57475

Урок узагальнення знань за темою „Слова – назви предметів”

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Узагальнити знання учнів про іменник як частину мови; закріплювати вміння учнів розрізняти слова назви істот і неістот, навички написання власних іменників; розвивати увагу, спостережливість; виховувати інтерес до вивчення рідної мови.

Украинкский

2014-04-12

306.5 KB

2 чел.

Урок української мови

2 клас

Тосканова А.Ю.

вчитель початкових класів

Нижнєнської ЗСШ І-ІІІ ст. №36

Первомайської міської ради

Луганської області


Тема: Урок узагальнення знань за темою „Слова – назви предметів”.

Мета: Узагальнити знання учнів про іменник як частину мови; закріплювати вміння учнів розрізняти слова назви істот і неістот, навички написання власних іменників; розвивати увагу, спостережливість; виховувати інтерес до вивчення рідної мови.  

Обладнання: Чудова скринька, малюнки предметів (лисиці, журавля, мишки, грибів лисичок, криниці журавля, комп’ютерної мишки), ребус, аркуші з таблицею.

  Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ.Актуалізація опорних знань.

  1.  Загадка.

Відкриє одразу тобі і мені

Нам дуже потрібні слова чарівні,

Наш новий знайомий кмітливий (Іменник).

  1.  Повідомлення теми і мети уроку.

Вступне слово вчителя:

-На сьогоднішньому уроці ми повторимо все, що вивчили про слова назви предметів. Цей урок у нас незвичайний. Звірі з лісової школи підготували для вас багато цікавих завдань. Всі вони в оцій чудовій скриньці. Ви згодні попрацювати над завданнями? (Відповіді дітей.)

ІІІ.Закріплення вивченого матеріалу.

1 завдання чудової скриньки:

 Хвилинка каліграфії.

Знають букву цю малята,

З нею пишуть слово мати.

Ще морозиво і море.

Схожа буква ця на гори.

(Буква  М).

Написати по одній великій та рядковій Мм.

Гра „Діалог”.

Вчитель:

  •  Чим на букву М смачненьким вас частує ваша ненька? (Мед, морозиво, малина.)
  •  Ще вас запитаю я:

Чи знаєте на М ім’я? (Михайло, Микола, Марія, Марина, Максим.)

  •  Тепер мені допоможіть-

На М тварину підкажіть. (Мавпа, морж.)

  •  І ще разок допоможіть-
  •  На М рослину підкажіть. (Морква, малина, мальва…)

Каліграфічно записати по одному слову із кожної групи слів.

Мед,Михайло, мавпа,морква.

2 завдання чудової скриньки.

Тренінгова вправа „Хто це? Що це?”

Вчитель дістає із скриньки по черзі малюнки 6 предметів, не показуючи учням. Учні можуть задати по три запитання до кожного, щоб назвати зображення. Відповіді можуть бути „так” або „ні”.

Наперед було домовлено, що це 3 тварини та 3 неживі істоти.

Наприклад:

  •  Ця тваринка хижа?
  •  А вона спить зимою?
  •  А в неї довгий хвіст? (Лисичка)

  •  Цей предмет їстівний?
  •  А він солодкий?
  •  А його їдять сирим? ( Гриб)

  •  Чи літає ця тварина?
  •  Де вона живе?
  •  Чи довгий в неї дзьоб? (Журавель)

  •  Чи корисний цей предмет?
  •  Це знаряддя праці?
  •  А він дерев’яний? (Криниця)

  •  Це велика тваринка?
  •  А в неї є хвіст?
  •  А вона домашня? (Мишка)

  •  
    Це іграшка?
  •  Чи красива вона?
  •  А вона важка? (Комп’ютерна мишка)

-На які запитання відповідають відгадані слова?

-Чим вони відрізняються одне від одного?

-Яке значення мають слова лисичка, журавель, мишка?

3  завдання чудової скриньки.

Робота в парах „Я - тобі, ти – мені”.

Кожна пара учнів отримує завдання скласти і записати речення зі словами, відгаданими раніше:

1 пара: 1учень – лисички – гриби; 2 учень – лисички - звірі;

2 пара: 1учень – журавель – колодязь;  2 учень – журавель – птах;

  1.  пара: 1учень – мишка – комп’ютерна; 2 учень – мишка – тваринка;

(Учні читають складені речення. Називають головні слова в реченнях.)

4 завдання чудової скриньки.

Гра „Знайди пару”. (Завдання виконується усно.)

До поданих слів дібрати з довідки слова, близькі за значенням.

