56189

Тривалість життя

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Виховна: виховувати повагу до людей похилого віку цінувати життя дбайливо ставитись до власного здоровя ести здоровий образ життя. Тип уроку: комбінований Обладнання: Макет Дерево життя Стікери у формі квітів та плодів...

Украинкский

2014-04-02

48.5 KB

9 чел.

Дата_____                                                                           Клас_________

Тема уроку: Тривалість життя

Мета уроку:

Навчальна: сформувати знання про тривалість життя, провідні теорії старіння і смерті, дати визначення основним поняттям уроку.

Розвивальна: розвивати інформаційно – комунікативні компетентності, навички роботи в групі, вміння працювати з науковою інформацією та опрацьовувати її.

Виховна: виховувати повагу до людей похилого віку, цінувати життя, дбайливо ставитись до власного здоров’я, ести здоровий образ життя.

Тип уроку: комбінований

Обладнання:

  1.  Макет «Дерево життя»
  2.  Стікери у формі квітів та плодів.
  3.  Презентація «Життя»
  4.  Електронні підручники: «Тривалість життя рослин», «Тривалість життя тварин», «Тривалість життя людини».
  5.  Таблички для визначення команд: «Енергія», «Досвід», «Мудрість»
  6.  Ноутбуки (3шт)
  7.  Ватмани чисті – 3 шт.
  8.  Маркери – 3 пачки
  9.  Журнали, фото картинки для виготовлення колажів.
  10.  Колонки

Хронологія уроку:

  1.  Оргмомент – 1 хвилина
  2.  Повідомлення теми і мети уроку – 1 хвилина
  3.  Мотивація навчальної діяльності – 5 хвилин
  4.  Вивчення нового матеріалу – 30 хвилин
  5.  Узагальнення навчального матеріалу – 5 хвилин
  6.  Рефлексія -3 хвилини

Хід уроку:

  1.  Організаційний момент.

Вчитель: Добрий день, шановні діти! Мене звати Тетяна Михайлівна, сьогодні ми будемо працювати разом, я прошу вашої допомоги і порозуміння.

  1.  Повідомлення теми і мети уроку.

Вчитель: Тема нашого уроку таємнича і загадкова. Безліч людей торкались проблеми тривалості життя, прагнули до відкриття еліксирів молодості, помирали так і не знайшовши чарівну пігулку від безсмертя. Чому так? Тому що життя дається людині і всьому живому на землі лише один раз, яким складним воно б не було – воно цікаве і прекрасне!

  1.  Мотивація навчальної діяльності.

(фільм – презентація «Життя»)

Вчитель: Ми можемо здогадуватись, чого чекаєте від життя ви, випускники школи саме зараз, знаходячись на роздоріжжі майбутнього? А чого вичекаєте від нашої зустрічі сьогодні, від уроку. Напишіть це на стікерах однією короткою фразою і розмістіть свої очікування на нашому «Дереві життя».

(Вчитель коментує окремі очікування учнів)

Сподіваємось, що на нашому квітучому дереві, з’являться плоди за підсумками уроку

  1.  Вивчення нового матеріалу.

Вчитель: Яке ж воно, життя? Яка його тривалість? Що таке старіння і смерть? Ось ключові питання нашого уроку. Спробуємо на них відповісти за допомогою електронних підручників, які є у вас на столах. Сьогодні ми навмисно поділились на 3 групи. Кожна з груп має свою назву:

1 група – «Енергія» - це енергія молодості і натхнення, які супроводжують на початку життя;

2 група – «Досвід» - знання та навички набуті в процесі життя;

3 група  символізує «Мудрість» - це те, що життя подарувало людині разом із розумом на його заході.

Кожна група виконує своє завдання:

«Енергія» досліджує тривалість життя тварин

«Досвід» досліджує тривалість життя рослин

«Мудрість» - тривалість життя людини.

На це інформаційне дослідження вам дається 5 хвилин. А потім учні – консультанти з кожної із груп розкажуть про результати своєї пошукової роботи.

(почергові виступи учнів з презентаціями)

Орієнтовні питання для обговорення в процесі презентації:

