56178

«Більше, сильніше, швидше». Олімпійські ігри. Спорт

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Today we’re going to talk to learn about the Olympic Games and we’ll discuss it. You will listen to the text about the Olympic Games and do some tasks, discuss famous Ukrainian spotsman. So, let’s start.

Английский

2014-04-02

48.5 KB

0 чел.

Тема: «Більше, сильніше, швидше». Олімпійські ігри. Спорт.

Мета: систематизувати знання по темі «Спорт», сформувати цілісну систему особистих знань з теми в процесі обговорення теми «Олімпійські ігри» та відомих українських спортсменів, формувати навички створення рекламних постерів та представляти їх; розвивати навички аудіювання та читання, розвивати творчі можливості учнів, вміння працювати в групі; виховувати любов до спорту, здорового способу життя.   

Обладнання: книги, магнітола, касета, плакат, постери, картки.

 Тип уроку: урок узагальнення та систематизації вивченого.

Методи: робота в групі,  робота в парах, мозковий штурм.

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

1.Привітання

Good morning, pupils. How are you? Who is on duty today?

Good morning. I’m on duty today…

2.Повідомлення мети та теми.

Today we’re going to talk to learn about the Olympic Games and we’ll discuss it. You will listen to the text about the Olympic Games and do some tasks, discuss famous Ukrainian spotsman. So, let’s start. Do you remember the poem which we’ve recently learnt by heart? It’s about sport, too. Who will recite us the poem?

3.Уведення в іншомовну атмосферу.

I like riding by bicycle,

I’m fond of playing chess,

My friend is good at judo-

We are keen on sport as you can guess.

And every kind of sport for sure

As it can even illness cure

And can for every girl and boy

Bring many moments of joy.

The proverb reads for everybody:

“The sound mind in a sound body!”

ІІ. Основна частина уроку

So, what proverb about Sport do we know?  Very well, a lot of thanks. And now we’ll have some kind of events.

Today there’re three teams, but we all have the same motto: “Bigger, stronger, faster.” You know, that was the motto of the Olympic Games. And I prepared the first task for you. The game’s name’s “Make up a word”. You should put  the letters on these cards in the correct order. Then you will have some Sports word and win one ball for your team. Let’s begin.

1.Making up  words from the letters.

  1.  O, M, C, N, H, I, P, A.      2.   A, C, T, M, H.                3. O, T, F, L, B, A, L, O.

1.  N, S, T, E, I, N.                    2.   K, I, S, T, A, G, N.         3.  C, A, R, E.

1.   I, I, K, S, G, N.                    2.   N, I, R, N, U, G, N.     3. P, I, G, J, M, U, N.     

1.   L, G, A, O.                           2.  M, I, W, N, M, G, I, S.  3. K, O, C, Y, H, E. 

1.   K, T, A, R, A, E.                   2. M, B, I, G, C, L, I, N.     3. N, F, I, G, E, C, N.

The answers: champion, match, football, tennis, skating, race, skiing, running, jumping, goal, swimming, hockey, karate, climbing, fencing.

You have worked well, and we should continue our event. Now you shall listen to the text, devoted to the origin of the Olympic Games. Before listening let’s look through the questions with variants of answers. Is everything clear? Let’s start listening.

  1.  Make up a dialogue.

-Who is your favourite sportsman?

-My favourite sportsman is Klychko.

-what sport does he go in for?

-He goes in for boxing.

-Is he a Ukrainian sportsman?

-Yes, he is a Ukrainian sportsman.

  1.  Аудіювання.
  2.  Where were the first Olympics?

a)in Rome;    b) in Greece;     c)in Egypt.

     2) How many events were there?

          a) one;            b) three;            c) two.

     3)  What was the prize for the winner at the first games?

          a) a plum;      b) an orange;     c) an apple.

     4) How often are the Olympics held?

          a) every five years;   b) every three years;  c)every four years.

