56122

ПРОФІЛАКТИКА ВІЛ/СНІДу

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: Розглянути теоретичні основи та практичні способи профілактики ВІЛ-інфекції СНІДу; ознайомити учнів з розповсюдженням ВІЛ СНІД в Україні; Навчити учнів оцінювати ступінь ризику захворювання; Розвивати вміння аналізувати робити висновки...

Украинкский

2014-04-02

70.5 KB

13 чел.

Урок біології

10 клас

ПРОФІЛАКТИКА 

ВІЛ- інфекції/СНІДу.

Мета уроку:

  •  Розглянути теоретичні основи та практичні способи профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу; ознайомити учнів з розповсюдженням ВІЛ/СНІД в Україні;
  •  Навчити учнів оцінювати ступінь ризику захворювання;
  •  Розвивати вміння аналізувати, робити висновки;
  •  Виховувати культуру спілкування, потребу в здоровому способі життя.

Обладнання: комп’ютер, слайди презентації «ВІЛ/СНІД».

Базові поняття: неклітинні форми життя, віруси, вірус імунодефіциту людини, синдром набутого імунодефіциту, імунна система, шляхи передачі, наркоманія, захворювання, що передаються статевим шляхом.

Хід уроку:

1. Організаційний етап.

2. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів (тест)

I.Виберіть правильну відповідь.(4-6 балів)

1. Неклітинними формами життя є:

а) прокаріоти; б) еукаріоти;   в) віруси.

2. Вперше віруси були відкриті:

а) у XVIII ст.;  б) у XIX ст.;  в) у XX ст.

3. Життєвий цикл вірусів складається з кількості фаз:

а) 2;    б) 3;     в) 4.

4. Розмноження вірусів відбувається:

а) у клітині хазяїна;     б) незалежно від клітин хазяїна;

в) на поверхні клітини хазяїна.

5. Оболонка вірусів складається:

а) з білків; б) з вуглеводів;   в) з ліпідів.

6. Віруси містять:

а) тільки РНК;  б) тільки ДНК;   в) ДНК або РНК.

7.Тип інфекції,  коли вірусні частинки не виходять у довкілля з інфікованих клітин:

а) гостра;   б) хронічна;   в) прихована.

8.У рослин інфекції поширюються:

а) лімфою; б)провідними тканинами; в) коренем.

9. Специфічні для кожного вірусу захисні білки організму хазяїна:

а) імуноглобуліни; б) інтерферони; в) гормони.

10. Тайговий енцефаліт передається:

а) кровосисними комахами;  б) кліщами;  

в) повітряно-крапельним шляхом.

11. Комплекс процесів, які відбуваються під час взаємодії збудника (вірусів) і організму хазяїна, називається:

а)  інфекцією;   б)інвазією;  в) вакцинацією.

12. Ізоляція хворих організмів від здорових – це:

А) інвазія;  б) інфекція;   в) карантин.

II. Вставте пропущені слова. ( 2 бали)

Бактеріофаги -__________, які уражають _____________.

У вірусів є лише ______ вид нуклеїнової кислоти ДНК або _____.

Віруси – форми життя, які складають окреме  ______ органічного світу. Віруси проникають в організм з їжею, через шкіру, _______ або _______ шляхами.

 Прикладами вірусних хвороб можна назвати  _______, ________ та ін.

III. Про яку хворобу йдеться? (3 бали)

Назва

Характеристика хвороби

1.Інфекційні хвороби, які викликають порушення в роботі печінки.

2. Хвороби викликають підвищення температури тіла, головний біль та захворювання верхніх дихальних шляхів.

3. Збудник розвивається на шкірі, викликаючи появу рубців.

4.Хвороба проявляється у вигляді пухирцеподібних висипань на шкірі, губах, сечостатевих органах.

5. Хвороба, яка руйнує імунну систему людини.

6.Захворювання нервової системи. Збудник передається через слину або під час контакту з хворою твариною.

Дмитро Дичек  «Зупиніть СНІД»

Їй усього сімнадцять років,

Йому було б двадцять чотири.

Але для них життя – це спокій …

Це спокій власної квартири.

У них тепер немає долі,

Життя їх – хроніка часів.

СНІД доїдає їх поволі.

Їм залишилось кілька днів.

Але не смерть лякає пару,

Болюча вічная  розлука,

Що через цю хворобу-скнару,

Зв'язала їх коханню руки!

