56090

Григорій Сковорода – філософ, поет, музикант. (“Всякому городу – нрав і права” із циклу “Сад божественних пісень”)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Сковорода: філософом поетом чи композитором. Тарас Шевченко Григорій Сковорода видатний український просвітитель поет педагог музикант ХVІІІ століття поборник правди чия творчість пройнята любовю до людей.

Украинкский

2014-04-01

38.5 KB

1 чел.

Тема. Григорій Сковорода – філософ, поет, музикант.(“Всякому

         городу – нрав і права” із циклу “Сад божественних пісень”)

Мета: вчити учнів розуміти твори, в яких закладені кращі ідеали, що

          визначають життя народу; формувати вміння виявляти найголовніше в

          мистецькому творі; розвивати інтерес до творчості Г. Сковороди;

          виховувати переконання учнів у великих можливостях мистецтва та

          кращі моральні якості особистості.

Музичний матеріал: Г. Сковорода “Всякому городу – нрав і права” із циклу

          “Сад божественних пісень”.

Обладнання: магнітофон; портрет Г. Сковороди; мультимедійна дошка,

                       комп’ютер.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

        Музичне вітання Музика – чарівне диво.

ІІ. Вокально-хорова робота.

        Виконання поспівок на різні види вокальної техніки (робота над штрихами, дикцією, артикуляцією, плавним звуковеденням).

        Продовження роботи над піснею “Ой у лузі червона калина” з акцентуванням уваги учнів на осмислене та виразне виконання, надавши учням можливість визначити динаміку кожного куплету, відповідно до змісту пісні.

        Запитання до учнів:

  •  Який характер має пісня січових стрільців?
  •  Які почуття у вас викликає пісня “Ой у лузі червона калина”?

ІІІ. Актуалізація опорних знань

        Акцентуємо увагу на великому національно-патріотичному значенні пісень січових стрільців. Відзначаємо участь видатних постатей у національно-визвольній боротьбі українського народу та розширюємо цю тему бесідою про всенародне значення творчості видатних українських митців, серед яких є ім’я Г. Сковороди.

ІV. Мотивація навчальної діяльності

- Як ви вважаєте, ким був насправді Г. Сковорода: філософом, поетом чи композитором.

V. Виклад нового матеріалу

1. Знайомство з життєвим шляхом Г. Сковороди

                       Давно те діялось. Ще в школі,

                       Таки в учителя-дяка

                       Гарненько вкраду п’ятака –

                       Бо я було трохи не голе,

                       Таке убоге – та й куплю

                       Паперу аркуш. І зроблю

                       Маленьку книжечку. Хрестами

                       І візерунками з квітками

                       Кругом листочки обведу

                       Та й списую Сковороду....

                                                     Тарас Шевченко

- Григорій Сковорода – видатний український просвітитель, поет, педагог, музикант ХVІІІ століття, поборник правди, чия творчість пройнята любов’ю до людей. Його творча спадщина довгий час мала вплив на розвиток освіти, науки і мистецтва та складає цілий етап в історії української духовної культури. Він є національною гордістю українського народу. Багатогранна творчість Сковороди й досі ретельно вивчається вченими, літературознавцями, мистецтвознавцями.

Учень 1. Народився Г. Сковорода у селі Чорнухи, що на Полтавщині в сім`ї бідного козака у 1722 році. Виняткові здібності малого Гриця до навчання спонукали батьків віддати сина в науку до дяка, а від дяка до Чорнуської церковнопарафіяльної школи. Пізніше Сковорода писав: “Я ще хлоп’ям вивчив баєчку”. А слухати і запам’ятовувати було що. Тоді ще носили по Україні невмирущу народну думу, натхненну козацьку пісню сліпі лірники й кобзарі, формуючи художні смаки і уподобання своїх співвітчизників на високих народнопоетичних зразках. Того впливу зазнав і Сковорода. Григорій мав від природи чудовий голос і неабиякий музичний хист.

        В 1734 році 12-літній Сковорода вступає до підготовчого класу Київської академії, де навчався багато років із великими перервами. Завдяки чудовому голосу Сковороду запросили до Придворної співацької капели в Петербурзі. Г. Сковорода працював перекладачем у складі дипломатичної місії в Угорщині.

Учень 2. Цікаво, що Г. Сковорода займався педагогічною діяльністю. Він викладав поетику та інші дисципліни спочатку в Переяславській семінарії, потім у Харківському колегіумі. Довелося йому попрацювати і домашнім учителем. Сковорода навчав свого вихованця думати, а не повторювати з чужих вуст або книжок нісенітниці. І сам Сковорода не став пасивним споживачем чужих ідей, наслідувачем існуючих теорій. Проте через ідеї та висловлювання, що йшли в розріз із загальноприйнятими (дозволеними), його звільняли з посад, і поет почав мандрувати.

        Останні 25 років свого життя Г. Сковорода був мандрівним учителем, заживши слави справжнього народного любомудра. Весь вільний час любив він проводити в полях і гаях. На сон залишав не більше чотирьох годин, а з першими променями сонця був на ногах, надівав свій простий одяг, брав сопілку, торбу з книгами, до рук ціпок і йшов, куди хотів.

        Помер Г. Сковорода у 1794 році у селі Іванівна (нині Сковородинівка), в маєтку свого друга М. І. Ковалинського. Там і нині зберігається його могила з написом на камені “Світ ловив мене, та не спіймав”.

- Отже, погляди Григорія Сковороди на світ були сміливими, новими і водночас близькими народу, тому філософа, який мандрував пішки Україною, зацікавлено слухали у містах і селах. Твори Г. Сковороди – роздуми про сенс життя, вірші, байки у прозі – поширювалися в народі в рукописах. Найбільшу популярність здобули пісні на тексти віршів з рукописної поетичної збірки “Садж божественних пісень”.

