56089

Школа проти СНІДу

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Саме тому перш за все школа повинна стати середовищем для формування у молодих людей розуміння серйозності проблеми ВІЛ СНІДу та переваг здорового способу життя. Мета: ознайомити учнів з епідеміями що спіткали цивілізацію з сучасним станом розвитку епідемії ВІЛ СНІДу.

Украинкский

2014-04-01

123 KB

6 чел.

                                      Передмова

З 90-х років минулого сторіччя поширення ВІЛ/СНІДу у світі набуло характеру пандемії. Щороку виявляють 5 млн. ВІЛ-інфікованих та понад 2млн. помирає. За статистичними даними найбільш уразлива та сприятлива до цього захворювання вікова категорія – це молодь у віці 12-20 років. Саме тому перш за все школа повинна стати середовищем для формування у молодих людей розуміння серйозності проблеми ВІЛ/СНІДу та переваг здорового способу життя.

Однією з профілактичних програм, які спрямовані на формування життєвих навичок і зменшують схильність молоді до ризикованої поведінки, є проект «Школа проти СНІДу». Доцільність цього проекту в навчальних закладах очевидна.

Заняття з проекту повинні не бути формальними та проводитися у вигляді бесід і повчань. Саме тому на цих заняттях доцільно використовувати інтерактивні форми навчання. За умов застосування інтерактивних методів навчання практично всіх учнів заохочено до процесу пізнання. Вони мають можливість розуміти, про що йде мова, здійснювати рефлексію особистої навчально-пізнавальної діяльності через оперативне визначення її результатів.

Автори проекту вважають, що тренінгові форми навчання дають можливість залучити до співпраці не лише активних учнів, а й тих, кого вважають слабкими чи пасивними.

Матеріали методичної розробки можуть бути використовані не тільки

викладачами проекту, а також класними керівниками при проведенні класних годин, бесід, виховних заходів.

 Заняття 1. Вступ до курсу «Школа проти СНІДу».

Мета: ознайомити учнів з епідеміями, що спіткали цивілізацію, з сучасним      станом розвитку епідемії ВІЛ/СНІДу.

                        Хід заняття

І Організаційний етап (3хв.)

1. Вправа «Знайомство»

Учням дається завдання по черзі назвати найближчу для себе людину, улюблену страву та заняття.

 Вчитель. Ми бачимо наскільки ми з вами різні. Нам подобається різна їжа, у вільний час ми займаємося різними справами. Але ми всі з вами визнали, що найдорожчі для нас люди – це наші рідні. І так хочеться, щоб вони завжди були щасливі. Та щастя без здоров’я не буває, бо здоров’я – це найцінніше, що є у людини.

ІІ Мотивація навчальної діяльності (5хв.)

Вправа « Мозковий штурм»

  •  Від чого залежить здоров’я?

Вчитель. Дійсно, здоров’я залежить від спадковості, екології, медицини, а найбільше воно залежить від способу життя, тобто від нас самих.

Більш ніж 20 років тому людство ідентифікувало нову хворобу, яку назвали «чумою ХХ століття». Вже знають всі, що збудник СНІДу – це вірус імунодефіциту людину (ВІЛ) і що поширення захворювання залежить від відношення людини до свого здоров’я та до способу життя.

Чому ж тоді поширення ВІЛ/СНІДу у світі набуло особливого загрозливого характеру – пандемії?

Відомо, що щороку виявляють 5 млн. ВІЛ-інфікованих, і щороку понад 2 млн. помирає. Мабуть саме тому питання, які пов’язані з поширенням вірусу, можливими наслідками розвитку епідемії в масштабах України та світу заслуговують на досконале вивчення.

ІІІ Вивчення нового матеріалу

1. Вправа «Очікування»(2хв.)

Учні отримують різнокольорові пелюстки квітки. Записують свої очікування від заняття.

2.Вправа «Правила»(1хв.)

3.Інформаційне повідомлення(10хв.).

  1.  Історія розвитку ВІЛ/СНІДу.

Завжди коли з’являються нове захворювання, що викликає смерть породжується велика кількість гіпотез її походження. Особливо, якщо за короткий проміжок часу епідемія СНІДу на планеті зайняла четверте місце серед епідемій, катастроф, війн, що зазнало людство за всю свою історію.

Перший випадок СНІДу був зареєстрований в 1981 році. А вже сьогодні близько 60 млн. людей у всьому світі живуть з ВІЛ. Ця цифра може бути значно більшою, так як цілий ряд країн не проводять статистичних даних, не реєструють ВІЛ-інфікованих.