  1.  Що ми називаємо періодом життя?(період який наступає після народження).
  2.  Чи відрізняється він у особин з прямим типом розвитку та у організмів, які розвиваються з метаморфозами? (Так. У особин з прямим типом розвитку життя починається від появи на світ і триває до смерті. А у особин з метаморфозами частина життя припадає на личинкову стадію та дорослий період  життя).
  3.  Що таке імаго?( У комах дорослий період життя на якому вони не ростуть і не розвиваються називається імаго).
  4.  Що таке тривалість життя?(подовженість життя живих організмів за часом – кількість діб, років, місяців)
  5.  Чи однакова тривалість життя різних живих організмів? (ні не однакова)
  6.  Що таке старіння? (Поступове порушення нормального функціонування, втрата здатності до розмноження і відновлення клітин та тканин)
  7.  Що таке максимальна тривалість життя?(максимальний термін життя особин певного виду)
  8.  Від чого залежить максимальна тривалість життя? (від умов життя)
  9.  Назвіть довгожителів серед рослин та тварин. (Тварини: полярний кіт серед ссавців, галапагоська черепаха серед плазунів, гриф серед птахів, осетер серед риб. Рослини: сосна остиста, тис, дуб, баобаб африканський)
  10.  Які ознаки старіння людини (Швидкість проведення нервових імпульсів скорочується на 10%, швидкість фільтрації сечі – на 29%, на 30-40% - м’язова активність, зменшуються просвіти кровоносних судин на 40-50%, життєвий обсяг легенів – на 44%, кровопостачання мозку та серця скорочується від 75-80%)
  11.  Чиє серед людей довгожителі?(Так. Француженка Жанні Кальман прожила 122 роки, житель Львівської області Григорій Нестір прожив 116 років)
  12.  Які є теорії старіння?(Теорія накопичення протягом життя хімічних радикалів та їх взаємодії з білками та амінокислотами, що призводить до порушень в роботі та гибелі клітин. Клітина ділиться протягом 50 разів за життя потім помирає. Смерть клітин також наступає в результаті пошкодження теломери хромосом, яка пошкоджується в результаті кожного ділення клітин)
  13.  Що таке теломераза (фермент, який виробляють живі організми, здатні до нескінченного поділу, який відновлює пошкоджені ділянки хромосом – одноклітинні, багатоклітинні організми, здатні до вегетативного розмноження, ракові клітини)

Вчитель: «старість». З якими поняттями асоціюється у вас це слово?

(учні називають: хвороба, неспроможність, склероз, зморшки, бабуся, дідусь)

Вчитель: А в мене інколи це слово асоціюється із словом «одинокість». Саме так буває, що старі та немічні люди на схилі життя залишаються одинокими. Також мені дуже приємно, що сьогодні згадали про своїх бабусь та дідусів, бо саме на початку грудня відзначається Всесвітній День похилої людини.

(на фоні розповіді – слайди з фото похилих людей)

Вчитель читає вірш «Слива»

Слива

Колись дбайливими руками

тебе господар посадив.

І ти маленька разом з нами

все намагалась підрости.

Тяглась листочками угору

струнка і ніжна, як весна.

Разом із юністю моєю

чарівним цвітом розцвіла.

Ти – свідок, як сусіди  милі

своїми долями пройшли.

Тепер їм хвилі посивілі

на плечі, мов літа лягли.

Ти бачила гучні весілля,

турботу, гомін, сміх дітей.

Проносились під твоїм гіллям

холодні подихи смертей.

Щасливою була без міри,

коли на гілочках твоїх

Зривали ми солодкі сливи,

що було радістю для всіх.

Ти зазирала у віконце,

де поселилася журба.

І що б сім’ю зігріло сонце,

покірно гілля відвела.

Нема господаря у хаті,

лиш одинока і сумна

Виходить на подвір’я мати,

вже сива та не молода.

На тебе дивлячись високу,

таку ж стареньку та суху,

Згадає молодість далеку,

зрадіє пташці на суку.

Вчитель: То ж будемо уважними до тих, хто чекає і потребує нашої уваги.

Вчитель: А зараз я пропоную інтерактивну гру «Правила довголіття».

  •  Учні групи «Енергія» визначають фактори, що сприяють довголіттю;
  •  Учні групи «Досвід» визначають фактори, які заважають довголіттю;
  •  Учні групи «Мудрість» визначають фактори, які впливають на тривалість життя людини, але не залежать від самої людини.

(Учні готують проекти – 5 хвилин )

Проходить захист проектів – 5 хвилин

5.Узагальнення та закріплення теми

Вчитель:І так спробуємо закріпити і узагальнити отримані знання.

Біологічний диктант (за кожну  правильну відповідь по 2 бали )

1.Постембріональний період (період життя)

2.Дорослий період життя комах, на якому вони не ростуть  і не дозрівають(імаго)

3.Поступове порушення нормальногофункціонування, втрата здатності до розмноження і відновлення клітин та тканин (старість)

4.Необоротне припинення функціонування організму (смерть)

5.Особливо побудована ділянка хромосоми, яка пошкоджується протягом кожного клітинного поділу (теломера)

6.Спеціальний фермент, який відновлює втрачені ділянки хромосом (теломераза)

(Взаємоперевірка диктанту)

Бесіда з питань:

Що у ссавців називають періодом життя?

Які ознаки характерні для тварин довгожителів?

З якими організмами довгожителями ми познайомились сьогодні?

Які теорії старіння ми знаємо?

Що треба робити, що б жити довше?

6.Рефлексія. Підсумок уроку.  

Вчитель: Сьогодні на уроці учні отримали такі оцінки. А чи з’явились плоди на нашому «Дереві життя» - напишіть на стікерах у формі яблучка чи справдились ваші очікування від уроку, чи ні?

