56126

Закріплення теоретичного матеріалу по знаках альтерації й вокально-інтонаційних, метро-ритмічних навичок на прикладі знайомих поспівок і пісень

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Учні повинні довідатися по перших 8 тактах пісню – звучить пісня «Паровоз» Г.Ернесакса у виконанні педагога. Спів групою 1-го куплету пісні. Після цього діти повинні «зіграти» на паперових клавіатурах мелодію заспіву пісні від «ре», від « до», від «фа» з проспівуванням нотами водночас.

Украинкский

2014-04-02

55.5 KB

7 чел.

ВІДДІЛ КУЛЬТУРИ

СЄВЄРОДОНЕЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

КПНЗ «СЄВЄРОДОНЕЦЬКА ДИТЯЧА МУЗИЧНА ШКОЛА №2»

ПЛАН-КОНСПЕКТ

відкритого уроку

з предмету «Сольфеджіо» з учнями I класу фортепіанного й струнного відділів на тему:

«Закріплення теоретичного матеріалу по знаках альтерації і вокально-інтонаційних, метро-ритмічних навичок на прикладі знайомих поспівок та пісень»

Викладача вищої категорії

відділу музично-теоретичних дисциплін

КПНЗ «СДМШ №2»

Щукіної Ірини Миколаївни

м. Сєвєродонецьк

2010 р.


Відкритий урок

з сольфеджіо з учнями першого класу

(група фортепиано-струнники, вік 5-6 років) викладача вищої категорії дитячої музичної школи №2 Щукиної Ірини Миколаївни.

м. Сєверодонецьк Луганської області.

8.12.2010 г.

Тема уроку: Закріплення теоретичного матеріалу по знаках альтерації й вокально-інтонаційних, метро-ритмічних навичок на прикладі знайомих поспівок і пісень.

Мета уроку: а) навчальна - закріплення теми з використанням ігрових і творчих видів робіт;

б) виховна – розвиток зацікавленості в процесі навчання.

Тип уроку: комбінований.

Дидактичний і музично-ілюстративний матеріал: надрукувані клавіатури, наочне приладдя «Драбинка», компакт-диск: М. Мусоргський «Картинки з виставки».

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

2. . « А ну вгадай-» з вивчених раніше поспівок з аналізом руху мелодії →→ (на одному звуці), ↑ (нагору), ↓ (униз), ↑↓ ( нагору-униз) і проспівування нотами:

  •  « Андрей-воробей» - на ноті « до» (→→);
  •  «У кота-воркота» - від ноти « до» (↑↓↑↓);
  •  «Драбин ка» - від ноти « до» (↑↓);
  •  «Волошка» - від ноти «фа» (→→↓→→↓);

Дітям роздають надрукувані клавіатури.

3. Учні повинні довідатися по перших 8 тактах пісню – звучить пісня «Паровоз» Г.Ернесакса у виконанні педагога. Спів групою 1-го куплету пісні. Після цього діти повинні «зіграти» на паперових клавіатурах мелодію заспіву пісні від «ре», від « до», від «фа» з проспівуванням нотами водночас. Такий вид роботи дає можливість перевірки навичок підбору мелодії відразу у всієї групи й наробітку вокально-інтонаційної бази.Це є особливо цінним моментом з погляду оптимізації процесу навчання.

Учні запрошуються до фортепіано для того, щоб перевірити правильність звучання мелодії, «зіграної» ними на паперових клавіатурах. Таким чином, діти можуть упевнитися в тому, що при грі від ноти « до» використовуються тільки білі клавіші, від «ре» - з'являється необхідність використання чорної клавіші «фа» діез, а від «фа» - «сі» бемоль.

