56088

Кіммерійці та скіфи на території сучасної України

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Навчальна мета: закріпити знання з попередньої теми; розглянути з учнями історичний матеріал повязаний з життям на території сучасної України кочових племен кіммерійців та скіфів; при вивченні нового матеріалу...

Украинкский

2014-04-01

62.5 KB

2 чел.

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту  України

Відділ освіти, молоді та спорту

Охтирської міської ради Сумської області

Охтирська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5

Охтирської міської ради Сумської області

 «Кіммерійці та скіфи на території сучасної України»

Розробка уроку з інтегрованого курсу  історії України та всесвітньої історії

Підготував учитель історії:

Жадан В. В.

Охтирка

2013
Тема: «Кіммерійці та скіфи на території сучасної України»

Тип уроку -  вивчення нового уроку, з елементами комбінованого.

Навчальна мета:

  •  закріпити знання з попередньої теми;
  •  розглянути  з учнями історичний матеріал пов'язаний з життям на території сучасної України кочових племен кіммерійців та скіфів;
  •  при вивченні нового матеріалу особливу увагу звернути на духовний світ кочовиків;
  •  опрацювати історичні джерела пов’язані з життям скіфів на території України;
  •  ознайомити учнів із традиціями та звичаями кімерійців та скіфів;
  •  порівняти із сучасними традиціями.

Розвиваюча мета – розвивати пам'ять, логічне мислення, уяву як механізм творчості.

Виховна мета:

  •  виховання в учнів негативного ставлення до насильства в будь-якому прояві;
  •  виховування повагу до давніх предків України, які творили її історію;
  •  формування в учнів необхідність в здоровому способі життя.

Обладнання

  1.  Підручник;
  2.  Атласи;
  3.  Карта Сумської області;
  4.  Навчальна таблиця «Кімерійці та скіфи»;
  5.  Роздатковий матеріал – «Пектораль».

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Знайомство з гостями.

2. Оголошення мети і теми уроку.

3. Мотивація «Матеріал необхідний для ЗНО, а також історія нашого краю».

ІІ. Актуалізація опорних знань

Історичний диктант (один із учнів біля дошки)

  1.  Як називається шумерська система платності?.
  2.  На чому писали стародавні шумери?.
  3.  Яку геометричну фігуру нагадував план Вавилону?.
  4.  На честь якої богині були збудовані найвідоміші ворота Вавилону?.
  5.  З якого матеріалу були шкільні зошити жителів межиріччя?.
  6.  На якому числі ґрунтувалася система рахунку часу у Вавилоні?.
  7.  Назвіть найвідоміші сади Межиріччя.
  8.  Який народ межиріччя придумав «алфавіт»?.
  9.  Назвіть, як жителі межиріччя називали «абсолютний безлад»?.
  10.  Спостерігаючи за зірками, який календар склали Вавилонські астрономи?.
  11.  Якого бога вавилоняни вважали батьком всього живого?.
  12.  Назвіть найулюбленішого героя легенд вавилонян і шумерів.

Відповіді – перевірка

  1.  Клинопис.
  2.  Глиняні дощечки.
  3.  Прямокутник.
  4.  Іштар.
  5.  Глина.
  6.  «60».
  7.  Веселі Сади Семіраміди.
  8.  Фінікійців.
  9.  Хаос.
  10.  Місячний.
  11.  Гільгамеш.

ІІІ. Виклад нового матеріалу

Вступне слово вчителя.

На минулих заняттях ми з Вами вивчили в основному життя землеробів. На сьогоднішньому уроці ми з Вами розглянемо життя кочовиків, тим паче так які жили на території нашої батьківщини, і скажу більше,  на території Охтирського регіону.

Тож не будемо зволікати – вперед.

А хто такі кочовики?

Про це нам дасть довідку наш запрошений мудрець.

Кочовики – історична довідка №1.

Першими на території України були – кіммерійці!!!! – історична довідка № 2.

Так пише Гомер. А що ми могли б побачити, якби могли потрапити до кіммерійців. На щастя,  наш товариш  і Ваш однокласник отримав листа з минулого.

Це Олександр.

Я пропоную Вам уважно послухати лист.

Потім Вам будуть задані запитання по тексту.

Запитання до листа.

  1.  Назвіть головну цінність кімерійців.
  2.  Чому війна біла одним із головних занять кімерійців.
  3.  Основа війська кімерійців, зброя.
  4.  Як називається будинок кімерійців.
  5.  З якого матеріалу зроблений ніж, та яка його довжина.

Історична довідка № 3

  1.  Хто очолював кімерійців.
  2.  На що ображався автор листа.
  3.  Чим була примітна могила вождя чи царя кімерійців.
  4.  Які племена витіснили кімерійців.

Історична довідка №4

  •  Показ  на карті – с. Куземен.
  •  Робота з підручником с. 101  - групи скіфів – запис в зошит.
  •  Робота з документом с. 102. Порівняти побут скіфів і кімерійців.

Розповідь вчителя.

  •  Греко- перські війни 513 р. до н.е. – тактика випаленої землі.
  •  Подарунок Горобець, жаба, миша, зламана стріла.
  •  Велика Скіфія – 4 ст. до н.е.
  •  Від Істру (Дунай) до Меотиду (Азовське море). Атей ІV – свої монети.
  •  339р. до н.е.  Двобій Філіпа  ІІ та  Атея ІV. (Загибель, близько 100 років)

Історична довідка №5

  •  Робота з підручником стр. 103 – передостанній абзац.
  •  З чиїми похованнями вони подібні?
  •  Чим відрізняються?
  •  Слово вчителя
  •  Дякуючи саме цим похованнях, ми можемо уявити собі про їх духовний світ, звичаї та традиції.
  •  С. 104 – Пектораль – Товста Могила (Дніпропетровськ).

