56513

Тренінг для юних волонтерів – правозахисників «Діти мають захищати свої права»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Хід заняття Вступне слово тренера. Тренер: Як ви думаєте що необхідно знати дітям щоб вміти захищати свої права Усна відповідь дітей Тренер: Основна мета нашого заняття зясувати як діти мають захищати свої права.

Украинкский

2014-04-07

68.5 KB

3 чел.

Підготувала: Кіційова Наталія Вячеславівна,

вчитель історії та правознавства

загальноосвітньої школи І ступеня - гімназії № 39

м. Дніпродзержинська

Дніпропетровської обл.

Тренінг для юних волонтерів – правозахисників

«Діти мають захищати свої права»

Мета: сприяти формуванню правового світогляду волонтерів-правозахисників, який включав би систему теоретичних поглядів на права, і на цій основі формувати відповідну активну позицію підлітків для реалізації прав у житті.

Завдання:

  •  самооцінка учасниками рівня своїх знань про права дитини;
  •  ознайомлення юних правозахисників з основними положеннями Конвенції ООН про права дитини та іншими правозахисними документами;
  •  стимулювання соціальної активності й ініціативи підлітків-лідерів;
  •  формування навичок правомірної поведінки підлітків і навчання діяти в різноманітних життєвих ситуаціях у відповідності з нормами права;
  •  виховання в підлітків непримиренності до протиправної поведінки, формування навичок правомірного реагування на неправомірні дії однолітків;
  •  формування у волонтерів-правозахисників мотивації до організації просвітницької роботи серед однолітків;
  •  формування у підлітків-лідерів навичок надання одноліткам необхідної підтримки, консультативної допомоги у проблемах, пов'язаних із правами дитини.

Обладнання: правила проведення тренінгу, завдання тренінгу, законодавство України про захист прав дитини, міжнародне законодавство про права дитини, виставка книг з правової тематики, ватмани, маркери, фломастери.


Хід заняття

Вступне слово тренера.

Тема сьогоднішнього заняття - «Діти мають захищати свої права». Теоретичний і практичний матеріал нашого тренінгу має на меті краще пізнати себе, допомогти вам усвідомити глибинний зміст і суть прав дітей, навчитись аналізувати, регулювати свою поведінку, ознайомитися з правилами та механізмом захисту прав дитини.

Дане заняття не є лекцією, яку бажано слухати в тиші, записувати та запам'ятовувати. Заняття надасть вам змогу розглянути вже напрацьований досвід у сфері прав дитини, їх розвитку. У ході заняття планується ознайомлення з текстом Конвенції ООН «Про права дитини», законодавством України про захист прав дитини та іншими нормативними документами, механізмами захисту ваших прав.

Тренер: Як ви думаєте, що необхідно знати дітям, щоб вміти захищати свої права?

( Усна відповідь дітей)

Тренер: Основна мета нашого заняття - з’ясувати, як діти мають захищати свої права. Під час основного блоку ми дізнаємось, які умови необхідні для захисту прав дитини та яке міжнародне й українське законодавство спрямоване на захист прав дитини. Також під час заключного блоку ми підіб'ємо підсумки нашого заняття.

Вправа 1. «Правила тренінгу» (3-5 хв)

Мета: установлення атмосфери довіри та співпраці між учасниками тренінгу.

Обладнання: великий аркуш паперу, маркери.

Тренер: Давайте встановимо правила спілкування.

( Діти самостійно встановлюють правила, які тренер записує на дошці)

Правила спілкування:

1. Поважати один одного.

2. Вільно висловлюватися.

3. Правило піднятої руки.

4. Правила вільної ноги.

5. Не перебивати.

6. Бути активними тощо

Тренер: Я пропоную кожному учаснику тренінгу написати ім'я, яким би він хотів, щоб його називали у групі, а також можна написати слово, що асоціюється в нього з поняттям «право».

Тренер: Пропоную почати з мене. Мене звати Наталія Вячеславівна, я вчитель історії та правознавства, координатор євроклубу «Європейська єдність». У мене поняття «право» асоціюється зі словом «правильний».

(Діти знайомляться один з одним)

Вправа 2 «Очікування» (15 хв)

Мета: отримати інформацію про те, з якою метою прийшли учасники тренінгу на заняття, провести вхідний моніторинг уявлень волонтерів-правозахисників про проблему прав дитини. Визначити рівень їх зацікавленості цією проблемою.

Тренер: Що ви чекаєте від нашої сьогоднішньої зустрічі? От наше дерево. Зараз ви отримаєте листочки, на яких ви повинні написати, що ви чекаєте від сьогоднішньої зустрічі.

