56226

Веселий ярмарок українських страв

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Познайомити дітей зі стравами української національної кухні, з традиціями, повязаними із готуванням страв; розповісти про професію кухаря, важливість їжі в житті людини. Виховувати повагу до людської праці, бажання самим допомагати дорослим.

Украинкский

2014-04-03

343.5 KB

14 чел.

Веселий ярмарок українських страв

Мета. Познайомити дітей зі стравами  української національної кухні, з традиціями, пов'язаними із готуванням страв; розповісти про професію кухаря, важливість їжі в житті людини. Виховувати повагу до людської праці, бажання самим допомагати дорослим. Відроджувати звичаї і обряди нашого народу, примножувати його традиції.

Обладнання. Українська піч, стіл із різними стравами української національної кухні, самовар, рушники, коровай із хлібом - сіллю, книги та листівки з рецептами українських національних страв, сніп пшениці, колоски, грамзаписи пісень, плакат «Хліб — святиня, хліб — життя», комп’ютерна презентація.

            Хід заняття

Звучить українська народна музика, заходять господарі ярмарку українських страв.

1 – й учень.

Добрий день вам, добрі люди!

Хай вам щастя – доля буде,

Не на день і не на рік,

А на довгий – довгий вік!

2 – й учень.

Гостей дорогих ми вітаємо щиро,

Стрічаємо з хлібом, любов’ю і миром.

Хліб ясниться в хаті, сяють очі щирі,

Щоб жилось по правді! Щоб жилося в мирі!

3 – й учень.

Добрий день кажу я всім:

І дорослим, і малим!

Добрий день, любі друзі!

Вихователь.

Яке чудове привітання «Добрий день». Це означає, що у нас гарний настрій, хороше на серці. Добрий день – це означає, що всі ми бажаємо один одному добра.

3-Б клас каже привітання, а всі виконують завдання.

Треба дружно привітатись:

Добрий день!

Дружно голосно сказати:

Добрий день!

Вліво – вправо поверніться.

Туди – сюди усміхніться.

Добрий день! Добрий день! Добрий день!

Вихователь.

Працьовитий і гостинний український народ здавна славився хлібосольством. Зайдіть до української оселі на годинку – без частування господиня не проводить вас. Усе смачно, ситно, а головне корисно та невибагливо.

1 – ша учениця.

Отже , щиро просимо гостей на наш «Веселий ярмарок українських страв»!

Пісня – танок «Осінь»

Вихователь.

Тож час звернутися до господарів ярмарку. Вони докладніше розкажуть про страви. А потім і почастують нас. Розпочнемо ж подорож ми зі столу «Хліб усьому голова» Організували його учні 3-Б класу.

4- й учень.

Ми хлібом - сіллю друзів зустрічаєм.

Хай буде в світі більше в нас братів.

Хай в кожній хаті пахне короваєм,

Щоб люд ніколи хліба не просив!

                          Олександр Будаш

5 – й учень.

За давнім звичаєм у кожній хаті мали лежати на столі хліб-сіль. Зайдеш — і одразу видно: тут радо почастують гостя званого і нежданого, людину подорожню. А ще було таке повір'я: «Хліб на столі — Бог у домі». В усі часи хліб берегли. Він з людиною від народження і до глибокої старості. Він єднає людей.

2 – га учениця.

Візьму я в руки хліб духмяний —

Він незвичайний, він святий,

Ввібрав і пісню, й працю в себе.

Цей хліб рум'яний на столі.

6 - й учень

Хліб

Певне чули ви, малята,

Вже не раз такі слова:

  •  Хліб — усьому голова!

І не раз удома тато

З вами також говорив:

- Хлібна крихітка, малята, -

Праця наших трударів:

Комбайнерів, трактористів,

Що у полі день при дні.

Це ж вони ростять зернисті

Пшениці густі - рясні.

                              М. Познанська

Пекла господарка хліб і промовляла:

Печу, печу хлібчик

Діткам на обідчик:

Маленькому — менший,

Старшому — більший,

Шусть у піч!..

І випікся наш чудовий коровай.

Вихователь.

Ми сьогодні помандруємо з маленьким зернятком, побачимо, яку далеку дорогу доводиться проходити йому до великої круглої паляниці. 