(учні пишуть і клеять на дерево яблука).

Діти я дякую вам за урок. Дозвольте у якості подарунка, чи поради для кожного з вас подарувати вам по крапочці «Еліксиру молодості»

(із горщика «Еліксир молодості» роздає побажання).

Бажаю вам успіху, наснаги, удачі у професійному визначенні. Нехай гілочки на вашому Дереві життя будуть міцними, квіти - яскравими та запашними, плоди – корисними і соковитими.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

42784. Методология и методика социологического исследования 116.79 KB
  Теоретико-методологические основы социологического анализа социального самочувствия Показатели и способы изучения социального самочувствия 14 Опыт исследования социального самочувствия
42785. Создание венецианской маски в 3Ds Mx 3.3 MB
  Например это: Рисунок 1Бокал Очевидно что бокал имеет ось симметрии и его можно получить вращая сплайн. Создаём Plneплоскость в окне Front и присваиваем ей материал с данной текстурой бокала получаем такой результат: Рисунок 2заготовка Plne Обводим контур нашего бокала только половину. Должен получиться подобный сплайн: Рисунок 3 На рисунке 3 отмечены две точки начало и конец сплайна. Модель бокала в перспективе должна выглядеть примерно так...
42786. Монетарная политика в рыночной системе и функции Центрального Банка 2.99 MB
  Основные концепции денежнокредитной политики государства. Неоклассическая теория как одна из основ денежнокредитного регулирования. Кейнсианская теория денежнокредитного регулирования. Неоконсервативный подход монетаризм в денежнокредитном регулировании.
42787. Автоматические промышленные средства испытаний изделий на прочность и надежность при воздействии линейных ускорений 521.59 KB
  Точность поддержания ускорения существенно влияет на выбор конструкции и определяет точность изготовления отдельных узлов центрифуги. Факторы влияющие на измерение: изменение температуры окружающей среды отклонение стола от горизонтальной плоскости скорость нарастания ускорения изменение ускорения по площади изделия вибрация возникающая в системе привода центрифуги изменение длины плеча при изменении скорости центрифуги. В процессе разгона центрифуги кроме центробежных сил определяющих линейное ускорение возникают силы инерции...
42788. ПРОФИЛЬ ДОРОЖНОЙ ТРАССЫ. ПОСТРОЕНИЕ ПРОФИЛЯ ДОРОЖНОЙ ТРАССЫ 202.05 KB
  Вычисление координат пунктов замкнутого теодолитного хода. Вычисление координат вершин диагонального теодолитного хода. Вычисление отметок съёмочных точек замкнутого хода. Построение прямоугольной сетки и теодолитного хода Нанесение на план съемочных пикетов пикетных точек.
42789. Анализ и диагностика финансово-хозяйственной деятельности предприятия ОАО «ТНК-ВР Холдинг» 119.62 KB
  Орджоникидзе Кафедра Управление предприятиями МСК Курсовая работа по дисциплине Анализ и диагностика финансовохозяйственной деятельности предприятия на тему: Анализ и диагностика финансовохозяйственной деятельности предприятия ОАО ТНКВР Холдинг Выполнила: студентка группы ЭГ09 Тутарова...
42790. Усовершенствование организационной структуры ООО «Тез Тур» 127.59 KB
  Анализ организационной структуры управления на примере ООО Тез Тур. Организация управления выступает как один из факторов трансформации экономики через нее реализуется действие объективных законов функционирования рынка; она является организационным началом всей системы факторов радикальной реформы управления экономикой. Ключевой проблемой в организации управления является структура управления оргструктура. Зная структуру можно целенаправленно воздействовать на состав и содержание отдельных элементов...
42791. Индексный метод изучения динамики среднего уровня цен 376.43 KB
  Сущность цены и ее виды 4 Индексный метод изучения динамики среднего уровня цен 6 Формулы индекса цен Пааше и Ласпейреса 6 Идеальная формула цен Фишера 9 Система индексов цен 10 Использование индексного метода 10 Использование выборочного метода для расчета индексов цен 12 Расчетная часть 14 Задание 1 14 Задание 2 19 Задание 3 21 Задание 4 22 Аналитическая часть 24 Заключение 27 Список использованной литературы 28 Введение Так как в практике статистики индексы наряду со средними величинами...
42792. Разработка технологического процесса термической обработки для изготовления кузовов и крыльев легковых автомобилей 380.16 KB
  Анализ условий работы кузовов крыльев автомобилей и выбор марки стали .3 Выбор марки стали для горячей штамповки . 35 Приложение 36 РЕФЕРАТ Курсовая работа содержит информацию о разработке технологического процесса термической обработки кузовов и крыльев легковых автомобилей из стали 5ХНМ. Проведен анализ условий работы кузовов и крыльев легковых автомобилей материалов применяемых для производства данной детали на основании чего выбрана марка стали разработан технологический...