56026

Іван Сірко

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Література: історичні пісні перекази про Івана Сірка повість М. Мотивація навчальної діяльності учнів Загудів степ запорозький Як Чорнеє море Понеслися запорожці Облавою в поле Ой не вітер в полі грає Не орел літає Ото ж Сірко з товариством...

Украинкский

2014-04-01

2.93 MB

1 чел.

Урок з історії України в 8 класі

Тема: Іван Сірко

Мета:ознайомити учнів з особливостями розвитку Січі у складі        

          Гетьманщини; вчити характеризувати роль Запопорозької

          Січі у воєнно-політичних подіях другої половини сімнадцятого            

          століття;

          розвивати вміння аналізувати факти і події, давати  

          характеристику історичному діячу, розкривати його значення і

          місце в історичному процесі;

          виховувати інтерес і повагу до історичного минулого України.

Обладнання:підручник, стінна карта, атлас, ілюстративний та аудіо-

          візуальний матеріал, епіграф на дошці.

Міжпредметні звязки:

 Література:історичні пісні, перекази про Івана Сірка, повість    

           М. Гоголя «Тарас Бульба»

 Художня культура:репродукція картини І.Репіна «Запрожці пишуть листа

            турецькому султану»

Тип уроку: інтегрований урок.

                                             

Хід уроку

I.Організаційний момент

            Вас покликав на урок

            Голосистий наш дзвінок,

            Всі зібрались в класі дружно

            Почнемо урок свій мужньо.

II. Оголошення теми і мети уроку.

  1.  Мотивація навчальної діяльності учнів

Загудів степ запорозький,

Як Чорнеє море,-

Понеслися запорожці

Облавою в поле…

Ой не вітер в полі грає,

Не орел літає-

Ото ж Сірко з товариством

По степу гуляє!

З народної пісні

Ви зможете:

          на основі різних джерел інформації характеризувати та оцінювати       

          діяльність кошового отаману Івана Сірка.

Проаналізуєте:

           чому Іван Сірко нерідко завдавав шкоди державним інтересам України.

Навчитеь складати:

          історичний портрет Івана Сірка-військового й політичного діяча.

Вчитель історії:

         Вісім разів Запорозька Січ обирала Івана Дмитровича Сірка кошовим отаманом. За все понад кількасот річне існування Січі жоден кошовий отаман не зажив такої любові й шани серед січового товариства України. Лівобережна, Правобережна, Слобожанщина  - в 60- 70- і рр.  XVII ст. не знала людини, яка б могла зрівнятися популярністю з Іваном Сірком. Загальне визначення і безмежну вдячність сучасників набула тоді очолена Іваном Сірком безперервна героїчна боротьба козацтва проти турецько-татарських агресорів, що загрожували українському народові. Запорозький витязь вважав найпершою і найголовнішою метою кожного походу  врятування бранців з полону, визволення невільників, що знаходилися в тяжкому рабстві у султанській Туреччині та Кримському ханстві. Великий талант полководця, особиста хоробрість, мужність і відвага поєднувалися в ньому з безмежною відданістю народній справі.

       Відзначаючи ці якості, треба б наголосити і на суто людських рисах характеру Івана Дмитровича: розважливий і мудрий, демократичний, він був до  аскетизму  скромний у побуті і  глибоко віруючий. На Січі жив у курені , їв разом з козаками з одного казана, носив, як і всі , простий одяг. Історики вважали, що за своїми спартанськими звичками нагадував  кошовий київського князя Святослава.

         Ще за життя Івана Сірка про нього ходили легенди, про його подвиги звучали думи й пісні. Наші учні з допомогою вчителя літератури підготували два переказа.

2.Виступи учнів з переказами про Івана Сірка

Переказ:

1 учень: «Как помирал  кошевой  Сирко, то говорил запорожцам: «Кто из вас, хлопці, мою могилу будет поливать водой до восхода солнца, тот будет знать столько же, как и я… А как будут тяжелые времена с врагами, то пусть хоть руку мою откопают и понесут впереди войска:  неприятель сам себя порубит».

         В 1812 году француз завоевал Москву. Сколько не палило наше войско из пушек - ничего не помогало. Тогда один черноморец и говорит: «Стойте, братцы, не будет дела, пока не достанем руки Сирка!» Поехали в Копуливку

( это село на мести Чертомлыцкой Сечи, где находилась могила И. Сирко), откопали руку и айда назад. Как оббежали вокруг Москвы  с той рукой , так французское войско и двинулось оттуда. Тогда французы так быстро удирали, что и обувку потеряли…

         Турки и ляхи очень  боялись Сирка и звали его «шайтаном» (чертом).

Говорят, много было охотников поливать могилу Сирка, чтоб знать столько, сколько знал он, но ничего не помогло: нужно было воду носить ртом из речки, а речка не так близко, чтоб до третьих петухов полить такую могилу, как у него».

 2 учень:Кошевой Сирко был превеликий колдун! Бывало, кто-нибудь задумал воевать с ним,- он уже и знает сразу и войско собирает, и копья точит, и бой готовит. Недаром его турки прозвали «шайтаном».