Гра «Як хліб прийшов до нас»

Танок «Полька»

7 - учень

Без чого не можна уявити український обід? Ну, звичайно, без борщу! Ця страва сприймається як те, без чого не можна обійтися, без чого відразу розпадеться життєвий ланцюг. Як не можна уявити моря без води, саду без дерев, так для українця немає обіднього столу без миски борщу.

БОРЩИК

Дід прийшов з роботи,

Сів біля стола,

Ну а я в тарілці

Борщ йому дала.

З'їв усе до ложки.

Дай - но ще мені.

Борщик нині чомусь

Дуже посмачнів!

Мама проказала,

Щоб не чула я:

Бо його зварила

Внученька твоя.

О. Лупій

Вихователь

От така цікава історія походження українського борщику. Чимало цікавих традицій, пов'язаних із борщем. Традиційно селяни відзначали цією стравою родинні свята, закінчення польових і городніх робіт. Подекуди борщ є обов'язковою весільною стравою. У Карпатах на весіллі його подають після капусти. На Полтавщині жодне весілля не обходиться без капусняку (різновиду борщу). На Поділлі наступний після весілля день відомий, як «розхідний борщ» — перед тим, як розійтися по домівках, гості частуються борщем. Для борщу який готують на Різдво, господині не шкодують найкращого м'яса — це ж обов'язкова святкова страва. А от  на Усікновення варити борщ заборонено, адже не можна у цей день різати нічого круглого, що нагадує голову,— буряків, капусти, картоплі. Мабуть, кожен із вас, друзі, знав таку стародавню народну закличку:

1 - ша учениця

Дощику, дощику!

Зварю тобі борщику

У новенькому горщику

Поставлю на дуба.

Лини, як з дуба,—

Цебром, відром, дійничкою

Над нашою пшениченькою!

3 - я учениця

Це найулюбленіша страва українських людей. Такого борщику немає ніде в світі. Рецепти борщу існують багато століть. У давнину ця страва мала назву «Вариво з зіллям», тобто із зеленню. Зараз існує понад 30 способів приготування борщу.

Вихователь.

А от яким має бути смачний український борщ і які його рецепти відомі сучасним господиням, розкаже шеф – кухар шкільної їдальні.

Інсценування української народної казки «Лисиця і журавель»

Вихователь.

Відповісти на запитання:

  •  Що варила лисиця?
  •  Яку страву журавель складав у глечик?

Гра «Збери все на борщ»

(Грамзапис Поплавський «Борщик»)

Вихователь.

А зараз час загадки настав

    1. Химерний, маленький,

        Бокастий, товстенький,

        Чимось смачним напхався,

        В окропі скупався.

 2. Місили, місили,

     Ліпили, ліпили,

    А тоді - хіп,

    Та в окріп!

    В масло та сметану.

    Хто зуміє відгадати.

    Того будем частувати.

    Про що мова?

Вимовити швидко скоромовку.

Як у нас на Україні

Вареники варять нині.

Вареники пишнолиці

З краснопільскої пшениці.

Вас чекають у макітрі

Вареники дуже ситні,

Вареники незвичайні,

Вареники розважальні.

Пісня - танок «Вареники»

8 – й учень.

Що у світі найсмачніше?

Може, краби чи ікра?

Може, ще щось, найдавніше?

Є багато різних страв.

2 – й учень.

Тільки в хаті українській

Покуштуєш диво з див:

Ось півмісяці у мисці,

А над ними в'ється дим,

Бо гарячі - масло тане...

Чи ж ви знаєте, що це?

3 – й учень.

Це - вареники в сметані,

Найсмачніші над усе!

Українці! Пригадаймо,

З чим вареники в нас є?

4 – й учень.

Знає кожна господиня,

Що до столу подає.

З сиром ось жовтіють в мисці,

І з картоплею киплять...

5 – й учень.

Полюбляють українці

За столом поласувать.

Ще з капустою наварим,

Та з грибами - пахнуть як!

Поласуємо ми з вами.

Поласуємо - ще й як!

Вихователь.

