56375

Є. Гуцало «Перебите крило»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Однією із головних задач сучасної школи є виховання відповідальної особистості, яка здатна до самоосвіти й саморозвитку, вміє творчо застосовувати набуті знання

Украинкский

2014-04-16

64 KB

0 чел.

Самоосвітня діяльність молодших школярів

Однією із головних задач сучасної школи є виховання відповідальної особистості, яка здатна до самоосвіти й саморозвитку, вміє творчо застосовувати набуті знання. Твердо переконана, що навчання повинно бути проблемним, з елементами самостійної дослідницької роботи. Тому намагаюся організовувати навчальний процес як самостійний творчий пошук.   Вважаю, що дослідження молодших школярів складається із таких основних етапів:

  •  -виділення та постановка проблеми;
  •  -пошук та пропозиція можливих варіантів рішення;
  •  -збір матеріалу;
  •  -узагальнення отриманих даних;
  •  -підготовка проекту (повідомлення, доповідь, макет, малюнок і інше);
  •  -захист проекту.

Завжди постає питання:

«Коли займатися пошуком, дослідженням, експериментуванням? Де знайти для цього час? Поступово зрозуміла - резерв часу дає чітке структурування навчального матеріалу. Робота над розвитком навичок самоосвіти учнів потребує зміни характеру домашніх завдань шляхом внесення елементів творчості та самоосвітньої діяльності.

Велике значення у здійсненні самоосвіти має випереджувальне домашнє завдання, яке я часто використовую і бачу його могутній потенціал. Задовго до вивчення нової теми (2-3 тижні) даю дітям завдання знайти в додатковій літературі та інших джерелах (радіо-, телепередачах, бесіди з дорослими, комп'ютери) інформацію, яка виходить за межі шкільного підручника. Так, перед читанням оповідання Є. Гуцало «Перебите крило» (3 кл. ) діти отримали (на вибір) випереджувальне домашнє завдання по групам.

1) Зібрати і оформити матеріал "Лелеки в усній народній творчості" (загадки, прислів'я, легенди, повір'я).

2) Приготувати повідомлення про птаха - лелеку.

3) Намалювати лелеку і скласти твір-опис птаха.

4) Скласти вірші про лелеку.

Зібраний матеріал значно розширює уявлення дітей, озброює їх новими знаннями. Діти вчаться не тільки підбирати матеріал, але й правильно, естетично оформлювати його.

Таким чином, така робота є досить ефективною. Вона допомагає активізувати пізнавальну діяльність учнів, сприяє підвищенню рівня її самостійності.


Тема:
Є. Гуцало «Перебите крило».(2-й урок)

Мета:удосконалювати навички роботи над текстом, продовжити роботу по придбанню життєвого досвіду, розвитку уяви, творчої фантазії, розвитку вміння виражати свої почуття та думки; аргументовано відстоювати свої переконання; розширювати знання про життя лелек. Виховувати співчуття, відповідальність та любов то тварин.

Обладнання: 

1) вислови та прислів'я: «Не тільки світ існує для тебе, а і ти для світу»; «Від своєї совісті нікуди не втечеш».

2) Додатковий матеріал у дітей: - повідомлення про життя лелек;

  •  лелеки в усній народній творчості (загадки, легенди, прислів'я та інше);
  •  енциклопедії, дитячі видання з серії «У світі тварин».

3) Малюнки із зображенням лелек.


Хід уроку

  1.  Рефлексія. Цільова установка.
  •  «Мало вміти читати, треба вміти думати».
  •  «Працюю активно, не боюся виражати свою думку».

За допомогою фішок показувати своє відношення до подій, повідомлень: зелена - згоден, червона - не згоден.

II. Розвиток зв'язного мовлення. Перевірка домашнього завдання. Переказати стисло оповідання за складеним планом.

III.  Фронтальна робота.

  •  Дати характеристику головним героям оповідання.( На дошці з'являється запис)

Денис:

  •  самокритичний, вміє правильно оцінити свої вчинки;
  •  турботливий;
  •  поміркований, обдумує можливі наслідки своїх дій; наслідки своїх дій;
  •  спостережливий.

Олег:

  •  заздрісний;
  •  зневажливий;
  •  не поміркований, не обдумує можливі наслідки своїх дій; наслідки своїх дій.

Завдання: 1) Вибіркове читання.

