56121

Тренінгове заняття «Що я знаю про СНІД»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: сформувати у підлітків розуміння власної відповідальності за ризик інфікування ВІЛ та ІПСШ; сприяти зміні мотивації статевої поведінки підлітків на користь репродуктивного здоровя та індивідуального захисту від ВІЛ; систематизувати знання про шляхи передачі ВІЛ...

Украинкский

2014-04-02

87.5 KB

22 чел.

Тренінгове заняття «Що я знаю про СНІД»

для учнів 8 класу

Оксана Сушко, вчитель англійської мови ЗОШ №11, м. Біла Церква.

Мета: сформувати у підлітків розуміння власної відповідальності за ризик інфікування ВІЛ та ІПСШ; сприяти зміні мотивації статевої поведінки підлітків на користь репродуктивного здоров'я та індивідуального захисту від ВІЛ; систематизувати знання про шляхи передачі ВІЛ; навчити оцінювати конкретні ситуації; формувати вміння підлітків робити усвідомлений вибір на користь здорового способу життя.

Дидактичні матеріали: плакат «СНІДу — ні», м'ячі, пам’ятки для учнів, анкета «Шляхи передачі ВІЛ».

Ресурсне забезпечення: аркуші паперу формату А2 і А4, скоч (або цінники), стікери, двосторонній скоч, олівці, ручки, фломастери, маркери, малюнки квіток, картки з написами «так», «ні».

Хід заняття:

1. Повторення правил роботи.

Учні висловлюють свої пропозиції щодо проведення уроку: правило піднятої руки, активність, лаконічність та добровільність виступу, гарний настрій тощо.

2. Гра-масаж «Дощик».

Діти стають колом і попередньому роблять масаж, промовляючи: «Хмари-хмари, дощик-дощик (гладять та злегка постукують по спині), пішов град (сильніше стукають по спині)». Розвертаються і повторюють вправу.

3. Вправа «Ваші очікування».

Діти повідомляють про те, що вони хочуть почути на занятті. Прикріплюють свої побажання на стікерах на пісочний годинник.

4. Інформаційне повідомлення «Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) та синдром набутого імунодефіциту (СНІД)»

Як відомо, СНІД - одна з найважливіших проблем, з якою людство зіткнулося у XX ст. і ввійшло у XXI ст.

Стрімко зростає кількість інфікованих, хворих і померлих від СНІД людей. Багато про СНІД уже відомо, але щодня з'являється нова інформація. Водночас накопичено певний багаж знань, використання якого коли й не зупинить поширення хвороби, то хоча б загальмує його.

  •  Давайте визначимо поняття, які будуть використовуватися на занятті.
  •  Як розшифровуються скорочення ВІЛ і СНІД? (тренер пише на аркуші слова, а потім їх розшифрування).

  1.  

Тренер послідовно пояснює, що означають поняття «вірус» (збудник захворювань), «імунодефіциту» (відсутність захисної реакції системи організму, яка має забезпечувати захист від мікроорганізмів, що спричиняють хвороби), «синдром» (ряд ознак (симптомів), які вказують на наявність певної хвороби чи стану), «набутого» (такого, що з'явився протягом життя, а не від народження), «імунного» (стосується імунної системи, яка забезпечує захист людини від мікроорганізмів, що спричиняють хвороби), «дефіциту» (брак чогось, у даному випадку - захисної реакції імунної системи людини на наявність в організмі шкідливих вірусів, мікробів).

- СНІД є кінцевою стадією захворювання людини, викликаного ВІЛ.

- Трохи історії. Перші випадки захворювання на СНІД було діагностовано 1981 року у США. Спочатку хвороба видавалася вельми загадковою, У Франції, як тільки з'явилися перші повідомлення про таємничу хворобу, сформували групу дослідників для її - вивчення під керівництвом ученого-вірусолога Люка Монтеньє». За два роки (починаючи з 1981 р.) було з'ясовано загальну картину хвороби, знайдено її збудника - вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), розроблено методи, за допомогою яких виявляють вірус хвороби в організмі людини встановлено механізм негативної дії вірусу на організм. Уперше ВІЛ було виділено та ідентифіковано у 1983 р. французькими вченими на чолі з Монтеньє в Пастерівському інституті в Парижі. Водночас про факт відкриття вірусу, котрий спричиняє СНІД, повідомили американські вчені з Національного інституту здоров'я на чолі з Робертом Галло.

ВІЛ — це вірус імунодефіциту людини, який розвивається та розмножується в організмі людини і призводить до повної втрати захисних сил організму та розвитку СНІД.