На думку учених, вірус імунодефіциту людини походить від вірусу імунодефіциту зелених мавп.

На сьогодні виділяють п’ять основних теорій переходу ВІЛ від мавпячого (SIV) до людського.

1.Теорія мисливця. При полюванні на мавп мисливці отримували поранення, ушкодження шкіри, а також вірус міг передатися при вживанні сирого м’яса, мозку мавп.

2. Теорія поліомієлітної вакцини. Вакцину поліомієліту розробляли на культурі клітин зелених мавп, де міг існувати SIV. Після вакцинації, можливо, і відбулося перенесення вірусу до людини.

3. Теорія контамінаційна. Вважається, що занесення вірусу відбулося через використання на Африканському континенті нестерильного посуду до 50 років ХХ ст. включно.

4.Теорія колонізаційна. Умови життя місцевого населення не відповідала гігієнічним нормам і люди вживали в їжу мавпячого м’яса/

5. Теорія конспіраційна. Низка вчених вважає, що ВІЛ є штучно створеним. Завдяки методам генної інженерії в одному з науково-дослідних центрів США отримували нові види вірусів, що здатні придушувати імунну систему людини. Дослідження проводили на засуджених в обмін на звільнення по завершенні експерименту. Можливо це сприяло поширенню ВІЛ-інфекції серед населення.

2) Що являє собою ВІЛ?

ВІЛ – це вірус імунодефіциту людини,відкритий через два роки після виявлення перших хворих.

ВІЛ відкрили у 1983р. Барра – Синусіта та Люк Монтаньє.

Вірус – це паразитичні неклітинні системи, як не можуть харчуватись і розмножуватися без участі клітин інших живих істот.

Вірус перебуває на нестійкій межі між життям і нежиттям, нездатний ні до чого, аж поки не з’явиться жива клітина. Вірус ВІЛ небезпечний тим, що його організм перемогти не може. Вірус, потрапляючи, в організм, знижує білі кров’яні тільця. Під впливом ВІЛ клітини-захисники починають виробляти речовини, що її ж зрештою і руйнують.

ВІЛ – це вірус, що пошкоджує імунну систему людини. Організм стає беззахисним. Хвороботворні мікроби, що потрапляють у тіло ВІЛ-інфікованої людини, тепер на своєму шляху не зустрічають відсічі й починають свою переможну ходу.

З моменту проникнення вірусу в клітину починається період ВІЛ-інфекції, який може тривати 7-10 і більше років, а з моменту активації вірусу починається хвороба – СНІД (1-3 роки).

3) Причини імунодефіциту

Вірус імунодефіциту уражує клітини імунної системи, в першу чергу Т-лімфоцити, В-лімфоцити (5%), макрофаги (40%), дендритні клітини епітелію, деякі клітини ЦНС. Усі ці клітини несуть на своїй поверхні маркерний білок СD4. Найбільша кількість цього білка міститься на Т-лімфоцитах (хелперах). Однією з головних причин імунодефіциту при ВІЛ-інфекції є масова загибель Т-клітин, особливо Т-хелперів. Однозначно пригнічуються функції макрофагів, природних кілерів (клітини, що утворюють першу лінію оборони проти пухлинних та вірусірфікованих клітин; зменшується кількість В-лімфоцитів, антитіл проти  інших збудників, оскільки вони не отримують стимулу від Т-хелперів.

Таким чином, при ураженні Т-клітинної ланки імунітету страждає весь організм, людина стає беззахисною проти будь-якого патогенна, навіть якщо цей збудник умовно-патогенний і не викликає в нормальному, здоровому організмі негативних наслідків.

  1.  Перебіг хвороби. Робота в групах(10хв.).

Кожна група вивчає один з періодів СНІДу. Члени груп обмінюються інформацією.

Потрапивши до організму ВІЛ ніяк себе не виявляє, знайти його можна тільки при лабораторному обстеженні.

Клінічна класифікація ВІЛ-інфекції

«Період вікна» (3-12 міс.)

Клінічний період (від 1 до 7 років)

      СНІД

 (2-3 роки)

Діагностика неможлива – немає АТ

Клініко-лабораторна діагностика – поява АТ

Поява опортуністичних інфекцій – СНІД-асоційованого комплексу

Симптоми відсутні, людина здорова, живе повноцінним життям

Надмірна втома, втрата ваги, постійні респіраторні та шкірні інфекції

Вірусні, бактеріальні, пухлинні захворювання, розлади в ЦНС

Висока концентрація вірусу в біологічних рідинах

Середній рівень вірусу – за рахунок стримування імунними захисними реакціями

Високий рівень вірусу за рахунок тотального гальмування захисних реакцій та глибокий імунодефіцит

ІV Узагальнення знань(8хв.)

