57490
Welcome to Ukraine!
Конспект урока
Педагогика и дидактика
Today we have an unusual lesson. We are going to prepare for journey around Ukraine. We’ll travel next time. We’ll go by bus. But first of all we need tickets. You shouldn’t pay money for these tickets. You should answer some my questions to get a ticket. Let’s start.
Английский
2014-04-12
169.5 KB
3 чел.
Клас:6
Тема: «Welcome to Ukraine!»
Мета:Закріпити і систематизувати лексику теми. Поглибити знання учнів про свою країну. Тренувати учнів у діалогічному та монологічному мовленні. Практикувати їх в аудіюванні. Навчати учнів працювати в групах. Розвивати культуру мовлення та навички письма. Удосконалювати техніку читання. Виховувати дбайливе ставлення до памяток культури.
Обладнання:підручник,карта України,підготовлена дошка,картки для самостійної роботи,магнітофон,ілюстрації визначних місць Києва.
Хід уроку
1.Організаційна частина.
Привітання.
2.Повідомлення теми та мети.
T: Today we have an unusual lesson. We are going to prepare for journey around Ukraine. Well travel next time. Well go by bus. But first of all we need tickets. You shouldnt pay money for these tickets. You should answer some my questions to get a ticket. Lets start.
3.Мовна розминка.
(Вчитель ставить запитання,учні відповідають та одержують квитки для подорожі)
Т: - What day is it today?
4. Активізація вивчених ЛО.
Т: You have got the tickets. So, you should take some other things with you. Look at these words: a camera, a passport, a ticket, a towel, a book, a radio, a suitcase, warm clothes, an umbrella, a basket, a tent, a map, money, a telephone, a cup, a pet, a ball, a table, a pen, a chair, a box, a lamp, a carpet, a toy, a rabbit.
Some of them are necessary. Some of them are sometimes necessary. And some of them are not necessary.
Work in groups.
1) Find and choose necessary things.
2) Find and choose sometimes necessary things.
3) Find and choose not necessary things.
T: Dont forget about necessary things, when you prepare your suitcase for the journey.
5. Розвиток навичок усного мовлення.
T: Lets remember some information about Ukraine.
(Учні ланцюжком розказують про Україну. Коли вони розказують,один учень все показує на карті.)
Ukraine is a sovereign state. It has its own territory, government, national emblem, anthem and state flag.
Ukraine is situated in the centre of Europe. The population is more than 39 million. It borders on Poland, Hungary, Moldavia, Russia, Belorussia, and others. There are 24 regions and Crimea Autonomic Republic in Ukraine.
Ukraine is washed by the Black Sea and the Sea of Azov. There are the Carpathian Mountains and the Crimean Mountains in Ukraine. The main river is Dnieper.
Kyiv is the capital of Ukraine. It was founded by 3 brothers: Kyj, Shchek and Khoryv and their sister Lybid. Kyiv was called in honoured the eldest brother Kyj. The main street of the capital is Khreshchatyk.
6. Робота в парах.
Т: You can see the scrambled questions. Put the words in the logical order to make up the questions and answer them. (Дано 5 речень з розкиданих слів. Потрібно правильно побудувати питання та дати на нього відповідь.)
Гра «Мікрофон»
(Один учень з мікрофоном ходить по класі і задає ці складені питання,а всі інші відповідають і в той же час виправляють,якщо вони не правильно склали.)
7. Фізкультхвилинка.
8. Розвиток діалогічного мовлення.
1) (Вчитель ставить запитання по Києву, а учні відповідають. На дошці прикріплені ілюстрації до теми »Київ»)
Т: - What is the capital of Ukraine?
2) Work in groups.
T: What do you know about the sights of Kyiv? Read the descriptions and name the sights.
3) Work in pairs:
T: Put the phrases of the dialogue in the logical order. Make up the dialogue and act it out.
9. Робота з підручником.
( Учні письмово виконують вправу 3 на сторінці 122 за підручником О.Карпюк. Кожен ряд працює з іншою картинкою. Коли виконали завдання,один учень з ряду зачитує своє оповідання.)
10. Закріплення вивченого матеріалу.
Т: True/False
Listen to my statements and say true or false. If the sentence is false, correct it.
11. Домашнє завдання.
Project work. To make a poster about Ukraine.
12. Підсумок уроку.
Т: Weve done lots of work today.
T: At the end of the lesson lets do this crossword.
