56017

Симфонія перемоги

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Перше завдання: обрати вірне твердження. музична форма що складається з теми та її модифікованих повторень Перевірка виконаного завдання. правильна відповідь оцінюється учнями Друге завдання: з поданих слів скласти схему за якою пишеться увертюра...

Украинкский

2014-04-01

88.5 KB

2 чел.

7 клас 2 семестр.

Тема семестру: Композиція музичного твору.

Урок № 18

Тема уроку:    Симфонія перемоги.

Мета:

  •  на прикладі творчості Л.ван Бетховена ознайомити учнів із жанром програмної увертюри;
  •  акцентувати увагу на значенні реальних образів та подій у втіленні образного змісту увертюри « Егмонт»;
  •  закріплювати визначення понять « увертюра», «сонатна форма»;
  •  розвивати вокально-хорові навички, а також інтерес до творчості українських та зарубіжних композиторів через сприймання героїко-патріотичних образів;
  •  виховувати естетичні та патріотичні почуття.

Музичний матеріал: Л.ван Бетховен. Увертюра «Егмонт»; Г. Струве «Шкільний корабель», Г. Татарченко « Гей, ви, козаченьки».

Наочність: портрети Л.ван Бетховена, Й. Гете, Ілюстрації до  драматичного твору Й. Гете « Егмонт», індивідуальний оціночний лист учня.

Тип уроку: комбінований.

Прогнозований результат:

  •  навчати спостерігати за розвитком конфлікту, на якому побудована драматургія увертюри « Егмонт».
  •  Визначити центральну ідею трагедії « Егмонт».

План уроку:

1. Організаційний момент. ( 2 хв)

2. Мотивація навчальної діяльності ( 1 хв)

3. Повідомлення теми і мети уроку.( 1 хв)

4. Актуалізація опорних знань ( 5хв)

5. Вивчення нового матеріалу  ( 20 хв)

6. Фізхвилинка ( 2 хв)

7. Вокально-хорова робота ( 11 хв)

8. Підсумок уроку ( 3 хв)

Хід уроку:

1. Організаційний момент ( 2 хв)

    Вхід учнів до класу під звучання пісні « Гей, ви, козаченьки».

    Вітання.

2. Мотивація навчальної діяльності.

- Ви зайшли до класу під музику. На що налаштувала вас ця пісня?

- Які почуття вона викликає?- спокою, замріяності, чи якісь інші?

                                                                                                                                                    2.

3. Повідомлення теми і мети уроку:

   Сьогодні на уроці ми поглибимо знання про композицію музичного твору, закріпимо поняття увертюра та сонатна форма. Тема уроку « Симфонія перемоги». Проблемне питання, відповідь на яке ви дасте наприкінці уроку: Чи можна вважати увертюру «Егмонт» симфонією перемоги?

4. Актуалізація опорних знань.

   У кожного на парті є оціночний лист, за допомогою якого ви разом зі мною зможете оцінити свої знання. Прошу зараз підписати ці листи. ( учні підписують прізвище та ім’я)

Перше завдання: обрати вірне твердження. Правильна відповідь оцінюється в 0,5 бали.

Симфонія - це

1. багатоголосний вокальний твір

2.великий музичний твір для симфонічного оркестру

Увертюра - це

1. лірична вітальна пісня

2. оркестрова п’єса, що є вступом до опери, балету, кінофільму тощо.

Програмна музика - це

1.форма поліфонічного твору.

2.інструментальна музика, яка має назву і сюжет.

Сонатна форма – це

1. музична форма, що складається із трьох основних розділів.

2.  музична форма, що складається з теми та її модифікованих повторень

Перевірка виконаного завдання. ( правильна відповідь оцінюється учнями)

Друге завдання:  з поданих слів скласти схему, за якою пишеться увертюра:

                           Правильна відповідь оцінюється в 1 бал.

Розробка, кода, експозиція, вступ, побічна партія, реприза, головна партія.

Перевірка виконаного завдання ( правильну відповідь оцінюють учні)

Третє завдання: записати ім’я  людини, про яку я зараз вам буду розповідати. Правильна відповідь оцінюється в 1 бал.

  •  Композитор;
  •  Сучасник Французької буржуазної революції 1789 р.;
  •  У своїх творах оспівував напруженість часу, радощі та скорботи народних мас;
  •  Композитор, який через хворобу ледь не закінчив життя самогубством. Врятувала його її величність Музика.

