56022

Музичні символи України

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: показати учням та допомогти їм усвідомити важливе значення музичних творів-пісень, що стали державними та духовними символами українського народу; на прикладі пісень «Молитва за Україну» музика Лисенка...

Украинкский

2014-04-01

107.5 KB

15 чел.

Образний зміст музики (курс «Музичне мистецтво» 7 клас)

Тема: Музичні символи України

Мета: показати учням та допомогти їм усвідомити важливе значення музичних творів-пісень, що стали державними та духовними символами українського народу; на прикладі пісень «Молитва за Україну» музика Лисенка та «Ще не вмерла Україна» музика Вербицького підкреслити непересічну громадянську і духовну роль музики в житті народу та держави; закріплювати розуміння учнями понять «гімн», «музичний образ», «Державний Гімн»; формувати вокально-хорові навички, розвивати інтерес до патріотичних образів у музичних творах; виховувати патріотизм, кращі моральні та духовні якості особистості

Тип уроку: комбінований, урок уведення в тему

Методи:

  •  Словесні (бесіда, розповідь)
  •  Наочні (ілюстрації, портрети, схема, картки)
  •  Практичні (робота в малих групах/тріо, квартет/, робота з картками, формування вокально-хорових навичок, розучування пісні на слух)

Обладнання: фортепіано, магнітофон, диски, програвач СД-дисків

Музичний матеріал: М. Вербицький, П. Чубинський «Ще не вмерла Україна»; О. Кониський, М. Лисенко «Молитва за Україну», Д. Крижанівський «Реве та стогне Дніпр широкий», Т. Петренко «Україна»

Художній матеріал:

  •  Ілюстрації до пісні М. Лисенка та О. Кониського «Молитва за Україну» (собор, золоті купала Київського собору)
  •  Ілюстрації до пісні М. Бурачек «Реве та стогне Дніпр широкий»
  •  Портрети П.П. Чубинського (1839-1884), М.Лисенка (1842-1912), М.М. Вербицького (1815-1870)
  •  Фотографія співака Тараса Петриненка на майдані

План уроку

  1.  Вхід під музику Т. Петриненка «Україна»
  2.  Мотивація навчальної діяльності
  3.  Вивчення нової теми

а) слухання музичних творів-символів

б) слухання літературного твору,інформаційні картки

в) розучування пісні «Україна» на слух

     4.    Тестове завдання

     5. Закріплення нового матеріалу

     6.  Підсумок уроку

     7. Домашнє завдання

Хід уроку

І. Організаційний момент (вхід під музику Т. Петриненка «Україна»)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

ІІІ. Повідомлення теми і мети року

(тема семестра та уроку написано на дошці)

На уроках літератури ви дізналися, що таке «літературний образ», який можна уявити за допомогою описання зовнішності героя, особливостей його мовлення, вчинків. Іноді навіть опис природи допомагає уявити настрій героя, його почуття, думки. Чи може, на вашу думку, музика створити образи? Цьому питанню ми присвятимо всі наші уроки впродовж семестру.

Учень:  Коли пісні мойого краю

Пливуть у рідних голосах

Мені здається, що збираю

Цілющі трави я в лугах.

В піснях – і труд, і даль походу,

І жаль, і усміх, і любов,

І гнів великого народу,

І за народ пролита кров

В піснях дівоча світла туга

І вічний полюх косаря,

В них юність виникає друга,

Висока світиться зоря …

Максим Рильський

Вчитель: Пісня – душа народу. Найвищим виявом його патріотичних почуттів є пісні-гімни. Саме такі твори стають музичними символами нації.

