56278

Світове господарство. Етапи формування світового господарства

Конспект урока

Педагогика и дидактика

МЕТА: систематизувати уявлення учнів про господарство; сформувати систему знань про світове господарство; виділити етапи формування світового господарства; розвивати практичні навички учнів заповнювати та складати структурні схеми...

Украинкский

2014-04-03

384 KB

8 чел.

ТЕМА: Світове господарство. Етапи формування світового господарства.         

МЕТА:  

систематизувати уявлення учнів про  господарство;

сформувати систему знань про світове господарство;

виділити  етапи формування світового господарства;

розвивати практичні навички учнів заповнювати та складати структурні схеми;

розвивати логічне мислення шляхом виявлення закономірностей в економіко-географічних та  

соціальних процесах і явищах;

формувати вміння самостійно опрацьовувати  різноманітні джерела географічної інформації з метою

пошуку матеріалу з актуальних проблем теми;

формувати  комунікативні, інформаційні, полікультурні, соціальні компетентності;              

сприяти розвитку економічного мислення учнів;

виховувати пізнавальний інтерес до предмету.        

ОБЛАДНАННЯ: економічна карта світу, атласи, підручники, довідники, карта ресурсів світу

ТИП УРОКУ: комбінований

МЕТОДИ: словесний, ілюстративно-пояснювальний, науково-дослідницький

Хід уроку

  1.  Організаційний момент
  2.  Актуалізація опорних знань

Картографічний практикум

Кожному учню пропонується картка з фрагментом контурної карти, на якій за допомогою своїх умовних позначок необхідно нанести відомості про забезпеченість території природними ресурсами.

Завдання

  1.   Позначте кордони країни, підпишіть її назву та географічні об’єкти,які для неї є джерелом окремих   

видів природних ресурсів (наприклад,назви річок, морів, океанів, гір тощо).

2.  Загальноприйнятими умовними позначками покажіть корисні копалини,на які багата країна.

3.  Своїми позначками покажіть забезпеченість країни земельними, лісовими,водними і рекреаційними   

    ресурсами.

4.  Зробіть загальний висновок щодо забезпеченості країни природними ресурсами.

     Гра «Блеф-клуб»

Визначте, які з наведених тверджень є правильними, а які – неправильними.

  1.  Давні цивілізації виникли в районах, що багаті на природні ресурси.
  2.  Сучасне освоєння ресурсів планети можна назвати «освіченим варварством».
  3.  Світові розвідані запаси вугілля значно більші, ніж запаси нафти.
  4.  Корисні копалини є вичерпними, але відновлюваними ресурсами.
  5.  У структурі світового земельного фонду переважає рілля.
  6.  Запаси прісної води становлять 10 % усіх водних ресурсів Землі.
  7.  Найбільш заліснений материк Землі — Південна Америка.
  8.  Найбільші запаси деревини має Азія.
  9.  Найбільш продуктивний океан світу — Атлантичний.
  10.  Найбільш популярний регіон міжнародного туризму — Західна Європа.
  11.  Мотивація навчальної діяльності

   Ми живемо  в епоху глобалізації економіки, коли господарська діяльність людини долає кордони, коли сформувалося єдине світове господарство, у якому кожна країна має своє місце, виробляючи певну продукцію, надаючи певні послуги, залежно від її природних можливостей та історичних традицій. Проте це не означає відмови від державних кордонів та національного самоусвідомлення. Серед національних господарств країн світу розвивається й економіка України. Вона є невід'ємною частиною світового господарства.

Про сучасний період розвитку світового господарства, про те, як на нього впливає науково-технічна революція, про головні галузі промисловості, про особливості сучасного сільськогосподарського виробництва, про бурхливий розвиток транспорту і про те, чи існують межі його вдосконалення, ви дізнаєтеся, вивчаючи цю тему. 

Сьогодні жодна країна не може однаково ефективно виробляти все, що їй необхідно для задоволення внутрішніх потреб, але й необхідності в цьому немає через зріст процесу інтеграції – зв’язування окремих частин та систем в одне ціле. Отож сьогодні, як Ви вже здогадались, річ піде про формування єдиного світового господарства.