          Запорожцы, пока руководил ими Сирко, никого не боялись, ибо его никакая сила не могла победить.

         До Сирка, говорят, наши люди платили ляхам подать-третий гусь, третий вол, третий конь, хлеб-всего третья часть. Как стал Сирко кошевым, сразу же и договорился с королем польским.

        «Ну,-говорит,-Ваше Величество: хоть биться, хоть мириться, а третьей части панам давать не будем!» «Как знаешь,-говорит,-то деется  не по моему приказу…»

         Собрал Сирко запорожцев, собрал пятнадцать тысяч и турок погнал и ляхов с Украины. Догнал в Случи и говорит: «Вот лях, по Случь – твое, а это – наше»…Те ляхи поймали своего короля и заслали на морской остров. «Вот тебе,- говорят, - за то, чтобы не якшался с Сирко».
 
      

3.Вчитель літератури:         Але й у сьогодення, віддалене трьома століттями від тих бурхливих часів, коли діяв Іван Сірко, він приходить героєм історич-них романів і поем, легенд і переказів. Зараз учні розкажуть про те, що взна-ли з повісті М. Гоголя «Тарас Бульба» про І.Сірка.
(
відповіді учнів)

4.Перегляд фрагменту  з фільму   «Тарас Бульба» (на вибір вчителя, пропонує перегляд кількох кадрів з участю героя І. Сірка, а також зі сценою написання листа султану. Бесіда за переглянутим матеріалом).

5.Обговорення з учнями побаченого фрагменту.

6.Хввилина відпочинку під музику (вчитель пропонує учням закрити очі розслабитися та уявити себе учасником загону Івана Сірка який після пере-могу над ворогом степом повертається до дому)

7.Презентація Іван Сірко (за ресурсами інтернета )   

 

 

8.Вчитель художньої культури: Видатний лист - пародія запорізьких козаків султанові Оттоманської Порти,невідомо коли  і ким створений ( показ картини ілюстрація), народна пам'ять пов'язала саме з цим легендарним кошовим. На всесвітньо відомій картині Іллі Репіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану» відтворено образ Сірка, хоч про портретну подібність говорити важко - адже до нас не дійшла іконографія героя.

        На думку фахівців-істориків, листи ці- красива легенда. У 1878 році цією темою зацікавився Ілля Репін,який працював над картиною довгих тринадцять років. Зображені на картині персонажі- реальні люди, друзі й знайомі Репіна: зворовенний козак з пов'  язкою- художник Кузнєцов; товстий козак, зображений у профіль- журналіст Гіляровський; у ролі Сірка виступив києвський генерал-губернатор Драгомиров, у ролі писаря - історик Яворницький.
       


 9.Виступ учня-архіваріуса з листом Мухамеда IV запорожцям та відповіддю запорожців турецькому султану, які підштовхнули І.Репіна до створення    мистецького шедевру.(Листи спроектовані на дошку)          

        Мухамед ІV і Селім-Гірей задумали знищити вусе військо Запорозьке  та зруйнувати самий кіш.
Переказують, що перед походом цим турецьким султан прислав на Запоро-жжя листа:
       «Я, Султан Мухамед, брат Сонця і Місяця, онук і намісник Божий , дер-жавець царств- Македонського, Вавілонського, Єрусалимського, Великого і Малого Єгипту, цар над царями, державець над державцями, надзвичайний лицар, неким не переборний вояка, невсупущий обороноць гробу Ісуса Хри-ста, пестун самого Бога, надія і втіха мусульманів, острах і великий заступ-ник християн, наказую вам, запорозькі козаки, з доброї волі піддайтеся мені   і мене вашими нападами не беріться турбувати.
                                                              Султан Турецький Мухамед І
V»
       На цей лист запорожці одписали йому відповідь:
      « Ти- шайтан турецький, проклатого чорта брат і товариш і самого люци-пера секретар! Який ти в чорта лицар? Не будеш ти годен синів християнсь-ких під сабою мати! Твого війська ми не боїмося, землею і водою будемо би-тися з тобою! Вавілонський ти кухар, македонський колісник, єрусалимський броварник, олександрійський козолуп. Великого і Малого Єгипту свинар, та-тарський  сагайдак, кам'янецький кат, подолянський злодіюка, самого гаспи-да внук і всього світу і підсвіту блазень, а нашого Бога дурень, свиняча мор-да, різницька собака, нехрещений лоб, хай би взяв тебе чорт! Оттак тобі коза-ки відказали, плюгавче!...Числа не знаем, бо каледаря не маєм, місяць на не-бі, год у книзі, а день такий у нас, як у вас, поцілуй  зате ось куди нас!»

 

10.Робота в групах.

    (Вчитель пропонує дітям обєднатися  в дві групи)

I група –розв’язує кросворд

1.Легендарний отаман.

2.Пятнадцять раз обирався отаманом Запорозької…

3. Ім’я героя .

4.Період в історії України, під час якого жив Іван Сірко.

