56190

«Жага на світі жити…» Життя і творчість Михайла Старицького. Багатогранність діяльності. Розв’язування рівнянь та нерівностей різного типу

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом письменника розкрити багатогранність його спадщини; узагальнити відомості про функції рівняння та нерівності...

Украинкский

2014-04-02

245.5 KB

9 чел.

«Жага на світі жити…» Життя і творчість Михайла Старицького. Багатогранність діяльності.

Розв’язування рівнянь та нерівностей різного типу

10 клас

О.О. Голтвяниця – учитель математики, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії, учитель-методист, директор Полтавської гімназії №17

О.І. Промська – учитель української мови та літератури Полтавської гімназії №17, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії

Т.Г. Шиманська – учитель математики Полтавської гімназії №17, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії, учитель-методист

Мета:

  •   ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом письменника, розкрити багатогранність його спадщини;
  •  узагальнити відомості про функції, рівняння та нерівності, поглиблювати знання про область допустимих значень, методи розв’язання рівнянь і нерівностей;
  •  розвивати зв’язне мовлення, уміння знаходити потрібну інформацію;
  •  розвивати навики використання різних способів розв’язування вправ, відшукання оптимального шляху для досягнення мети;
  •  виховувати інтерес до творчості Михайла Старицького, до математики.

Тип уроку:  інтегрований урок.

Обладнання: інтерактивна дошка, мультимедійний проектор, ноутбук, звичайна дошка, відеофільм, технологічна картка, виставка художньої літератури, портрет письменника, рушники.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

 (3 хвилини)

Учитель української літератури:

Співай, ридай і будь готовий

Замість лаврового – терновий

Вінець узяти на чоло…

Але дарма, не смій набік шляху звернути

І забутись в ганебнім покої, -

так услід за Шевченком, Лесею Українкою та іншими передовими людьми, українськими громадськими діячами писав М. Старицький. Із постаттю цієї талановитої, самовідданої людини-патріота ми й познайомимося на сьогоднішньому уроці.

Учитель математики: Пропонуємо переконатися в тому, що «математика і література – це вираз тієї самої сили уяви, тільки в першому разі уява звернена до голови, а в другому – до серця». Стародавні греки говорили: «Всюди, де число, там і краса». Темою нашого уроку є розвязування рівнянь та нерівностей різного типу.

ІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу  (37 хвилин)

Учитель української літератури: На вашу думку, хто й коли створив слова нашої мови?

А от таке чудове слово, як «мрія» створив М. Старицький! До нього, виявляється, не було й таких слів, як і «чарівливий», «страдниця», «недбальці».

  •  Хто ж він такий, Михайло Старицький?

Це талановитий поет, драматург, прозаїк. Всеосяжність інтересів, дійовий громадський темперамент спонукали Старицького до роботи в різних галузях культури. Він був організатором театральної справи в Україні, режисером і антрепренером, одним із фундаторів Всеросійського театрального товариства, видавцем, перекладачем – одним із тих невтомних трудівників, чиєю подвижницькою працею живиться кожна національна культура.

 «З перших кроків пізнання на полі народнім я загорівся душею і думкою послужить рідному слову, огранувати його, окрилити красою і дужістю, щоб воно стало здатним висловити культурну освічену річ, виспівати найтонші краси високих поезій» (М. Старицький).

Кожен із вас отримав технологічну картку, яку потрібно заповнити протягом уроку.

Михайло Петрович Старицький народився 14 грудня 1840 року в селі Кліщинці на Полтавщині в сім’ї дрібного поміщика, який на той час служив ротмістром в уланах. Мати, Настасія Захарівна, походила з родини Лисенків. Коли хлопцеві було 8 років, не стало батька, а через чотири роки він втратив і матір. Із того часу опікуном і вихователем Михайла став його дядько Віталій Лисенко, батько знаменитого українського композитора Миколи Лисенка. Згодом про свій родовід напише донька драматурга, письменниця Людмила Черняхівська – Старицька:

 «Батько мій, Михайло Петрович Старицький, і дворянин, і поміщик, та ще рід свій вели від брата Іоанна ІІІ князя Старицького, що і село їх зветься Княжою Лукою. Мати, Софія Віталіївна Лисенко, і дворянка, і поміщиця, а рід свій Лисенки ведуть від помічника Богданового Лисенка – Вовгури».

