56376

Чи може бути свобода основою моральності?

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Навчити учнів обґрунтовувати поняття свободи як основи моральності висловлювати своє розуміння свободи пояснювати що означає свобода вибору дії волі; формувати вміння наводити приклади узгодження власних інтересів із суспільними...

Украинкский

2014-04-04

66.5 KB

0 чел.

Тема. Чи може бути свобода основою моральності?

Мета. Навчити учнів обґрунтовувати поняття свободи як основи моральності, висловлювати своє розуміння свободи, пояснювати, що означає свобода вибору, дії, волі; формувати вміння наводити приклади узгодження власних інтересів із суспільними, моделювати та розв’язувати ситуативні завдання; виховувати в учнів почуття власної гідності.  

Обладнання. Засоби мультимедіа, плакат із зашифрованим терміном

Хід уроку.

І. Перевірка домашнього завдання.

  1.  Бесіда
  •  Що є найвищою цінністю демократичного суспільства?
  •  Яке суспільство називають демократичним?
  •  Хто такий громадянин?
  •  Яку мораль називають гуманістичною?
  •  Що означає бути гуманним?
  •  Наведіть приклади людяного (гуманного) ставлення один до одного у вашому класі.

ІІ. Вступна частина.

  1.  Мотивація навчальної діяльності.

Завдання. Розшифрувати основне поняття, з яким ви познайомитеся на уроці. Для цього серед наведених на плакаті літер знайти приголосні, що повторюються, викреслити їх, а з літер, які залишилися, скласти слово.

Т

Ж

З

Г

К

Р

Б

В

П

А

З

Ж

О

Т

Р

О

К

Г

С

П

Д

свобода

  •  Напишіть на аркушах паперу, що таке «свобода» у вашому розуміння.(Учитель забирає аркуші, зачитує деякі з них і прикріплює на дошці)
  •  Наприкінці уроку ви матимете можливість з’ясувати, чи змінилися ваші уявлення щодо цього поняття.
  1.  Представлення теми та мети уроку                                                                                     
  •  Отже, тема нашого уроку «Свобода — основа моральності». На уроці з’ясуємо, який смисл ми вкладаємо у поняття «свобода» та чому ми вважаємо свободу основою моральності.  
  •  Слайд №1 (тема уроку)
  •  В ході уроку ми будемо робити певні висновки, які ви запишете.

ІІІ. Робота над темою уроку 

  1.  Розв’язання ситуації

  Випускник школи Олександр  вступив  до військового навчального закладу, бо так хотів його батько, теж військовий. Дід також був військовим. А Олександр добре грав на музичних інструментах і мріяв про музичне училище. Батько сказав, що професія музиканта — це несерйозно.

  А Костянтин, його друг, вступив до музичного училища, бо батьки підтримали бажання сина.

  •  Хто із друзів був вільний у виборі?
  •  Хто із них може максимально реалізуватися в професійному аспекті?
  •  Хто із хлопців буде працювати творчо?
  •  То ж який зміст ми вкладаємо у поняття «свобода»?
  •  Слайд №2. Визначення поняття «свобода»
  1.  Робота з підручником
  •  Знайдіть у підручнику і зачитайте визначення поняття «свобода»
  1.  Творча робота                                                                                             
  •  Якби вам запропонували зобразити свободу, щоб ви намалювали. Уявіть це і розкажіть про свій малюнок.
  •  Слайд  №3. Ілюстрація статуї Свободи в Америці
  1.  Дискусія «Свобода і вседозволеність — це одне й те саме?»  (Свобода закінчується там, де одна людина обмежує права іншої: я хочу у будь-який час слухати музику і мене не стосується те, що інші у цей час хочуть відпочити).
  2.  Вибери твердження
  •  Виберіть із тверджень ті, в яких ідеться про прояви свободи.
  •  «Спіймали дівчину-білявку, попівну Марусю Богуславку. Купив її паша, у свою палату привів, у турецьку одежу зодягнув і найняв учителів, щоб дівчину по-своєму вчили, щоб  її потурчили, змусили прийняти турецьку віру».
  •  Андрій, який мав сьогодні чергувати у класі, захворів. І Сашко визвався чергувати.
  •  Олег ніяк не зміг зрозуміти, як розв’язувати цю задачу і Аня, яка сиділа разом з ним за однією партою, вирішила йому допомогти.
  1.  Бесіда     
  •  Упродовж свого життя людина майже щодня стикається з проблемою вибору. Вибір розпочинається з дитинства і триває до останніх хвилин життя людини.
  •  Перегляд уривку із мультфільму «Альоша Попович і Тугарін Змій»  (… так это ж камень указательный. «Кто прямо пойдёт...).
  •  Камінь — своєрідний дороговказ. Альоша Попович скористався цим і обрав

