56127

Солоність вод світового океану

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Цей блок починається словами Екзюпері: Вода в тебе ні кольору ні смаку тебе неможливо описати тобою насолоджуються не відаючи що ти таке. Згідно з цією теорією в хмарі міститься вода у вигляді льодяного пилу.

Украинкский

2014-04-02

37.5 KB

0 чел.

Урок географії в 6 класі

Тема. Солоність вод світового океану.

Мета: розглянути гіпотези утворення води на Землі; виявити причини, які сприяли

          солоності води в океані;

  •  ознайомити учнів із властивостями води методом хімічних та фізичних дослідів; ввести елементи з курсу хімії – будова води; фізики – густина води;
  •  розвивати логічне мислення, увагу;
  •  виховувати допитливість та інтерес до предметів природничого циклу, бережливе ставлення до навколишнього середовища.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: фізична карта світу, таблиці «Кругообіг води в природі», «Виверження

                        вулкану», картини на морську тематику, обладнання для дослідів з

                        курсу хімії та фізики, підручник, магнітофон.

Хід уроку:

І. Організаційна частина.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Урок починається звуками прибою на фоні музики. Під час музичного супроводу проводиться ознайомлення з картинами. Визначається направлення живопису маріне – море.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Оголошення теми і мети уроку.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1.  Блок географії. Походження води на Землі. Цей блок починається словами Екзюпері: «Вода, в тебе ні кольору, ні смаку, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке. Не можна не сказати, що ти необхідна для життя. Ти наповнюєш нас радістю, яку не пояснити нашими почуттями».

(Інформація про походження води на Землі супроводжується аналізом картини із зображенням виверження вулкану)

  •  1 гіпотеза. Теорія Шмідта.

Земля утворилась із холодної газопилової хмари. Згідно з цією теорією в хмарі міститься вода у вигляді льодяного пилу.

  •  2 гіпотеза. Вода з’явилася із надр Землі разом із магмою і була дуже мінералізованою, потім на поверхні випаровувалася. Поняття – ювеніальна вода.
  •  3 гіпотеза. Вода із космосу. Льодяні ядра комети в атмосфері згорають.
  1.  Блок біології. Починається словами древнього мудреця Фалеса Мілетського: «Світ пішов із води».

(Інформація про класи тварин і рослин, які живуть у воді)

  1.  Блок хімії. Бесіда про властивості води.

Вода – найпоширеніша речовина. Однак можна сказати, що на землі немає води без розчинених речовин. 2/3 всіх речовин на Землі вода розчиняє та зосереджує в атмосфері та ґрунті. Дякуючи цій властивості, вода стала носієм життя. Чому вода має цю властивість? Це пояснюється особливістю внутрішньої будови молекули води, яка складається з молекул, а молекули – з атомів. Завдяки руху молекул вони можуть розчиняти речовини. (Пояснення супроводжується малюнком та моделлю молекули води).

Завершення роботи – дослід на розчинення.

Висновок: вода – універсальний розчинник речовин, необхідних для життя людини. Дякуючи цій властивості, вода стала носієм життя.

  1.  Блок географії. Утворення солоності.

Річки виносили із суходолу в Світовий океан різні речовини, в тому числі і солі, які вони розчиняли в земній корі. Завдяки кругообігу, вода випаровувалась, а сіль в океані накопичувалася. За мільйони років вода набувала вищих показників солоності.

  •  Чому постійно йде випаровування? (Сонце нагріває воду. Перехід агрегатного стану).

Блок закінчується дослідом на випаровування.

Дослід: пробірка з морською водою нагрівається, через деякий час води немає, білий наліт на стінках. (Приклади з життя: кипятіння води в чайнику – наліт; наліт на тілі після купання в морі).

Інформація про кількість солі в Світовому океані:

В 1 куб. км. морської води розчинено 166 млн. т солі. А в усьому океані розчинено 50*10 т солей. Якщо всю сіль з океану рівномірно розподілити на суходолі, то висота шару солі досягне 45 м – 15-поверховий будинок.

  1.  Блок географії. Поняття «солоність» - одиниця вимірювання.

(Визначення записується в зошит)

Одиниця вимірювання – проміле % (тисячна частка цілого)

% - сота частина. (Пояснити слово проміле – міленіум).

Поняття солона більше 1 %, прісна вода менше 1 % розчинених речовин.

Тому в простій воді солі не відчувається (властивість без смаку), тільки      випаровування – доказ про розчинені речовини.

У солоній воді вода гірка від речовин.

Знайомство з солоністю в різних частинах океану.

Визначення причини різної солоності:

  1.  Річки з прісною водою біля берега солону воду опріснюють;
  2.  Опади
  3.  Поверхні випаровування
  4.  Лід на воді

Середня солоність 35% - Світовий океан 35 г/л. Порівняння різних частин океану на солоність:

  •  Червоне море – 27 %
  •  Азовське море – 12-14 %
  •  озеро Молінаки – 81 %

Проблемне питання:

  •  Чому рослини, риби, тварини в океані не солоні? (У клітині є органоїд вакуоля, яка не дає накопичуватися солі в організмі).
  •  Хто навчився плавати у морі?
  •  Чому не тонуть пароплави?
  1.  Блок фізики.

Цей блок починається дослідом:

3 мензурки: 1 – прісна вода; 2 – менша концентрація солі; 3 – більша концентрація.