Учень, дорога, солдат, хуртовина, праця, оселя, держава, друг, льотчик, шофер.

Довідка: пілот, країна, воїн, водій, школяр, робота, приятель, житло, шлях, завірюха.

(Учень-школяр, дорога-шлях, солдат-воїн, хуртовина-завірюха, праця-робота, оселя-житло, держава-країна,  друг-приятель, льотчик-пілот, шофер –водій.)

5 завдання чудової скриньки.

Хвилинка відпочинку „Кулачки й долоньки”.

В кожного друзі є дві руки,

Стукнуть один об один кулачки:

Стук-стук, стук-стук,

Стук-стук, стук-стук!

 Ну, і долоньки не відстають,

 Весело й дружно долоньки б’ють:

Хлоп-хлоп, хлоп-хлоп,

 Хлоп-хлоп, хлоп-хлоп!

Б’ють скоріше кулачки,

Так уже стараються:

Стук-стук-стук, стук-стук-стук,

Стук-стук-стук, стук-стук-стук!

 І долоні залюбки

 Хлопають мов граються:

 Хлоп-хлоп-хлоп, хлоп-хлоп-хлоп,

 Хлоп-хлоп-хлоп, хлоп-хлоп-хлоп!

Кулачки сердито й лунко,

Дужче бити стали:

Стук та стук, стук та стук,

Стук та стук, стук та стук!

 А долоньки- ну й пустунки!-

 Теж не відставали:

 Хлоп та хлоп, хлоп та хлоп,

 Хлоп та хлоп, хлоп та хлоп!

6 завдання чудової скриньки.

Гра „Вилучи зайве”.

Вправа 248. Прочитай. У кожному рядку знайди зайве слово,

вилучи його. Добери загальне слово для кожного рядка. Запиши за зразком.  (Завдання виконуються по групам.)

1 група: Пальто, шапка, черевики, сорочка.

2 група: Туфлі, валянки, шуба, чоботи.

3 група: Молоток, обценьки, шуба, чоботи.

4 група: Дуб, сосна, соняшник, ясен.

Зразок.

Опеньок, сироїжка, маслюк – це гриби.

7 завдання чудової скриньки.

Гра „Знайди помилку” виконується усно.

   ( На дошці записані речення.)

Прочитайте. Знайти помилки в словах, виправити їх та пояснити правопис цих слів.

Будиночок дідуся миколи знаходиться на вулиці садовій. За городом протікає маленька річка біленька. Я та мишко скрипка любимо там рибалити. Поряд з уловом лагідно муркоче пушок.  

8 завдання чудової скриньки.

Словникове слово.

Вчитель: Словникове слово заховалося в ребусі. Розгадати ребус і записати слово – відгадку. Зверніть увагу на вимову і написання слова метро.

Метро –швидкісна електрична залізниця, що проходить переважно під землею в тунелях.

Запис речення під диктовку: Ми до станції „Дніпро”

    Їдем з татком на метро.

(Вчитель відкриває речення записане на дошці. Учні звіряють та виправляють помилки.)

9 завдання чудової скриньки.

Гра „Слова на одну букву”.

Учні діляться на групи. Кожна група отримує аркуш з таблицею. Доберіть і запишіть в таблиці слова, які починаються на букву Д.

Кількість балів порахувати легко: скільки слів – стільки й балів.

 

Назва міста

Назва річки

Ім’я хлопчика

Ім’я дівчинки

Кількість балів

ІV. Пояснення щодо виконання домашньої вправи.

Вправа 251.

Вчитель: Прочитай слова. Які іменники відповідають на питання хто? (Учителька, дитина, олень, заєць.)

Які іменники відповідають на питання що? ( Вересень, диктант, медаль, метро, вулиця.)

V. Підсумок уроку.

Гра „Закінчи речення”.

1.Слова назви предметів відповідають на питання…(хто? що?)

2. Іменники позначають назву…( предметів)

3.Назви людей і тварин відповідають на питання…(хто?)

4.Назви всіх інших предметів відповідають на питання…(що?)

5.Імена прізвища людей, клички тварин пишуться з …..( великої букви).

6.Назви вулиць, річок, міст, сіл пишуться з……( великої букви).

Вчитель: Сьогодні всі попрацювали добре. Лісові звірята дуже вдячні вам за роботу. В чудовій скриньці лежать для діток гостинці.

(Вчитель дістає із скриньки закладки для книжок у вигляді звірів і роздає дітям.)