( Помічник бере листочки, зачитує і вішає на деревце)

Тренер: Бачите, деревце зазеленіло, і воно чекає плодів – ваших вражень від заняття.

Тренер: Тепер, коли ми всі познайомилися, давайте об’єднаємося в групи по кольорам: зелений, жовтий, рожевий, фіолетовий, білий. Прошу зараз всім пересісти до своїх груп.

Вправа 3 «Законодавство, яке тебе захищає»

Мета: ознайомити учасників з основними правами, що захищаються міжнародним та українським законодавством.

1. Конституція України.

2. Декларація прав людини (прийнята ООН у 1948 р.).

3. Декларація прав дитини (прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 р.).

4. Конвенція про права дитини (прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1989 р.).

5. Європейська конвенція про здійснення прав дитини (прийнята 25 січня 1996 р. у Страсбурзі Радою Європи).

(Тренер зачитує завдання для кожної групи, які отримали один із документів, що захищають права дитини)

Завдання для кожної групи.

1. Уважно прочитайте поданий текст.

2. Визначте, які права захищаються міжнародним і українським законодавством.

3. Зробити це треба швидко. Вам для обговорення дається 5 хв.

(Тренер роздає документи групам і ще раз визначає завдання)

Тренер: Хто готовий презентувати результати?

( Групи презентують результати своєї роботи)

Тренер робить висновок: Ось дивіться, діти, наскільки глибоко і продумано визначено в міжнародному і українському законодавстві права людини і дитини.

Перехід до нової вправи.

Тренер: Як ви думаєте, чому дитина потребує більшого захисту, ніж доросла людина?

(Це питання з’ясовується за методом «Прес»)

Метод «Прес»

Тренер: Прошу починати відповідь такими словами: «Я вважаю, що дитина потребує захисту, тому що…»

«В нашому суспільстві порушуються права дитини, тому що…»

Вправа 4. «Встановіть порушення прав дитини».

Тренер: Зараз кожна група отримає ситуацію, в яких є факти порушення права дитини. Вам її потрібно розібрати на бланку-відповіді і прокоментувати.

1 ситуація

Новонароджену дитину (немовля) підкинули на поріг Будинку малютки.

2 ситуація

Директор школи відмовився приймати дитину на навчання в 6 клас через низький рівень успішності дитини.

3 ситуація

14-літній підліток на канікулах вирішив влаштуватися на роботу

кур’єром. Але йому відмовили через те, що він ще не досяг повноліття.

4 ситуація

У школі під час перерви двоє хлопчиків без дозволу своєї однокласниці взяли з її портфеля домашню роботу з математики і переписали.

5 ситуація

Хлопець-мусульманин подав заяву на вступ до громадської молодіжної організації, йому відмовили через його віросповідання.

(Групи заповнюють бланк-відповідь)

Бланк-відповідь

1) Як є! (Опис ситуації)

2) Чому так є?

(Встановити причини)

3) Як повинно бути?

4) Що треба зробити, щоб було, як потрібно?

Тренер робить висновок: Ситуації, які ми розглянули, на жаль, мають місце в реальному житті. Діти, ми з вами змогли знайти причини порушень деяких прав дитини і, що найважливіше, ви показали високу обізнаність з питань захисту прав дитини і змогли знайти шляхи вирішення проблем.

Тренер: Ну що, ви втомилися? Тоді енерджайзер.

Вправа 5.«Погода в Занзібарі».

Завдання: Стати в коло, повернутися направо і йти, повторюючи рухи за тренером:

«У Занзібарі гріє сонечко ( гладити по плечах того, хто йде попереду), дме легкий вітерець (провести пальцями по спині). Та ось хмарки закрили сонце, почав накрапати дощик (стукати пальцями), здійнявся

вітер (терти спину), почалася злива (енергійно стукати пальцями по спині), град (кулаками). Але що це? Буря вщухає (усе в зворотному порядку). Злива переходить у дрібний дощик, буря перетворюється на дрібненький вітерець. У Занзібарі знову сонечко».

Можна продовжити гру, розвернувши учасників на 180° і запропонувати тим, хто стояв позаду:

«А в Україні холодно. Коли виходиш на вулицю, мороз хапає за щоки (щипати за щоки), за вуха (масажувати вуха), пробирається під куртку (щипати спину), мерзнуть ноги (тупотіти ногами). Та коли заходиш у дім, стає тепліше, пощипують вуха, щоки (терти вуха, щоки). Поступово зігріваєшся, розслаблюєшся (гладити по плечах, спині)».

Вправа 6. «Австралійський дощ». Учасники стають у коло. Тренер каже: «Друзі, чи знаєте ви, що таке австралійський дощ? Якщо ми будемо уважними, то почуємо, який він. Я показуватиму рухи, а ви повторюватимете їх:

- В Австралії піднявся вітер (терти долоні).