      свій шлях.

  •  Чи свідомо він це зробив?
  •  Перегляд репродукції  картини  Васнецова  «Витязь на роздоріжжі»
  •  Що уособлює у собі камінь, зображений на картині? (Це надмогильний камінь)
  •  Чому Васнецов дав картині таку назву? (У витязя лише одна дорога — він змушений захищати батьківщину. Він невільний у своєму виборі)
  •  Отже, наше життя і доля — це результат нашого, більш або менш вільного вибору. І дякувати або звинувачувати за них ми маємо переважно лише самих себе.
  •  Чому ж ми вважаємо свободу основою моральності?
  1.  Робота з підручником.
  •  Знайдіть відповідь у підручнику.

            Висновок: свобода — основа моральності, бо моральна людина завжди повинна

         робити вибір у бік добра, а вибір можливий тільки за умови свободи.

  •  А чи абсолютно ми вільні, коли робимо моральний вибір? Чи ніхто нас не осудить за наш вибір? (Ми не вільні від совісті, яка змушує нас чинити так або інакше).
  •  Чи повинна людина, яка має свободу вибору, нести перед кимось відповідальність?  (Так. Перед людьми, за те, що ти робиш; перед собою( чи максимально ти реалізувався в житті)
  1.  Робота у парах
  •  Запишіть, хто і перед ким повинен нести відповідальність?

Перевірка роботи у парах

  •  А чи має людина свободу дії?   (Так, ми спочатку обираємо, потім діємо, тобто  обираємо ті дії, які співвідносяться з нашими мотивами. Якщо ми бажаємо добра,  то і діяльність наша буде спрямована на добро.
  1.  Розв’язання ситуацій.
  •  Учень сусідньої школи повиривав усі квіти на квітниках. Коли його побачили за цим заняттям, то зателефонували директору школи, в якій навчався учень. Директор запросив його до кабінету. Учень почав говорити, що він бажав тільки добра. У тій школі, де він зривав квіти, гарно і без них, а в їхній школі зовсім немає квітників. То ж він хотів, щоб його рідна школа не була гіршою за сусідню.
  •  Як ви вважаєте, чи добрий намір мав учень?
  •  Щоб ви йому порадили?   (Добрий намір повинен наводити на добрі дії. Хлопцеві потрібно було запропонувати учням школи, керівництву насадити квіти у своїй школі, а не знищувати в іншій).
  •  А як ви розумієте поняття «свобода волі»?  (Здатність людини вільно визначати необхідне у своїх вчинках, рішеннях)
  •  Учням запропонували вивчати ще одну іноземну мову. Оленка давно про це мріяла.  Вона була здібною дівчинкою, і в неї все виходило. Маринка дуже довго перебувала у сумнівах: з одного боку — їй ця мова потрібна для майбутньої професії, з іншого — вона не знає, чи зможе опанувати її, бо і перша дається непросто. Маринка дуже багато працює, що отримувати гарні результати. Про це и ніхто в класі не знає. І Маринка приймає рішення вивчати другу мову.
  •  Хто із дівчаток проявив свободу волі? (Маринка, оскільки свобода волі передбачає, що людина для досягнення мети долає внутрішні та зовнішні перепони. Свобода волі — це вміння приймати рішення зі знанням справи, вміння контролювати свої бажання, панувати над собою).
  •  Якщо ми повинні бути відповідальними перед іншими, чи зможемо залишатися самими собою? (Так, людина вільна бути собою. Право бути самим собою — це право на свою індивідуальність, мати своє ім'я,  громадянство, власні думки, погляди тощо).
  1.  Робота в групах
  •  Напишіть на пелюстках квітки, що для вас означає бути собою?