     5) How many prizes are there for the each event?

          a) one;                        b) three;           c) two.

      6) Are there Winter Olympic Games?

           a) Yes, there are;       b) No, there aren’t;   c) Every two years.

      7) How many rings does the Olympic flag have?

            a) four;                       b) six;             c) five.

8) The Olympic flag shows the colours of    …...

      a) Greek flag;       b) flags of all countries;     c) nature.

The answers:  1b,  2a,  3c,  4c,  5b,  6c,  7c,  8b.    

The Teacher: A lot of thanks. You have your balls. And now next task.  All  teams will get four cards with the information about the Olympic Games. Your task is to put four cards in proper order, together, chose one representative of your team, who will retell the text to us. We have three teams and there’ll be three retellings. Get ready!

4. Розвиток  навичок читання та аудіювання.

  1.  The first Olympic Games took place in Greece more than six hundred years ago. They had the competitions not only in sport, but in music, speaking and theatre performances as well. Only men could take part in them, but not women.
  2.  Then for one thousand and five hundred years nothing was heard of them. The modern Olympic Games began again in 1896 and nine countries took part in them. The Olympics took place in Greece, but after that every four years the Olympic moved to another city.
  3.  The Olympic Games take place every four years. During the two world wars there were no Olympic Games because they can’t take place in a country which is at war. During the Olympic Games there are competitions in many kinds of sport like running, jumping, swimming, athletics and others.
  4.  Winter Olympic Games first took place in 1924, and they were the same year as summer Olympic Games. But after starting in1994, the Winter Olympic Games take place two years after Summer Games. Sportsmen from many countries take part in skiing, hockey, skating and other sports.

Good. Now we should only write down your balls again. Pull yourself together; the finishing line is not far. Let’s go on. I hope you are the members of different sport circles and want to find out what kinds of sport you go in for.

I go in for …..

5.Творче завдання «Зроби постер».

The Teacher: And now I propose you a creative task. With a help of some photos, word combinations you should make an advertisement of a Sport Club. You have sheets of papers, glue, everything for this task, now complete it and represent to the audience. Look at the blackboard. Here you have the plan and helpful tips.

                                             Тhe plan of the commercial.

  •  Unusual beginning
  •  Interesting facts about sport
  •  Add fine descriptions
  •  Write time, place, telephone.

Useful phrases

  •  Are you interested in….?
  •  It’s the most interesting…
  •  Come and train…
  •  Join us…
  •  You’ll enjoy...
  •  Keep fit, to be healthy, to make new friends, to have a good time, to look beautiful
  •  If you want to change, tobe….

Presentation of their adverts.

And now the last task for today. I propose you new text about our sportsman. Your task is to read the text and answer some questions. Three group have different questions.

6.Розвиток навичок читання.

My favourite sportsman.

Volodymyr is my favourite sportsman.he is a boxer. Volodymyr was born on March 25, 1976. He is 33. He was a good pupil and a good student. He graduated from the Perejaslav – Khmelnytskyj Pedagogical institute. Volodymyr began to go in for sport when  he was 14. He went to a sport school with his elder brother Vitalij. Vitalij Klychko is a famous Ukrainian boxer, too. Volodymyr is an Honoured Master of Sports of Ukraine. He is a champion of Olympic Games in Atlanta. He is a box champion of the world and Europe.  His hobby is playing the saxophone. He is very strong and clever. He is my favourite sportsman and I want to look like Volodymyr.

The questions:

  •  What sport does Volodymyr go in for?
  •  When did he begin to go in for sport?
  •  When was he born?
  •  How old is Volodymyr?
  •  What institute did he graduate from?
  •  Is Vitalij a box champion?
  •  What is the name of his brother and who is he?
  •  Who is a box champion of the world and Europe?
  •  What is Volodymyr’s hobby?

ІІІ.  Заключна частина уроку.

1.Підведення підсумків уроку Please, tell me what have we learnt today and what do you think about sports?