- Починає накрапати дощ (клацання пальцями).

- Дощ посилюється (почергове плескання по грудях).

- Починається справжня злива (плескання по ногах).

- А ось гроза, справжня буря (тупотіння ногами).

- Але що це? Буря почала вщухати (плескання по ногах).

- Злива перетворюється на дощ (плескання долонями по грудях).

- Рідкі каплі падають на землю (клацання пальцями).

- Вщухає вітер (терти долоні).

- З’являється сонечко (руки догори).

Тренер: Якщо перепочили, то продовжуємо працювати. Користуючись надбаними знаннями, ми з вами поринемо у віртуальний простір: створимо віртуальну життєздатну цивілізацію. Для цього вам потрібно використати наданий вам ватман, де ви напишете назву придуманої цивілізації, 10 правил, які будуть стосуватися всіх живих істот даної цивілізації. Через 7-10 хвилин ви повинні презентувати свою роботу, аргументувати розроблені правила і відповісти на запитання.

Вправа 7. «Створюємо віртуальну цивілізацію»

Мета:

Осмислити, які правила необхідні для того, щоб забезпечити повагу до людської гідності й створити справедливе суспільство. Зрозуміти, що правила людини – це правила, покликані вирішити саме це завдання.

Умови вправи «Віртуальна цивілізація»:

Для віртуальної гри потрібно створити життєздатну цивілізацію, а для цього групам учнів пропонується розробити 10 правил, які будуть стосуватися всіх живих істот даної цивілізації.

Важливо, щоб всі члени певної групи дійшли згоди щодо правил. Ці правила потрібно записувати на великому аркуші. Можна придумати назву цивілізації, для якої розробляються правила.

Представники груп повинні презентувати свою роботу. Аргументувати розроблені правила й відповісти на запитання:

• Чому саме ці правила ви вважаєте найнеобхіднішими?

• Як ці правили будуть працювати у вашому суспільстві?

• Хто відповідальний за виконання цих правил?

• Що станеться, якщо порушить ці правила?

(Після виступу кожної групи йде обговорення презентації на предмет

відповідності розроблених правил загальноприйнятим правам людини.

Встановлюється, які права зазначені, а які порушуються. Також діти

роблять висновок щодо важливості правил в житті людини і

цивілізації).

Тренер узагальнює: Отже, ми передивилися презентації 5 груп і побачили, наскільки важливими є правила в житті людини і цивілізації. І зрозуміли, що прав без обов’язків не буває. Вони взаємопов’язані.

Заключний блок

Вправа 8. Підбиття підсумків (10 хв.)

Мета: підбити підсумки тренінгу, закріпити отриману інформацію,

знання й навички, створити у групі сприятливу емоційну атмосферу.

Визначити, чи виріс рівень зацікавленості у волонтерів-правозахисників

цією проблемою.

Тренер: Зверніть увагу на наше деревце, воно на початку нашого заняття зазеленіло, а тепер чекає на ваші плоди. А плодами будуть ваші враження від сьогоднішнього заняття.

( Діти пишуть на паперових яблучках враження про заняття і чіпляють на деревце).

Підсумок заняття:

Тренер: Згадайте, яка була мета нашого заняття?

(Волонтери-правозахисники відповідають)

Тренер: Так, щоб захищати свої права – треба їх знати і вміти використовувати і відстоювати у повсякденному житті. Ми з вами, працюючи з документами, згадали, які існують права, розбираючи ситуації, показали шляхи вирішення проблем, коли права порушуються, і застосували наші знання, створюючи віртуальну цивілізацію. Сподіваюся, що отримані знання вам знадобляться, щоб вміти захистити свої права і права своїх друзів у різних життєвих ситуаціях.

Дякую вам за активну участь у тренінгу!