5.Фортеця перед порогами Дніпра.

6. Шістдесят  битв проти… імперії.

II група-складає інформаційне «Гроно»

 

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

      «Мікрофон»

Вчитель історії:продовжіть одне реченнь

      Я запамятав.....

      Я дізнався….

      Мені сподобалося.....

V.Підсумок уроку.

  Оцінювання навчальних досягнень учнів.

  Заключне слово  вчителя.

      Ось і пролунав дзвінок –

     Закінчився наш урок.

     За роботу по заслузі

     Щиро дякую вам, друзі

VI.Домашнє завдання.

Література

    1.Апанович О.М. Розповіді про запорозьких козаків.-К.: Дніпро,     

       1991 рік. с.192-200.

2.Мицик Ю.А., Плохій С.М., Стороженко І.С. Як козаки воювали: Іст.     

   Розповіді про запорізьких козаків. – Дніпропетровськ.: Січ, 1991

   с. 27-32

3.Сизов В.В. Гетьмани України. – Дніпропетровськ.: Слово 2007р.

    с. 17-19

    4.Новицкий Я.П. Народная память о Запорожья. Предания и рассказы   

      собранные в Екатеринославщине в 1875-1905гг. – Рига.: Спридитис,   

      1990. с. 71-72

5. Товстий В.П. Гетьмани України. – Харків.: Промінь, 2006 с. 96-97


1

2      3        4          5          6

С

М

А

Н

С

Ь

К

А

О

Д

А

К

У

Ї

Н

А

В

А

Н

І

Ч

С       І       Р          К         О

Іван

Сірко

лист

до

султана

мужній

тільки перемоги

15 раз

Кошовий

отаман

60

битв

проти

турок

«шайтан»

герой

пісень

легенд

лицар

хоробрий


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

18886. Бытовой жанр в русской живописи 19в. П.А.Федотов, В.Г.Перов, И.Е. Репин, Передвижники 25.74 KB
  Бытовой жанр в русской живописи 19в. П.А.Федотов В.Г.Перов И.Е. Репин Передвижники. П.А.Федотов ― добрая ирония и красота предметного мира. Сватовство майора Вдовушка Анкор ещё анкор. В.Г.Перов ― острота социальной критики Крестный ход на Пасху Тройка Провод...
18887. Постимпрессионизм. В. Ван Гог, П.Гоген, П.Сезанн 23.7 KB
  Постимпрессионизм. В. Ван Гог П.Гоген П.Сезанн. Постимпрессионизм от лат. post после и импрессионизм условное собирательное обозначение основных направлений французской живописи конца XIX начала XX вв. Мастера постимпрессионизма многие из которых ранее примыкали к имп...
18888. Русский классицизм. Универсальный стиль эпохи. От Екатерины II до Александра I 27.9 KB
  Русский классицизм. Универсальный стиль эпохи. От Екатерины II до Александра I. Русский классицизм архитектурный стиль распространённый в России во второй половине 18 19вв. Особенностью русского классицизма являлось эклектическое сочетание в одном произведении разнос...
18889. Художественное объединение «Мир искусства» 28.78 KB
  Художественное объединение Мир искусства. Мир искусства русское художественное объединение. Оформилось в конце 1890х гг. официально в 1900 в Петербурге на основе кружка молодых художников и любителей искусства во главе с А. Н. Бенуа и С. П. Дягилевым. Как выставочный...
18890. Стиль Ампир. Величие и закат классицизма 22.13 KB
  Стиль Ампир. Величие и закат классицизма. Ампи́р от фр. empire империя стиль позднего высокого классицизма в архитектуре и прикладном искусстве. Возник во Франции в период правления императора Наполеона I; развивался в течение трёх первых десятилетий 19 века; сменил...
18891. Нелинейная архитектура 24.7 KB
  Нелинейная архитектура. Архитектура последнего десятилетия XX века ориентированная на новую сверхмощную компьютерную технологию продемонстрировала стремление к небывалому авангардистскому по сути прорыву в области формообразования на фоне которого переломы пост
18892. От «социалистического реализма» к « суровому стилю». Живопись советского периода 30х – 60х гг. XX века 28.82 KB
  От социалистического реализма к суровому стилю. Живопись советского периода 30х 60х гг. XX века. В 30е годы Рабочий и колхозница Мухиной. В начале 30х годов произошел серьезный перелом. 1932 год вышло постановление ЦКВКПБ о перестройке литературных художественных о
18893. Архитектура Возрождения 24.96 KB
  Архитектура Возрождения период развития архитектуры в европейских странах с начала XV до начала XVII века в общем течении Возрождения и развития основ духовной и материальной культуры Древней Греции и Рима. Этот период является переломным моментом в Истории Архитектуры...
18894. Архитектура 30-50-ых гг 25.07 KB
  Архитектура 30-50-ых гг. Новаторские черты вступали в сложные отношения с традициями в творчестве мастеров сложившихся еще до революции. Таким явлением оказалось здание Мавзолея В. И. Ленина выстроенный архитектором Щусевым. В первоначальном варианте он был выстроен