Відповідь  озвучується після запису, правильні відповіді оцінюються учнями.

                                                                                                                            3.

 Четверте завдання:

 

Запишіть у таблиці назви творів, яки з’явилися у поєднанні літератури і музики. Правильна відповідь оцінюється в 0,5 бала.

Глінка   + Пушкін

Гете  + Шуберт

Гете  + Бетховен

Пісумок  я підведу після продовження нашого уроку і виконання ще деяких завдань.

5. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь вчителя:

У першому семестрі ми зверталися до  увертюри « Егмонт»  і визначили, що в ній втілено  три образи: зіткнення, боротьби та перемоги.

В основі увертюри літературний твір Йогана Вольфанга фон Гете «Егмонт»- німецького поета, письменника, драматурга, мислітеля і натураліста.

Трагедія «Егмонт» висвітлює одну зі сторінок героїчної боротьби фламандського народу проти іспанських завойовників 16 століття. Сміливий і мужній граф Егмонт очолює народне повстання й гине в жорстокій боротьбі( він був підступно захоплений ворогами і засуджений до страти ). Але не вмирає ідея боротьби за свободу! Вона живе, вона                                                                                                                                            торжествує свою перемогу!  Про це ви можете прочитати в книжках в нашій шкільний бібліотеці ( показ).

Увертюра починається повільним вступом, який нагадує іспанський танець сарабанду- це образ іспанських завойовників. Друга тема вступу – образ поневоленого народу. У мелодії відчуваються інтонації зітхання, скорботи і страждань.

Експозиція, як ми пам’ятаємо, містить головну та побічну партії. Головна партія експозиції- це новий етап у розвитку музичного образу нідерландського народу, який стає на шлях боротьби. Головна партія зміенює свій характер.Їй протистоїть образ упевненого в своїй силі ворога, що стає агресивнішим.

Якщо вступ- це показ протиборчих сил, то в основній частині відбувається їх безпосереднє зіткнення і боротьба.

Ми зараз прослухаємо увертюру « Егмонт». Під час її звучання заповніть таблицю,характеризуючи зміну у звучанні образів іспанських завойовників і нідерландських по невольників. Позначте,епізод  увертюри, який став кульмінацією всієх драми. Можна користуватись таблицями емоційних характеристик.

          Слухання твору, виконання завдання.

                                                                                                                               4.

Останнє письмове завдання: письмово відповісти на проблемне запитання   Чи можна вважати увертюру «Егмонт» симфонією перемоги?

Я вважаю__________________________________________

тому,що ___________________________________________

наприклад__________________________________________

таким чином________________________________________

 

6. Фізхвилинка ( 2 хв)

7. Вокально-хорова робота ( 11 хв)

Продовжуємо розучування пісні Г.Струве « Шкільний корабель». Повторюємо перший куплет,працюємо над виконанням другого куплету.

Патріотичний зміст і героїчний характер- ознаки не лише Бетховенської музики. Сторінки героїчного минулого в історії українського народу оспівуються у сучасній пісні « Гей ви, козаченьки», яку створили композитор Татаченко та поет Крищенко. Послухайте її.

8. Підсумок уроку ( 3 хв)

Домашнє завдання: Про кого зі своїх улюблених літературних героїв ви написали б програмну увертюру, якби були композиторами? Яку назву ви дали б своєму твору?

Дякую за плідну роботу. Підсумки  підведемо на наступному  уроці музичного мистецтва, коли я перевірю ваші оціночні листки.

 


Оціночний лист учня  ( учениці) 7  класу
__________________________________

Перше завдання: обрати вірне твердження. Правильна відповідь оцінюється в 0,5 бали.

Симфонія - це

1. багатоголосний вокальний твір

2.великий музичний твір для симфонічного оркестру

Увертюра - це

1. лірична вітальна пісня

2. оркестрова п’єса, що є вступом до опери, балету, кінофільму тощо.

Програмна музика - це

1.форма поліфонічного твору.

2.інструментальна музика, яка має назву і сюжет.

Сонатна форма – це

1. музична форма, що складається із трьох основних розділів.

