56007
SHOPPING
Конспект урока
Педагогика и дидактика
You task was to revise the new words and prepare some information about shopping in Great Britain, Ukraine and other counties. You were divided into some groups. So, please at first let’s remind our words, look and try to match.
Английский
2014-04-01
31.5 KB
1 чел.
SHOPPING
Тема
Мета: формувати і вдосконалювати навички діалогічного мовлення на тему «покупки».
Завдання: освітня: формувати та вести діалоги на тему ; розвинути аудіо навички, вміти володіти ситуацією по темі.
розвиваюча : сформувати здібності і готовність вступати в іноземне спілкування, розвивати усі види памяті.
комунікативн: розвиток уявлення , вміння перенести навички в певну ситуацію, розвинути мовні засади.
виховна: показати значимість вміння вирішувати комунікативні завдання через діалог, розширити кругозір, творчі здібності учить та виховувати комунікативні здібності.
Хід уроку.
І. організаційний момент:
Good morning dear
Im glad to see let me
Begin our lesson with some
Riddles: if you guess them,
You will know what we are
Going to speak about
Listen to me and think
(презент 1 слайд)
T. What is it?
P: Shopping.
T. Yes we are going to speak about shopping. Well try to make up and act dialogues, repeat the works, do exercises, listen to the text. We have a lot of work. Lets start.
ІІ. Активізація раніше вивченої лексики.
T. Do you like to go shopping? What do you prefer to buy clothes or food? I went shopping yesterday. Can you guest what I bought?
(презент 3,4 слайд)
III. Перевірка домашнього завдання .
You task was to revise the new words and prepare some information about shopping in Great Britain, Ukraine and other counties. You were divided into some groups. So, please at first lets remind our words, look and try to match. Then well check your answers:
(презент 6,7 слайд)
Thanks. You are brilliant! Lets work with your information about shopping.
The first group is…….
The representative is…….
(The students presentations about shopping )
IV. Аудіювання.
Open your books p.61 ex. 6
In pairs, students look at the photo of the girl and read the list of six things. Try to guess which things she does.
Make your notes in to your copy books. Then well check your answers after listening to the recording.
So, how many things did you guess Taras?
P: 1, 3, 2, 1.
T: Ex. In the exercise №7 we have the worlds which the g irl says and which the
shop assistant says try to complete as you can Ex.7 p.61 (s. so exercise)
then lets listen to the recording and some of students will read and translate the answers.
V. Діалогічне мовлення
Lets make dialogues
With some of the objects in Ex. 9
Some of you will be a customary,
Others shop assistant.
(Read the exercise) Ex.10
Now students I would like you to do some exercises into your power books. Open your PB p.40 Ex.1
(Complete the dialogue)
VII. Підсумок. So, you were very active today. Thank you for the lesson.
VIII. Оцінки…
IX. Д\з: your task for the next time will be... Find people who work in shops, ask them if these people like their job. What kind of shops are the best to work in? What are advantages and disadvantages of working in shops.
А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать | |||
37836. | РЕШЕНИЕ СИСТЕМ НЕЛИНЕЙНЫХ АЛГЕБРАИЧЕСКИХ УРАВНЕНИЙ МЕТОДОМ НЬЮТОНА | 247 KB | |
Метод Ньютона Многие прикладные задачи радиофизики и электроники требуют решения систем нелинейных алгебраических уравнений СНАУ или в векторной форме 2. Для численного решения таких систем используются итерационные методы. Построение k1го приближения в этой схеме осуществляется посредством решения линейной системы 2.3 при этом вектор поправки находится путем решения системы линейных алгебраических уравнений 2. | |||
37837. | Педагогические способности учителя | 132 KB | |
Способности - индивидуально-психологические особенности человека, проявляющиеся в деятельности и являющиеся условием успешности ее выполнения. От способностей зависит скорость, глубина, легкость и прочность процесса овладения знаниями, умениями и навыками, но сами они к ним не сводятся. | |||
37840. | Решение систем обыкновенных дифференциальных уравнений | 300 KB | |
В классе неявных методов абсолютно устойчивыми являются неявный одношаговый метод Эйлера неявный одношаговый метод трапеций неявный двухшаговый метод Гира и его реализация с переменным шагом метод Шихмана. В данной лабораторной работе изучаются следующие три наиболее часто используемые на практике численные метода: явный метод Эйлера неявный метод Эйлера неявный метод Шихмана. Явный метод Эйлера Формула интегрирования явного метода Эйлера имеет вид: 3. | |||
37841. | РАСПРЕДЕЛЕНИЕ ТЕРМОЭЛЕКТРОНОВ ПО СКОРОСТЯМ КОНТАКТНАЯ РАЗНОСТЬ ПОТЕНЦИАЛОВ | 186.94 KB | |
РТ21 ЛАБОРАТОРНАЯ РАБОТА № 3 РАСПРЕДЕЛЕНИЕ ТЕРМОЭЛЕКТРОНОВ ПО СКОРОСТЯМ КОНТАКТНАЯ РАЗНОСТЬ ПОТЕНЦИАЛОВ ЦЕЛЬ РАБОТЫ: Определить величину и знак контактной разности потенциалов между катодом и анодом при указанных ниже токах накала. Измерить зависимость анодного тока от напряжения изменяя его от 03 до 03 B при напряжениях накала 63; 50; 40 B. Ток накала измеряется амперметром А1. По полученным данным построить график зависимости lnI от U и определить по ним величину и знак контактной разности потенциалов между катодом и... | |||
37842. | ИССЛЕДОВАНИЕ ПРОСТЕЙШИХ ФИЛЬТРОВ | 132 KB | |
Схема полосового фильтра Резонансная частота = 2457 кГц Для определения левой и правой резонансной частоты возьмем максимальную точку на графике и... | |||