8 |
|||||||||||||||||
1 |
E |
U |
R |
O |
P |
E |
|||||||||||
2 3 |
K |
R |
A |
S |
H |
A |
N |
K |
Y |
||||||||
R |
I |
V |
E |
R |
|||||||||||||
4 |
H |
O |
V |
E |
R |
L |
A |
||||||||||
5 6 |
W |
I |
L |
L |
O |
W |
S |
U |
N |
D |
A |
Y |
|||||
D |
N |
I |
E |
P |
E |
R |
|||||||||||
7 |
E |
A |
S |
T |
E |
R |
1. What continent is Ukraine situated on?
2. What do we bless in the church on Easter?
3. Where is Kyiv situated on?
4. What is the highest mountain in Ukraine?
5. What do we celebrate the week before Easter?
6. Which is the longest river in Ukraine?
7. What holiday do we celebrate two weeks ago?
8. The key word: UKRAINE
T: And now your marks … .
T: Thank you, everybody. Good-bye!
А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать | |||
49907. | Игра “Восемь ферзей” | 86 KB | |
В результате выполнения указанной процедуры получим следующий словарь предметной области: Поле для игры в шахматы TField Атрибуты Координата Х Координата Y Цвет клетки Ферзи Действия нарисоваться Pint... | |||
49908. | Зведення та опорядження 5ти поверхового будинку | 893.02 KB | |
Основні вказівки по технології ведення монтажний робіт 10.Вибір вантажозахватних пристроїв При виборі кранів для виконання будівельних монтажних робіт необхідно визначити монтажні характеристики конструкцій які зводяться ; за технікомонтажними характеристиками підібрати кран. Додаток 9 № Назва Галузь застосування Ескіз Вантажопідйомність т Маса кг Технологічна висота м 1 2 3 4 5 6 7 1 Строп з чотирьох віток Монтаж сходових майданчиківплит перекриття і покриття 5 7 9 10 44 48 56 91 45 2 Строп з 4х віток дві з яких подовжені Монтаж... | |||
49910. | Методы определения неисправностей на аппаратуре СВ и РМ | 739.72 KB | |
Задано внешнее проявление неисправности: В кабине 49Л6 на экране ЭЛТ БИВ АРМ отображается только таблично знаковая информация. Краткое описание тракта прохождения сигнала Тракт прохождения сигнала при отображении информации в режиме ЛУПА x2 и ЛУПА x4 включает следующие устройства: БИВ БГЗ ЦВУ Опишем предназначение и состав устройств участвующих в тракте прохождения данных: Блок индикатора вспомогательный БИВ предназначен для отображения справочной вспомогательной информации а также вторичной радиолокационной информации в режиме... | |||
49911. | ОПРЕДЕЛЕНИЕ ТИПА МЫШЛЕНИЯ ЧЕЛОВЕКА | 2.08 MB | |
Можно сделать вывод что задача успешно решена то есть с помощью нейронной сети мы можем однозначно определить доминирующий тип мышления испытуемого а так же понять на сколько развиты другие типы мышления данного человека. Целью данной работы является попытка использования нейронных сетей в психологии а точнее для определения типа мышления человека. На основе полученных результатов можно будет сказать какие профессии предпочтительнее для данного человека с тем или иным типом мышления. | |||
49912. | Определение вероятности получить работу с помощью нейросетевых технологий | 372 KB | |
Методы искусственного интеллекта позволили создать эффективные компьютерные программы в самых разнообразных, ранее считавшихся недоступными для формализации и алгоритмизации, сферах человеческой деятельности, таких как медицина, биология, социология, культурология, политология, экономика, бизнес, криминалистика и т.п. идеи обучения... | |||
49913. | Создание нейронной сети в среде Нейросимулятор v 1.0 | 789 KB | |
Нейронные сети на финансовом рынке Обзор основных нейропакетов. Архитектура сети. Обучение сети Тестирование. Но по сей день нейросети воспринимаются как перспективный но экзотический слабо изученный на российском рынке инструмент. | |||
49914. | Методы фокус-групп для сбора социологической информации | 177 KB | |
Место фокус-групп в системе социологических и маркетинговых методов Понятие метода фокус-групп Соотношение фокус-групп с групповыми методами и интервью Соотношение фокус-групп и наблюдения | |||
49915. | Овариоэктомия кошки | 425 KB | |
Оба длинных тонких рога матки cornu uteri имеют одинаковую толщину и трубчатую форму но не всегда одинаковую длину. Диаметр рога матки у небеременной кошки составляет 34 мм длина рогов матки колеблется между 90 и 100 мм. Каждый рог матки описывает выгнутую вентрально дугу; в каудальной части оба рога матки соединяются. Затем они сливаются полностью образуя тело матки corpus uteri. | |||