  1.  Вивчення нового матеріалу

Бесіда (під час бесіди учні складають структурну схему «Господарство»)

  1.  Що таке господарство? (Сукупність підприємств та установ, які виготовляють певну продукцію та

  створюють умови для життя людей)

2. Які види господарства ви знаєте? (Натуральне та товарне)

3. Згадайте, які різновиди структури господарства України ми вивчали у 9-му класі?  

  (Галузева, територіальна та функціональна)

4.  Як ви вважаєте, що таке світове господарство? (Сукупність господарств країн світу)

(Складання учнями ОІС «Світове господарство» під час вивчення нового матеріалу. Можна запропонувати шаблон схеми)

Учитель:

Світове господарство — сукупність національних господарств, що пов’язані всесвітніми економічними і політичними відносинами (кінець ХІХ ст.)

Взаємодія національних господарств відбувається на основі різноманітних виробничих, економічних та політичних відносин, які реалізуються через зовнішню торгівлю, надання послуг, рух капіталу, міграцію робочої сили, обмін науково-технічною інформацією тощо.

- Які етапи формування світового господарства можна виділити?

Учні: (Примірна доповідь учнів, які отримали випереджальне завдання)

Міжнародне господарство світу пройшло тривалий шлях розвитку, перш ніж утворилася сучасна система світового господарства.

4

І. Етап зародження (середина ХV ст. )

Перший поділ праці відбувся в період неоліту, коли землеробство відокремилось від скотарства і з'явилися передумови для товарообміну.

 У подальшому відбулося відокремлення ремесла від сільського господарства і почалося формування ринку та торговельної діяльності. В суспільних процесах це спричинило виникнення приватної власності, відокремлення міста від села, формування відмінностей в організації фізичної і розумової праці.

У результаті Великих географічних відкриттів (кінець XV — середина XVII ст.) міжнародна торгівля охопила всі регіони світу, що привело до утворення світового ринку. Подальшому розширенню цього ринку сприяв розвиток транспорту. Морський транспорт пов'язав між собою всі частини світу.

Все це  призвело до посилення міжнародного поділу праці, накопиченню торгівельного капіталу та початку світової економічної експансії.

ІІ. Етап становлення (перша половина ХVІ ст. – початок ХІХ ст.)

Промислові перевороти в ряді країн Західної Європи і США в кінці ХVІІ ст. початку ХІХ ст. ознаменували перехід від ручного до великого машинного виробництва, розвитку промисловості. Зростання продуктивності праці сприяло активізації торговельних відносин між країнами світу.

Це початок ери індустріального капіталізму. Відбувається руйнування середньовічного образу світу та зародження нових наук. Ведеться пошук нових, найбільш ефективних технологій. Швидкими темпами йде розповсюдження колоніальної системи.

 ІІІ. Етап світової економічної експансії (початок  ХІХ ст. – 60-ті роки ХХ ст.)

У 2-й половині XIX ст. швидко розширювалась мережа залізниць, які з'єднали внутрішні частини континентів і посилили внутрішньоконтинентальні зв'язки.

Відбувається формування світової фінансової системи; продовження процесу деколонізації. Простежується збільшення розриву між рівнями соціально-економічного розвитку колишніх метрополій та колоній. Посилюються тенденції розвитку вільної світової торгівлі та загальної лібералізації економіки.

ІV. Інтеграційний етап (з 60-х років ХХ ст.)

Процес формування світового господарства на цьому етапі пов’язано з перебудовою економіки країн колишнього соціалістичного табору. Інтеграція визначається транснаціональними корпораціями, а також створенням великих ринкових зон, які поєднують території кількох країн (ЄС, НАФТА, МЕРКОСУР, АСЕАН).