Вчитель. Запам’ятай!

1. До цього часу не зареєстровано жодного випадку одужання інфікованої ВІЛ-людини.

2. 100% смерть.

3. Особливість інфекцій – багаторічний період відносного благополуччя.

Вправа «Знайди відповідь»

  1.  Як називаються відважні клітини крові, що борються з мікробами?

а) кров’яні пластинки;

б) червоні кров’яні тільця;

в) лімфоцити.

2) Що таке СНІД?

а) ракова пухлина;

б) отруєння несвіжими продуктами;

в) хвороба, за якої організм не має змоги протистояти збудникам.

3) Чим викликається СНІД?

а) бактеріями;

б) вірусами;

в) грибками.

4) ВІЛ відкрили у :

а) в 1981 році;

б) в 1983 році;

в) в 1985 році.

V Підсумки (5хв.)

Вправа «Мікрофон»

«Я для себе відкрив…»

 Вчитель. Якщо ваші очікування від заняття справдилися, то сформуємо з ваших квіткових пелюстків «Квітку-здоров’я».

Сьогодні в потоці подій, що відбуваються у країні, у школі, людина забуває про проблему СНІДу з надією, що вона її не торкнеться. Але кожна людина при небезпечної поведінці може захворіти. Саме тому в школі було запропоновано ввести проект «Школа проти СНІДу».

VІ Домашнє завдання (1хв.): складіть казку про можливі небезпеки сучасного життя.

Заняття 2. Шляхи зараження ВІЛ-інфекцією.

Мета: дати учням необхідні знання про безпідставність страху ВІЛ-інфікування побутовим шляхом.

Обладнання: таблиця « Ризик інфікування при контакті з різними біологічними секретами», папір, олівці, фломастери, картки з завданнями.

І Організаційний етап (1хв.)

ІІ Актуалізація та мотивація навчальної діяльності (5хв.)

  1.  Учні зачитують складені казки.

Вчитель. За останні роки кількість хворих зросла порівняно з 2000 роком більше ніж у 4 рази, смертність – у 3,8 рази. Тривалість життя ВІЛ-інфікованої особи, але нелікованої, в Україні складає 5-8 років, хворих на СНІД – 1-2 роки.

Щоденно в Україні реєструється 39 нових випадків ВІЛ-позитивних осіб та 8 людей вмирають від СНІДу.

Внаслідок епідемії тривалість життя може скоротитись на 2-4 роки.

Чому так швидко поширюється ВІЛ? Які існують шляхи зараження? Це основні питання на які нам треба дати відповіді.

ІІІ Виклад нового матеріалу

  1.  Вправа «Знайомство»(2хв.)

«В моєму житті найціннішим є…»

  1.  Обговорення правил групи (1хв.).
  2.  Вправа «Очікування». Учні отримують зірки (2хв.).

Вчитель. Українці вірили, що кожна людина має на небі свою зірку, яка згасає, коли вмирає людина. Пізніше почали вважати, що кожна зірка – то свічка, яку запалює Бог, як народжується людина.

Напишіть на своїй зірці очікування від уроку та прикріпіть на уявлене небо.

  1.  Вправа «Мозковий штурм»(5хв.)
  •  Які вам відомі шляхи зараження ВІЛ-інфекцією? (Вчитель записує всі думки на дошці)

Вчитель. Усі зареєстровані випадки ВІЛ-інфекції в світі розподіляються за шляхами зараження таким чином:

  •  статевий шлях – 70-80%;
  •  ін’єкційні наркотики – 5-10%;
  •  професійне зараження медперсоналу – менше 0,01%;
  •  переливання крові – 3-5%;
  •  від вагітної чи горючої матері до дитини – 5-10%.

