56092

Бабусина скриня

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: поглибити знання учнів з краєзнавства, акцентувати увагу на потребі зберігати як святиню усе те, що пов’язує людину з рідною землею; розвивати зв’язне мовлення та логічне мислення учнів...

Украинкский

2014-04-01

72 KB

4 чел.

   Тема уроку: Бабусина скриня

 Мета уроку:  поглибити знання учнів з краєзнавства, акцентувати увагу на потребі зберігати як святиню усе те, що пов’язує людину з рідною землею; розвивати зв’язне мовлення та логічне мислення учнів; виховувати в дітей любов до національних традицій, народної мудрості, до краси і гармонії навколишнього світу.

 

Обладнання: вишиті українські рушники, портрет Т.Г.Шевченка, хліб-сіль на рушнику, скриня, національний посуд та одяг, виставка визначних книг нашого народу, медіа-проектор.

Епіграф уроку:

Любіть Україну, як сонце, любіть,

як вітер, і трави, і води…

В годину щасливу і в радісну мить,

Любіть у годину негоди.

                           В.Сосюра

Свою Україну любіть,

Любіть її… во время люте,

В останню тяжкую минуту

За неї Господа моліть.

                             Тарас Шевченко

Хто не пам’ятає свого минулого,

Той не вартий свого майбутнього

                              М.Т.Рильський


Хід уроку

І. Організаційний момент  

Виступ учениці в укр. костюмі з хлібом-сіллю на вишитому рушнику.

 Гостей годиться хлібом-сіллю зустрічати.

 Привітним гожим словом вінчувати

 Прийміть же хліб на мальовничім рушникові-

 Про цей рушник сьогодні йтиме мова.

ІІ. Презентація теми і мети уроку

- Вступне слово вчителя

 Добрий день, люди добрі!

Сьогодні ми зібралися з вами на свято бабусиної скриньки. Краєзнавство  та українознавство давно просяться до школи. Ми маємо усвідомити, яке багатство містить у собі наша рідна мова і все, що пов’язане з нею: мудрі народні традиції, мелодійні пісні, казки та перекази, ремесла  та обряди – і все це належить нам оберігати. Де ще є в світі така земля квітуча, солов’їна, барвінкова, із ясними зорями і синім небом?

У якій стороні зустрінуть вас так гостино – хлібом – сіллю на вишитім рушнику, щирим словом, щедрим столом?

У якім краю почуєш такі пісні – урочисті і жартівливі, сумні і веселі, ніжно задушевні й мелодійні?!

А відповідь на мої запитання зашифрована у наступних поетичних рядках (звернути увагу на надрукований вірш)

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай:

Рідніша їм своя пустиня,

Аніж земний в чужині рай.

Їм скрасить все їх рідний край.

Нема без кореня рослини,

А чоловіка без родини.

(читаючи цей акровірш М. Чернявського, учні дають відповідь - Україна)

- Складіть асоціативний ряд

(Україна – наша держава, батьківщина, Берегиня)

Вірно, принаймні й досі літні люди усе те, що становить добробут і благоустрій оселі називають Берегинею.

Сьогодні ми відкриємо бабусину скриню, згадаємо національні традиції, свої святині, які необхідно добре знати та ретельно оберігати.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

- Вікторина

1. Які найбільші свята відзначаються у січні?

Та прийдуть до тебе

Три празники в гості:

Що перший же празник –

Святеє …              (Різдво).

А другий же празник –

Святого …             (Василя),

А третій же празник –

Святе …                  (Водохреща)

2. Який традиційний символ Різдва ставив господар на покуті перед «багатою вечерею»?  (Дідух)

3. Скільки страв готували на «щедру вечерю»?    (12)

4. Як називають вечерю перед Водохрещем?   (Голодна кутя)

5. Назвіть календарно – обрядові пісні різдвяного циклу   (Колядки, щедрівки)

6. Яке свято відзначають 7 квітня?   (Благовіщеня)

7. Як називають дні останнього тижня перед Великоднем?   (Білий тиждень, чистий четвер, страсна п’ятниця, великодня субота)

8. Що символізує собою писанка?   (початок життя, символ Всесвіту)

9. На яке свято вогонь і вода були здатними очищати людей?   (Івана Купала)

10. Хто шанував Матір Божу як покровительку і заступницю воїнства?   (Козаки)

11. Улюблене свято дітей – це (свято Миколая)

12. Свята – покровителька вишивальниць, її свято відзначають 17 грудня. Це…

(великомучениця Варвара)

ІІІ Мотивація навчальної діяльності

1. Презентація епіграфа уроку.