        Г. Сковорода збагатив пісенний жанр філософської, громадянської, сатиричної тематики. Він висміював кріпосницький лад, панські примхи, недоладні закони і безглузді порядки, жадібність, дурість, лінощі...

2. Знайомство з  музичною спадщиною Г. Сковороди.

– Серед творів поета було чимало пісень, слова і музика яких належали йому ж. Пісні Г. Сковороди, особливо сатиричні, швидко розповсюджувалися по Україні, виконувалися кобзарями й лірниками, переспівувалися по містах і селах як народні. Найвідомішими з них є цикл “Сад божественних пісень” і особливо – кант “Всякому городу – нрав і права”.  Кант (лат. – пісня) – старовинна 3-голосна куплетна пісня для виконання ансамблем або хором без супроводу. У ній автор викриває потворність прислужництва, висміюється жадібність, пристрасть до наживи та інші вади людини і суспільства. Мелодія пісні наспівна, з розмовними інтонаціями і чіткими ритмічними фразами:

                       Всякому городу – нрав і права!

                       Всяка іміє свій ум голова!

                       Всякого прихоти водють за ніс,

                       Всякого к наживі манить свій біс!

        (Звучить пісня Г. Сковороди “Всякому городу – нрав і права”)

- Про що співається в пісні Г. Сковороди?

- Що є головною думкою твору?

- Чи близька та зрозуміла тобі ця пісня, створена майже два століття тому?

- Ця пісня була співзвучна з думками і настроєм народу. Вона так полюбилася у різних куточках України, що стала справді народною. Недаремно цей твір увійшов до репертуару українських кобзарів і лірників 18-19 століття.

        Пісня Сковороди “Всякому городу – нрав і права” має досить цікаву історію життя. Її текст був використаних українським письменником Іваном Котляревським у п’єсі “Наталка Полтавка”.

        Показ дітьми бюлетеня, який вони склали заздалегідь.

VІ. Узагальнення і систематизація знань.

“Мікрофон”

- Продовжте речення:

а) Сьогодні на уроці я дізнався, що Г. Сковорода...

б) Мене зацікавило...

VІІ. Підбиття підсумків уроку.

        Учні доходять висновку ким же був Г. Сковорода: філософом, поетом, музикантом...

VІІІ. Домашнє завдання

Ознайомитися зі збіркою “Сад божественних пісень”.

6


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

82116. Правила безпечного поводження з газом та газовими приладами 201 KB
  Правила безпечного поводження з газом та газовими приладами. Ознайомити учнів з правилами безпечного користування побутовими газовими приладами. Вчити дітей діяти у разі виявлення запаху газу. Що зараз майже в кожнім домі Є необхідним безперечно Бо варить їжу всім без втоми Хоч він отруйний небезпечний...
82117. Поведінка учня. Вплив поведінки на здоров’я 110 KB
  Мета: Формувати уявлення про ввічливого учня, про вплив поведінки на власне здоров’я та здоров’я оточуючих людей. Формувати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки (між настроєм і суперечкою; добрим вчинком і доброзичливим ставленням); узагальнювати сприйняття, використовувати знання...
82118. Эмоции. Умение контролировать эмоции. Положительные и отрицательные эмоции. Практическая работа: моделирование ситуации преодоления отрицательных эмоций 1.41 MB
  Цель: сформировать представление о положительных и отрицательных эмоциях, развивать умения находить связь между характером человека и его здоровьем, воспитывать желание изменять свой характер в лучшую сторону.
82119. Цінуй життя і здоров’я 48.5 KB
  Мета уроку: учити дітей свідомо ставитися до свого здоровя; вчити дотримуватися здорового способу життя: режиму дня раціонального правильного харчування правил гігієни; розвивати зацікавленість дітей до проведення фізичних вправ і загартовувальних процедур; розвивати мовлення вміння висловлювати свою думку...
82120. Ми – за здоровий спосіб життя 44 KB
  Мета: формувати відповідальну внутрішню позицію щодо свого здоров’я на основі позитивних перспективних мотивів; поглиблювати усвідомлення поняття «здоров’я», його багатогранності, необхідності турботи про нього; розширювати знання про негативний вплив шкідливих звичок...
82121. О здоровом образе жизни 75.5 KB
  Баба готовит колобок имитируя движениями рук процесс замешивания теста. Ведущий: По сусекам помела Горсти две муки нашла Соль добавила песок Славный вышел колобок Пышный да румяный Баба: Погоди ка дед чуток Пусть остынет колобок Ведущий: Непоседе Колобку Стыть бы на окошке Но решил он: Убегу Разомнусь немножко.
82122. Здоровий спосіб життя – це модно 70.5 KB
  Мета: Здійснювати пропаганду здорового способу життя; розширити та закріпити знання про пагубний вплив наркотиків тютюнопаління алкоголю на організм людини. Виховувати у учнів негативне відношення до застосування алкогольних напоїв наркотиків та та тютюнопаління, бажання і вміння вести здоровий спосіб життя...
82123. Зелені друзі 528 KB
  А зараз ми з вами спробуємо порівняти дерево і людину. Для цього ми розділимось на чотири групи кожна отримає запитання на яке дасть повну відповідь: Що спільного між людиною і деревом Чим відрізняються дерево і людина Яке значення дерева в житті людини Яке значення людини в житті дерев...
82124. Земля – наш космічний дім 63.5 KB
  Закріпити і перевірити знання учнів по темі; підвести підсумок пошуковій роботі; висвітлити значення океанів та використання їх багатств людиною; сприяти розвитку пам’яті, спостережливості; виховувати бережливе ставлення до природних багатств.