ІV. Актуалізація опорних знань

Бесіда

  •  Пригадайте теми семестрів 6-го класу («Музика як мова почуттів», «Я і музика»)
  •  Які твори ви можете пригадати з програми 6 класу?
  •  Творчість яких композиторів ви запам’ятали?
  •  Чи можете ви пригадати характери музичних образів, що ми почули у вивчених творах?
  •  Що ж таке музичний образ?
  •  

V. вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя

Кожний вид мистецтва – література, театр, кіно, музика, живопис – має на меті передати людям задум митця, його думки та почуття, ставлення до навколишнього світу, життя. У мистецтві дійсність відображається через художні образи. Особливість художніх образів полягає те, що його найбільше вразило, захопило, і свої враження втілює в художніх творах. Музики (як виду мистецтва) поза образів не існує. У свідомості композитора зароджується музичний образ, що потім утілюється в музичному творі. Для того щоб зрозуміти музичний образ, потрібно виявити його виразно-змістовну сутність та розкрити для себе, що і як у ньому відображається. Зрозуміти музичний ( і взагалі будь-який художній) твір означає зрозуміти його життєвий задум, як композитор «переплавив» його у своїй творчій свідомості, чому втілив саме в цю, а не в якусь іншу художню форму.

Яке різноманіття музичних образів!!! У межах одного твору цей образ може змінюватись під час варіаційного, поліфонічного розвитку, може виявлятися в єдності кількох тем, музичний твір може складатися з декількох взаємопов’язаних образів. Різноманітні музичні образи відображають якусь частку життя: життєву подію, картину природи, переживання однієї людини або багатьох. Лише усвідомлюючи елементи музичної мови та їх взаємодію, художню форму, можна осягнути красу і правду музичного образу та конкретного змісту.

Музичний образ

Інтонація

Засоби виразності

Форми твору

Робота у зошитах

Музичний образ – це узагальнене відтворення засобами музичного мистецтва явищ дійсності та духовного світу людини.

Музичні образи складають зміст музичного твору і мають художньо-інтонаційну природу. Вони втілені в осмислених звучаннях (інтонаціях) і є результатом відображення естетичної оцінки дійсності у свідомості композитора і виконавця. Музичний образ – це світ уявлень, що формуються у свідомості слухача (уявлень про сам твір, довкілля, людей, автора і виконавців).

У багатьох українських піснях відображається образ нашої Батьківщини. Найголовнішою такою піснею для кожного громадянина України є Державний Гімн.

У давнину гімнами називали музичні твори, написані на слова Біблії, їх виконували церковні хори. Уперше гімни з’явилися у ХVІ ст..

Національний гімн – особлива пісня тієї або іншої держави. Національний гімн України – урочиста пісня – символ нашої державної єдності.

Робота в зошитах

Державний Гімн – це урочиста пісня, прийнята я офіційний національний символ нашої держави, що символізує і пропагує національні ідеї національні ідеї та ментальність країни, якій належить.

Розповідь вчителя

В історії українського народу є чимало патріотичних пісень, що прославляють героїчне минуле України, багатовікові поривання до волі, національної єдності. Одним із таких творів став вірш Павла Платоновича Чубинського «Ще не вмерла Україна» (ілюструється портрет відомого українського поета, етнографа, фольклориста. Поезія, уперше надрукована у 1863 році, невдовзі розійшлася серед інтелігенції, студентів, гімназистів. Певний час її автором уважали Т. Г. Шевченка. Цей вірш одразу впав в око царським властям. Через рік Чубинський потрапив до заселення до Архангельської губернії за свою незмірну любов до України, а заборонений вірш впродовж тривалого часу потайки читали і співали на різні мелодії.

З моменту створення вірш П.П. Чубинського почав своє існування і як пісня, що виконувалася на мотив сербського гімну. Найдосконаліше втілення він знайшов у творчості Михайла Михайловича Вербицького (1815-1870) –

талановитого західноукраїнського композитора і диригента. Композитор тонко відчував дух і настрої громадськості. Саме цим пояснюється велика популярність його творів, насамперед пісні-хору «Ще не вмерла Україна», адже в ній органічно поєднується піднесена, вольова музика з бойовим змістом поезії П.П. Чубинського. Ця хорова пісня, в якій владна лунають мажорні закличні інтонації, увібрала в себе характерні риси українських історичних пісень. Саме як пісня-гімн, створена нібито на вірші Т.Г. Шевченка, «Ще не вмерла Україна» прозвучала яскраво й потужно як заключний номер концерту, присвяченого роковинам смерті Кобзаря. Це відбулося 10 березня 1865 року в Перемишлі. З того часу твір П.П. Чубинського – М.М. Вербицького почав активно входити до свідомості народу як символ патріотичних поривань і звершень.