ВІЛ не може жити в повітрі і на поверхні шкіри. Він живе тільки в рідинах усередині людського тіла. Без них він гине, як риба без води. Хоча вірус може бути виявлений у слині, поті, сльозах, сечі й калі, але через малу концентрацію через них передаватися не може, якщо при цьому не буде присутня кров.                                                                                        

          Ризик інфікування при контакті з різними біологічними секретами

          Концентрація

              Рідини та секрети

Висока концентрація ВІЛ (високий ризик зараження)

Кров, сперма, вагінальний секрет, грудне молоко

Низька концентрація ВІЛ (низький ризик зараження)

Сеча, слина, сльози

Дуже низька концентрація ВІЛ (ризик зараження дує низький)

Піт, фекалії, вушна сірка

  1.  Робота в групах (10хв.). Учні поділяються на групи за кольором зірок.

Кожна група отримує запитання для обговорення.

1 група – 1) ВІЛ передається через рукостискання, обійми.

                2) Можна заразитися ВІЛ при повторному використанні голок і шприців для ін’єкцій.

                3) Можна заразитися ВІЛ під час поцілунку.

                4) Можна заразитися ВІЛ при переливанні крові.

2 група – 1) ВІЛ не передається через постільну білизну, предмети особистої гігієни.

                2) ВІЛ передається через гроші, книги.

                3) ВІЛ передається при незахисне них статевих контактах.

                4) ВІЛ передається через укуси комах.

3 група – 1) ВІЛ-інфекцію не можна одержати при нанесенні татуювання, пірсингу.

                2) Людина-носій ВІЛ не може заразити свого статевого партнера. при користуванні туалетом, душем, ванною.

                3) ВІЛ-інфекцією не можна заразитися  при користуванні туалетом, душем, ванною.

                4) ВІЛ-інфекція може бути одержана дитиною при вигодовуванні грудним молоком.

ІV Закріплення та узагальнення знань(12хв.)

  1.  Робота в групах. Групи повинні намалювати плакат «Шляхи зараження ВІЛ».
  2.  Презентація роботи груп.

 V Підсумки (6хв.)

1. Вправа «Чорнильна пляма». Вчитель роздає кожному учасникові картку зі спеціальними позначками та олівці. За 3 хв. учні повинні зав’язати якомога більше знайомств з іншими учасниками та вписати на картку їхні імена. Потім вчитель визначає значення для кожної позначки, починаючи з «а – ВІЛ-інфікований». Учасники з цією позначкою стають в голові умовної колони. Далі зачитують імена людей із якими умовний ВІЛ-інфікований устиг завести контакт.

Позначки на картці:

Х – статеві контакти без презерватива;

О – статеві контакти з презервативом;

а – ВІЛ-інфікований;

 Vзв'язок тільки з одним статевим партнером.

             Вчитель. За народними уявленнями, зорі перебувають у прямому зв’язку з життям людини.

  •  Мамо люба, глянь, як сяють

Ясно зорі золоті …

Кажуть люди, то не зорі

    Сяють душі так святі.

Хто у нас у світі

Вік свій праведно прожив,

Хто умів людей любити,

Зла нікому не робив,  

Бог послав того на небо

Ясно зіркою сіять.

 Вчитель. Нехай ваші зірки, що ви прикріпили на початку уроку не згаснуть. Бо знання, які ви отримали сьогодні про шляхи зараження на ВІЛ допоможуть вам уникнути цієї такої небезпечної хвороби, як СНІД.

VІ Домашнє завдання (1хв.): опрацювати конспект.

Заняття 3. ВІЛ: способи захисту.

Мета: засвоїти основні способи захисту від ВІЛ-інфекції.

Обладнання: схема «Шляхи передавання ВІЛ-інфекції», папір, фломастери, олівці.

І Організаційний етап (1хв.)

ІІ Актуалізація та мотивація навчальної діяльності (6хв.)