2. Повідомлення учня – мовознавця.

(тлумачення слова «скринька» в різних довідниках)

3. Презентація результатів в роботі групи.

- Виступ групи про рушник.

Рушник. Один із символів України. Не було, мабуть, жодної хати на Україні, яку б не прикрашали рушники. Хата без рушників,казали в народі, що родина без дітей. Він з давніх давен символізував мир, злагоду та здоров’я в сім’ї. Все життя проходить поруч із рушником: ушановуємо народження немовляти, виряджаємо в далеку путь батька – сина. Рушником перев’язують старостів та сватів, молода – молодого. За народним повір’ям, дівчина, що не надрала собі рушників для родинного життя, заміж не вийде. У кожній родині, коли підростала дівчина, скриня поповнювалася рушниками. Ними вистеляли дорогу на весіллі від порога до дверей хати. Поширений є на Україні звичай накривати рушником хліб на столі і підносити його дорогому гостеві також на рушнику. А коли син вирушав з дому в далеку дорогу, мати дарувала йому рушник як оберіг від лиха і бажала, щоб рушничком йому слалася дорога в життя. Співається про це у відомій пісні на слова Андрія Малишка. (лунає пісня)

На фоні музики звучать слова вчителя:

     Шануйте, друзі,рушники,

     Квітчайте ними свою хату

     То обереги від біди.

     Шануйте ті, що дала мати.

     Готуйте дітям з чистої роси,

     Щоб легко їм в житті здолати

     Похмурі та скрутні часи.

     Шануйте, друзі, рушники!

Виступ ІІ групи.

-  Наша бабуся зібрала й передала нам багато звичаїв і обрядів, успадкованих від     попередніх поколінь. Ось я записала від неї такі приповідки:

        Поки баба – доти й діти.

        Хто бабу має – потіху знає.

        Там бабині руки, де онуки.

        Бабине слівце – плідне зеренце.

(дістаючи із скрині сорочку-вишиванку)

-   Оця сорочка – найцінніша з усього, що є в хаті, їй більше ста років. Ще прабабуся її вишивала – бабуся нашої бабусі Софії. Бабуся її найбільше берегла. Із давен, як тільки в родинах підростали дівчата, бабусі й матері складали посаг: сорок рушників, чотирнадцять сорочок, рядна, килима. І все це зберігалося в таких скринях. Виходячи заміж, дівчина забирала з собою і скриню, яка символізувала працелюбність нареченої та її родини, бо все, що було в ній, виготовлялося власноруч. Ось як співається в одній весільній пісні:

         Біжи, нене, до комори,

         Із скринею поговори.

         Тай принеси сер паночок,

         Нехай скину віночок.

Про вдатливість дівчини судили не за кількістю заморських шовків, а власноруч виготовлених домашніх виробів.

Виступ ІІІ групи.

(зазираючи до скрині, дістають Біблію та «Кобзар» Т.Г.Шевченка)

  •  О,Біблія – священна книга християнства. Я читала, що християнство виникло в перших століттях нашої ери на території Римської держави. Біблія складається із двох частин: Старого і Нового заповітів, ще не менш ніж 77 книг. Це своєрідний пам’ятник давньої літератури, де відобразилися думки, події, надії, вічні проблеми людства.
  •  А ось і «Кобзар» великого Шевченка. Виявляється, наша бабуся знала, про нього дуже багато. Коли я був зовсім маленьким, бабуся показала на портрет поета і спитала: «Знаєш, хто це?». І сама відповіла: «Дід Тарас». А я запитав: «Скільки у нього онуків?». Бабуся відповіла, що жодного. А значно пізніше, коли я вже ходив до школи і чув про Шевченка, вона розповіла, що у нашого великого поета так склалося життя, що він був неодружений.
  •  Ми все до скриньки зазираємо. А онде, у кутку, бабусина кочерга, рогач, праска (показує ці предмети). Колись давно палили дерево, гаряче вугілля без попілу клали в праску, розігрівали її і прасували. Бабуся розповідала, що хліб пекли в печі, а борошно одержували, перемелюючи зерно в жорнах. Тому воістину символічно звучать рядки Василя Симоненка:

                 Цілую руки, що крутили жорна

          У переддень космічної доби.