Освіта на той час була звичайною – у дячка, у бурсака, потім у Полтавській гімназії з 1851 року. Захоплення театром, яке тривало упродовж життя, прийшло саме в цей час. Вищу освіту Старицький розпочав у Харківському університеті на математичному відділенні з 1858 року.

Учитель математики: Пропоную бліц-повторення.

  •  Що означає розв’язати рівняння?
  •  Які рівняння називаються рівносильними?
  •  Які перетворення є рівносильними?
  •  Які способи розв’язування рівнянь ви знаєте?
  •  Із чого починаємо розв’язувати рівняння?

Щоб дізнатися цікаві моменти життя М.П. Старицького, пропоную виконати наступне завдання ( на екрані).

ЗАВДАННЯ: Знайти область визначення функції, встановити відповідність, вказати найбільше ціле значення області визначення.

  1.  у =+                                                    А.
  2.  у=                                                                Б. 0
  3.  у= +                                                               В.  v]
  4.  у=                                                                      Г.1( -; 6 ]

                                                                                 Д. 1

Скласти число з  найбільших цілих значень області визначення. Це 1860.

У 1860 році М.П. Старицький вступає на фізико-математичний факультет Київського університету.

 Учитель української літератури:Саме тоді він захопився першими поетичними спробами та перекладами з російської літератури, брав участь у студентських та домашніх театральних виставах. До речі, домашній театр Старицьких і Лисенків став ядром того Київського драматичного гуртка, з якого згодом виріс перший український професійний театр.

Він виявляє кипучу енергію в організації театру, віддає йому всі свої сили, хист, навіть продає власний маєток з метою на перший час забезпечити артистів матеріально.

Учитель математики: Знайти корінь рівняння, встановити відповідність і скласти з відповідей число. (На екрані завдання, учні працюють по групам, а один учень біля дошки. Учні оголошують результати, а учень коло дошки коментує розв’язання).

  1.   = 0                                                        А. 8
  2.   +  = 0                            Б. 6
  3.   =                                                        В. 3
  4.  2х +  =  + 6                                Г. 5

                                                                          Д. 1

Одержали 1883. У 1883 році М.П. Старицький став директором першої української професійної трупи.

Учитель української літератури: Зверніть увагу на таблицю «Багатогранність творчої спадщини М. Старицького». У яких жанрах творив митець?

– Якою ж була поетична творчість Михайла Петровича?

Учень1: Поетичну творчість М. Старицький розпочав перекладами та переспівами російських і світових поетів. Перекладав твори Крилова, Пушкіна, Байрона, Гете. Як поет М. Старицький насамперед лірик соціальних, громадянських мотивів. Його ліричні твори мають агітаційний, заключний характер, у них поет ставить та розв’язує актуальні проблеми життя, закликаючи прогресивну українську інтелігенцію не тільки словом, але й щоденною працею вірно служити своєму народові. Патріотизм митця глибоко демократичний за своєю суттю. Мотив патріотизму в його поезіях провідний.

Учень 2: (Читає напам’ять вірш М. Старицького)

«До молоді»

Вшануйте, друзі, рідну річ,

Назвіте голосно своєю

Та розженіте над землею

Непереможну, темну ніч!

Хай всяк жене, а ви любіть

Свою знесилену родину

Й за неї сили до загину

І навіть душу положіть!

Учитель української літератури: Серед інтимної лірики Старицького є вірш «Виклик», який Микола Лисенко використав як арію Левка у своїй опері «Утоплена»; проникливі слова любові так припали до душі українцям, що уже зараз пісня вважається народною. Нехай краса української ночі і вас захвилює, коли почуєте пісню у виконанні Анатолія  Солов’яненка.

Звучить пісня «Ніч яка, Господи, місячна, зоряна!»