Роздатковий матеріал:

  •  на дошці;
  •  обробка заліза;
  •  обробка шкури;
  •  доїння молока;
  •  фантастичні тварини – про релігійні уявлення, плоди весни.

ІV. Узагальнення

  •  що цікавого дізналися?
  •  яке ваше відношення до кочовиків і чому?

V. Домашнє завдання

Прочитати  §19.

* Написати твір «Моя подорож у Скіфію», або «Листи від знатного Скіфа».


ДОДАТОК

Історична довідка №1. Кочівництво – це форма господарства й побуту, в основі якої лежить скотарство із сезонним переміщеннями стад і населення.

Історична довідка №2. Перша згадка в письмових джерелах про кіммерійців належить Гомеру - його знаменитий «Одіссеї»: «Тож прибули ми до вод Океану глибоко текучих. Там кіммерійців похмура земля, що покрита одвіку вогким туманом і зграями хмар».

Історична довідка №3. Учені вважають, що саме кіммерійці почали добу заліза в Україні.

Історична довідка №4. Скіфи прийшли на Україну з Пн. Ірану. Розселилися від Пн. Причорномор’я до Пд. Слобожанщини. До речі,  на території Охтирського району знаходиться північна частина найбільшого міста скіфів в Сх. Європі – міста Гелона. Археологи називають його зараз Більським городищем. До сьогоднішнього часу там проводяться археологічні дослідження, і не тільки українці ще говорять  про те, що наш  край був заселений задовго до 1641 р. (дати першої письмової згадки про місто Охтирка).

Історична довідка №5.

  •  Очолювали скіфів  царські скіфи на чолі з царем.
  •  Царська влада  - спадкова, Верховний суддя,керівник війська.
  •  Головний орган управління скіфами – рада скіфів, яка навіть могла переобирати династію скіфів.
  •  У сім`ї панував патріархат, скіф міг мати кілька дружин, головною була старша дружина.
  •  Після смерті царя 40 днів возили для прощення, а решту про поховання прочитайте  на сторінці 103 – абзац під Скіфськими амфорами.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

56023. Going to the cinema. My favourite film 211.5 KB
  Objectives: - to systematize lexical materials on the topic; to practice the active vocabulary of the topic; to develop speaking, reading, listening skills through various activities; to develop students’ thinking, memory, imagination, attention and creativeness.
56024. Синергетичний підхід до викладання предметів суспільно-політичних наук 123.5 KB
  Водночас духовне відродження суспільства вимагає конкретних змін у діяльності загальноосвітніх шкіл які викликані необхідністю формування суспільно активної творчої особистості що на відміну від людинивиконавця здатна самостійно мислити генерувати нові ідеї приймати сміливі нестандарті рішення. Відомо що реформа освіти одним із завдань має формування творчо мислячої особистості а не стисненої рамками приписів циркулярів наказів тощо. Існує протиріччя між обсягом інформації та можливістю особистості її засвоїти. І тому головною...
56025. Синквейн на уроках математики (на примере работ учащихся 7 класса) 156.5 KB
  Для прочного усвоения знаний, отработки умений и приобретения конкретных навыков учащимся необходимо иметь способность резюмировать информацию, излагать сложные идеи, чувства и представления в нескольких словах. Но как развить такие важные умения? Ответ на данный вопрос: создание математических синквейнов.
56026. Іван Сірко 2.93 MB
  Література: історичні пісні перекази про Івана Сірка повість М. Мотивація навчальної діяльності учнів Загудів степ запорозький Як Чорнеє море Понеслися запорожці Облавою в поле Ой не вітер в полі грає Не орел літає Ото ж Сірко з товариством...
56027. Система усних вправ як засіб реалізації проблеми дидактичної підтримки процесу навчання математики 122.5 KB
  Поряд із підготовкою учнів які в подальшому у своїй професійній діяльності будуть користуватися математикою важливим стає забезпечення деякого гарантованого рівня підготовки усіх школярів незалежно від спеціальності яку вони оберуть в майбутньому. Вони розвивають в учнів уважність спостережливість ініціативу підвищують дисципліну і викликають інтерес до роботи. Усні вправи дають можливість без великих затрат часу багаторазово програвати типові ситуації та прийоми міркувань проводити роботу з формування логічної та мовної культури...
56028. Виды упражнений по совершенствованию техники чтения учащихся начальной школы 72.5 KB
  Умения и навыки чтения формируются не только как важнейший вид речевой и умственной деятельности как средство самовоспитания и саморазвития но и как сложный комплекс умений и навыков имеющий...
56029. Скандинавія 57 KB
  Нормани з’являлися біля европейського узбережжя на своїх кораблях під червоними або полосатими парусами зі страшними головами змій чи драконів на кормі. Учні працюють зі слайдом № 5 та відповідають на питання вчителя : Де знаходиться Скандинавський півострів Хто такі нормани Які народи виокремлилися від норманів Чим займалися нормани і чому Як у різних країнах називали цей народ Робота з текстом підручника с. Які були...
56030. Брейн-ринг «Знання – це скарб» 48.5 KB
  Саме для цього потрібно частіше відступати від стандартного методу викладання і шукати нові форми подання навчального матеріалу. Представлення команд супроводжувались презентацією кожного з учасників а щоб раціонально розрахувати людські ресурси ми обрали лише одного ведучого.
56031. Здоров’я – найдорожчий скарб 53.5 KB
  Мета: поглибити поняття про те, що для людини головне – це здоровя. Створити умови для закріплення знань учнів з питань здорового способу життя; розширити поняття про те, що від здоровя дітей залежить здоровя нації, а значить благополуччя і добробут всієї України, її майбутнє.