( повідомлення теми і мети уроку)

Проблемне питання: Як захистити себе від ВІЛ/Сніду?

III. Вивчення нового матеріалу.

       Як відомо, ВІЛ/СНІД – одна з найважчих проблем, з якою зіткнулося людство у XX столітті і з якою ми ввійшли у XXI ст.

Про вірус імунодефіциту людини світ дізнався у 1981 році. З того часу було висунуто багато гіпотез щодо походження цього вірусу, та жодна з них не отримала наукового підтвердження. У наш час інфікованість людей вірусом імунодефіциту надзвичайно поширилась у всьому світі. Щороку ВІЛ- епідемія забирає мільйони людських життів.

( повідомлення учня про розвиток хвороби в Україні)

  •  Що означають слова ВІЛ і СНІД? (мозковий штурм)

В- вірус  (збудник хвороб)

І- імунодефіциту (відсутність захисної реакції системи               організму)

   Л- людини

  

С – синдром (ряд ознак симптомів, що вказують на наявність       якоїсь хвороби)

Н- набутого (такий, що з явився протягом життя, а не від народження)

І – імунного (стосується імунної системи)

Д – дефіциту (брак чого-небудь, у даному випадку реакції імунної системи організму на наявність вірусів)

(повідомлення учня про вірус імунодефіциту людини)

Щоб запобігти інфікуванню треба знати, шляхи передачі ВІЛ

Робота в групах: Iгр. ВІЛ передається…

                             IIгр.  ВІЛ не передається…

(захист робот)

IV.Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

Впр. «Можливі причини інфікування»

- Чому дана причина може призвести до інфікування ВІЛ? 

(кожному одна причина)

  •  Тиск друзів щодо потреби мати досвід у статевих стосунках
  •  Нудьга
  •  Відсутність упевненості в собі
  •  Потяг до ризику
  •  Страх відмови
  •  Вживання алкоголю
  •  Зміна статевих партнерів
  •  Самотність
  •  Переконання в тому,що з тобою нічого не трапиться
  •  Відсутність інформації
  •  Невпевненість у майбутньому
  •  Експерименти з наркотиками

Висновок: ВІЛ можливо уникнути. Потрібно знати шляхи передачі та усвідомлювати причини інфікування.

Розминка «Ураган» Ведучий попереджає, що, якщо учасники почують слово „ураган” у будь-якому контексті, вони повинні пересісти на інше місце. Ведучий вигадує будь-яку історію. Ось, наприклад, таку:

Попередній день був сонячним і тихим. Світило сонечко, дув легенький вітерець. Ніщо не віщувало змін. Хоча прогнозували дощі, сильні пориви вітру і навіть можливість урагану. Та хіба думаєш про ураган, коли на вулиці усе спокійно. Приємний легіт обвіває обличчя, тріпоче листочками. „Який ураган?” – думаєш ти знову. Але ураган прийшов! Налетів зненацька. Ураган завжди приходить раптово – ось такий він, ураган. Спочатку настає мить якоїсь абсолютної тиші. Потім сильнішим стає вітер. Швидкість його збільшується. Починається ураган. Ураган підкорює собі все навколо.

Але як швидко ураган прийшов, так і несподівано десь пішов далі, ламаючи все навкруги.

Гра „Ураган” закінчилась. А чи немає урагану у ваших думках, відчуттях, почуваннях?

Впр. «Як захистити себе від СНІД?»

( робота в парах) 

  •  Приймати правильні рішення щодо свого здоров я
  •  Уникати випадкових статевих контактів
  •  Не приймати наркотиків, алкоголю…
  •  Памятати, що венеричні хвороби спричиняють поширення  ВІЛ, а тому їх потрібно терміново лікувати

В16 років важко повірити в те, що тобі може загрожувати смертельна хвороба. Найчастіше молодим людям здається, що хворіють та вмирають тільки старі. Але з ВІЛ – інфекцією все інакше. СНІД – одна з гострих проблем, з якою сьогодні зіштовхуються ваші однолітки всього світу. Щоб ви їм сказали, щоб попередити захворювання?

Впр. «Звернення до людей» (прикріпити до плакату)

Ми з вами знаємо, що до будь-якої проблеми можна виразити своє відношення різними засобами: словом, діями, рухами, тощо.

Якщо ви не байдужі до проблеми ВІЛ /Сніду, я пропоную вам прикріпити червону стрічку.