Учень 3: Значне місце у спадщині письменника належить художній прозі. З-під пера        М. Старицького вийшло чимало оповідань, повістей та романів. Майже всі вони написані російською мовою й опубліковані на сторінках російської періодичної преси. Але теми для них брав автор із життя українського народу. Як прозаїк Михайло Петрович писав переважно на історичні теми, він художньо відтворив найважливіші періоди героїчного минулого своєї батьківщини. Так, наприклад, повісті «Червоний диявол» і «Первые коршуны» присвячені боротьбі українського народу проти польсько-шляхетської експансії наприкінці ХVІ на початку ХVІІ ст. У повісті «Облога Буші» відтворено події визвольної війни 1648 – 1654 рр.

Учень 4: Як драматург М. Старицький зростав на прогресивних традиціях української, російської та світової драматургії. Особливо велике значення в цьому для нього мала драматична спадщина І. Котляревського, Т. Шевченка, М. Гоголя, О. Островського,         В. Шекспіра, Ф. Шиллера. Саме завдяки Старицькому в 1883 році з’являється перша професійна об’єднана українська трупа, де працювали М. Кропивницький, І. Карпенко-Карий, П. Саксаганський, М. Садовський, М. Заньковецька, М. Садовська-Барілотті.        М. Старицький розширив коло тем: історія України – «Оборона Буші», життя      інтелігенції – «Не судилось», філософська тематика – п’єса «Талан».

Учитель української літератури: І ще один твір, який уже два століття поспіль змушує глядача сміятися і співпереживати, з успіхом іде в багатьох театрах України, зокрема в нашому Полтавському музично-драматичному театрі імені Гоголя. Це п’єса «За двома зайцями», що є переробкою твору І. Нечуя-Левицького «На Кожум’яках».

Уривок із фільму 1963 року.  

Заходить Свирид Петрович Голохвастов.

Мой нижайший поклон тому, кто в сему дому! Горю, пылаю от счастья и такого всякого, милые мамзели! Честь имею рекомендовать себя: Свирид Петрович Голохвастов собственной персоной. Позвольте к ручке? (Целует руку) Когда человек не такой как вообще, и ум у него не для танцевания, а для устройства себя. Именно такой человек, ежели он вченый, поднимется умом своим за тучи (становится на стул) и тем умом своим станет еще выше лаврской колокольни, да глянет оттудова на людей, так они ему сдаются-кажутся такие манюсенькие, как мышь, пардон, крыс! И вот сегодня я пришол, шоб посмотреть, какие вы разумные!

1.Без чого не можуть обійтися мисливці,барабанщики й математики? (Дріб)

2.У якому слові цілий метр букв о?(Метро)

3.Яке число весь час катається в електричці? (Три)

4. Що є у кожному дереві, слові та рівнянні? (Корінь)

5.Назва якої держави схована у виразі а*а*а? (Куба)

6. Які геометричні фігури товаришують із сонцем? (Промені, коло, круг)

7.Скільки вийде, коли півсотні поділити на половину? (100)

8.Скільки буде десятків,  якщо два десятки помножити на два десятки? (40 десятків)

9.Що більше -  сума чи добуток усіх цифр?(Сума)

И вы по натуре, по телу, как водится, как все, но по душе, по образованности вы та еще хворма, тот еще центр тяжести!

Учитель української літератури: Не стало М. Старицького 27 квітня 1904 року в Києві, похований на Байковому кладовищі.

Творчість письменника завжди привертала до себе увагу літературної громадськості. Іван Франко у статті «М. П. Старицький» по-науковому підійшов до оцінки його творчості. Він усебічно і ґрунтовно проаналізував життєвий і творчий шлях письменника, показав його велику роль у розвитку української літератури й театру. Прокоментуйте вислів І. Франка: «Можна сміло сказати, що в ту пору на Україні не було поета, що міг би був здобутися на таке сильне слово і не взяти в нім ані одної фальшивої ноти».

Що ж ви записали у технологічну картку? Складіть психологічний портрет письменника.  

