56550

Є цінності, які за все дорожчі… Урок розвитку зв’язного мовлення. Твір-роздум на морально-етичну тему

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: формувати в учнів уміння і навички, які б сприяли вільному використанню засобів мови в будь-яких життєвих ситуаціях під час сприймання, відтворення і створення власних висловлювань...

Украинкский

2014-04-07

73.5 KB

11 чел.

Є цінності, які за все дорожчі…

Урок розвитку зв’язного мовлення

Твір-роздум на морально-етичну тему

Мета: формувати в учнів уміння і навички, які б сприяли вільному       використанню засобів мови в будь-яких життєвих ситуаціях під час сприймання, відтворення і створення власних висловлювань;

            розвивати уяву, логічне й образне мислення, удосконалювати орфографічні навички, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів; удосконалювати навички виразного читання;

           виховувати неприйняття негативних сторін людських стосунків, прагнення дотримуватись загальнолюдських моральних цінностей.

Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення, інтегрований урок - українська мова - українська література – комп’ютерна підтримка

Обладнання: електронний міні-підручник та міні-зошит до уроку української літератури з теми «Проблеми зла та пошуки істини-добра у творах українських класиків, міні-словник до тем,  міні-зошит до уроку розвитку зв’язного мовлення, міні-підручник - схема побудови твору-роздуму

І. Мотивація навчання учнів.

             1. Організаційний момент.

             2. Створення емоційного настрою у класі. Слово вчителя.

    У Володимира Винниченка є казка «Дим». (Читає заздалегідь підготовлений учень під супровід  класичної музики – комп’ютерна підтримка)

    Діялося це не тоді, як людей було трохи, а тоді вже, як було їх багато; і не тоді це діялось, як по річках і ставках текли молоко  та меди, а як в річках та в ставках текли морями кров та сльози, та піт. І стала земля парувати від цього. Пара здіймалася вгору й утворювалась велика хмара життя. А як дійшла вона до своєї пори, то зародилося з неї двоє дітей, двоє синів Життя: Вперед і Назад.

    Вперед любив сонце, боротьбу і людей, а через це він встромляв людям у груди замість серця пекучі жарини, він давав їм невпокійливі думки, гнівом і гордістю запалював очі.

    А Назад виймав людям серця, клав на місце його холодну жабу, яка глитала радість життя, глитала вогонь та його світло. Назад обгортав людей золотом, обкурював чаром лінощів і спокою, і люди боялись руху і праці. Через це вони не любили  невпокійливих людей Вперед. Через це люди бились, через це лилась кров і сльози, і піт. І де більше лилось всього того, там більше росли і бились Вперед і Назад, ці сини Життя.

    Ох, люто боролися вони! І був зверху то Вперед,  то Назад. І коли перетягував Вперед, то сонце весело сміялося і каміння цвітом цвіло, а коли перетягував Назад, то ставала тьма, сонце ховалось і в’яли квіти.

  •  Казка – вигадка, але, я думаю, ви зрозуміли, про яку боротьбу іде мова, між чим і чим?  (боротьба між правдою і кривдою, між добром і злом, між красою і потворністю, між безправ’ям і справедливістю… Добро – рух вперед, зло – рух назад).
  •  Про які прояви та наслідки руху Вперед і Назад говориться у казці?
  •  Отже, ми продовжимо роботу, розпочату на уроці української літератури. І продовжити хочу словами українського поета В.Крищенка:

Умій жити! Не пхай в кишені гроші,

А в душу холодів не напусти.

Є цінності, які за все дорожчі…

    - І тому на сьогоднішньому уроці ми постараємося визначити цінності, які у людському житті за все дорожчі.

   Визначення мети уроку -  робота із міні-зошитом до уроку розвитку зв’язного мовлення.

Завдання 1. Прослухайте уважно вірш, запишіть у міні-зошит рядки, які найбільше вас вразили, схвилювали, запам’ятались. (Виконує заздалегідь підготовлений учені під супровід  народної музики)

Чого ми всі такі  жорстокі?

Ще й злішаємо з кожним днем.

І, загубивши власний спокій,

Спокою іншим не даєм.

Чого забули милосердя

І заповідь святих небес?

Ох, перед віщим оком смерті

Чим зможем виправдать себе?

Душа з начинкою лихою

Втрачає людяне тепло,

Ніяк не стане добротою

Зло, перемножене на Зло.

