56492

Travelling to the Land of Health. Подорож в країну Здоров’я

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Good morning, children! Today we are going to speak about health. Look at the proverb “Health is above Wealth”. How do you understand these words? Healthy people are happy and rich. Health is above wealth because when we are ill, we do not want to study, to work and to play.

Английский

2014-04-05

36 KB

0 чел.

Урок англійської мови у 5 класі

Тема: Travelling to the Land of Health

Подорож в країну Здоровя.

Мета: вдосконалювати вміння висловлювати свої думки по темі, закріпити вживання лексичних одиниць з теми „Здоровя”;практикувати учнів в описі малюнків по темі. Удосконалювати навички читання, розвивати усне мовлення, творчі здібності учнів. Формувати навички дбайливого ставлення до свого здоровя. вміння запобігати хворобам, виховувати культуру мовлення.

Тип уроку: урок-подорож.

Обладнання: карта-маршрут, малюнки, костюми для драматизації, програвач.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Ознайомлення з маршрутом подорожі.

T: Good morning, children! Today we are going to speak about health. Look at the proverb “Health is above Wealth”. How do you understand these words?

P1: Healthy people are happy and rich.

P2: Health  is above wealth because when we are ill, we do not want to study, to work and to play.

P3: Health is a main thing, it is better to be healthy than to be rich.

T: I have invitation to the Land of Health. Look at the map of our route and read the names of the stations.

2. Станція „Інформаційна”

Читання тексту по темі, складання діалогів.

Захист проектних робіт.

T: To visit this wonderful land we must receive information about it. Read this text and make a dialogue on this text.

3. Станція  „Оздоровча”

 Гра „A magic tree. Опис малюнків по темі.

Займатися спортом – to go in for sport;

Чистити зуби – to clean teeth;

Дихати свіжим повітрям – to breathe in fresh air;

Дбати про своє здоровя – to take care of the health;

Регулярно відвідувати лікаря – to visit a doctor regularly;

Робити ранкову зарядку – to do morning exercises;

Сказати „НІ” шкідливим звичкам – to say “NO” to harmful habits;

Їсти свіжі овочі і фрукти – to eat fresh fruit and vegetables;

Тримати приміщення в чистоті – to keep a room clean;

Боротися з мікробами – to fight with germs.

4. Станція „Спортивна”

Фізкультхвилинка.

5. Станція „Смакова”.

Аудіювання розповіді по темі  „Здорова їжа”

Little Red Riding Hood. I  am very glad to see you boys and girls. I go to my Granny, she lives in the forest and she eats only healthy food. I have milk, bread, butter, some fruit for my Granny in the basket. These products are fresh and healthy and she will like them.

And what about you? Do you like healthy food? Help yourself and be healthy.

6. Станція „Лікувальна”. 

Драматизація вірша „When I am ill

 T: Something wrong with Masha. Call the doctor, please.

P: Hello! Can you help us. We need a doctor. Come to us, please.

D1: Maybe Masha fell ill because she often played computer.

7. Станція „Нових технологій”.

D2: To use computer safely we must remember rules for hands, eyes and back.

Do not sit too close to computer screen.

Do not spend much time at the computer.

Computer screen must be on your left or right hand not in front of the window….

8. Станція „Ігрова”.

D1: I have some useful things in my bag. Listen a poem and try to understand it.

Гра – „Відгадай загадку”

9. Станція „Вітамінна”.

T: There are many vitamins in fruit and vegetables. We can not see them but they are very important for our body.

V1: Glad to see you boys and girls. I am vitamin A. I am in a carrot, in butter, in many other products.

V2: I am vitamin B. And my place is in bread. It is very useful food.

V3: Let me introduce myself. I am vitamin C. Apples, lemons, onions are full of me. When you are ill, you usually drink tea with lemon and it helps you to get much better.

10. Узагальнення матеріалу.

Робота на дошці (заповнення таблиці „Що шкідливо, а що корисно для здоровя”)

11. Підведення підсумків уроку.   

 

 

PAGE  3


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

83685. Управление ТРЦ «Светофор» 535.94 KB
  Этот вид управления ставит своей основной целью повышение доходности объекта и управление его стоимостью. Основной задачей property management является управление процессами маркетинговой, финансовой и юридической деятельности.
83686. Государственное регулирование внешней торговли и внешнеторговая политика Республики Беларусь 185.32 KB
  Цель курсовой работы – изучить государственное регулирование внешней торговли, зарубежный опыт государственного регулировния и внешнеторговую политику Республики Беларусь. В данной работе применяются аналитические и статистические методы исследования и обработки данных.
83687. Опричнина політика царя Івана Грозного в середині XVI століття 67.98 KB
  Формування передумов опричнини. Методи проведення опричної політики Відміна опричнини Наслідки опричнини Висновки Використані джерела та література Вступ Актуальність теми. Не варто й ототожнювати її з посилення самовладдя царя державною централізацією справі якої було завдано збитків у роки опричнини.
83688. Анализ прибыли и рентабельности 278 KB
  Анализ прибыли и рентабельности предприятия проводится с целью получения информации о способности предприятия зарабатывать прибыль и об его имущественном и финансовом состоянии, т. е. обеспеченности источниками для получения прибыли. Задачи работы: раскрыть факторный анализ прибыли и рентабельности...
83689. ОСОБЕННОСТИ ПРОГНОЗИРОВАНИЯ ПОПУЛЯРНОСТИ СОЦИАЛЬНЫХ СЕТЕЙ РУНЕТА СРЕДИ РАЗЛИЧНЫХ СОЦИАЛЬНЫХ ГРУПП 305.81 KB
  Телекоммуникации с помощью социальных сетей принципиально новый пласт социальной реальности более подвижная и адаптивная форма организации способная развиваться вместе со своим окружением и эволюцией узлов которые составляют сети. Однако бум в развитии онлайновых социальных сетей начался в 2003-2004 гг.
83690. Исследование потребительских предпочтений молочной продукции на примере холдинга «Афанасий» 98.13 KB
  Качественные методы маркетинговых исследований направлены на изучение взглядов, отношений, мнений и интересов потребителей. Качественные методы позволяют исследователю разобраться в сложной и многообразной природе действий покупателей.