Учитель математики: Сьогоднішня робота на уроці допомогла пригадати різні способи розв’язування рівнянь і нерівностей. Оберіть прислів’я, яке допоможе організуватися.

Прислів’я

  1.  Красу бачать, мудрість чують, доброту відчувають.
  2.  Одна голова добре, а дві краще.
  3.  Швидкість потрібна, а поквапливість шкідлива.
  4.  Під лежачий камінь вода не тече.
  5.  Думай голова – картуз куплю.
  6.  Не страшно, як не знаєш, а страшно, як знати не хочеш.
  7.  Надійся не на силу, а на розум.
  8.  Здобудеш освіту, побачиш більше світу.
  9.  Хто багато читає, той багато знає.

(На екрані 9 прислів’їв та закодовані питання з математики та української літератури. Учні обирають прислів’я, виконують завдання. Учителі коментують відповіді, поєднуючи математичні результати з біографією письменника).

  1.   Розв’язати  рівняння.                                                                               

 = 13                    (14 років дружині).

  1.   Розв’язати нерівність, знайти суму цілих значень.                                 

 ≤ 0                                   (Більше 20 десятків перекладів).

  1.   При якому а не має коренів.                                                                    

  = 0                      

  (Відомо 24 драматичних твори, 13 із них – оригінальні).

  1.   При якому найменшому а рівняння має розв’язок.                                 

   = а – 60000                (а= 60000 – сума, отримана за проданий маєток).

  1.  Причина розорення М.П. Старицького?  (Усі гроші пішли на утримання театральної трупи).
  2.  У яких мистецьких царинах М.П. Старицький був найдіяльнішим?  (Драматургія, переклад, режисура).
  3.  Чому М.П. Старицький виховувався в родині Лисенків?  (Віталій Лисенко був хрещеним батьком Михайлика).
  4.  Із якої родини походила дружина М.П. Старицького? (Із родини Лисенків).

ІІІ. Підсумок уроку ( 5 хвилини)

Учителі підводять підсумок уроку, оцінюючи учнів. Діти висловлюють власну думку щодо ходу уроку, його етапів, обсягу вивченого матеріалу.

Учитель української літератури:

Допоки сонце світить з висоти,

Щебечуть птахи, зацвітають квіти,

Ми вам життям бажаєм твердо йти,

І дням наступним від душі радіти!

Учитель математики: Видатний російський письменник Л.М. Толстой вважав, що людину можна оцінювати дробом, чисельник якого це те, що він думає сам про себе, а знаменник – що думають про нього інші. Бажаємо вам, щоб чисельник у вашому житті збільшувався, знання додавались, успіх множився.

ІХ. Домашнє завдання

Скласти резюме письменника, прочитати «Оборону Буші»