                                                                          

                                                                          Мати

                                                                          власні

                                                  Мати                думки         Мати

                                                      своє                                 власні                   

                                                        ім'я             Бути       погляди

                                                                          собою  

                                                             Мати                Мати

                                                            власні               власний   

                                                         відчуття                 характер

  1.  Робота з художнім твором
  •  Читання вірша Джозефа Редьярда Кіплінга «Коли…» (текст — у кожного на парті)
  •  Бесіда
  •  Чи можна вважати думки, висловлені автором вірша, своєрідним «рецептом» того, як людина може бути і залишатися собою в суспільстві? Чому?
  •  Визначте за змістом вірша, яких  правил необхідно дотримуватися, щоб бути і залишатися собою в суспільстві?
  •  Що означає для вас  бути самим собою?

ІV. Заключна частина

  1.  Завдання для самоперевірки
  •  Слайд №4. Вибери правильну відповідь
  1.  Звернення до визначень свободи, які надруковані на аркушах паперу
  •  Чи змінилися ваші уявлення про те, що таке свобода?
  1.  Узагальнення висновків, зроблених в ході уроку
  •  Свобода — це стан, коли людина здатна із багатьох варіантів досягнення мети обрати оптимальний, а із багатьох способів, методів, технологій діяльності обрати найбільш потрібні.
  •  Свобода  — основа моральності, бо моральна людина завжди повинна робити вибір у бік добра, а вибір можливий тільки за умови свободи.
  •  У своєму виборі ми не вільні перед своєю совістю
  •  Відповідальність розуміється як необхідність відповідати перед людьми за те, що ти робиш, за наслідки своєї діяльності і відповідати перед собою за те, чи максимально ти реалізувався в житті.
  •  Спочатку людина робить вибір, а потім діє, тобто обтирає тільки ті дії, які співвідносяться з мотивами. Якщо ми бажаємо добра, то і діяльність наша буде спрямована на добро.
  •  Свобода волі передбачає, що людина для досягнення мети долає внутрішні та зовнішні перепони.
  •  Залишатися собою — це максимально розвинути свої природні нахили, обдарування, свою позицію щодо стилю життя.
  1.  Оцінювання діяльності учнів методом самооцінювання

Метод самооцінювання (від 0 до 3 балів)

  1.  Я не відволікався і був уважним —…
  2.  Я працював активно —…
  3.  Я висував цікаві думки і пропозиції, обговорюючи проблему в загальному колі —…
  4.  Я допомагав своєму товаришу, працюючи в парі —…

V. Домашнє завдання

          Взяти інтерв’ю:  «Бути собою — бути вільною людиною»