24 серпня 1991 року на церемонії затвердження «Акту проголошення незалежності України» в залі Верховної Ради було виконано національний гімн «Ще не вмерла Україна». Статусу Державного Гімну України ця пісня набула 6 березня 2003 року. У статті 1 Закону «Про Державний Гімн України» записано, що Державним Гімном України є національний Гімн на музику М.М. Вербицького зі словами першого куплету та приспіву твору П.П. Чубинського. Конституція України затвердила статус пісні як офіційного державного музичного символу.

Мелодія гімну звучить під час урочистих заходів, державних свят, демонстрацій, військових парадів, ушанування переможців на міжнародних спортивних змаганнях.

Гімн звучить на ознаменування сили, слави і могутності держави. Слухати гімн потрібно стоячи, мовчки.

Слухання Державного Гімну України (1 куплет і приспів)

Поряд із твором «Ще не вмерла Україна» другим національним духовним гімном є Молитва за Україну – «Боже Великий Єдиний».

Пісня «Молитва за Україну» є символом духовно-патріотичних почуттів. Цей твір також здолав довгий історичний шлях. Вірш Олександра Коминського, написаний у 1830-х рр.., був призначений для дітей, для українських шкіл Галичини, Буковини та Закарпаття. Водночас, покладений на музику Миколою Лисенком, лунав на релігійних святах у церквах Галичини, хоча й не належав до канонізованих релігійних текстів.

Спочатку пісня називалася «Боже Великий Єдиний» і мала примітку композитора «Дитячий гімн», а згодом отримала назву «Молитва за Україну». У передмові до видання твору автори написали: «вкласти … хотіли передусім в «неложнії» уста дітей, від яких Всевишній найскоріше міг почути це благання»

«Молитва за Україну» є одним із шести творів духовної музики Миколи Лисенка. У ній поєднані ніжно-ліричне та піднесено-величне звучання; розвиток образу простежується від молитовно-ліричного до енергійно-рішучого. За спогадами сучасників, класик української музики Микола Лисенко був одним зі справжніх пропагандистів українства. Куди не дісталася наука, письменство – сміливо йшло національне мистецтво, рідна пісня, почуття – і перед ними розкривалися двері й душі.

Значення Миколи Лисенка в українській музиці можна порівняти зі значенням Тараса Шевченка в українській літературі.

Уважно послухайте пісню М. Лисенка та О.Кониського «Молитва за Україну».

  •  Поміркуйте, чому «Молитва за Україну» є образом-символом духовності українського народу.

(слухання пісні)

Наш народ має ще один музичний символ – це пісня «Реве та стогне Дніпр широкий». Образ Дніпра, який уособлює могутні сили народу та геніально оспіваний у поезії Т.Шевченка, надихнув у роки Великої Вітчизняної війни художника М. Бурачека на створення картини, яка має таку ж назву.

Порівняльний аналіз творів мистецтва

Погляньте на репродукцію картини М. Бурачека «Реве та стогне Дніпр широкий» та скажіть:

  •  Як у картині відображається образ Дніпра?

Вірш неможливо явити без мелодії, яку впродовж тривалого часу вважали народною. Насправді ж її автором є Данило Якович Крижановський. Він створив мелодію, яка чудово відтворює велич Шевченківського вірша. У роки Другої світової війни мелодія цієї пісні стала музичними позивними українського радіо.