В Україні дуже полюбляють вареники. Ця страва з борошна та начинки вважається, нарівні з борщем, найтиповішою в українській національній кухні. Слово вареники походить від дієслова «варити». Вареник має вигляд маленького конвертика з тіста, в який загортається найрізноманітніша начинка.

Слово бабусі, яка розповідає про те, як готує різні вареники

6 – й учень.

Я вареники леплю,

Я вареники люблю,

С творогом люблю, с клубникой,

С мясом, с вишнями, с черникой,

С ежевикой и морошкой,

Но сильней всего - с картошкой!

Вихователь.

Ось і ми сьогодні будемо ліпити вареники.

Гра «Ліпимо вареники»

Інсценізована пісня «Господиня»

Замісила тісто

Добула сметани.

Позичила сиру я

У куми Тетяни.

Запашнеє тісто

Сиром напихаю.

Сама пішла до сусіди

Поради питаю.

Ой сусідонько моя,

Дай же мені раду,

Бо з варениками я

навіки пропаду.

Поки я в сусідки

Поради питалась,

А собака влізла в хату

Наробила шкоди.

Влізла капосна на стіл,

Всю сметану з'їла,

А вареники мої

Під стіл полетіли.

А я ті варенички

Під столом збирала.

А на мене з борошном

Виварка упала.

Борошно на голові

Виварка на шиї,

А варенички мої

Летять у помиї

А я тії варенички

В помиях збирала.

Зачепилась за баняк

Серед хати впала.

А я тії варенички

На совок змітаю,

Висипала на тарілку

Милого чекаю.

Ой, не сердься на мене,

Я ж твоя Маруся,

Бо я така господиня

Як моя матуся.

А я тії варенички

Знов ліпить взялася.

Бо я така господиня

У свій рід вдалася.

8 - учень.

Є вареники у хаті –

В Україні все гаразд:

Всі - щасливі і багаті,

Щедре сонце світить в нас!

Слава хаті українській,

Слава нашій всій землі.

9 - учень.

Дуже любили українці вареники з сиром. Вони займали важливе місце в українських обрядах. Вважалося, що ними можна задобрити духів: добрих - щоб допомагали, злих – щоб не шкодили. Готували вареники з сиром на весілля, на хрестини, пригощали на толоці, обжинках і обов'язково – на масляну. До вареників з сиром додавали сметану чи ряжанку, запивали холодним свіжим або кислим молоком.

Гра «Вареники»

Під музику діти переносять дерев'яною ложкою по одному варенику з великого полумиска у свій полумисок. Хто більше.

Вихователь. 

Але не тільки борщ та вареники полюбляли в Україні. Дуже славилися різні каші: рисові, гречані, пшеничні, гарбузові. Ось послухайте вірш про найсмачнішу із каш.

Вірш «Каша, аби не наша»

Вихователь. 

Багато пісень було складено про різні народні страви. Це переважно жартівливі пісні, у яких з гумором зображується ставлення людей до різних страв. Ось послухайте одну з таких пісень.

Пісня  «З сиром пироги»

Вихователь. 

А скільки народ склав загадок про овочі, з яких готують різні страви!

(Діти загадують загадки).

Є коси, та не з волосся,

Є зерна, та не з колосся. (Кукурудза)

Як у народі називають того,

Хто поле обробляє,

Зерном добірним засіває,

Високі врожаї збирає? (Хлібороб)

Я кругленька, червоненька,

З хвостиком тоненьким.

На городі мене рвуть

І до столу подають, (Редиска)

Товстий Гнат —

При землі не впізнать.

А як вирвеш, борщик звариш,

Тоді й похвалиш. (Буряк)

Під землею птиця

Кубло звила та яєць нанесла. (Картопля)

Жовтобокий карапуз

Йшов городом та й загруз,

Бо насіння стільки має,

Що аж боки роздимає.

Через те й загруз ... (гарбуз).

Під землею хатка,

Там сидить дівчатко,

Зелена в сестриці

Вигляда косиця.

А ми потягнули

Ловко за косицю:

Ой, вилазь на волю,

Червона сестриця, (Морква)

Виріс у полі будиночок: у ньому зерен повно, стіни позолочені, вікна заколочені. (Колос пшениці)

Вихователь. 