Як уже зазначалося, СНІД - це синдром набутого імунодефіциту, тобто хвороба імунної системи, викликана вірусом. Віруси є збудниками багатьох хвороб, наприклад, грипу, герпесу, деяких видів раку. ВІЛ, як і інші віруси, є мікроорганізмом, що його неможливо побачити за допомогою звичайного мікроскопа. Для своєї життєдіяльності вірус має проникнути в живу клітину У випадку ВІЛ - в імунну клітину людини.

Віруси, в тому числі й ВІЛ, виявляються за допомогою спеціальних методів дослідження крові. Коли вірус з'являється в організмі, імунна система починає виробляти в імунних клітинах специфічні білки - антитіла, які борються з вірусом. Наявність антитіл у крові людини свідчить про те, що в її організм потрапила інфекція. Але слід знати, що з моменту проникнення ВІЛ в організм минає від 2 до 12 тижнів, протягом яких організм продукує достатню кількість антитіл, аби їх уже можна було виявити в крові. В цей період (його ще називають «вікно») вірус неможливо виявити в організмі, оскільки він ще не накопичився в достатній кількості. Тому людям, що проходять тестування на ВІЛ, рекомендують за наявності негативного результату повторити аналіз через три місяці.

Носії ВІЛ упродовж тривалого часу можуть виглядати і почуватися здоровими, хоча відразу після інфікування спостерігаються симптоми, що нагадують гостре респіраторно-вірусне захворювання або застуду. Потім настає прихований період, коли вірус себе не проявляє. Цей період може тривати роками. Весь цей час ВІЛ-інфікована людина почувається добре і, не підозрюючи, що в неї ВІЛ-інфекція, може інфікувати інших. Та з часом імунна система дедалі більше ослаблюється, а вірус сильнішає. Минають роки, і людина врешті захворює на СНІД, що через деякий час призводить до смерті. Дуже часто головною причиною смерті є навіть не СНІД, а інші інфекції, з якими ослаблений ВІЛ-інфекцією організм не в змозі боротися.

- Які шляхи передачі вірусу вам відомі? (всі варіанти відповідей занотовуються на великому аркуші паперу).

- Існують три основні шляхи передачі ВІЛ від однієї людини до іншої:

1. Під час статевого контакту з ВІЛ-інфікованою людиною, якщо статевий контакт не був захищений.

2. Коли цілісність шкірних покривів порушується гострим предметом (голкою, бритвою або інструментом для нанесення татуювання), яким перед цим користувалася інфікована людина і кров якої залишилася на цьому предметі. Ризик інфікування ВІЛ найбільший при повторному використанні шприца чи голки для введення ліків або наркотиків після вірусоносія, а також при переливанні крові, що містить ВІЛ.

3. ВІЛ також може передаватися плоду від інфікованої матері під час вагітності і пологів або через молоко матері після народження дитини.

- Продовжіть, будь ласка, твердження «Вірус імунодефіциту НЕ ПЕРЕДАЄТЬСЯ через…» (всі варіанти відповідей занотовуються на дошці).

(ВІЛ не передається через:

  •  спільне з ВІЛ-інфікованим користування верхнім одягом;
  •  рукостискання;
  •  спільне користування фонтанчиком для питної води;
  •  посуд, їжу;
  •  домашніх тварин;
  •  туалет (унітази);
  •  чхання і кашель;
  •  контакти в громадському транспорті;
  •  обійми;
  •  монети та паперові гроші;
  •  постільну та натільну білизну;
  •  рушники, мочалки, мило;
  •  укуси комарів та інших комах;
  •  плавання в басейні;
  •  дверні ручки та спортивне знаряддя;
  •  дружні поцілунки.)

- На сьогодні існує багато лікувальних препаратів для боротьби з інфекціями, зумовленими СНІД, Правда, за допомогою цих ліків неможливо вилікувати СНІД, але вони продовжують життя хворих. Існують також деякі ліки, за допомогою яких вдається стримати розвиток ВІЛ-інфекції в організмі людини, хоча вони теж не виліковують СНІД, Усі зусилля знайти ефективні ліки поки що марні.

Крім того вчені та лікарі всього світу постійно намагаються знайти вакцину, яка б могла захистити людей від ВІЛ, але поки що безрезультатно. Можливо, це буде зроблено найближчим часом.

Та ми живемо сьогодні і повинні добре знати шляхи передачі цієї інфекції для того, щоб захистити себе.