Хіба ми будемо багатші,

Коли розпустим люті дим?

Хай краще серце вже заплаче,

Ніж в грудях стане кам’яним.

Іду назустріч – тож посміхніться,

І я всміхнуся, мов дитя.

Ні, ще не висохла криниця,

Людська криниця співчуття.

І істини слова не пишні,

Щоб кожен зміг до них дійти,

Бо ж нас усіх створив Всевишній

З живої плоті доброти.

Вчитель. Кожен із нас – неповторна індивідуальність, неповторна не тільки біологічно, а й духовно (психологічно). Ми, люди, маємо те, що об’єднує нас, виокремлює з ряду інших живих істот. Це розум у поєднанні з морально-етичними нормами. Добро і зло – категорії етики. Дайте визначення цих категорій.        

(індивідуальні домашні завдання).

    ДОБРО – найбільше загальне поняття моралі, категорія етики, яка характеризується чутливим, дружнім ставленням до людей. Водночас це все позитивне в житті людей, що відповідає їх інтересам, бажанням, мріям (тлумачний міні-словник).

  •  а яке б визначення  поняттю добра дали б ви (сердечність, чуйність, милосердя, доброзичливість, взаємодопомога….)
  •  що ми зараз із вами зробили – дібрали синоніми.

      ЗЛО – найбільш загальне поняття моралі. Категорія етики, яка характеризується  недоброзичливим, неприязним, нечуйним або ворожим ставленням до людей (тлумачний міні-словник).

  •  доберіть синоніми та епітети (означення) з тим самим значенням до слова зло (жорстокість, немилосердя, лють, безжальність, безжалісний, невблаганний, жахливий, бездушний, нещадний, драконівський).

    Робота у міні-зошиті до уроку:

Завдання 2

І ряд – дібрати слова, у яких є корінь добр (метод ланцюжка)

        - скласти 5-6 словосполучень зі словом добрий (метод ланцюжка)

          (доброта, доброзичливий, добротворець, добробут, доброволець, доброчинний, добродій, добросердний… понад 50 слів)

Завдання 3

П ряд – дібрати слова, у яких є корінь зло (метод ланцюжка)

           -  скласти 5-6 словосполучень зі словом злий (метод ланцюжка)

          (злий, злостивий, злочинець, злюка, злопам’ятний, злодій, зловживання, злоякісний…)

Завдання 4

     Усно! Утворити антонімічні пари зі складених словосполучень з коренем добро і зло. Наприклад: добре слово – співчутливе, зле слово – недобре, нетактовне.

Завдання 5

Вибірковий диктант. Виписати  із запропонованого тексту до таблички електронного міні-зошита «Прояви  - причини зла» іменники з негативною оцінкою якостей  людини (вислови В.Сухомлинського надруковані у міні-зошиті до уроку).

Завдання 6

     Доберіть до вже виписаних та записаних у табличку електронного міні-зошита із завдання 5 слів («Прояви – причини зла») антоніми («Що подолає зло»).

Завдання 7

Усно! Побудувати спонукальні речення на основі протиставлення, використавши антоніми та допоміжні дієслова (вмій, треба, намагайся, старайся, прагни, не гідно…)

Наприклад: Старайся знищувати у душі жадібність, а виявляй до людей щедрість. «Не гідно мовчати, коли твоє слово – це чесність, благородство і  мужність, а мовчання – малодушність і підлість» (В.Сухомлинський).

Вчитель:  метод «Експрес-бесіда»

  •  Яка навчальна мета нашого уроку – написання твору
  •  Назвіть  типи мовлення.
  •  Який тип мовлення ми оберемо для нашого твору? Чому? (можемо висловити певну думку та відшукати докази на її підтвердження, зробити висновки. Отже, завдяки тексту-роздуму ми можемо щось доводити, пояснювати, висловлювати певні міркування).
  •  Поясніть значення слів доводити, пояснювати, міркувати  (робота із тлумачним словником : доводити – підтверджувати якесь положення фактами або незаперечними доказами: доказувати. Пояснювати – робити зрозумілим, тлумачити. Міркувати – заглиблюватись думками в що-небудь, обдумувати щось).
  •   Закінчіть думку: отже, текст-міркування – це може бути ….( роздум-доведення та роздум-пояснення). З’ясуймо значення цих роздумів та пригадаймо схему побудови твору-роздуму.