2.  музична форма, що складається з теми та її модифікованих повторень

Друге завдання:  з поданих слів скласти схему, за якою пишеться увертюра:

                           Правильна відповідь оцінюється в 1 бал.

Розробка, кода, експозиція, вступ, побічна партія, реприза, головна партія.

Третє завдання: записати ім’я  людини, про яку я зараз вам буду розповідати. Правильна відповідь оцінюється в 1 бал.

Оціночний лист учня  ( учениці) 7  класу __________________________________

Перше завдання: обрати вірне твердження. Правильна відповідь оцінюється в 0,5 бали.

Симфонія - це

1. багатоголосний вокальний твір

2.великий музичний твір для симфонічного оркестру

Увертюра - це

1. лірична вітальна пісня

2. оркестрова п’єса, що є вступом до опери, балету, кінофільму тощо.

Програмна музика - це

1.форма поліфонічного твору.

2.інструментальна музика, яка має назву і сюжет.

Сонатна форма – це

1. музична форма, що складається із трьох основних розділів.

2.  музична форма, що складається з теми та її модифікованих повторень

Друге завдання:  з поданих слів скласти схему, за якою пишеться увертюра:

                           Правильна відповідь оцінюється в 1 бал.

Розробка, кода, експозиція, вступ, побічна партія, реприза, головна партія.

Третє завдання: записати ім’я  людини, про яку я зараз вам буду розповідати. Правильна відповідь оцінюється в 1 бал.

 Четверте завдання:

  Запишіть у таблиці назви творів, яки з’явилися у поєднанні літератури і музики. Правильна відповідь оцінюється в 0,5 бала.

Глінка   + Пушкін

Гете  + Шуберт

Гете  + Бетховен

Слухання увертюри.

Під час її звучання заповніть таблицю,характеризуючи зміну у звучанні образів іспанських завойовників і нідерландських по невольників. Позначте,епізод  увертюри, який став кульмінацією всієх драми

Експозиція                                 розробка    реприза       кода.

вступ:                      головна   побічна

1 тема:   2 тема:      партія:     партія  

Відповісти на проблемне запитання   Чи можна вважати увертюру «Егмонт» симфонією перемоги?

Я вважаю__________________________________________

тому,що ___________________________________________

наприклад__________________________________________

таким чином________________________________________

Четверте завдання:

  Запишіть у таблиці назви творів, яки з’явилися у поєднанні літератури і музики. Правильна відповідь оцінюється в 0,5 бала.

Глінка   + Пушкін

Гете  + Шуберт

Гете  + Бетховен

Слухання увертюри.

Під час її звучання заповніть таблицю,характеризуючи зміну у звучанні образів іспанських завойовників і нідерландських по невольників. Позначте,епізод  увертюри, який став кульмінацією всієх драми

Експозиція                                 розробка    реприза       кода.

вступ:                      головна   побічна

1 тема:   2 тема:      партія:     партія  

Відповісти на проблемне запитання   Чи можна вважати увертюру «Егмонт» симфонією перемоги?

Я вважаю__________________________________________

тому,що ___________________________________________

наприклад__________________________________________

таким чином________________________________________

ШКОЛЬНЫЙ КОРАБЛЬ

Г.Струве                           К Ибряев

1.И в сентябрьский день погожий,
  И когда метёт февраль,
  Школа, школа, ты похожа
  На корабль, бегущий вдаль.


Припев:
  Сейчас наша вахта у школьной доски,
  Так значит, немного мы все моряки.
  Нам жажда открытий знакома,
  Дороги у нас далеки.

2. Каждый год мы входим вместе
   В новый класс, как в новый порт.
   И свои мечты и песни,
   Как всегда берём на борт.

Припев.


3. По следам героев Грина,
   По страницам добрых книг
   Нам под парусом незримым
   Плыть с друзьями напрямик.


Припев.


4. Моряками ли мы станем,
   Звездолёт ли поведём -
   Никогда мы не оставим
   Человека за бортом.


Припев.

Гей, ви, козаченьки

Є і нам про що згадати...
Пісне, душу возвелич
Ой була в нас ненька мати –
Запорозька славна Січ.

Приспів:
Гей, ви, козаченьки, – вітер в чистім полі,
Научіть нащадків так любити волю.
Гей, ви, козаченьки, – спомин з м’яти-рути,
Научіть минулу славу повернути. (2)

Круточола наша доля,
Не вода в ній – кров тече.
Козаку найперше – воля,
Козаку найперше – честь.