5. Вправа «Шляхи передачі ВІЛ»

- Зараз нам знадобляться ваші картки з твердженнями «так», «ні». Я буду зачитувати твердження анкети про шляхи передачі ВІЛ, а ви маєте підняти ту картку, яка на вашу думку є відповіддю (в разі виникнення суперечностей тренер повертається до відповідного моменту інформаційного повідомлення).

ВІЛ передається через

Відповіді

Так

Ні

1.

Рукостискання

2.

Спільне з ВІЛ-інфікованим користування верхнім одягом

3.

Обійми

4.

Спільне користування фонтанчиком для питної води

5.

Спільне користування голками та шприцами для ін’єкцій

6.

Чхання і кашель

7

Плавання в басейні

8

Рушники, мочалки, мило

9

Статеві зносини без використання презерватива

10

Домашніх тварин

11

Посуд, їжу

12

Туалет (унітази)

13

Статеві зносини з використанням презерватива

14

Спільне користування голками для проколювання вух

15

Монети та паперові гроші

16

Постільну та натільну білизну

17

Переливання крові

18

Дверні ручки та спортивне знаряддя

19

Поцілунки

20

Комарів та інших комах

21

Годування немовляти груддю ВІЛ-інфікованою матірю

22

Народження від ВІЛ-інфікованої матері

(Правильні відповіді «так» на запитання 5, 9, 14, 17, 21, 22)

6. Гра «М'яч».

Ведучий стоїть у центрі, в нього кидають м'ячі: спочатку один, потім два, п'ять, десять учнів. Спочатку він їх відбиває, потім не встигає. Всі наступні м'ячі влучають у ціль. Учитель пояснює, що людина незахищена від хвороб. Але є такі, які лікуються (відбитий м'яч), а є, що й не лікуються (не відбиті м'ячі).

7. Робота у групах.

Учні об'єднуються у 4 групи: 1 — троянди, 2 — мімози, 3 — тюльпани, 4 — нарциси   тренер дає кожній завдання і через 5 хв. обговорюються ситуації

Завдання

Для 1-ї групи: Як паління, алкоголь, наркотики впливають на поведінку людини? (Травмується психіка, гальмуються процеси позитивної поведінки, людина стає зухвалою, поводиться неадекватно, спроможна на негативні вчинки.)

Для 2-ї групи: Чи може вживання наркотиків призвести до інфікування ВІЛ? Яким чином? (Під дією наркотиків, які задурманюють мозок, людина себе не контролює: може уколотися спільною голкою, статеві стосунки незахищені.)

Для 3-ї групи: До чого можуть призвести статеві відносини з випадковим партнером? (До виникнення ІПСШ, СНІДу, розладу психіки.)

Для 4-ї групи: Чому слід дотримувати правила особистої гігієни? (Щоб зберегти своє здоров 'я, народити дітей, мати сім 'ю, роботу, кохану людину, поважати себе.)

8. Мозковий штурм як запобігти ВІЛ інфікуванню?

- Що  необхідно робити для того, щоб запобігти ВІЛ інфікуванню?

(всі відповіді записуються на аркуші паперу)

9. Зачитується та роздається кожному пам'ятка.

- Отримайте та послухайте пам’ятку «Як вберегтися від СНІДУ».

Пам'ятка

• Твоє тіло належить тільки тобі. У тебе є право на те, щоб одягатися, митися, спати на самоті.

• Люди торкаються один одного по-різному. Більшість дотиків приємні, деякі, як лоскотання, можуть завдати прикрощів. Деякі болісні. Якщо певні дотики викликали сумніви, поговори про це з дорослою людиною, якій ти довіряєш.

Якщо хто-небудь торкнеться до тебе так, що тобі це не сподобається, або попросить тебе доторкнутися до нього, а тобі не хочеться, ти маєш відповісти «НІ». У тебе є право піти від тієї людини.

Про те, що сталося, бажано розповісти дорослому, якому ти довіряєш.

Ніхто, крім лікаря, не повинен торкатися інтимних частин твого тіла. Якщо дорослий скаже: «Це наша таємниця», — обов'язково розкажи про це дорослим, яким довіряєш.

Жодний дорослий не має права просити тебе торкатися інтимних частин його тіла.

Ти не винен, якщо дорослий торкався інтимних частин твого тіла. Це дорослий повинен розуміти, що так робити не можна.

Будь упевнений, що дорослі, яким ти довіряєш, повірять тобі і захистять.

10. Очікування. Підсумок заняття.

- Давайте звернемося до нашого годинника. Якщо ваші очікування здійснилися – перенесіть свій листочок з очікуваннями в нижню частину годинника.