А скільки книжок написано про приготування різних страв. Подивіться на окремі з них.

(Вихователь демонструє книжки та кольорові листівки з рецептами приготування різних страв).

Ось і приготували ми сьогодні багато різних смачних страв, які ми з вами покуштуємо і пригостимо наших гостей. Господине, запроси, будь ласка, всіх гостей до столу.

2 – га учениця (виходить з паляницею і вклоняється).

Спасибі вам, добрі люди!

Щоб родила щедро нива,

Щоб у хаті все як слід.

Щоб довіку був щасливий

Український славний рід!

Пригощайтеся, будь ласка, любі гості!

10 - учень.

Гості мої дорогенькі!

Добра вам бажаю,

І за добрим звичаєм

До танцю зазиваю.

«Гуцульський танок»

Пісня «А ми бажаєм вам добра»



 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

22381. Усилительные устройства (УУ) 104 KB
  Эквивалентная схема усилителя. Коэффициент полезного действия усилителя. Диапазон усиливаемых частот f = f0 fн разность между верхней и нижней граничными частотами усиления полоса пропускания усилителя.Эквивалентная схема усилителя Эквивалентная схема усилителя приведена на рис.
22382. Искажения, вносимые в усилителе 229.5 KB
  Искажения импульсных сигналов. Искажения вносимые в усилителе 8. Линейные искажения К линейным относят искажения: частотные вызваны неодинаковостью усиления различных частотных составляющих входного сигнала рис.
22383. Обратная связь (ОС) в усилителях 154 KB
  Влияние ОС на стабильность Ку Однако уменьшая Ку ООС увеличивает его стабильность. стабильность коэффициент усиления в усилителе с ООС в 1 раз выше чем в усилителе без ООС. Пример Пусть усилитель имеет Ку=100 и охвачен ООС причем коэффициент передачи цепи ОС . Стабилизация коэффициента усиления при введении ООС объясняется тем что увеличение усиления за счет любых причин вызывает возрастание напряжения ОС что вызывает уменьшение входного напряжения т.
22384. ОСНОВЫ ПРОЕКТИРОВАНИЯ ПРОМЫШЛЕННЫХ ЗДАНИЙ. ОБЪЕМНО-ПЛАНИРОВОЧНЫЕ И КОНСТРУКТИВНЫЕ РЕШЕНИЯ. ТИПИЗАЦИЯ СБОРНЫХ ЭЛЕМЕНТОВ 17.73 KB
  Так например элементы перекрытий и покрытий должны быть прочными и достаточно жесткими чтобы их прогиб не нарушал эксплуатационного режима здания: стены и колонны поддерживающие покрытия должны быть прочными и устойчивыми. Все здания в целом должны обладать пространственной жесткостью т. Здания бывают каркасными и бескаркасными. В бескаркасных зданиях пространственная жесткость создаётся благодаря совместной работе продольных и поперечных стен соединенных покрытиями в единую пространственную систему.
22385. СТАДИИ НАПРЯЖЕННО-ДЕФОРМИРОВАННОГО СОСТОЯНИЯ ЖЕЛЕЗОБЕТОННЫХ ЭЛЕМЕНТОВ 360.47 KB
  2: стадия I до появления трещин в бетоне растянутой зоны когда напряжения в бетоне меньше временного сопротивления растяжению и растягивающие усилия воспринимаются арматурой и бетоном совместно; стадия II после появления трещин в бетоне растянутой зоны когда растягивающие усилия в местах где образовались трещины воспринимаются apматypoй и участком бетона над трещиной а на участках между трещинами арматурой и бетоном совместно; стадия III стадия разрушения характеризующаяся относительно коротким периодом работы элемента когда...