                           (робота із міні-підручником до твору-роздуму)  

Завдання до тексту з міні-підручника до твору-роздуму:

     Прочитайте уривок. Визначте: доводить автор тезу чи пояснює? Чи можна чітко розмежовувати доведення і пояснення. Під час відповіді скористайтесь сталими зворотами – я вважаю, на мою думку…

Міні-дискусія

  •  поясніть вислів «тріски буднів»
  •  у якому стилі мовлення ми будемо писати твір-роздум? Чому? Пригадайте ознаки публіцистичного стилю. (Цього вимагає актуальність теми. Можливість висловити думку (тезу) і знайти аргументи на підтвердження її, викласти власні погляди, навести приклади із життя. Звернутися до однокласників, однолітків і навіть майбутніх поколінь).
  •  Чи є актуальною тема, яку ми розглядаємо на уроці? Свою думку аргументуйте.

Повторити пам’ятку «Як писати твір».

Поетична хвилинка

   Велика наука – бути мудрим, але найвища мудрість – бути добрим.

    Цього навчає нас народна мудрість, цього вчимося ми від наших батьків, до цього закликали і закликають мудреці, філософи і письменники.

Декламація під музичний супровід – комп’ютерна підтримка

         Сказав мудрець:

  •  Живи, добро звершай!

                       Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро і в правду віра

Людину відрізняє від мавпи і від звіра.

Хай оживає істина стара –

Людина починається з добра.

        *       *         *

Не говори про доброту,

Коли ти нею сам не сяєш,

Коли у радощах витаєш,

Забувши про чужу біду.

Бо доброта не тільки те,

Що обіймає  тепле слово.

В цім почуття така основа,

Яка з глибин душі росте.

Коли її не маєш ти,

То раниш людяне в людині,

Немає вищої святині,

Ніж чисте слово доброти.

        *          *          *

Той сильний, кого не туманять чини,

Порядний – кого не штовха на підлоту біда,

А мужній – це той, хто своєї вини

            На іншого не переклада.

                          О.Воскрекасенко

Як би тобі , доню, в світі не було,

Не скупись ніколи людям на добро.

Бо і так доводі хтось насіяв зла,

і холонуть душі наші без тепла.

Забувають діти мову матерів,

Глянь, від того болю світ аж посірів.

Стане від розпуки зранена земля,

І сивіти стала матінка моя.

Доню, моя доню, синьоока зірка,

У житті буває солодко і гірко.

Як би твої очі не манили зваби,

Не чини ніколи людям зради.

                      Л. Дирковець

Вчитель. А тепер приступило до написання твору-роздуму. Увага на наш епіграф!  То які ж цінності за все дорожче?

Епіграф – тема твору. А один із висловів, що прозвучав на сьогоднішніх уроках і які записані в електронному міні-підручнику, візьміть за епіграф.

І ряд – працює над вступом.

П ряд – працює над основною частиною

Ш ряд – працює над висновком.

Заслуховування творчих робіт учнів.

Підсумок

    Як часто ми зриваємо квітку, не замислюючись над тим, що завдаємо їй болю. Як легко зранити серце одним необережним словом, тим самим не залишивши в цьому серці місця для  проростання добра. Тож будьмо добрими і чуйними, лагідними і щедрими, бо саме внутрішня краса прикрашає людину. І тільки людина наділена цими благородними рисами.

Використана література

  1.  Івченко А.О. Тлумачний словник української мови/ Худож.-оформлювач І.В.Осипов. – Харків: Фоліо, 2006. – 540 с.
  2.  Калашник В.С. Колоц Ж.В. Словник фразеологічних антонімів української мови. – К.: Довіра, 2001. – 284 с.
  3.  Полога Л.М. Словник синонімів української мови – К.: Довіра, 2001. – 477 с.

Міні-зошит до уроку розвитку зв’язного мовлення

Твір-роздум на морально-етичну тему

Умій жити! Не пхай в кишені гроші,

                                                                      А в душу холодів не напусти   

                                                                          Є цінності, які за все дорожчі…

                                                                                                         В.Крищенко

Мета: формувати в учнів уміння і навички, які б сприяли вільному використанню мови в будь-яких життєвих ситуаціях під час сприймання, відтворення і створення власних висловлювань;

          розвивати уяву, логічне й образне мислення, удосконалювати орфоепічні навички, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів;

         виховувати  не сприйняття негативних сторін людських стосунків, прагнення дотримуватись загальнолюдських моральних принципів.