Ця стрічка як символ розуміння Сніду була запропонована навесні 1991 року художником Франком Муру, який мешкав в маленькому містечку штату Нью-Йорк. Офіційно проект «Червона стрічка» почато 2 червня 2000 року.

Червона стрічка - символ співчуття, підтримки і сподівання на майбутнє без ВІЛ- інфекції.

V.Домашнє завдання

       Прочитати стор.195-197(підручник);

       Творче завдання:  інформацію про СНІД оформити у вигляді листівки або  презентації;


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

33797. Государственное социальное обеспечение и социальное страхование 14.87 KB
  представляет собой систему пенсий пособий и других выплат гражданам Республики Беларусь за счет средств государственных внебюджетных фондов социального страхования в случаях предусмотренных настоящим Законом. Основными принципами государственного социального страхования являются: обязательное участие работодателей и работающих граждан в формировании государственных внебюджетных фондов социального страхования; распределение средств от трудоспособных граждан к нетрудоспособным от работающих к неработающим; гарантированность пенсий пособий и...
33798. Трудовая дисциплина и материальная ответственность рабочих и служащих 14.58 KB
  Трудовая дисциплина обязательное для всех работников подчинение установленному трудовому распорядку и надлежащее выполнение своих обязанностей. За противоправное виновное неисполнение или ненадлежащее исполнение работником своих трудовых обязанностей дисциплинарный проступок устанавливается дисциплинарная ответственность.
33799. Материальная ответственность работника 15.11 KB
  Ограниченную материальную ответственность несут: 1 работники в размере причиненного ущерба но не выше своей среднемесячной зарплаты за порчу или повреждение по небрежности материалов полуфабрикатов изделий инструментов измерительных приборов спецодежды и др. 2 руководители в размере причиненного по их вине ущерба но не свыше 3х месячных зарплат. Полная материальная ответственность возникает в случаях: 1 письменного соглашения между нанимателем и работником о полной материальной ответственности; 2 получения имущества под отчет...
33800. Предмет и сущность общей теории государства и права 14.89 KB
  Общая теория государства и права это система обобщенных знаний о наиболее общих закономерностях возникновения развития и функционирования права и государства вообще их сущности а также связанных с ними государственноправовых явлений. Теория государства и права наука общественная. Объектом изучения теории права как и всех общественных наук является общество в целом.
33801. Понятие норм права, их структура и виды 16.66 KB
  Признаки правовой нормы: Устанавливается и санкционируется государством. Структура правовой нормы: Гипотеза элемент нормы устанавливающий условия применения нормы тоесть условия применения правила изложенного в норме. Диспозиция элемент нормы содержащий собственно само правило поведения при условии наступления событий изложенных в гипотезе. Санкция элемент нормы устанавливающий ответственность или меры государственного принуждения применяемые к нарушителю правила предусмотренного в диспозиции.
33802. Сущность государства. Понятие и основные признаки государства 15.98 KB
  Понятие и основные признаки государства Госвоесть политическая организацияассоциация члены которой объединяются в единое целое публичновластными отношениями и структурами. Признаки госва: 1террит. основа госва вкл .
33803. Понятие функций государства и их классификация 17.72 KB
  Функции государства это основное направление деятельности государства в котором выражается сущность и социальное назначение государственного управления обществом. функции носят объективный характер; 2. функции носят систематический постоянный характер; 3. функции возникают и развиваются в соответствии с задачами и целями государства; 5.
33804. Формы государства. Государственный аппарат. Источники права 17.7 KB
  Источники права Форма государства внешняя структура способ организации государственной власти выражающаяся в построении верховных ор ганов государства распределении власти меяаду различными уровнями государственных органов общем режиме управления страной. Механизм государства призван надежно гарантировать и охранять законные интересы и права своих граждан. Источник права Источник форма права способ с помощью которого закрепляются находят внешнее выражение нормы права. Некоторые учёные отождествляют источник и форму выражения...
33805. Понятие, сущность и структура Конституции Республики Беларусь 17.02 KB
  Конституция Республики Беларусь белор. Канстытуцыя Рэспублікі Беларусь основной закон Республики Беларусь. Конституция Социалистической Советской Республики Белоруссии 1919 года Первая Конституция Социалистической Советской Республики Белоруссии ССРБ была принята на I Всебелорусском съезде Советов 3 февраля 1919 г.