2. Оцінювання. What marks do you think you diverse?

3. Домашнє завдання the composition “My favourite portsman.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

54569. НЕТРАДИЦИОННЫЕ ФОРМЫ УРОКОВ МУЗЫКИ В 1 КЛАССЕ В АДАПТАЦИОННЫЙ ПЕРИОД 52.5 KB
  Песня танец Если нравится тебе разучивание. И разучим новую песню Если б не было школ разучивается песня Ну а теперь поехали дальше. Познакомились с народной песней игрой Бояре 4 УРОК ЛОТО КОНЦЕРТ В 1 КЛАССЕ ТЕМА УРОКА ПЕСНЯ ЗАДАЧИ УРОКА ПОЗНАКОМИТЬ УЧАЩИХСЯ С РАЗНЫМИ ВИДАМИ ВОКАЛЬНОГО ЖАНРА. Что такое песня Из самого слова видно Песня то что поют.
54570. Нетрадиционные уроки 70 KB
  Как правило у школьников во время такого урока возникает игровое состояние специфическое эмоциональное отношение к действительности. А знания полученные на уроке становятся для них личностно-значимыми эмоционально-окрашенными что помогает более лучше узнать прочувствовать изучаемую тему. Урок-викторина он повышает познавательный интерес творческую и мыслительную деятельность учащихся стимулирует мотивацию.
54571. Нетрадиційні уроки, як особливої форми організації навчально-пізнавальної діяльності 619 KB
  Розглянути можливості нетрадиційних уроків у початковій школі в реалізації цілей навчання. Вказати деякі методичні аспекти їх проведення. З’ясувати актуальність проведення нетрадиційних уроків в початковій школі.
54572. Спрос. Закон спроса. Факторы, влияющие на спрос 30.7 KB
  Спрос (D – от англ. demand) – это намерение потребителей, обеспеченное платежными средствами, приобрести данный товар. Наличие спроса на какой-либо товар означает согласие покупателя уплатить за него указанную цену.
54573. Моя Україна – моя Батьківщина. Незалежність України 52.5 KB
  Незалежність України Виховна година для учнів випускників Мета: формувати громадянську позицію в учнів розуміння особистої причетності до всіх подій які відбуваються в Україні шанобливе ставлення до нетлінних духовних скарбниць народу повагу до національних символів традицій оберегів; виховувати в учнів почуття патріотизму національної свідомості любові до рідного краю. Що таке Україна для кожного з вас учні наводять свої думки асоціації аргументують власне сприйняття України як держави наводять приклади з власного...
54574. Ніхто не має права ображати людину 49 KB
  Наш дзвінок вже дав сигнал Працювати час настав Ось і ти часу не гай Працювати починай Доброго дня діти Сідайте. Діти мене звати Вікторія Ігорівна і урок Я і Україна сьогодні проведу у вас я. Діти згадайте будьласка тему минулого вашого уроку. Молодці діти згадали ми з вами минулу тему.
54576. Німецькомовні країни. Розвиток монологічного мовлення 48 KB
  Über Deutschland, Österreich und die Schweiz haben wir vieles erfahren. Und noch gibt es zwei kleine Staaten, wo man deutsch spricht. Hört kleine Information über diese Staaten zu!
54577. ПРОГРАМА ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ З НІМЕЦЬКОЇ МОВИ 96.5 KB
  Звісно відпочинок це також необхідна сторона нашого життя але головне завдання вчителя це компетентний учень і робота в режимі дистанційного навчання є чудовим інструментом для його виховання. Робота з текстом: Виписати та вивчити нові слова; Прочитати текст; Перекласти усно; Дати письмові відповіді на питання до тексту та переслати їх на електронну адресу вчителя. Робота з текстом: Виписати та вивчити нові слова; Прочитати текст; Перекласти усно; Виконати тестове завдання до тексту та переслати отримані відповіді на...