4. Перевірка домашніх заготовок імпровізації « Китайської пісеньки» на чорних клавішах: учень-автор грає, а інші повинні назвати використовувані звуки. При цьому, завдання, що стоїть перед дітьми, розглядається у двох варіантах: звуки називаються з використанням дієзів, а потім - бемолів. Надалі ведеться спільна робота педагога й дітей по доробці складених мелодій і вибору найкращої композиції. Такими стали «Китайські пісеньки» Бєлашової Дар'ї (5 років), Ткачової Вероніки (6 років) і Тихонової Соні (5 років).

5. Перевірка домашнього завдання №14 «Лисиця» («Сольфеджіо для 1-го класу ДМШ» А. Барабошкіна).

Ха-ха-ха! Что за шум?

В плен лиса попала.

Утки, куры, стерегите,

.Чтоб не убежала.

Разом з дітьми аналізуємо і працюємо над піснею:

  •   визначаємо, з яких звуків складається мелодія;
  •  співаємо настроювання по звуках мелодії з використанням наочного приладдя «Драбинка»;
  •  далі йде спів групою по нотах зі словами з одночасним проплескуванням  ритмічного малюнка;
  •  гра «співаючі парти» - спів по ланцюжкові дуетом по партах. Для активізації уваги всієї групи пропонується іншим учням оцінити тих,хто співає, визначити помилки;
  •  завершує роботу над домашнім номером спів нотами з фіксацією кожного звуку ударом вказівного пальця по тексту - гра «курочка й зернятка» - по одному, дуетами, тріо, по рядах.

6. Слуховий аналіз звуків – «музичні хованки» ( з елементів №14 «Лиса» складені мелодійні обороти, які педагог програє на інструменті по два рази кожний, а дітям необхідно відгадати й проспівати цей елемент нотами).

7. Учням пропонується зробити метризацію вірша – діти проговорюють текст із одночасним проплескуванням ритму:

Ой, боюсь! Ой, боюсь!

У забора ходит гусь.

Попрошу-ка пса Трезора

Подежурить у забора.

(В. Суслов)

з наступним записом у вигляді вертикальних паличок (короткі удари відповідають ׀, а довгі - │). Потім до кожної з паличок діти домальовують голівку ноти, а короткі поєднують між собою. Таким чином, виходить запис перших двох рядків вірша у вигляді ритмічного диктанту.

8. Творчий конкурс «Хто більше всіх придумає слів?» за схемою 2 ḻ ӏ. Наприклад, мá-ма, лáм-па і т.д. Учні прекрасно справляються із завданням, після чого їм необхідно відчути й відзначити ударами биття «серденька» в «Польці» ре-мінор М. Глинки.

9. Дитячий музичний оркестр. Учням роздають бубни, металофони, трикутники, маракаси і т.п. Група ділиться на дві частини, перша з яких повинна відтворити ритм мелодії твору, а друга – відбивати долю-пульс («серденько» музики). Звучить «Экосез» мі-бемоль мажор Л. Бетховена. Допущені дітьми неточності виправляємо при повторному виконанні.

Три останні пункти роботи являють собою підготовку до пояснення понять «метр» і «розмір» на наступному занятті.

10. На фортепіано у вільному порядку виставляються м'які іграшки (ослик, пташка, мишка, ведмідь, слон і собака). Тепер учні – маленькі композитори, які повинні озвучити (виставити на клавіатурі) звірів. У цьому виді роботи повторюються й закріплюються знання регістрів і октав.

11. Слухання музики: М. Мусоргський «Хатинка на курячих ніжках», «Баба Яга» із циклу «Картинки з виставки». Питання дітям:

  •  характер твору;
  •  настрій;
  •  які регістри використані;
  •  самостійно придумайте назву.