Таким чином, відбувається ріст транснаціоналізації та інтернаціоналізації виробництва, послуг, капіталів, технологій. З’являються міжнародні комунікації у вигляді комп’ютерних систем та мереж. Збільшується роль міжнародних економічних та фінансових організацій. Змінюється структура економіки країн - зменшується частка матеріального виробництва та збільшується частка сфери послуг та інформації.

Типи країн за структурою ВНП

                                               

Висновок:

Світове господарство сформувалося наприкінці XIX — початку XX століть в результаті розвитку великої машинної індустрії, транспорту і світового ринку.

Оскільки світове господарство включає до себе різні за структурою та рівнем соціально-економічного розвитку національні господарства, то йому притаманні неоднорідність та внутрішні суперечності. В  ході їх вирішування змінюється сама структура світового господарства: розширюються економічні зв’язки, а також основа світових економічних відносин – світовий ринок.

Центри світового господарства

 Поняття світового господарства тісно пов'язане з поняттям про суспільний розподіл праці, міжнародної економічної інтеграції. Крім того, існує також географічна модель світового господарства, яка постійно розвивається. І якщо до кінця XIX ст. у світі переважав один центр — Європа, то потім утворився другий, що незабаром став головним — США. У період між двома світовими війнами виникли ще два центри світового значення — СРСР і Японія. Після Другої світової війни почалося формування нових центрів в Азії (Китай, Індія, нафтодобувні країни Південно-Західної Азії), а також у Канаді, Австралії, Бразилії. Таким чином, у наші дні географічна модель світового господарства набула багатоцентрового характеру.

Учитель:

- Як ви гадаєте, що є організаційною основою світового господарства?

Відповідь на це питання – це тема наступного нашого уроку.

(Перевірка та корекція  ОІС «Світове господарство»)

5. Закріплення нових знань

1. Що таке світове господарство?

2. Чому ми говоримо про єдність світового господарства, якщо до його складу входять господарства країн різних типів?

3. Назвіть економічні закони, які є основою розвитку світового господарства.

4. Чому головним чинником сучасного етапу розвитку світового господарства є рівень розвитку науки?

6. Підсумок уроку

- міжнародне господарство - складна система, яка має безліч структур;

- міжнародне господарство світу пройшло тривалий шлях розвитку;

- формування світового господарства зараз знаходиться на четвертому етапі свого розвитку;

 - світове господарство з кінця ХХ ст. відчуває серйозні зміни внаслідок НТР, інтеграції,   

   загальноекономічної кризи та глобальних проблем людства.

      7. Домашнє завдання 

   Опрацювати відповідний параграф у підручнику

   Підготувати повідомлення проблемним групам за темами: «Міжнародний географічний розподіл праці»; «Міжнародна економічна інтеграція»; «Міжнародні економічні організації»; «Міжнародні економічні відносини»