  •  Доказати уривками з тексту правильність характеристик хлопців.

2) Висловити своє ставлення до героїв оповідання.

- Чи змінилась ваша думка про Олега? Чому?

IV. Складання розповіді-продовження цієї історії. (Перевірка домашнього завдання.)

Підбір іншої назви оповідання.

V. Дослідницька робота. Звіт груп. Iгрупа - «Прес-центр» (журналісти).

II група - «Центр наукових досліджень». III група - «Експерти». ІV група - «Психологи».

Вчитель: Ми з вами відпрацювали текст, розібралися в подіях, вчинках та:почуттях діючих осіб. Чи хотілось би вам дізнатися, про що думали персонажі нашого оповідання, як вони самі оцінюють свої поступки. Хто хоче виступити у ролі Олега? Дениса?

1.Вправа «Інтерв`ю». Журналісти беруть інтерв'ю у хлопців. Приблизний перелік запитань:

Питання до Дениса:

  •  Денисе! Чому ти так хотів, щоб лелеки оселилися на вашій хаті?
  •  Чому ти не поліз на хату, не полічив малих лелеченят, як тобі радив Олег? Хіба тобі було не цікаво?
  •  Що ти відчув, коли зрозумів, що лелеченя не зможе полетіти у вирій? Які в тебе були на той час думки щодо твого товариша?
  •  Чи зміг ти пробачити свого друга?

Питання до Олега:

  •  Чому ти, Олеже, не зрадів, коли дізнався про те, що у твого друга
  •  Дениса на хаті оселилися боцюни?
  •  Як сталося, що ти поранив лелеку? Чи відчув себе винним?
  •  Який урок ти отримав для себе після всіх тих подій?

2). Робота експертної групи.

  •  Яка роль тата в оповіданні? Давайте розберемося в його поведінці, думках та почуттях. (Експерти зачитують картини з психологічних спостережень).

3). Завдання для групи психологів.  

  •  Уявіть, що ви - лелека. Що ви відчували? Про що думали, на протязі всіх подій? (Оповідання від особи лелеки).

4).  Робота «Центру наукових досліджень». У кожного учня пам'ятка «Чи знаєш ти?»

Чи знаєш ти, що:

  •  на території нашої країни живуть два види лелек - білий і чорний;

- лелеки живляться земноводними, плазунами, комахами, черепахами, рибами, гризунами;

  •  лелеки - безголосі птахи. «Розмовляють» вони один з одним, клацаючи дзьобами;  
  •  у гнізді лелек буває троє чи п'ятеро лелеченят;

- існувало повір'я про святенність лелеки.  

Вбивство цього птаха прирівнювалося до вбивства людини,

  •  Тварин ніколи не називали людськими іменами, виняток становили тільки лелеки, котрих називали як членів сім'ї, з ними розмовляли, «радилися»;
  •  існує повір'я, що у будинок з гніздом чорногуза на даху ніколи не вдарить блискавка. »

Центр узагальнив факти, отримані учнями при підготовці до уроку. (Домашнє завдання, яке отримали заздалегідь: знайти цікавий матеріал про лелек в усній народній творчості; в енциклопедіях про тварин, птахів).

Центр зачитує дані вголос, а учні, дивлячись у пам'ятки, позначають кожен факт умовними позначками: + знаю; - не знав раніше; ! - це мене вразило.

5).  Повідомлення окремих учнів. Зачитування загадок, віршів, прислів'їв,повідомлень, легенд про лелек.

  •   Які ноги, такий ніс, по болоту ходить скрізь. Хату на хаті має, жабам рахунок знає.
    •  Довгі ноги, довгий ніс, прилетів - обід приніс. Смачних жабеняток для своїх маляток.
      •  Летіла лелека, заклекотіла до лелеченят.
      •  Ходять лелеки по лузі, ходять лелеки у тузі. Завтра у вирій далекий будуть летіти лелеки.

М. Познанська

  •  Закличка: Чорногузе, дядьку, зроби мені хатку,

І ставок, і млинок, і цибулі грядку.

  •  Ходить бусел по болоту, кличе жабу на роботу. Жаба каже: «Не піду», бусел каже: «Поведу».
    •   Де лелека водиться, там щастя родиться.

Народні повір'я:

  •  В будинок з гніздом чорногуза на даху ніколи не вдарить

блискавка.