Відповіді дітей – швидкі й правильні, але варіантів назви занадто багато й вони не цілком відповідають авторській. Розгадка на екрані ноутбука – мультфільм «Івашко й Баба-Яга» В. Брумберг і З. Брумберг, Союзмультфильм, 1938 г, фрагмент, де Баба-Яга варить зілля, а потім летить у ступі за Івашкою. Діти дуже емоційно реагують на те, що відбувається на екрані й пропонують намалювати малюнки під впливом прослуханного твору. Так, з подачі дітей, відбувається корекція домашнього завдання: №15 («Сольфеджіо, 1кл.» А. Барабошкіна) – вивчити напам'ять і записати по пам'яті перший рядок в зошит; №17 («Сольфеджіо, 1кл.» А. Барабошкиіна) – по нотах і намалювати малюнок до прослуханого твору.

12. Аналіз та оцінювання роботи кожного з учнів на уроці. Через високий рівень виконання завдань, виставлені оцінки від 9 до 12 балів.

Урок пройшов у темпі (кожне завдання від 3 до 7 хвилин), в гарному контакті з учнівською аудиторією. У процесі були закріплені навички транспонування, аналізу мелодійної лінії, використання знаків альтерації; продовжена підготовка учнів до подальшого освоєння понять «метр» і «розмір» і написанню мелодійних диктантів. Невимушена атмосфера, застосування ігрових моментів і творчих видів робіт, а так само доступність і цікавість завдань стали цінними помічниками педагога, оскільки дозволили розв'язати безліч завдань одночасно й максимально ефективно використати час уроку.


СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

  1.  М. Котляревська-Крафт, І. Москалькова, Л. Батхан. «Сольфеджіо». - Ленінград, «Муз.», 1988 р. Розробка уроків з додатком д/з для підг. отд. ДМШ.
  2.  А. Барабошкіна. «Сольфеджіо для I класу ДМШ». Москва, - «Музика», 1985 р.
  3.  М. Калугіна, П. Халабузарь. «Виховання творчих навичок на уроках з сольфеджіо». - М., «Радянський композитор», 1987 р.
  4.  М. Калініна « Посібник із сольфеджіо». - М., «Престо», 1998 р.
  5.  М. Калініна «Прописи I клас». - М., «Престо», 2009 р.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

77582. Последовательный интерфейс RS-232C 110 KB
  Стандарт RS-232C описывает несимметричные передатчики и приемники — сигнал передается относительно общего провода — схемной земли (симметричные дифференциальные сигналы используются в других интерфейсах — например, RS-422). Интерфейс не обеспечивает гальванической развязки устройств.
77583. Организационный этап формирования системы менеджмента качества 79.5 KB
  Реализация предварительного цикла работ по формированию СМК. Создание организационной структуры СМК. Реализация предварительного цикла работ по формированию СМК Непосредственно процессу разработки и внедрения СМК предшествует организационный этап основным назначением...
77584. ФОРМИРОВАНИЕ ПРОЦЕССНОЙ МОДЕЛИ СМК 172.5 KB
  Определить состав документации устанавливающий требования ограничения и рекомендации необходимые для результативного выполнения процесса. Определить показатели и спланировать качество и результативность процесса.
77585. Разработка документации СМК 122.5 KB
  Существует еще одна категория, неявно упоминаемая в стандарте. Это - специальные формы. Назначение этих форм - предоставить руководящие указания или инструктировать относительно регистрации данных по качеству, в частности, какую информацию следует заносить в них.
77586. Содержание обязательных документированных процедур 83.5 KB
  В каждой организации, независимо от того, намерена ли она внедрять СМК или нет, существует документооборот и соответствующие инструкции по делопроизводству, описывающие порядок управления внутренними и внешними документами.
77587. Внедрение и опытная апробация СМК 39 KB
  Внедрение СМК может начинаться с издания приказа о введении в действие документов СМК. Датой введения в действие СМК считается дата утверждения Политики, Руководства по качеству и процедуры по разработке и введению в действие внутренних документов.
77588. ТЕХНИКА И ПРОГРАММИРОВАНИЕ В ЭКОЛОГИИ 719.5 KB
  Стремительный рост общей численности населения планеты совместно с усилением техногенных воздействий на окружающую среду существенно меняют ход глобальных природных процессов на Земле.