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

28179. Фотоэффект. Основные законы внешнего фотоэффекта. Уравнение Эйнштейна. Внутренний фотоэффект. Фотоэлементы и их применение 87.5 KB
  Фотоэффект. Основные законы внешнего фотоэффекта. Внутренний фотоэффект. Явление вырывания электронов с поверхности вещества под действием электромагнитного излучения называется внешним фотоэффектом.
28180. Поглощение (абсорбция) света веществом. Закон Бугера. Элементарная квантовая теория излучения и поглощения света. Спонтанные и вынужденные переходы. Коэффициенты Эйнштейна. Условие усиления света 165 KB
  Элементарная квантовая теория излучения и поглощения света. Условие усиления света Под действием электромагнитного поля световой волны проходящей через вещество возникают колебания электронов среды с чем связано уменьшение энергии излучения затрачиваемой на возбуждение колебаний электронов. Частично эта энергия восполняется в результате излучения электронами вторичных волн частично она может преобразовываться в другие виды энергии. Действительно опытным путем установлено а затем и теоретически доказано Бугéром что интенсивность...
28181. Лазеры. Принципиальная схема лазера. Основные структурные элементы лазера и их назначение. Типы лазеров. Основные характеристики лазеров 181 KB
  Каждому радиационному переходу между энергетическими уровнями и в спектре соответствует спектральная линия характеризующаяся частотой и некоторой энергетической характеристикой излучения испущенного для спектров испускания поглощенного для спектров поглощения или рассеянного для спектров рассеяния атомной системой. При этом распространение излучения в среде обязательно сопровождается уменьшением его интенсивности – выполняется закон Бугера где – интенсивность излучения вошедшего в вещество d – толщина слоя – коэффициент...
28182. Оптика движущихся сред. Эффект Доплера. Поперечный и продольный эффект Доплера 194 KB
  Он гласит: все физические законы независимы инвариантны по отношению к выбору инерциальной системы отсчёта. Это означает что уравнения выражающие законы физики имеют одинаковую форму во всех инерциальных системах отсчёта. Поэтому на основе любых физических экспериментов нельзя выбрать из множества инерциальных систем отсчёта какуюто главную абсолютную систему отсчёта обладающую какимилибо качественными отличиями от других инерциальных систем отсчёта. Она одинакова во всех направлениях в пространстве и во всех инерциальных системах...
28183. Поляризация света. Способы получения поляризованного света. Закон Малюса. Поляризационные призмы 238.5 KB
  Явление поляризации света было открыто Эразмусом Бартолинусом, датским учёным, в 1669 году. В своих опытах Бартолинус использовал кристаллы исландского шпата, имеющие форму ромбоэдра. Если на такой кристалл падает узкий пучок света, то, преломляясь
28184. Распространение света в изотропных средах. Отражение и преломление света на границе между диэлектриками. Основные законы геометрической оптики. Формулы Френеля 146 KB
  При этом падающий отражённый и преломленный лучи лежат в одной плоскости с перпендикуляром восстановленным к границе раздела сред в точке падения О. Углы соответственно углы падения отражения преломления волн. Амплитуду падающей волны разложим на составляющие Ер параллельную плоскости падения и Еs перпендикулярную плоскости падения. Для составляющих вектора Е перпендикулярных плоскости падения рисунок 3 выполняются условия в которых индексы при Е и p при Н опущены: .
28185. Линза как оптическая система. Аберрации линз 126 KB
  На рисунке 1 введены обозначения: a1 – расстояние от вершины первой преломляющей поверхности до осевой точки A предмета; a´1 – расстояние от вершины первой преломляющей поверхности до изображения A´ получаемого после преломления на ней; a2 – расстояние от вершины второй преломляющей поверхности до точки A´; a´2 – расстояние от вершины второй преломляющей поверхности до изображения A´´ построенного линзой. Для любой центрированной оптической системы выполняется условие Лагранжа – Гельмгольца: ...
28186. Интерференция света. Условия возникновения стационарной интерференции света. Интерференционные схемы с делением волн по фронту (опыт Юнга, зеркало Ллойда, бизеркало Френеля, бипризма Френеля). Влияние размеров источника на интерференционную картину. Усло 159 KB
  Интерференционные схемы с делением волн по фронту опыт Юнга зеркало Ллойда бизеркало Френеля бипризма Френеля. Пусть в точках А и В рисунок 1 находятся два монохроматических источника волны от которых доходят до точки наблюдения С. Взаимное усиление или ослабление двух или большего числа волн при их наложении друг на друга при одновременном распространении в пространстве называется интерференцией волн. Интерференционная картина ИК распределение интенсивностей в области волнового поля где волны налагаются друг на друга.
28187. Интерференционные схемы с делением волн по амплитуде. Интерференция в тонких пленках. Полосы равной толщины и полосы равного наклона. Кольца Ньютона. Применение интерференции света 134 KB
  Пусть на тонкую прозрачную пластинку постоянной толщины рисунок 1 из вакуума падает волна с плоским фронтом ей соответствует пучок параллельных лучей сформированная с помощью точечного источника и линзы в фокусе которой источник находится. Так как условия распространения всех лучей падающих на пластинку в этом опыте одинаковы то для лучей и а также других пар лучей одинаковых с ними по происхождению оптическая разность хода будет одинаковой: 1 где n – показатель преломления материала...