  1.  Вправа «Чи правда, що …»
  2.  …ВІЛ живе на предметах, у кімнатах і на вулиці?
  3.  …ВІЛ живе тільки в рідинах усередині людського тіла?
  4.  …щоб не бути інфікованим ВІЛ, треба остерігатися будь-якого контакту із чужою кров’ю?
  5.  …ВІЛ уражає тільки дорослих людей?
  6.  …небезпечно їздити в автобусі, в автобусі, трамваї, тому що можна через повітря заразитися ВІЛ;
  7.  …жінка-носій вірусу в період вагітності, може передати його своїй дитині через кров?
  8.  …небезпечно брати книги в бібліотеці. Тому що їх могла читати ВІЛ-інфікована людина?
  9.  …якщо потиснути руку ВІЛ-інфікованій людини, то при цьому можна заразитися?
  10.  …небезпечно відвідувати туалети у громадських місцях, тому що через брудний унітаз можна заразитися ВІЛ-інфекцією?
  11.  …ВІЛ від людини до людини передається через гроші?
  12.  …якщо поплавати в басейні з ВІЛ-інфікованою людиною, то вірус може потрапити у твій організм?
  13.  …ВІЛ живе на шерсті собак і кішок, тому не можна гладити рукою, незнайомих тварин, щоб не заразитися ВІЛ-інфекцією?
  14.  …вірус, що викликає СНІД, живе у брудних калюжах, особливо багато цих організмів після дощу?
  15.  …ВІЛ поселяється тільки в організмі хлопчиків і чоловіків?
  16.  …якщо доторкнутися до поту чи сліз хворого на СНІД, то заразитися вірусом не можна?
  17.  …у даний час не створено ліків, що виліковують від СНІДу?
  18.  …ВІЛ може на 10-12 років «зачаїтися» в організмі людини?
  19.  …перш ніж ВІЛ можна виявити у крові, потрібно щоб пройшло від трьох до шести місяців після зараження?
  20.  …нерозумно користуватися чужими манікюрними ножицями, якщо хочеш уберегтися від ВІЛ-інфекції?
  21.  …з метою безпеки здоров’я ін’єкції мають вводитись одноразовими шприцами?

Вчитель. Ми визначили, що ви вже багато чого знаєте про ВІЛ. Та загроза зараження від цього не стала меншою. Річ у тім, що ВІЛ розвивається повільно, зачаївшись в організмі людини впродовж 10-12 років. При цьому людина почуває себе добре, хоча вже є носієм вірусу. Як же захистити себе? На це питання нам треба знайти відповідь.

ІІІ Виклад нового матеріалу (20хв.)

Вчитель. Ми вже визначили основні шляхи передавання ВІЛ-інфекції. А вони саме такі:

              Шляхи передавання ВІЛ-інфекції

Сексуальні                кров                     від матері до

стосунки                                                 дитини

  1.  Робота в групах.

1 група – Як уникнути зараження при сексуальних стосунках?

2 група – Як уникнути зараження через кров?

3 група – Як уникнути зараження дитини від матері?

  1.  Презентація роботи груп. Робота в зошиті.
  2.  Як уникнути зараження при сексуальних стосунках:
    •  користування презервативами, не допускати незахищеного сексу;
    •  відстрочення статевих стосунків;
    •  зберігати вірність партнеру.
  3.  Як уникнути зараження ВІЛ-інфекцією через кров:
  •  користуйся завжди одноразовими шприцами;
  •  переконуйся стерильністю медичних інструментів при хірургічних втручаннях та в косметичних салонах;
  •  май силу відмовитися від вживання будь-яких наркотиків;
  •  не користуйся чужими лезами для гоління.
  1.  Як уникнути зараження дитини від матері:
  •  Своєчасне лікування ВІЛ-інфікованої матері;
  •  Відмова годування дитину грудним молоком.
  1.  Інформаційне повідомлення вчителя.

Вчитель. «Існують тисячі хвороб, але здоров’я буває одне» (А. Берні).

Тільки безпечна поведінка і відповідальне ставлення до свого здоров’я захистять від зараження вірусом імунодефіциту людини.

Саме небезпечний секс та наркотичні речовини домінують серед факторів, що впливають на процес зараження ВІЛ.

У людини, що не має статевих контактів і не практикує внутрішньовенне введення наркотиків, ризик зараження ВІЛ дорівнює нулю.

Дослідженнями встановлено, що приблизно 10% інфікування ВІЛ відбувається в результаті одного або двох епізодів незахищеного сексу. Тому використання презервативів та дотримання вірності партнерові і є основними способами захисту від ВІЛ.

Лібералізація статевих стосунків спричиняє ранній початок статевого життя підлітків при низькій культурі статевого виховання.

Майже десята частка всіх вікових груп опитуваної молоді має протягом року від 3-х до 5-ти партнерів, ще 2-3% - 6-10 партнерів. Нині перший статевий контакт відбувається у більш молодшому віці та раніше розпочинається регулярне статеве життя. Якщо серед 25-річних тільки 6% у перший статевий контакт вступили у віці до 16 років, то серед вікової групи 21-річних таких – 11%, серед 18-20-річних – 16%, а наймолодшої групи 15-17 років – 21%. І це притому, що недостатньо використовуються засоби індивідуального захисту.

Ін’єкційне введення наркотиків – це один шлях до зараження ВІЛ-інфекцією. Наркотики найчастіше починають вживати підлітки у віці 13-15 років, а в цьому віці вони не усвідомлюють наслідків своїх дій.