Приспів

А прийшла лиха година –
Впав козак наш у траві,
Щоб іскрилась Україна
На гетьманській булаві.

Обмочила землю рана
Із козацького чола,
Щоб неправда помирала,
Щоби правдонька жила. (ост 2 рядки – 2)

Приспів:
Гей, ви, козаченьки, – вітер в чистім полі,
Научіть нащадків так любити волю.
Гей, ви, козаченьки, – спомин з м’яти-рути,
Научіть минулу славу повернути. (3)


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

83213. Проект разработки нового туристического продукта «Прибалтика для студентов» 160.64 KB
  Выбор дестинации и разработка данного тура обусловлены идеей создания бюджетного продукта, позволяющего ознакомиться с основными достопримечательностями и природной спецификой стран Прибалтики – Эстонии, Латвии, Литвы – при минимуме затрат. Многочисленные памятники архитектуры и культуры, костёлы и храмы...
83214. Организация Акушерско-гинекологической помощи в Украине. Охрана труда в отрасли 94.04 KB
  Основные направления развития акушерско-гинекологической помощи охраны материнства и детства являются приоритетным направлением деятельности государства, направленным на сохранение генофонда нации. Особенное значение имеют объединение акушерской и гинекологической служб с общей медицинской службой для оздоровления населения подросткового возраста...
83215. Подземная нефтегазовая гидромеханика (ПГМ) 1.85 MB
  Для процессов происходящих в нефтегазовых пластах при разработке характерно наличие периодов изменения параметров течения во времени пуск и остановка скважин проведение работ по интенсификации притока. От точности используемого закона фильтрации зависит достоверность данных исследования скважин и определение параметров пласта.
83216. Оценка эффективности инвестиций ООО «Дружковская пищевкусовая фабрика» 555.2 KB
  Украинская экономика является переходной, сочетающей в себе черты открытой рыночной и административной систем. Процесс реформ оказался связан с крупнейшими макроэкономическими проблемами: инфляция, инвестиционный кризис, бюджетный дефицит, быстро растущий государственный долг, демонетизация экономики, высокие риски и нестабильность.
83217. Формирование конкурентоспособности автомобильного концерна Peugeot – Citroen в условиях экономической нестабильности в ЕС 650.83 KB
  В связи с вышесказанным, цель данной дипломной работы заключается в вырабатывании решений, которые сделают компанию прибыльной и одной из передовых в своей отрасли. Для реализации этой цели будет проведен сопоставительный анализ с корейскими концернами Hyundai Motors и Kia Motors – единственными конкурентами Peugeot Citroen...
83218. РАЗВИТИЕ ЭЛЕКТРОННЫХ УСЛУГ КОММЕРЧЕСКИХ БАНКОВ КАЗАХСТАНА 936.5 KB
  Актуальность темы достаточно очевидна, так как все чаще и чаще в нашей жизни мы сталкиваемся с электронными расчетами, и все чаще и чаще современные инструменты денежного обращения начинают вытеснять на некоторых рынках своих предшественников – наличные деньги.
83219. Механізми реалізації цінової політики на ТОВ «Готель Централь» 704.57 KB
  Завдання дослідження: визначити сутність та особливості управління маркетинговою діяльністю підприємства; дослідити особливості формування маркетингової цінової політики на підприємствах готельної індустрії; проаналізувати особливості ціноутворення ТОВ Готель Централь обґрунтувати напрями вдосконалення механізму реалізації цінової політики...
83220. Проектирование химводоочистки кузнецкой ТЭЦ 1.75 MB
  Термическая дистилляция исходной воды на семикорпусной выпарной установке с последующей доочисткой дистилата для подпитки энергетических котлов; конденсатоочистки возвращаемого с производства конденсата от маслопродуктов; химводоочистки для подпитки теплосети с открытым водозабором.
83221. АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВ МІГРАНТІВ 174.2 KB
  Мета і завдання дослідження полягають у тому, щоб на основі чинного законодавства України та практики його реалізації здійснити аналіз теоретико-методологічних підходів щодо дослідження понять і сутнісних характеристик категорії «мігрант» та охарактериувати адміністративне забезпечення прав мігрантів...