питания экран собирающая и рассеивающая линзы. Ее вершины и в этом случае можно считать совпадающими в точке называемой оптическим центром линзы. Причем ось проходящая через оптический центр линзы и центры кривизны ее преломляющих поверхностей называется главной оптической осью линзы. Если направить луч света параллельно главной оптической оси вблизи нее то преломившись он пройдет через точки или в зависимости от того слева или...
36757. Получение и исследование света с различными состояниями поляризации 230.5 KB
  Цель работы: изучить методы получения и анализа света с различными состояниями поляризации, сформулировать гипотезу исследования, установить связи между основными способами получения поляризованного излучения, выделить существующие различия между ними, определить этапы исследования.
36758. Определение постоянного Планка спектрометрическим методом 115.5 KB
  Цель работы: сформулировать гипотезу исследования по уровням сложности, проанализировать метод исследования спектра, исследовать спектр излучения атома водорода в видимой области спектра (серия Бальмера), определить постоянные Ридберга и Планка, объяснить методику их определения, выяснить, как соотносится сплошной и линейчатый спектры атома водорода.
36759. Система дистанционной поддержки в вузе (на примере центра дистанционной поддержки обучения РГПУ им. А. И. Герцена) 43.5 KB
  Сколько метакурсов предлагается в данном разделе Какие значки используются для обозначения метакурсов которые можно посетить: а без кодового слова б только по кодовому слову Откройте метакурс Демонстрация возможностей Moodle. Перечислите модули метакурса Демонстрация возможностей Moodle. Задание №3 Порядок выполнения: Выберите модуль Основные возможности метакурса Демонстрация возможностей Moodle.
36760. Создание «интерфейса пользователя» в среде Scada- системы «Genesis 32» 145 KB
  Ознакомиться с современными направления промышленной автоматизации на базе сетевых технологий с использованием Scd систем что может Scdсистема и ОРСтехнологий. Ознакомиться со Scd системой GENESIS 32 3. Отработать навыки использования современных программноаппаратных средств при построении распределенных информационных систем Общие сведения Scd системы задачи функции см.
36761. Конфигурация глобальной среды. Активизация механизма SSI 46.5 KB
  conf и пропишите в нем директиву которая будет задавать каталог где будут храниться webстраницы сервера: DocumentRoot vr www ваша_фамилия html Сохраните изменения и выйдите из редактора nno. В каталоге где должны храниться webстраницы сервера vr www ваша_фамилия html создайте файл с именем index.html следующего содержания на месте многоточия подставьте свои фамилию и имя: html hed title My web pge title hed body My nme is h1 My web server is working h1 body html Для создания файла введите nno имя_файла...
36763. ИССЛЕДОВАНИЕ ШЕРОХОВАТОСТИ ПОВЕРХНОСТИ 180 KB
  1: а средним арифметическим отклонением профиля R: R=i 1 б высотой неровностей профиля по десяти точкам Rz: Rz=i mx i min 2 где i mx и i min определяются относительно средней линии; в наибольшей высотой неровностей профиля Rmx расстояние между линией выступов и линией впадин профиля в пределах базовой длины; г средним шагом неровностей профиля Sm: Sm=...
36764. Исследование устойчивости линейных систем автоматического регулирования 271 KB
  Пакет моделирования Mtlb. Теоретическая часть Согласно структурной схемы данной математической модели соответствует система дифференциальных уравнений третьего порядка: 1 и уравнение в матричной форме: 2 Характеристическая матрица этого уравнения имеет вид: 3 Соответствующий характеристический полином третьего порядка: р = р3 с1 р2 с2 р с3 4 где коэффициенты сi i = 13 определяются выражениями: с1 = k2 k5 c2 = k2 k5 k4 k3 k6 5 c3 = k2 k3 k6 k1 k4. При заданных величинах коэффициентов полинома...