У більшості випадків наркотик вводять одним шприцом  внутрішньовенно з наступною передачею його одне одному.

Зараженню ВІЛ сприяє використання інфікованого наркотика, спільних предметів при його виготовлені (тампони, посуд).

ІV Закріплення та узагальнення знань(14 хв.)

 1.Вправа « Мозковий штурм»

  •  Які принципи повинна мати молода людина, якщо вона вважає, що готова до статевих стосунків?
  1.  утримання від сексуальних контактів, якщо ти не готовий до захисту свого здоров’я;
  2.  мати сексуальні контакти з одним партнером;
  3.  уникати випадкових статевих зв’язків;
  4.  завжди використовувати презерватив.

2. Робота з комп’ютером . Створення реклами «Способи захисту від ВІЛ».

V Підсумки (3хв.)

 Вчитель. У всьому світі близько половини всіх заражень на ВІЛ-інфекцію та інші ЗПСШ припадає на молодь у віці від 15 до 25 років. У зв’язку з цим особливо важливо саме з молоду бути відповідальним до свого здоров’я та життя.

 Вправа «Мікрофон»

  •  «Для мене сьогодні відкриттям було…»

VІ Домашнє завдання (1хв.): скласти тести, підготувати повідомлення.

Заняття 4. Поведінка і ризики.

Мета: ознайомити учнів з різними  типами ризикової поведінки і оцінити рівень кожного  щодо ВІЛ-інфікування.

Обладнання: інформаційні картки, кулька, стікери, «Дерево-очікувань».

І Організаційний етап (1хв.)

ІІ Актуалізація та мотивація навчальної діяльності (6хв.)

1. Перевірка тестів. Робота в парах «Ти – мені, я - тобі».

 Вчитель. Сучасне молоде покоління є найчисленнішим в історії людства: майже половина населення планети має вік менше 25 років. І ця молодь не знає світу без СНІДу.

Молодь найбільш уразлива до ВІЛ через цілий ряд факторів. Серед них – відсутність інформації, ризиковані види діяльності, якими молоді люди вимушені займатися, щоб вижити, інші ризики, що супроводжують підліткові експерименти та допитливість.

  •  Які існують ризики зараження ВІЛ-інфекцією в сучасному житті? Це питання на яке нам треба дати відповідь.

ІІІ Виклад нового матеріалу (20хв.)

 1. Вправа «Знайомство». Учні передають один одному кульку і висловлюють добрі побажання.

2. Вправа «Очікування». Учні отримують стікери-яблука, які з однієї сторони червоні, а з іншої зелені та записують на них свої очікування.

3. Інформаційне повідомлення вчителя.

Визначено три типи ризикованої поведінки:

ДР(дуже ризиковано) – значний контакт з кров’ю чи іншими рідинами організму, які містять небезпечну концентрацію ВІЛ;

РН(ризик низький чи теоретичний) – існує можливість незначного контакту з кров’ю, спермою чи вагінальними виділеннями інфікованої людини;

РВ (ризик відсутній) – відсутність контакту з кров’ю, спермою або вагінальними виділеннями ВІЛ-інфікованого.

  1.  Робота в групах. Кожна група визначає приклади одного з трьох типів ризикової поведінки.
  2.  Презентація роботи груп. Обговорення.
  3.  Доповідь учнів. «Захист при статевих контактах»

Яким чином можна протистояти ВІЛ-інфекції при статевих контактах?

Будь-яка форма статевого контакту пов’язана з ризиком зараження та передачі ВІЛ. Жодні намагання уникнути зараження не дадуть 100-відсоткові гарантії. Проте можна значно знизити ймовірність інфікування, якщо мати одного статевого партнера, якому можна повністю довіряти.

Серед усіх профілактичних засобів можна виділити найбільш дієвий, який виконує бар’єрну функцію, - презерватив.

Хоча презервативи є широкодоступні в нашій країні, нечасте користування ними завдає значної шкоди сексуальному та репродуктивному здоровю молоді. 

Меншу популярність презервативів під час сексуальних контактів можна пояснити:

  •  Негативним ставленням до користування ними;
  •  Високою ціною якісних марок;
  •  Головним чином, існуючою думкою про те, що презерватив є засобом контрацепції (запобігання вагітності), а не засобом профілактики ЗПСШ.