Такі пісні, як пісня»Реве та стогне Дніпр широкий», не лише викликають гордість за свою країну, але й пробуджують потяг до життя.

Я хочу вас сьогодні познайомити з твором І.Рахно «Життя як пісня».

(слухання літературного твору; інформаційні картки №1, №2, №3)

(слухання пісні «Реве та стогне Дніпр широкий»)

  •  Чому саме ця пісня була здатна пробудити у молодої дівчини волю до життя?
  •  Як Дніпро зображено у пісні?

Це пісня – роздум, забарвлена в суворі тони, але її м’якість нагадує нам ліричні українські пісні, надзвичайна енергійність, характерна для пісень-гімнів, є однією з визначальних рис цієї пісні. Широка співуча мелодія змальовує безкраї обрії Дніпрового простору й створює відчуття наполегливої рішучості, нездоланої могутності нашого народу.

Вокально-хорова робота

Багатьох сучасних українських композиторів образ України надихає на творчість. Серед таких композиторів 0 Тарас Петриненко, талановитий український композитор-пісняр, патріот своєї країни. Пісня «Україна», один із відомих його творів, стала сучасним музичним символом України. У ній втілено образ палкої любові до Батьківщини. Широко ллється чудова співуча мелодія, сповнена ніжності й урочистості.

Слухання пісні «Україна» Т. Петриненка

  •  Як виражає композитор любов до України у своєму творі?
  •  За допомогою яких засобів музичної виразності замальовується образ України?

Розспівування

Пісня-вправа (з приспівування голосних в різних тональностях)

Розучування пісні (робота над літературним та музичним текстом пісні: визначення структури мелодії, руху кожної фрази; приспівування голосних та чіткою вимовою приголосних звуків)

VІ. Підсумок уроку

Кожна українська пісня має свою історію. Доля багатьох з них схожа на долю нашого народу. Патріотичні українські пісні суворо забороняли, однак знищити їх не змогли.

Тестове завдання (оберіть правильну відповідь):

  •  Державний Гімн – це
  1.  Народна пісня
  2.  Урочиста пісня, прийнята як офіційний національний символ держави, що символізує і пропагує національні ідеї та ментальність країни якій належить
  3.  Музичний твір наспіваного характеру

Домашнє завдання

Назвати інші твори, що за своїм духовним і патріотичним значенням можуть стати музичними символами українського народу.

Вихід з класу під музичний супровід («Україна» Т. Петриненка)