4. Слово вчителя.

Зверніть увагу на калину.

          А ми тую червону калину

          Підіймемо.

          А ми нашу славну Україну,

          Гей- гей, розвеселимо!

Саме ця славнозвісна українська пісня лунала на площі біля Святої Софії, інших великолюдних майданах, коли наша держава проголосила Незалежність. То все історія!

Нині ж для нас, українців, червона калина – дивно – могутній символ. Волевиявленням народу його піднято до атрибуту в Державному Гербі України.

І в цьому є закономірність, душевна потреба для українця. Бо в добрій половині наших народних пісень і дум неодмінним образом є саме рідна червона калина.

5. «вільний мікрофон» - слово мають учні

-   Я пам’ятаю, коли приїжджали до бабусі в гості, у неї під вікном цвіли мальви, а далі, понад берегом, калина, верба, тополя – одвічні українські символи.

-    А я від бабусі чула таку легенду. Колись на Україну напали турки і татари і все нищили на своєму шляху, а дівчат і хлопців забирали в полон. Хотіли забрати й найгарнішу дівчину в селі, та вона почала тікати. І була б утекла та, на лихо, зачепилася за гілку своїм червоним намистом. Посипались на землю яскраві червні намистинки. Забрали в полон вороги красуню. Там вона і загинула. А на рідній Україні усі намистинки перетворилися на червоні ягоди калинові.

-   Для кожної дівчини калина – це подруга, порадниця і вгорі, і в радості. Зацвітає вона навесні, а пізньої осені достигають ягоди. Нею прикрашають святковий стіл, весільний каравай, світлицю, а дівчата квітчаються калиною. В народі кажуть: «Червона калина від ста хвороб лікує». А скільки пісень склав народ про калину.

6. Конкурс пісень про калину.

7. Учитель, підсумовуючи конкурсні виступи:

Недарма кажуть, пісня – душа народу. Ми починали розмову зі слова Берегиня. Так от: берегиня – це наша оселя, пісня, злагода, добре слово, спогад, традиції, свята.

8. Інсценізація свята Стрітення.

(Учитель дістає із скрині «жайворонка»). А що це?

Учень – Це – «жайворонок» - символ скорої весни. Здавна їх випікали напередодні свята Стрітення. За давніми легендам ця пташка народилася із сонячного  жару, бо прокидається разом із сонцем і своїм срібним голосочком оповіщає: вже весна прийшла. Люди вірили, що жайворонки несуть на своїх крилах золоті ключі, якими зиму замикають і відмикають літо. Свято Стрітення відбудеться 15 лютого.

Учениця: А де це наша господиня?

Учень: На службу до церкви пішла, бо сьогодні ж свято Стрітення.

Господиня (заходить зі свічкою  в руках) А ось і я. Службу зі стрітенською свічкою відстояла. Воду освятила.

Учениця: Тітко, розкажіть, будь ласка, про традиції свята Стрітення.

Господиня (запалює свічку під образами): Оце перша традиція: піти до церкви, свічку освятити і поставити перед образами.

Учень: А для чого це треба?

Господиня: Стрітенська свічка має дуже велику магічну силу. Вона допомагає відігнати злі сили, захищає людей від грому, блискавки, оберігає від лиха і хвороб. І тримають її в хаті цілий рік. Наступна традиція цього свята – освятити воду. Цій воді приписується велика сила. Нею натирають хворі місця, знімають зурочення, застосовують при нападі радикуліту.

Учениця: А моя бабуся стрітенською водою напуває худобу.

Учень: А мій дідусь окроплює вулики.

Учениця: А кажуть, що сьогоднішня зустріч зими з весною має силу – силенну прикмет.

Учень: Чи правда, що сьогодні гадають?

Господиня: Так. Найпершим ворожінням у літніх людей вважалося виставити на ніч на поріг зерно. Якщо вранці на нього впаде роса – буде врожайний рік.

Учениця: А в молоді ворожіння було інакше. Наливали повні ночви води і вкидали туди 9 шкаралупок від горіхів. Якщо дев’ятеро молодих людей по черзі за один подих зможуть розігнати цю «флотилію», то буде гарний врожай в саду.