Хоч презервативи і не дають 100-відсоткові гарантії захисту від зараження, але при правильному і постійному користуванні якісною продукцією ймовірність зараження ВІЛ значно зменшується. Практика показує, що презервативи не ефективні, коли ними користуються:

  •  Не щоразу;
  •  Неправильно;
  •  Вони мають низьку якість;
  •  Неправильно зберігаються.

Пам’ятайте:

  •  Презервативи треба купувати лише в аптеках та магазинах, які мають сертифікати;
  •  Фірмові презервативи мають гарантію якості;
  •  На упаковці повинна бути дата реалізації;
  •  Перевіряйте цілісність упаковки.

ІV Закріплення та узагальнення знань(9хв.)

 Вправа «Перевір себе». Кожна група отримує інформаційну картку за тим типом ризикової поведінки, яку розглядали. Перевіряють та оцінюють свої знання. Разом з вчителем учні роблять висновки.

 Інформаційна картка для групи, яка розглядала дуже ризиковану поведінку.

  1.  мати незахищені сексуальні контакти;
  2.  робити ін’єкції одним шприцом;
  3.  повторно використовувати презервативи;
  4.  користуватися однією голкою для проколювання вух;
  5.  робити насічки на шкірі ножем, яким користувалися інші;
  6.  погоджуватися на секс без презерватива;
  7.  часто змінювати сексуальних партнерів;
  8.  користуватися спільною голкою для нанесення татуювання;
  9.  користуватися спільною голкою для ін’єкцій;

Інформаційна картка для групи, яка розглядала тип поведінки – РН

  1.  обробляти рану ВІЛ-інфікованого без гумових рукавичок;
  2.  при статевих контактах постійно і правильно користуватися презервативами;
  3.  цілуватися в губи;
  4.  користуватися бритвою іншої людини;
  5.  користуватися спільною зубною щіткою.

Інформаційна картка для групи, яка розглядала тип поведінки – РВ

  1.  користуватися туалетом у громадських місцях;
  2.  доглядати хворого на СНІД;
  3.  дружній поцілунок;
  4.  купатися з ВІЛ-інфікованим;
  5.  утримуватися від статевих стосунків;
  6.  ходити до школи з ВІЛ-інфікованими дітьми;
  7.  бути покусаним одним комаром;
  8.  ставати кров на станції переливання крові;
  9.  вживати їжу, приготовлену ВІЛ-інфікованим;

10) плавати у басейні з ВІЛ-інфікованим;

11) дружити ВІЛ-інфікованим;

12) обнімати ВІЛ-інфікованого;

13) робити ін’єкції одноразовим шприцом;

14) сидіти за однією партою з ВІЛ-інфікованим;

15) пити з однієї склянки з ВІЛ-інфікованим;

16) обробляти рану ВІЛ-інфікованого в гумових рукавичках;

17) їздити в переповненому транспорті.

Підведення підсумків.

.

V Підсумки (6хв.)

 Вправа «Логічний ланцюжок». Учні по черзі говорять одне речення. Кожне наступне речення логічне продовження попереднього.

 Вчитель. Слід пам’ятати, що будь-яка людина має однаковий ризик імунодефіциту. На сьогодні ВІЛ/СНІД не вважає на такі традиційні кордони, як статева приналежність, сексуальні вподобання, спосіб життя, соціальний статус чи расу. Усі ми рівні перед ВІЛ-інфекцією, і тільки від нас самих, від нашого розуміння ризику, від нашої поведінки залежить наше здоров’я.

В народі кажуть: «Інформований, значить захищений». Якщо ви вважаєте, що ви, дійсно, отримали багато корисної інформації і можете себе захистити від ВІЛ-інфекції, то помістіть своє яблуко червоною стороною на «Дерево-очікувань». Червоний колір символізує спілі плоди, а у нас добрі знання про ВІЛ-інфекцію.

 Вправа «Комплімент». Учні по черзі говорять один одному компліменти.

Беруться за руки і разом кажуть: «Будьмо здорові!»

VІ Домашнє завдання (1хв.): повторити матеріал за модулем.

                    Список літератури

1. Воронцова Т.В., Пономаренко В.С. Школа проти СНІДу.     Профілактика     ризикової поведінки: Посібник для вчителя. – К.: Алатон, 2004. – 256 с.

2. ВІЛ/СНІД: відчуй себе захищеним. // Шкільний світ, №25-28 серпень 2004.

3. Поліщук В.П., Молчанець О.В., Коротєєва Г.В. ВІЛ/СНІД та формування зорового способу життя. Навчальний посібник. Київ, 2008.