Список використаної літератури:

1.Бутрім В. Грамоти навчатися- все одно що гратися.-К.: „Редакція загально педагогічних газет”, 2005.-112 с.

2.Васильєва О.В. У країні слухняних пальчиків. – Розкажіть онуку.-2009.-317-318.

3.Вашуленко М.С., Білецька М.А. Українська мова. Підручник для 2 класу

загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою.-К.: Освіта, 2010.-ч.1.

4.Вербицька С.М. Розвиток літературно-естетичної творчості молодших школярів.-Х.:Видавнича група „Основа”, 2004.-110 с.

5.Коваленко О., Максименко Н. Диференційовані завдання з української мови 2 клас.- Початкова освіта. Дидактичні матеріали.-2009.-№3.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

65288. Експериментальне дослідження просторово-часових характеристик завад від морської поверхні й неоднорідностей тропосфери для оптимізації пристроїв обробки сигналів радіотехнічних систем 982 KB
  Проблема забезпечення безпечного судноводіння в умовах обмеженої видимості й у складних метеоумовах належить до однієї з найбільш затребуваних завдань сучасної навігації. При цьому використанню радіолокаційних засобів немає альтернатив, тому що виявлення...
65289. Швидкий пошук різноформатних даних в граничних режимах систем управління 845 KB
  Сучасний розвиток промисловості характеризується зростанням вимог до інформаційного забезпечення інтеґрованого організаційно-адміністративного управління на верхньому рівні ієрархії та жорсткими вимогами...
65290. Творчість Палладія Еленопольського в контексті формування ідеалів християнського життя: історико-соціальний аспект 208.5 KB
  Актуальність роботи зумовлюється і тим що дослідження процесу використання біблійних текстів у конструюванні християнського дискурсу за часів Пізньої Античності є відносно новими і нечастими; ця сфера історичних досліджень лише нині почала активно розвиватися в зарубіжній історіографії...
65291. ФОРМУВАННЯ ФАХОВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ МАЙБУТНІХ ІНЖЕНЕРІВ-МЕТАЛУРГІВ У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ ПРОФЕСІЙНО ОРІЄНТОВАНИХ ДИСЦИПЛІН 217 KB
  Необхідність підвищення рівня фахової компетентності майбутніх інженерівметалургів зумовлена інтенсивною модернізацією вітчизняного металургійного...
65292. Формування дослідницьких умінь студентів технічних університетів у процесі вивчення професійно-орієнтованих дисциплін 538.5 KB
  Критерії: 1 мотиваційно-ціннісний 2 когнітивний 3 діяльнісний формування ціннісного ставлення до дослідницької діяльності; створення в технічному університеті професійнодослідницького середовища; забезпечення...
65293. Підвищення ефективності процесу електродугового наплавлення шляхом використання комбінованих магнітних полів 2.57 MB
  Встановлення особливостей впливу КМП на процеси утворення форми посилення валика та форми проплавлення основного металу при дуговому наплавленні під флюсом дасть можливість розробити рекомендації для вибору оптимальних параметрів...
65294. ФОРМУВАННЯ ЗАГАЛЬНОТЕХНІЧНИХ ЗНАНЬ У ПРОЦЕСІ ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ ТЕХНОЛОГІЙ 221.5 KB
  Нерозробленість даної проблеми наявні протиріччя обумовили вибір теми дисертаційного дослідження: Формування загальнотехнічних знань у процесі професійної підготовки майбутніх учителів технологій.
65295. СУЇЦИДАЛЬНИЙ ДИСКУРС В УКРАЇНСЬКІЙ ПРОЗІ 20-30-Х РР. ХХ СТ. (ПСИХОАНАЛІТИЧНА ІНТЕРПРЕТАЦІЯ) 165.5 KB
  Актуальність дослідження зумовлюється подальшим розвитком психоаналітичної інтерпретації в сучасному українському літературознавстві, що передбачає освоєння нової проблематики, якою є наразі суїцидальна образність.
65296. ТУРБІННИЙ ВИМІРЮВАЛЬНИЙ ПЕРЕТВОРЮВАЧ ВИТРАТ З ГІДРОДИНАМІЧНИМ ВРІВНОВАЖЕННЯМ ЧУТЛИВОГО ЕЛЕМЕНТА 5.41 MB
  Для визначення кількісних показників потоків широкого застосування набули прилади та системи вимірювання витрат рідин з турбінними перетворювачами витрат ТПВ завдяки їх перевагам перед існуючими приладами інших класів аналогічного призначення.