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

77234. Обонятельный мозг развивается из вентральной части конечного мозга и состоит из двух отделов: центрального и переферического 243.57 KB
  Рецептор переферические отростки биполярных клеток 1 нейроны в regio olfctori сллизистой полости носа. Центральные отростки биполярных клеток образуют nn. Аксоны митральных клеток проходят в составе обонятельного тракта и вблизи обонятельного треугольника распадаются на три пучка: Медиальный пучок Промежуточный пучок Латеральный пучок Через переднюю спайку мозга в обонятельный тракт противоположной стороны к митральным клеткам обонятельной луковицы. Образованы центральными отростками биполярных клеток расположенных в обонятельной области...
77235. Борозды и извилины лобной доли. Динамическая локализация функций в лобной доле 80.82 KB
  precentrlis inferiorчасто сливается с верхней в единую предцентральную борозду gyrus frontlis inferior Проекционные центры участки коры полушарий большого мозга представляющие собой корковую часть анлизатора имеющие непосредственную морфофункциональную связь через проводящие пути с подкорковыми центрами. Ассоциативные центры участки коры не имеющие непосредственной связи с подкорковыми центрами связанные временной двусторонней связью с проекционными центрами. Центры лобной доли.
77236. Борозды и извилины теменной и затылочной долей коры больший полушарий. Динамическая локализация функций 252.5 KB
  Теменная доля: Борозды: Постцентральная борозда Внутритеменная борозда Извилины: Постцентральная извилина Нижняя теменная долька состоит из надкраевой и угловой извилин Центры: Проекционный центр общей чувствительности g. postcentrlis Проекционный центр схемы тела s. intrprietlis Ассоциативный центр стереогнозии узнавания предметов на ощупь lobus prietlis superior Ассоциативный центр праксии целенаправленных отработанных движений g. suprmrginlis Ассоциативный центр лексии зрительный анализатор письменной...
77237. Борозды и извилины височной доли больших полушарий. Динамическая локализация 248.5 KB
  Височная доля: Борозды: Верхняя височная борозда Нижняя височная борозда Извилины: Верхняя височная извилина Средняя височная извилина Нижняя височная извилина Центры: Проекционный центр слуха ядро слухового анализатора g. temporlis superior Проекционный центр вкуса ядро вкусового анализатора prhippocmplis et incus Проекционный центр обоняния старый prhippocmplis et incus Проекционный центр висцероцепции нижняя треть постцентральной и предцентральной извилин Проекционный центр вестибулярных функций g....
77238. Желудочки головного мозга, их сообщения между собой и с подпаутинным пространстовм. Цистерны подпаутинного пространства. Третий желудочек, его стенки 504.84 KB
  Третий желудочек его стенки Желудочки Боковые желудочки ventriculi lterles – полости конечного мозга полушарий большого мозга. III желудочек ventriculus tertius – полость промежуточного мозга diencephlon Латеральная стенка: таламус thlmus Нижняя стенка: гипоталамус hypothlmus: tuber cinerum recessus infundibul chism opticum recessus opticus corpor mmmilri частично pedunculu cerebelli Задняя стенка: comissur posterior et recessus pinelis; Верхняя: tel choroide ventriculu tertii сосудистая оболочка III желудочка...
77240. КОРКОВО-СПИННОМОЗГОВЫЕ ПУТИ. ПОКАЗАТЬ ИХ НА ТАБЛИЦЕ, ПРЕПАРАТЕ 439.43 KB
  Также проводит тормозные импульсы от коры полушарий большого мозга к нейронам двигательных ядер передних рогов спинного мозга т. оказывает тормозное действие на сегментарный аппарат спинного мозга. Тракт идет в нисходящем направлении во внутреннюю капсулу занимая передние 2 3 задней ножки В стволе головного мозга тракт проходит в prs bsilris I зона и в пирамидах продолговатого мозга В области нижней границы продолговатого мозга большая часть волокон каждой пирамиды переходит на противоположную сторону 80 образуя с аналогичными...
77241. ПРОВОДЯЩИЙ ПУТЬ БОЛЕВЫХ И ТЕМПЕРАТУРНЫХ ИМПУЛЬСОВ 183.39 KB
  Spinothlmicus lterlis болевая и температурная чуствительность Tr. Spinothlmicus nterior тактильная чувствительность В СМ эти тракты проходят в боковом и переднем канатиках соответственно В продолговатом мозге латеральный и передний тракты объединяются в единый tr. Spinothlmicus lemniscus spinlis Спинноталамический тракт проходит в покрышке моста и среднего мозга II зона ствола и заканчивается на вентролатеральных ядрах таламуса Большая часть аксонов nuclei ventrolterles thlmi 3 нейроны в составе таламокоркового тракта через заднюю...
77242. Экстрапирамидная система. Современные представления о строении и связи с другими отделами ЦНС 16.55 KB
  Нейроны клетки коры полушарий мозжечка 2 нейроны – клетки зубчатых ядер аксоны которых переходят на противоположную сторону в среднем мозге – перекрёст Вернекинга – и заканчиваются на нейронах красного ядра. Аксоны переходят на противоположную сторону – decusstio tegmenti dorslis фонтановидный Мейнерта. rubrospinlis – пучок Монакова обеспечивает выполнение сложных привычных движений ходьба бег делая их пластичными способствует длительному сохранению позы и поддержанию тонуса мускулатуры;...