4. Манько Н. Сучасні форми профілактики ВІЛ/СНІДу у школі. // Біологія, 2007. - № 34

5. Небянська Т. Життя – не маскарад, життя – дар божий. // Біологія, 2007. - № 31.

6.  www.infosite.aids.ru

7.  www.harm.reduktion.org.ua 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

48389. Экономика отрасли 205.02 KB
  Производительность и оплата труда Основные фонды – средства труда которые многократно используются в хозяйственном процессе не изменяя свою вещественно-материальную форму. Оборотные фонды – предметы труда которые в процессе производства превращаются в готовую продукцию.Сущность классификация и структура ОФ СРЕДСТВА ПРОИЗВОДСТВА ПРОИЗВОДСТВЕННЫЕ ФОНДЫ средства труда предметы труда ОПФ оборотные ПФ Характеристика ОПФ Об.
48390. Организация, планирование и управление в строительстве 5.81 MB
  В учебном пособии изложены основы организации строительного производства, проектирования и изысканий в строительстве. Приведены основы планирования строительного производства и управления строительно-монтажных организаций.
48391. Основи мови Паскаль 564.32 KB
  Стандартні визначені ідентифікатори це імена всіх службових процедур, функцій та директив (не плутати з ключовими словами). Перевизначення стандартних ідентифікаторів дозволяється, але треба пам’ятати, якщо у програмі визначена змінна (константа та ін.), ім’я якої співпадає з стандартним, то під час роботи програми їх стандартну дію буде загублено.
48392. ЛИЧНОСТЬ КЕНА КИЗИ В ИСТОРИИ АМЕРИКАНСКОЙ ЛИТЕРАТУРЫ ПОСТМОДЕРНИЗМА. ПОБЛЕМАТИКА РОМАНА «ПОЛЕТ НАД ГНЕЗДОМ КУКУШКИ» 35.88 KB
  Кизи в литературе постмодернизма; проанализировать смысл названия романа; раскрыть проблематику романа Полет над гнездом кукушки. Кизи в американской литературе постмодернизма. Кен Кизи Пролетая над гнездом кукушки Амфора 2004г.
48393. ПРИНЦИПЫ ПРОЗЫ ХХ ВЕКА 24.76 KB
  Иллюзия реальность; 2. Основные понятия: Неомифологизм иллюзия реальность текст в тексте бриколаж обэриут приоритет стиля над сюжетом;уничтожение фабулы; синтаксис а не лексика; прагматика а не семантика; наблюдатель; нарушение принципов связности текста; аутестизм. Иллюзия реальность. чрезвычайно характерна игра на границе между вымыслом и реальностью.
48394. Фінанси. Конспект лекцій 1.67 MB
  В загальному вигляді фінанси відображають відносини, які виникають між людьми, підприємствами, фірмами, банками, державними органами з приводу отримання, передавання один одному грошових коштів, взаємних платежів, боргових та інших зобовязань.
48395. Випромінювання оптичного діапазону 315.59 KB
  Серед органів чуття людини природа не передбачила апарат який би сигналізував про наявність радіації її рівні і степені небезпеки. Контакт з іонізуючими випромінюваннями має велику небезпеку для здоров’я і життя людини. Гамапромені мають велику проникаючу здатність – вони вільно проходять через тіло людини та інші матеріали і мають малу іонізуючу дію. При опроміненні людини дозою 02505 Гр можливі зміни в крові понад 1 Гр розвивається враження всього організму при 2 4 Гр без лікування можлива смерть вище 6 ...
48396. МАРКЕТИНГ. КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ 115.93 KB
  СУТНІСТЬ ОСНОВНИХ ПОНЯТЬ МАРКЕТИНГУ ТА РОЗВИТОК ЙОГО КОНЦЕПЦІЇ Система маркетингу. Принципи цілі задачі та функції маркетингу. Характеристика видів маркетингу.
48397. Основи локальних мереж 1.54 MB
  Але наглядно переваги мережі виявляються в тому випадку коли всі користувачі працюють з єдиною базою даних запитуючи в неї та заносячи в неї нову наприклад в банку магазині на складі. Використання локальної для організації сумісної роботи комп’ютерів Без мережі також неможна обійтися в тому випадку коли необхідно забезпечити узгоджену роботу декількох комп’ютерів. Визначення локальної мережі Способи і засоби обміну інформацією за останній час запропоновано численність: від най простішого переносу файлів за допомогою дискети до...