Висновок: 1 пробірка втопилася, 2 – посередині, 3 – наполовину виходить з води.

Цей висновок пояснює те, що прісна та солона вода мають різну густину.

Морська – 1030 кг/м

Прісна – 1000 кг/м

Завдяки тому, що вода густіша, вона тримає тіло на поверхні (закон Архімеда). На тіло, занурене в рідину, діє виштовхувальна сила, яка залежить від густини рідини. Тому в такій воді легше навчитися плавати і пароплави ходять по морю, незважаючи на їх вагу та розміри. Занурюватися у воду Мертвого моря, а також в озеро Молінаки майже неможливо. Вода буде виштовхувати. Чим більша солоність, тим легше триматися на воді. Більш детально з цим явищем ви ознайомитесь у старших класах.

V. Підсумок уроку.

Домашнє завдання: п. 32


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

82292. Развитие промышленности в 70-80-е годы и ее сырьевая направленность 30.54 KB
  Быстрыми темпами развивалась легкая промышленность республики. В структуре экспортных поставок республики 97 приходилось на сырье. Состояние республики определялось не уровнем жизни населения полнотой и реальностью ее суверенных прав в Союзе ССР развитием духовной культуры а суммой капиталовложений тоннами добытой руды угля нефти и других ресурсов. Таким образом в экономике республики в 7080е годы проявились все те деформации которые были характерны для народного хозяйства страны в целом.
82293. Экономическая политика в годы гражданской войны 30.88 KB
  Первыми мероприятиями советской власти в Казахстане стали: национализация крупной промышленности банков и транспорта весной 1918 года; возращение крестьянам 35 млн. Для Казахстана продразверстка стала настоящим бедствием: поголовье скота составило всего 545 в 1920 году по сравнению с 1913 годом Сокращение произошло с 299 млн. в 1913 году до 163 млн. голов в 1920; посевные площади с 42 млн.
82294. Развитие сельского хозяйства в сер.60-х-нач.80-х годы 31.31 KB
  Уравнительное распределение заработной платы снижала заинтересованность рабочих в результатах своего труда объемы производства и качество продукции. Наращивание производства сельскохозяйственных продуктов в республике проходило крайне неравномерно более высокие темпы прироста были достигнуты в девятой пятилетке 3 в год. Неустойчивым было развитие зернового производства.
82295. Создание Киргизской (Казахской) АССР и КазССР 27.83 KB
  Казревком также занялся подготовкой Учредительного съезда Советов Казахстана. 5 декабря 1936 года VIII Чрезвычайный съезд Советов СССР принял новую Конституцию в составе которой было 11 союзных республик в том числе и КазССР.
82296. Международные связи Казахстана в сер.60-х-нач.80-х годов 35.09 KB
  Во внешней политике СССР основными задачами оставались: устранение угрозы распада социалистической системы ее сплочение в политическом военном и экономическом отношениях; нормализация отношений между Востоком и Западом сосуществование в сотрудничестве. Эта политика была особенно активна иногда перерастала в прямую интервенцию в отношении стран находившихся в непосредственной сфере влияния СССР например Афганистан. Этим в свою очередь объяснялось достижение военностратегического паритета СССР и США а также рост революционной...
82297. Казахстан в условиях НЭПа. Причины перехода и сущность 28.14 KB
  Предприятия ж дорожного автомобильного транспорта добывающей и обрабатывающей промышленности были переведены на хозрасчет. К 1928 году было завершено восстановление промышленности Казахстана. Из-за большой разницы цен на продукты с х низкие и промышленности высокие крестьяне перестали сдавать зерно государству.
82298. Экологические проблемы Казахстана на современном этапе (движение Невада-Семипалатинск, Арал, Балхаш и т.д.) 33.34 KB
  Высыхание Аральского моря и возникновение зоны экологического бедствия в регионе стало возможным в результате неэкономного использования воды рек Сырдарьи и Амударьи. Сырдарья в настоящее время не доходит до моря заканчивая свой путь на полях а Амударья достигает Арала лишь зимой тоненьким ручейком. Осушенное дно моря становится источником пыли и солей разносимых на очень большие расстояния. Площадь моря разделилась на несколько самостоятельных водоемов море отошло от берегов местами на 100150 км и продолжает расчленяться.
82299. Земельно- водная реформа 1921 г, ее цели и сущность 29.36 KB
  Аграрные преобразования способствовали возвращению и укреплению социально экономического положения 300 тысяч беженцев казахов и киргизов эмигрировавших в 1916 году в Китай. Реформа способствовала укреплению союза рабочего класса и казахских шаруа узбекских дунганских уйгурских дехкан укреплению национального согласия. Кредит семенные ссуды и другие средства экономического регулирования способствовали укреплению связи государства с трудовым крестьянством восстановлению производительных сил росту трудовой активности трудящихся аула и...
82300. Противоречивость хода перестройки в Казахстане 30.94 KB
  Черненко Генеральным секретарем КПСС становится М. В преддверии поворотного ХХVII съезда КПСС в период его практической подготовки 15 января 1986 г. было опубликовано Заявление Генерального секретаря ЦК КПСС в котором была выдвинута конкретная рассчитанная на точно определенный срок до конца нынешнего столетия программа мероприятий направленных на полную и повсеместную ликвидацию ядерного и других видов оружия массового поражения. ХХVII съезде КПСС была принята новая философия внешней политики Советского Союза.