Завдання 1. Записати рядки вірша, які найбільше вас вразили, схвилювали, запам’ятались

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Завдання 2. Доберіть слова, у яких є корінь добр                       1 ряд

_______________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Завдання 2.  Складіть 5-6 словосполучень зі словом добрий      1 ряд

_______________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Завдання 3. Доберіть слова із коренем зло                                     2 ряд

_______________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Завдання 3. Складіть 5-6 словосполучень зі словом злий             2 ряд 

_______________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Завдання 4. Усно!  Утворіть антонімічні пари із складених словосполучень з коренями добр і зло.

Наприклад:  добре слово – співчутливе, зле слово – недобре, нетактовне.

Завдання 5. Виписати  із запропонованого тексту до таблички електронного міні-злшита «Прояви – причини зла» іменники з негативною оцінкою якостей людини.

    Соромно не тільки явної підлості, а й найменшого приводу, щоб про тебе могли подумати як про підлу людину.

    Скупість збіднює людину, перетворює її на егоїста та набувача.

    Скнарість – егоїстична боязнь віддати частину своєї душу іншій людині.

    Жадібність породжує людиноненависництво, безсердечність.

    Щедрість несумісна з марнотратством, міщанським прагненням похизуватися надмірною розкішшю, як бережливість не сумісна з жадібністю.

    Існує в етиці поняття хамства. Хам не розуміє і не відчуває душевного стану людини; він здатний сипати сіль на сердечні рани; голосно стукати брудними черевиками там, де треба затаїти подих; вламується в двері, коли треба тихенько і непомітно відійти від дверей на пальчиках; сміятись, коли всім сумно.

    Соромся слабовілля, безпринципності, «безхребетності». Гори від сорому, якщо відчуєш, що в тобі заворушився мерзенний черв’ячок, ім’я якому «моя хата скраю».

                                                                                  (Василь Сухомлинський)

Завдання 6. Доберіть до вже виписаних та записаних у табличку «Прояви – причини зла»  із завдання 5 слова-антоніми у табличку «Що подолає зло».

Усно! Побудуйте спонукальні речення на основі протиставлення, використавши антоніми та допоміжні дієслова (вмій, треба, намагайся, старайся, прагни, не гідно…)

Наприклад: Старайся знищувати у душі жадібність, а виявляй до людей щедрість. «Негідно мовчати, коли твоє слово – це чесність, благородство і мужність, а мовчання – малодушність і підлість» (В.Сухомлинський).

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Попрацюймо над чернеткою твору-роздуму

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Міні – підручник

Твір – роздум

                                   ↓                                                            ↓

           Роздум-доведення                                             роздум-пояснення

Це висловлювання,  мета якого                             доводити або  спростовувати  довести істинність або хибність                            істинність тези немає потреби,  якоїсь думки (тези)                                                 оскільки вона сприймається як

                                                                                 правильна. Головне ж завдання –

                                                                                 витлумачити зміст тези.

Роздум-доведення відповідає на                          роздум-пояснення відповідає на запитання чому?                                                     запитання: що це таке? То чому?

Схема побудови твору – роздуму

                        Чому?               Докази                        Що з цього

Теза         →       →     →          Аргументи                 виходить

                         Тому                а) …                            →         →     →       Висновок

                         що                    б) …                              отже

Завдання

    Прочитайте уривок тексту. Визначте: доводить автор тезу чи пояснює? Чи можна чітко розмежувати доведення і пояснення  ( під час відповіді використовуйте сталі вирази: я думаю, на мою думку…)

   

Земля не може жити без сонця, а людина без щастя. В години великих переживань і тривог людське серце схоже на криничку, яка очищується від мулу (теза), тому що тоді пізнається справжня ціна людяності, тоді пізнається і щастя. В такі часи з подивом довідуєшся, як мало і як багато треба тобі на віку, як погано ти йшов по своїй дорозі, як завчено ти говорив «добрий день», не творячи цього доброго дня, навіть гірше, ремствував на нього, бо тріски буднів часто заслоняли золото променів.

    Такі думки час від часу рояться і злітають з душі кожного з нас.