Отже, ми з вами сьогодні дізналися про ВІЛ та шляхи його передачі. То ж будьте пильними та обачними, бережіть себе і своїх близьких від біди.


Використана література

  1.  Вачков И. В. Основные техники группового тренинга.— М.: Ось, 2000.
  2.  Ворник Б.М., Голоцван О.А. та ін. Модуль «Прояґви турботу і обачливість»: Навч-метод.посібник. – К.: Навчальна книга, 2002. – С.21-38.
  3.  ВІЛ/СНІД: відчуй себе захищеним /Шкільний світ. - №25-28 липень. – 2004. – 191с.
  4.  Психогімнастика в тренінгу / Під редакцією Н.Ю.Хрящовий. СПБ, 2001.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

33237. Первый закон Кирхгофа 13.56 KB
  2Сердечник статора набирается из стальных пластин толщиной 035 или 05 мм. В продольные пазы статора укладывают проводники его обмотки которые соответствующим образом соединяют между собой образуя трехфазную систему. Для подключения обмоток статора к трехфазной сети они могут быть соединены звездой или треугольником что дает возможность включать двигатель в сеть с двумя различными линейными напряжениями. Для более низких напряжений указанных на щитке обмотки статора соединяются в треугольник для более высоких в звезду.
33238. Работа электрического тока 13.09 KB
  Мощность электрического тока показывает работу тока совершенную в единицу времени и равна отношению совершенной работы ко времени в течение которого эта работа была совершена.
33239. Второй закон Кирхгофа 13.06 KB
  В любом замкнутом контуре электрической цепи алгебраическая сумма ЭДС равна алгебраической сумме падений напряжений на всех его участках
33240. Магни́тное по́ле 13.55 KB
  Принцип работы асинхронного электродвигателя основан на взаимодействии вращающегося магнитного поля возникающего при прохождении трехфазного переменного тока по обмоткам обмоткам статора с током индуктированным полем статора в обмотках ротора в результате чего возникают механические усилия заставляющие ротор вращаться в сторону вращения магнитного поля при условии что частота вращения ротора n меньше частоты вращения поля n1 .
33241. Электромагнит 13.3 KB
  Обычно электромагнит состоит из обмотки и ферромагнитного сердечника который приобретает свойства магнита при прохождении по обмотке ток Регулирование скорости асинхронного двигателя Наиболее распространены следующие способы регулирования скорости асинхронного двигателя: изменение дополнительного сопротивления цепи ротора изменение напряжения подводимого к обмотке статора двигателя изменение частоты питающего напряжения а также переключение числа пар полюсов. Регулирование частоты вращения асинхронного двигателя путем введения...
33242. Закон полного тока 13.38 KB
  2Преимущества асинхронных электродвигателей с короткозамкнутым ротором следующие: приблизительно постоянная скорость при разных нагрузках; возможность кратковременных механических перегрузок; простота конструкции; простота пуска и легкость его автоматизации; более высокие соs j и к. чем у двигателей с фазным ротором. Практически асинхронные электродвигатели с короткозамкнутым ротором применяются в тех случаях когда не требуется регулирования скорости вращения двигателя. Преимущества асинхронных электродвигателей с фазным ротором: большой...
33243. Закон ома для магнитной цепи 12.92 KB
  Когда по катушке состоящей из до витков проходит ток I то он возбуждает магнитный поток Ф величина которого будет тем больше чем больше будет число ампервитков Iw. Произведение тока I на число витков w намагничивающая сила измеряется в амперах.
33244. Ферромагнитные материалы 13.25 KB
  Вращаясь вместе с ротором относительно статора поток в соответствии с законом электромагнитной индукции ЭМИ индуцирует в каждой фазе обмотки статора ЭДС . При замкнутой внешней цепи по обмоткам статора протекает ток нагрузки I который в свою очередь образует МДС статора . МДС создает магнитный поток реакции якоря и поток рассеяния аналогичный асинхронному двигателю который замыкается поперёк пазов статора и вокруг лобовых частей обмотки статора. Потоки и наводят в обмотке статора соответственно ЭДС и .
33245. Гистерезис 13.81 KB
  Электрические потери Рэл возникают в обмотках трансформатора и обусловлены их нагреванием при протекании по ним электрического тока. КПД трансформатора определяется как отношение активной мощности на выходе трансформатора к активной мощности на выходе первичной обмотки. КПД трансформатора зависит: 1 от конструкции трансформатора; 2 от степени загрузки трансформатора рис 4.9 Максимальный КПД будет у трансформатора с коэффициентом загрузки β = 045.