  •  Лелеки селяться на хаті у добрих і сердечних людей.
  •  Прилетіли лелеки - можна починати сівбу.
  •  Якщо лелеки довго не відлітають у вирій, то зима має бути теплою, а якщо поспішають відлетіти, то - на холодну зиму.

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.

  •  Що на уроці сподобалось? Що не сподобалось?
  •  Який висновок зробили для себе?

(Ми у відповіді за братів наших менших).

  •  Чому навчило вас це оповідання?

 

(Це оповідання вчить бути нас милосердними, турботливими, любити тварин.)


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

28761. Атмосфера Серебряного века 14.98 KB
  Понятие это не столько научное сколько эмоциональное вызывающее тут же ассоциации с другим коротким периодом истории русской культуры с золотым веком пушкинской эпохой русской поэзии первая треть XIX века. Серебряный век как период и образ мышления Искусство и философия Серебряного века отличались элитарностью интеллектуализмом. Поэтому нельзя отождествлять всю поэзию конца XIX начала XX века с Серебряным веком.
28764. Объединение русских земель вокруг Москвы (XIV - первая треть XVI в.). Социально-экономический и политический строй русского государства, его особенности 145.38 KB
  Социальноэкономический и политический строй русского государства его особенности. Образование единого централизованного государства в результате объединения русских земель вокруг Москвы на протяжении XIV XV веков представляло собой весьма сложное и противоречивое явление. Проблеме формирования единого Российского государства уделено внимание в фундаментальных исследованиях крупнейших российских историков Н. Соловьёв в большей степени обращал внимание на объективные исторически подготовленные причины формирования Российского государства на...
28765. Начало эпохи Великих географических открытий и первые колониальные захваты. НОВОЕ ВРЕМЯ как особая фаза всемирно-исторического процесса 488.57 KB
  Поскольку контроль над Южной Атлантикой оказался в руках португальцев Алькасовасское соглашение 1479 Испания желавшая установить прямые контакты со странами Востока приняла предложение генуэзского мореаплавателя Колумба об организации экспедиции на запад. Магальяйнша Магеллан фернан об организации экспедиции с целью обогнуть американский континент с юга и через Тихий океан добраться до Азии. Сам Аламинос участвовал ранее в четвертой экспедиции Колумба. Начальник экспедиции и его кормчий приступили к снаряжению трех кораблей в...
28766. Реформация и ее экономические, политические, социокультурные причины. Религиозные войны в Европе 329.55 KB
  Её началом принято считать выступление доктора богословия Виттенбергского университета Мартина Лютера: 31 октября 1517 года он прибил к дверям виттенбергской Замковой церкви свои 95 тезисов в которых выступал против существующих злоупотреблений католической церкви в частности против продажи индульгенций[прим. Интересы и чаяния зарождающегося класса капиталистов по итогам Реформации нашли проявление в основании протестантских церквей призывающих к скромности экономии и накоплению капитала а также формировании национальных государств в...
28767. Государство и общество стран Западной Европы в XVII в. 29.63 KB
  Основные тенденции развития стран Европы во второй половине XVIIXVIII веке 1. Эволюция внутриполитического устройства Во 2й половине XVII XVIII веков внутриполитическое устройство большинства стран Европы сохраняло средневековые черты. ограниченная монархия Венецианская и Генуэзская республики в XVIII столетии Швеция 17191772 гг. XVIIXVIII века в Европе стали временем когда завершился процесс собирания земель и формирование государств в их современных границах.
28768. Внутренняя и внешняя политика Ивана IV Грозного 27.92 KB
  Внутренняя и внешняя политика Ивана IV Грозного. Земский собор и реформы первой половины правления Ивана Грозного. Запад и Восток во внешней политике Ивана Грозного. Но фактически власть оказалась в руках Елены Глинской матери Ивана.
28769. Россия в годы Смуты (конец XVI - начало XVII вв.) 25.23 KB
  Россия в годы Смуты конец XVI начало XVII вв. Предпосылки смуты и ее общая периодизация На рубеже XVI XVII Московское государство пережило тяжелый кризис охвативший все сферы жизни и поставивший его на грань существования. Главные предпосылки смуты это разорение страны в результате Ливонской войны и опричнины усиление социальных конфликтов. Наиболее крупный исследователь смуты академик Сергей Платонов выделял три ее периода: династический социальный и национальный.