                                                                                           (За М.Стельмахом)   

- поясніть вислів «тріски буднів»

     


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

22806. Причини та наслідки занепаду ГВК 24 KB
  останнього правителя ГалицькоВолинської держави Юрія II була успадкована князями литовської династії Гедиміновичів. Так припинила своє існування ГалицькоВолинська держава. Роль ГалицькоВолинського князівства надзвичайно велика. ГалицькоВолинське князівство відкрило широкий шлях західноєвропейським культурним впливам на Україну зберігаючи при цьому кращі традиції української національної культури.
22807. Хмельниччина 125 KB
  Це час коли ряд блискучих перемог зрушив все українське суспільство мобілізував широку підтримку для Хмельницького і перетворив суто козацьке повстання на загальноукраїнський антипольський рух. 1648 Хмельницький на чолі невеликого загону реєстрових і запорізьких козаків напав на польську залогу на острові Базавлук на Дніпрі і знищив її. Це звільнило Запорізьку Січ від польського контролю притягнуло запорожців на бік Хмельницького обраного гетьманом. Не сподіваючись поважніших труднощів польські полководці Великий гетьман М.
22808. Руїна. Становище України в другій половині XVII ст. 24.5 KB
  Серед козацьких ватажків виникли гострі розходження щодо того чи лишатися Україні під Москвою чи ж шукати покровителів серед інших сусідніх держав. Чи стане Україна унікальним суспільством вільних козаківземлеробів як цього хотіли селяни й рядове козацтво чи ж козацька старшина просто займе місце шляхти відтак повернувши розхитаний суспільний устрій знаті що відповідало б типовим для доби моделям Серед українців ще десятиліттями по смерті Хмельницького точилися запеклі суперечки навколо цих питань.
22809. Наступ царату на автономію України. Остаточна ліквідація гетьманського правління 28.5 KB
  Наступ царату на автономію України.Політику Петра І щодо України продовжували самодержавні імператори Росії з більшою чи меншою жорстокістю і фанатичною впертістю.Певні позитивні зміни в політиці щодо України були можливими після того як російський престол перейшов до дочки Петра І Єлизавети.Розумовський добився того що зносинами Росії з Україною займалися не в Сенаті а в колегії закордонних справ під владу гетьмана було повернуто Київ і Запорожжя з України виведено російські військові підрозділи.
22810. Три поділи Речі Посполитої 70.5 KB
  Австрія та Пруссія перелякавшись що Росія зможе поступово прибрати до рук усю Річ Посполиту вирішили поділити її між собою. За таких обставин пропозиція прусського короля Фрідріха II у 1771 році про поділ польських земель знайшла сприятливий грунт. І 5 червня 1772 повноважні представники Прусії Австрії та Росії підписали в Петербурзі договір про поділ польських земель за яким відбирали на свою користь так звані санітарні смуги тобто території по периметру Речі Посполитої.
22811. Руська трійця 33.5 KB
  Руська трійця У першій половині XIX ст. Тут на початку 30х років виникло напівлегальне демократичнопросвітницьке та літературне угруповання Руська трійця засновники М. Головацький яке виступило на захист української мови термін руська для галичан означав українська. Особливістю виникнення та діяльності громадськокультурного об'єднання Руська трійця було те що воно будучи яскравим самобутнім представником культурницького етапу українського національного руху одночасно зберігало певні риси етапу фольклорноетнографічного і...
22812. Кири́ло-Мефо́діївське бра́тство 54 KB
  Історія створення Ініціаторами створення братства виступили Василь Білозерський Микола Гулак Микола Костомаров Пантелеймон Куліш Опанас Маркевич. Знаком братства став перстень з написом Св. Крім організаторів до братства незабаром увійшли: Георгій Андрузький Олександр Навроцький Дмитро Пильчиков Іван Посяда Микола Савич Олександр Тулуб. У квітні 1846 року до братства вступив Тарас Шевченко.
22813. Соціально-економічний розвиток У. у складі Росії у І пол. 19 ст 37 KB
  Для перевезення такої кількості використовувалися щонайменше 120130 тис. Приблизно в середині 40х років фабрична продукція активно витискує мануфактурну з ринку. із 146 тис. 50х років на У діяло 25 тис.
22814. Українське національне відродження 45.5 KB
  Період зародження нової української культури характеризується виникненням посиленого інтересу до історичної минувшини рідного народу його побуту і мистецьких здобутків. Котляревському належить велика заслуга й у відродженні української драматургії. Входження української культури в загальнословянський та світовий культурний процес 18401880 рр. на Правобережжі та поширення на ці землі українського національнокультурного руху з Лівобережжя у відповідь на посилену русифікаторську політику царизму зробило центром української романтики та...