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

34578. ВНЕШНЯЯ И ВНУТРЕННЯЯ ПОЛИТИКА ПЕРВЫХ РОМАНОВЫХ 20.78 KB
  собрался Земский собор для решения вопроса о власти. Земский собор 1613 г. Заседания чаще всего шли в Успенском соборе Кремля. Земский собор отсек европейских кандидатов приняв решение о том что царем должен быть человек из российских земель.
34579. ПРЕОБРАЗОВАНИЯ ПЕТРА I. ОФОРМЛЕНИЕ АБСОЛЮТИЗМА 24.13 KB
  Гридунова Петр I вошел в историю России как царьреформатор благодаря кардинальным преобразованиям в различных сферах общественной жизни в том числе государственного управления экономики культуры. началась реформа госаппарата. Создание нового полноценного государственного аппарата было бы невозможно если бы реформа не коснулась низшего звена управления – местного аппарата. РЕФОРМА В АРМИИ.
34580. РОССИЙСКАЯ ИМПЕРИЯ В 1725–1762 гг. 17.79 KB
  Меншиков который сумел подчинить себе и нового императора двенадцатилетнего Петра II даже рассчитывал женить его на своей дочери. О продолжении дела Петра Великого в этот период вспоминали мало даже столица государства была фактически перенесена в Москву. Петра II мало интересовали государственные проблемы. Петр II внезапно умер заболев оспой и верховники пригласили на царствование племянницу Петра I вдову курляндского герцога Анну Иоанновну оговорив ее воцарение рядом условий – кондиций не выходить замуж не назначать...
34581. ПРОСВЕЩЕННЫЙ АБСОЛЮТИЗМ»: ЦЕЛИ, МЕТОДЫ, ПРОТИВОРЕЧИЯ 19.82 KB
  В отличие от откровенно продворянской и прокрепостнической политики самодержавия предшествующего периода политика просвещенного абсолютизма Екатерины II приобрела новые черты: – лавирование; – использование для маскировки своей продворянской прокрепостнической сути политических экономических и философских концепций просветителей с выхолащиванием их антифеодального содержания; – применение социальной демагогии о стремлении к ограничению рабства всеобщему благосостоянию к свободе экономической деятельности и т. Вольным экономическим...
34582. ФОРМИРОВАНИЕ ТЕРРИТОРИИ РОССИЙСКОГО ГОСУДАРСТВА. ОБРАЗОВАНИЕ ИМПЕРИИ (XV – XIX вв.) 19.54 KB
  В процессе формирования территории России можно выделить 3 этапа. Заявление Ивана III что вся территория Киевской Руси его отчина привело к многовековой борьбе России с Польшей за западнорусские земли Киевской Руси. Таким образом вся Волга была включена в состав России. При царе Федоре Иоанновиче Борис Годунов дипломатическим путем возвратил России эту территорию.
34583. РЕФОРМЫ НАЧАЛА XIX в.: ПЛАНЫ И РЕЗУЛЬТАТЫ. М.М. СПЕРАНСКИЙ 18.68 KB
  Император Павел I был убит заговорщиками в числе которых состоял его сын Александр. Время правления Александра I 1801–1825 гг. С идеями французских просветителей он был знаком благодаря швейцарцу Лагарпу учителю Александра I к которому император обращался за советом. Заручившись поддержкой гвардии Александр отверг предложенные заговорщиками проекты ограничивающие самодержавие конституцией.
34584. ВНУТРЕННЯЯ И ВНЕШНЯЯ ПОЛИТИКА РОССИИ В 1825 –1855 гг 19.62 KB
  ВНУТРЕННЯЯ И ВНЕШНЯЯ ПОЛИТИКА РОССИИ В 1825 –1855 гг. В то время как в большинстве западных государств политический строй принимал новые конституционные формы в России происходило укрепление крайних форм самодержавия. Она противопоставляла самобытную Россию растленному Западу восхваляя существующие в России порядки. армия чиновников в России составляла 100 тыс.
34585. ОТМЕНА КРЕПОСТНОГО ПРАВА РЕФОРМЫ 60–70-х гг. XIX в 19.71 KB
  отчетливо обозначилось отставание социальноэкономического политического технического развития России от европейских государств. Это проявилось в отмене прежних указов наиболее очевидно нарушающих права граждан России уничтожение поселений разрешение свободной выдачи заграничных паспортов ослабление цензуры снятие запретов введенных в университетах после 1848 г. Самой болезненной проблемой страны было крепостное право большинство подданных России находились как бы в неестественном правовом положении. Социальные волнения охватили...
34586. ОТКРЫТИЕ И ОСВОЕНИЕ ДАЛЬНЕГО ВОСТОКА (XVII – XIX вв.) 21.97 KB
  По берегам Амура и Зеи было построено более 20 русских поселений: острожков заимок деревень. и русские ушли с берегов Амура. Но Крузенштерн не нашел фарватеры ведшие в устье Амура и дал заключение о полуостровном положении Сахалина. Поэтому почти каждому командиру русского корабля вменялось по инструкции в обязанность исследовать лиман Амура.