Господиня: До цього свята жінки випікали печиво у вигляді пташок – «жайворонків». Тож я хочу сьогодні пригостити вас ними. Нехай і свічка, і вода, і ці жайворонки захистять нас усіх, нашу рідну Україну від біди. (роздає всім присутнім печиво).

IV. Рефлексія.

1. «Вільний мікрофон». Які відкриття для себе ви зробили під час сьогоднішньої зустрічі. (обмін думками)

2. Гра «Закінчення прислів’я» (учні по черзі закінчують прислів’я, прослухавши початок, запропонований учителем).

Козацькому роду -               (нема переводу)

Терпи козак -                        (отаманом будеш)

Нащо кращий скарб,            (коли в сім’ї лад)

Хто матір забуває,                (того Бог карає) тощо.

3.  Конкурс знавців загадок

        -  Що то за гість, що сам себе їсть           (Свічка)

        -  Я морозу не боюся,

           А хто змерзне, я сміюся.

     Біля мене всі товчуться

     І веселі діти в’ються.

     Всі до мене! Є у мене

     І печене, і варене                  (Піч)

 -  Мати – глядуха, дочка – краснуха, син кучерявий         (Піч, вогонь, дим)

 -  Чотири брати, а одна шляпа          (Стіл)

 -  Само голе, а за пазухою сорочки носить      (Скриня)

 -  Без голови, а з ушами       (Макітра)

 -  З землі родився,

    На кружалі вертівся,

    На огні пікся,

    На базарі бував,

    Людей годував,

    Як упав, то пропав,

     Ніхто не поховав           (Горщик)

 -  Сидить, шкварчить, сокоче, під лаву не хоче        (Сковорода)

 -  Що треба до обіду?      (Ложку)

 -  Кого в хаті цілують      (Кухоль)

 - У горло наливається, а в лійку виливається       (Чайник)

-  Що то за судник, що вода в нім не держиться    (Сито)

-  Рогатий, та не бик,

   Хапає, та не ситий,

   Людям віддає,

   А сам на відпочинок  йде           (Рогач)

-  Стоїть пані у жупані, мотузочком підперезана    (Мітла)

-  Залізний ніс

   В землю вріс,

   Риє, копає,

   Проти сонця сяє      (Плуг)

- Рогатий, та не віл,

  Хапає, та не їсть      (Вила)

- Лізу – лізу по білому залізу, ще б ліз, та уломиться           (Рубель)

- Загнути в дугу,

  Літом на лугу,

  А зимою на крючку       (Серп)

  1.  Заключне слово вчителя.

Було це дуже давно. Жила собі в одному селі мати. І мала вона трьох синів – красенів, На все були здібні хлопці, одне лише не вміли – вишивати, як їхня мати. Сядуть, було, біля неї та й кажуть: «Ви, матусю, шийте – вишивайте, та пісню співайте, а ми подивимося, як народжуються у ваших руках квіти та птахи». Горнулась мати до синів і такі слова їм мудрі говорила: «Долю я вам гаптую, а про себе пам’ять в рушниках залишу, - тож бережіть їх!»

Багато рушників вишила мати за життя, і всі між синами розділила, а даруючи, говорила: «Сини мої, мої голуби. Пам’ятайте навік прохання своєї неньки. Куди б не поїхали, не пішли, а рушник у дорогу беріть. Хліб у нього загортайте, інших пригощайте. Хліб на рушникові життя величає, здоров’я береже!»

Померла мати, а її слова і пам’ять про неї в рушниках живими залишились і передаються з поколінні в покоління. З тих пір існує звичай, проводжуючи в далеку дорогу, мати дарувала синові, дочці, чоловікові рушник, щоб він зберіг їм життя, щоб швидше повернулися додому, щоб дорога була щасливою.

Тож нехай і вам, любі діти, доля стелиться рушником!

На цьому бабусина скринька закривається. І як писав М. Рильський: «Хто не пам’ятає свого минулого, той не вартий свого майбутнього» Запам’ятайте ці слова і пронесіть їх через усе життя.

  1.  Підведення підсумків уроку.
  •  Самооцінювання своєї роботи учнями.
  •  Оголошення оцінок.