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

20961. Шифрування та дешифрування даних за допомогою алгоритмів перестановки (збивання) 141.09 KB
  У якості інформації використовувати копію файлу з розробленою програмою програма дешифрування інформації повернення початкового вигляду файла; Індивідуальні завдання: Метод €œспутаної шини€ Текст програми: DEFINT IN: DEFSTR S RANDOMIZE 231 CLS: LOCATE 1 1 Lot = 5 s = FOR i=1 TO 64:s=sCHR6525RND:NEXT PRINT s; text : sav = s s = FOR i=1 TO 192: s=sCHR255RND: NEXT 'шифрование FOR i = 0 TO Lot sc=MIDss1I3232 l=2^i:sl= : r= FOR j = 1 TO 32 kg=ASCMIDsc j 1 kl=ASCMIDs j 1...
20962. Шифрування та дешифрування даних за допомогою алгоритмів підстановки (заміна) 69.72 KB
  Програма дешифрування інформації повернення початкового вигляду файла; а також оцінити правильність процедури €œшифрування – дешифрування€ відсутність зміни результату відносно початкового файлу. Підготовка даних полягає в: Введення вихідного тексту; Створення тимчасового текстового файлу файл 1 та занесення в нього вихідного тексту; Створення тимчасового текстового файлу файл 2 для подальшого занесення в нього результатів роботи програми; Введенні або автоматичному виборі ключа; Для режиму дешифрування якщо ключ...
20963. Шифрування та дешифрування даних з використанням режиму шифрування 98.95 KB
  Індивідуальні завдання: алгоритм Counter Mode CTR Текст програми AutoSeededRandomPool prng; SecByteBlock keyAES::DEFAULT_KEYLENGTH; prng.size ; byte ctr[ AES::BLOCKSIZE ]; prng.GenerateBlock ctr sizeofctr ; string plain = CTR Mode Test ; string cipher encoded recovered; try { cout plain text: plain endl; CTR_Mode AES ::Encryption e; e.size ctr ; The StreamTransformationFilter adds padding as required.
20964. Шифрування та дешифрування даних за допомогою алгоритмів гамування 30.38 KB
  Індивідуальні завдання : конгруэнтные генераторы Линейными конгруэнтными генераторами являются генераторы следующей формы: в которых это nый член последовательности а предыдущий член последовательности. Период такого генератора не больше чем m. Если a b и m подобраны правильно то генератор будет генератором с максимальным периодом и его период будет равен m. Например для линейного конгруэнтного генератора b должно быть взаимно простым с m.
20965. Використання алгоритмів шифрування з відкритими ключами 45.99 KB
  Постановка задачі Необхідно розробити і налагодити дві програми: Програма шифрування інформації з використанням визначених алгоритмів. Програма дешифрування інформації повернення початкового вигляду файла; а також оцінити правильність процедури €œшифрування – дешифрування€ відсутність зміни результату відносно початкового файлу.09 funkcja f dla kazdej rundy czynniki pierwsze klucz zakryty p1 4 = 0 q1 4 = 0 p = 19; q = 23; n = pq; M = random n; print Message = M; print Cryptogram = C; C = M^2 n; m1= C ^...
20966. Використання односпрямованих хеш-функцій 170.04 KB
  І КІТ39 Практична робота №26 €œВикористання односпрямованих хешфункцій€ за курсом €œЗахист інформації у комп’ютерних системах та мережах€ Ціль роботи : cтворення програм генерації дайджесту повідомлення за допомогою хешфункцій. Індивідуальні завдання: алгоритм HAVAL HAVAL однонаправленная хешфункция разработанная Yuliang Zheng англ. Для произвольного входного сообщения функция генерирует хешзначение называемое дайджестом сообщения которое может иметь длину 128 160 192 224 или 256 бит. Висновок: за час виконання практичноъ...
20967. Понятие мировоззрения, его структура и уровни. Формы мировоззрения: мифологическое, религиозное и философское 480 KB
  Систематизирует в самом общем виде представления человека о мире и самом себе. Антропоцентризм тип философского мировоззрения в центре которого стоит проблема человека Европа эпохи Возрождения нового и новейшего времени современные философские школы. Теоретическое мышление посредством абстракций обобщений сравнений идеализациий преодолевает границы образночувственного восприятия вскрывает существенные связи и отношения мира и человека выявляет новые горизонты познания и осмысления действительности. Поэтому осмысление проблем...
20968. Американская мечта, в творчестве Френсиса Фицджеральда 416 KB
  Анализируем непосредственно сам роман, подробнее останавливаемся на каждом из героев, даем подробный анализ их образов. Также мы посчитали нужным остановить свое внимание на так называемом феномене «американской мечты», так как он неразрывно связан с идеей и темой романа.
20969. Разграничение доступа к ресурсам в MS Windows 100.5 KB
  1] Лабораторная работа № 7 [1] Разграничение доступа к ресурсам в MS Windows [2] Оглавление [2.6] Критерии оценки работы Цели работы освоение средств защищенных версий операционной системы Windows предназначенных для: разграничения доступа субъектов к папкам и файлам; разграничения доступа субъектов к принтерам; разграничения доступа к разделам реестра; обеспечения конфиденциальности папок и файлов с помощью шифрующей файловой системы. Отношение субъектыобъекты можно представить в виде матрицы доступа в строках которой перечислены...