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

81457. Цикл лимонной кислоты: последовательность реакций и характеристика ферментов. Связь между общими путями катаболизма и цепью переноса электронов и протонов 319.89 KB
  Цикл лимонной кислоты цитратный цикл цикл Кребса цикл трикарбоновых кислот ЦТК заключительный этап катаболизма в котором углерод ацетильного остатка ацетилКоА окисляется до 2 молекул СО2. Связь между атомами углерода в ацетилКоА устойчива к окислению. В условиях организма окисление ацетильного остатка происходит в несколько этапов образующих циклический процесс из 8 реакций: Последовательность реакций цитратного цикла Образование цитрата В реакции образования цитрата углеродный атом метильной труппы ацетилКоА связывается с...
81458. Механизмы регуляции цитратного цикла. Анаболические функции цикла лимонной кислоты. Реакции, пополняющие цитратный цикл 153.56 KB
  Регуляция цитратного цикла. В большинстве случаев скорость реакций в метаболических циклах определяется их начальными реакциями. В ЦТК важнейшая регуляторная реакция - образование цитрата из оксалоацетата и ацетил-КоА, катализируемая цитратсинтазой.
81459. Основные углеводы животных, их содержание в тканях, биологическая роль. Основные углеводы пищи. Переваривание углеводов 160.55 KB
  Переваривание углеводов Гликоген главный резервный полисахарид высших животных и человека построенный из остатков Dглюкозы. Его молекула построена из ветвящихся полиглюкозидных цепей в которых остатки глюкозы соединены α1 4гликозидными связями. При гидролизе гликоген подобно крахмалу расщепляется с образованием сначала декстринов затем мальтозы и наконец глюкозы. Крахмал разветвлённый полисахарид состоящий из остатков глюкозы гомогликан.
81460. Глюкоза как важнейший метаболит углеводного обмена. Общая схема источников и путей расходования глюкозы в организме 139.63 KB
  Общая схема источников и путей расходования глюкозы в организме Глюкоза является альдогексозой. Циклическая форма глюкозы предпочтительная в термодинамическом отношении обусловливает химические свойства глюкозы. Расположение Н и ОНгрупп относительно пятого углеродного атома определяет принадлежность глюкозы к D или Lряду. В организме млекопитающих моносахариды находятся в Dконфигурации так как к этой форме глюкозы специфичны ферменты катализирующие её превращения.
81461. Аэробный распад — основной путь катаболизма глюкозы у человека и других аэробных организмов. Последовательность реакций до образования пирувата (аэробный гликолиз) 220.81 KB
  Все ферменты катализирующие реакции этого процесса локализованы в цитозоле клетки. Реакции аэробного гликолиза Превращение глюкозо6фосфата в 2 молекулы глицеральдегид3фосфата Глюкозо6фосфат образованный в результате фосфорилирования глюкозы с участием АТФ в ходе следующей реакции превращается в фруктозо6фосфат. В ходе этой реакции катализируемой фосфофруктокиназой фруктозо6фосфат превращается в фруктозо16бисфосфат. Продукты реакции альдольного расщепления изомеры.
81462. Распространение и физиологическое значение аэробного распада глюкозы. Использование глюкозы для синтеза жиров в печени и в жировой ткани 103.86 KB
  Использование глюкозы для синтеза жиров в печени и в жировой ткани. Основное физиологическое назначение катаболизма глюкозы заключается в использовании энергии освобождающейся в этом процессе для синтеза АТФ. Энергия выделяющаяся в процессе полного распада глюкозы до СО2 и Н2О составляет 2880 кДж моль.
81463. Анаэробный распад глюкозы (анаэробный гликолиз). Гликолитическая оксиредукция, пируват как акцептор водорода. Субстратное фосфорилирование. Распространение и физиологическое значение этого пути распада глюкозы 121.38 KB
  Реакции анаэробного гликолиза При анаэробном гликолизе в цитозоле протекают все 10 реакций идентичных аэробному гликолизу. Восстановление пирувата в лактат катализирует лактатдегидрогеназа реакция обратимая и фермент назван по обратной реакции. С помощью этой реакции обеспечивается регенерация ND из NDH без участия митохондриальной дыхательной цепи в ситуациях связанных с недостаточным снабжением клеток кислородом. Таким образом значение реакции восстановления пирувата заключается не в образовании лактата а в том что данная...
81464. Биосинтез глюкозы (глюконеогенез) из аминокислот, глицерина и молочной кислоты. Взаимосвязь гликолиза в мышцах и глюконеогенеза в печени (цикл Кори) 215.46 KB
  Глюконеогенез процесс синтеза глюкозы из веществ неуглеводной природы. Его основной функцией является поддержание уровня глюкозы в крови в период длительного голодания и интенсивных физических нагрузок. Эти ткани могут обеспечивать синтез 80100 г глюкозы в сутки.
81465. Представление о пентозофосфатном пути превращений глюкозы. Окислительные реакции (до стадии рибулозо-5-фосфата). Распространение и суммарные результаты этого пути (образование пентоз, НАДФН и энергетика) 135.5 KB
  Окислительные реакции до стадии рибулозо5фосфата. Распространение и суммарные результаты этого пути образование пентоз НАДФН и энергетика Пентозофосфатный путь называемый также гексомонофосфатным шунтом служит альтернативным путём окисления глюкозо6фосфата. Пентозофосфатный путь состоит из 2 фаз частей окислительной и неокислительной.