Домашнє завдання: скласти кросворд за вивченим на уроці матеріалом, зробити до   нього  ілюстрації.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

45547. Понятийный аппарат 70 KB
  Потенциалом навредить компании или разрушить ее.Регресс Негативизация имиджа падение авторитета Последствия кризисов: необходимость уплаты штрафных санкций; смена руководства компании; массовые увольнения сотрудников; отзыв продукции с рынка; остановка производства; ликвидация предприятия; поглощение конкурентами Особенности эффективного давления на кризис: репутация компании; признание вины; открытость и обеспечение информацией; аргументы и факты; поддержка общественных групп; гибкость стратегии Кризисный PR В каких же...
45548. PR в системе интегрированных маркетинговых коммуникаций 33.5 KB
  ИМК это технология т. ИМК новый способ понимания целого состоящего из отдельных видов МКPR это группы общественности Маркетинг потребиели а реклама целевая аудитория . ИМК перестраивают МК с целью увидеть их так как и потребитель единым потоком инфи из одного источника. Что входит в состав ИМК Несколько точек зрения: 1.
45549. Использование современных интернет-технологий в ПР-деятельности 42 KB
  Использование современных интернеттехнологий в ПРдеятельности. PR в Интернете это коммуникативная деятельность в сети Интернет направленная на формирование и поддержание взаимопонимания и сотрудничества между субъектом PR Интернетпредставительством компании Интернетпроектом отдельным сайтом и сетевой общественностью; а также на обеспечение стабильной двусторонней коммуникации и получение обратной связи от целевых групп субъекта PR. Под PRкоммуникацией в сети Интернет можно понимать следующие: PR коммуникация в Интернете...
45550. Маркетинговые исследования в PR 41.5 KB
  Маркетинговое исследование состоит из 5 основных этапов: Выявление проблемы возможности и формулировка целей Отбор источников информации Сбор информации Анализ полученной информации Подготовка отчета Главные цели маркетингового исследования: Поисковые разведдовательные сбор предварительной информации которая поможет определить проблему и выдвинуть гипотезу. Каузеальные причинноследственные Эксперимент проверка гипотезы На этапе отбора источников информации важно помнить что выделяют ПЕРВИЧНЫЕ собираем под цели...
45551. Ситуационный анализ в PR 26.5 KB
  Ситуационный анализ в PR. Компоненты ситуационного анализа: анализ сильных и слабых сторон компании SWOT; анализ стратегической позиции компании; анализ конкуренции; позиционный анализ. Технология ситуационного анализа: 1. Исследовательский этап анализ ситуации.
45552. Оценка эффективности PR-деятельности: подходы, методы, методики 42 KB
  Оценка эффективности PRкампании систематическое измерение результатов проекта с т. Виды исследования оценки эффективности: только после используется часто легко проводится оценивается только результат подходит не для всех целей. Методы оценки эффективности Упрощенный подход измерение СМИ Н.
45553. Бренд и брендбилдинг 39.5 KB
  Брендинг это процесс создания и продвижения бренда с пом.: создание усиление репозиционирование обновление и изменение стадии развития бренда его расширение и углубление. Основной метод формирования бренда: позиционирование товара на рынке определение на основе марк. Бренд это обещание на 4 уровнях: гарантия соотия обещанных и ожидаемых характеристик; обещание решить стоящую проблему; обещание предоставить ценность существенную для клиента; востребованный результат деятсти бренда згачимые переживания.
45554. Ценности внутреннего PR-а 59.5 KB
  Правильно выстроенные коммуникации с целевыми группами общественности позволяют организации создать не только позитивный имидж компании но добиться максимального эффекта от деятельности. Рассматривая целевые группы общественности мы зачастую забываем что помимо таких важных групп как потребители клиенты акционеры конкуренты СМИ органы власти существует и еще одна общность чье отношение к деятельности компании может стать буквально решающим для успеха всей ее деятельности. Эта общность сотрудники компании. Тем не менее в...
45555. Формирование корпоративной культуры 68 KB
  Формирование корпоративной культуры Формирование КК и философии организации Под корпорацией мы понимаем организацию или группу организаций объединенных общими и формализованными главным образом экономическими а также социальными политическими и иными интересами. Корпоративная культура специфическая характерная для данной организации система связей взаимодействий и отношений осуществляющихся в рамках конкретной предпринимательской деятельности способа постановки и ведения дела А. Понятие корпоративная культура включает комплекс...