22386. МЕТОД РАСЧЕТА КОНСТРУКЦИЙ ПО ПРЕДЕЛЬНЫМ СОСТОЯНИЯМ. СУЩНОСТЬ МЕТОДА. ДВЕ ГРУППЫ ПРЕДЕЛЬНЫХ СОСТОЯНИЙ. КЛАССИФИКАЦИЯ НАГРУЗОК. ОСНОВНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ РАСЧЕТА 17.19 KB
  Конструкция может потерять необходимые эксплуатационные качества по одной из двух причин: 1 в результате исчерпания несущей способности разрушения материала в наиболее нагруженных сечениях потери устойчивости некоторых элементов или всей конструкции в целом; 2 вследствие чрезмерных деформаций прогибов колебаний осадок а также изза образования трещин или чрезмерного их раскрытия. Строительные конструкции рассчитывают по методу предельных состояний который дает возможность гарантировать сохранение...
22387. ИЗГИБАЕМЫЕ ЭЛЕМЕНТЫ. РАСЧЕТЫ ПРОЧНОСТИ ПО НОРМАЛЬНЫМ И НАКЛОННЫМ СЕЧЕНИЯМ ЭЛЕМЕНТОВ ПРЯМОУГОЛЬНОГО И ТАВРОВОГО ПРОФИЛЯ. РАСЧЕТ ПОПЕРЕЧНЫХ СТЕРЖНЕЙ 866.99 KB
  РАСЧЕТЫ ПРОЧНОСТИ ПО НОРМАЛЬНЫМ И НАКЛОННЫМ СЕЧЕНИЯМ ЭЛЕМЕНТОВ ПРЯМОУГОЛЬНОГО И ТАВРОВОГО ПРОФИЛЯ. Поперечные стержни сеток распределительная арматура принимают меньших диаметров общим сечением не менее 10 сечения рабочей арматуры поставленной в месте наибольшего изгибающего момента; располагают их с шагом 250 300 мм но не реже чем через 350 мм. Железобетонные балки могут иметь прямоугольные тавровые двутавровые трапецеидальные поперечные сечения рисунок 7.2 Формы поперечного сечения балок и схемы их армирования а прямоугольная;б...
22388. Сжатые и растянутые элементы. Конструктивные особенности. Расчет прочности центрально И Внецентренно растянутых элементов. Расчет внецентренно сжатых элементов таврового и двутаврового сечений 1.23 MB
  Расчет прочности центрально И Внецентренно растянутых элементов. Расчет внецентренно сжатых элементов таврового и двутаврового сечений. НАПРЯЖЕННОЕ СОСТОЯНИЕ РАСТЯНУТЫХ И СЖАТЫХ ЖЕЛЕЗОБЕТОННЫХ ЭЛЕМЕНТОВ Сжатые элементы. Конструктивные особенности сжатых элементов К центральносжатым элементам условно относят: промежуточные колонны в зданиях и сооружениях; верхние пояса ферм загруженных по узлам; восходящие раскосы и стойки ферменной решетки.
22389. ТРЕЩИНОСТОЙКОСТЬ И ПЕРЕМЕЩЕНИЯ ЖЕЛЕЗОБЕТОННЫХ ЭЛЕМЕНТОВ. СОПРОТИВЛЕНИЕ ОБРАЗОВАНИЮ ТРЕЩИН ЦЕНТРАЛЬНО РАСТЯНУТЫХ, ИЗГИБАЕМЫХ, ВНЕЦЕНТРЕННО СЖАТЫХ И РАСТЯНУТЫХ ЭЛЕМЕНТОВ. ТРЕЩИНОСТОЙКОСТЬ И ПЕРЕМЕЩЕНИЯ ЖЕЛЕЗОБЕТОННЫХ ЭЛЕМЕНТОВ 101.52 KB
  ТРЕЩИНОСТОЙКОСТЬ И ПЕРЕМЕЩЕНИЯ ЖЕЛЕЗОБЕТОННЫХ ЭЛЕМЕНТОВ. СОПРОТИВЛЕНИЕ ОБРАЗОВАНИЮ ТРЕЩИН ЦЕНТРАЛЬНО РАСТЯНУТЫХ ИЗГИБАЕМЫХ ВНЕЦЕНТРЕННО СЖАТЫХ И РАСТЯНУТЫХ ЭЛЕМЕНТОВ. ТРЕЩИНОСТОЙКОСТЬ И ПЕРЕМЕЩЕНИЯ ЖЕЛЕЗОБЕТОННЫХ ЭЛЕМЕНТОВ. Общие положения Трещиностойкость элементов как условлено ранее это сопротивление образованию трещин в стадии I или сопротивление раскрытию трещин в стадии II.