57507

Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми, конспект уроку

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: поглибити знання про групи слів за значеннямформувати вміння визначати в реченнях і текстах синонімиантоніми й омоніми доречно вживати їх у мовленніутворювати синонімічні ряди добирати антонімічні пари...

Украинкский

2015-01-22

43 KB

1 чел.

Сергієнко Лілія Володимирівна, учитель української мови та літератури Білоцерківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №21

Тема. Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми

Мета:  поглибити знання про групи слів за значенням,формувати вміння визначати в реченнях і текстах синоніми,антоніми й омоніми, доречно вживати їх у мовленні,утворювати синонімічні ряди, добирати антонімічні пари;

розвивати логічне й образне мислення, культуру усного й писемного мовлення,збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів;

виховувати увагу до слова, потяг до прекрасного

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу

Хід уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Підготовка до сприйняття нового матеріалу.

  1.  Підібрати ряд слів, що відображають дії, показані на малюнку.   СЛАЙД 1 (посміхатися, сміятися, реготати, заливатися…)
  2.  Підібрати пару слів, на позначення дій на малюнку

СЛАЙД 2 (втікати—наздоганяти)

  1.  Дати назви малюнкам СЛАЙД 3 (череда)

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчання.

  1.  Вибірковий диктант (виписати близькі за значенням слова)

Ватра, вогнище,багаття!

А вогонь один?

Різні назви, різні плаття,

Різні лики вогняні.

ІV. Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення.

  1.  Робота з підручником.

Опрацювання теоретичного матеріалу (с.214,синоніми)

  1.  Записати синонімічний ряд,вибравши  синоніми до слова «завірюха». Відгадати загадку:

              ХТО ДІД?

Зїжджалися  дочки у гості до діда:

Ось там Завірюха санчатами їде,

За нею Метелиця слідом мете,

Хурделиця Хугу з собою веде.

А тільки-но вітер у полі  завіє,

Як стануть на межі Хуртеча й Завія.

Нарешті удвох з Заметіллю приїхала

Найменша—улюблена донечка Віхола.

                                      (Мороз)

     3.Робота з підручником.

           Опрацювання теоретичного матеріалу (с.219, антоніми)

        4.Творчий диктант з лексичним завданням.

           До поданих слів дібрати антоніми. Прочитати перші літери дібраних  

           антонімів.  Яке слово вийшло?

           пасивний—активний

           день—ніч

           голосно—тихо

           песиміст—оптиміст

           вчений—неук

           вітчизняний—імпортний

           багато-- мало

         Пояснити лексичне значення слів:  пасивний, песиміст, оптиміст,  

         імпортний.

        5. Проблемне завдання.

          Одного разу на уроці малювання вчитель загадав дітям намалювати з

         памяті три предмета:першому ряду—лисичку, другому—косу,

        третьому—кран. Ось, що намалювали діти СЛАЙД 4.Чому таке трапи-

         лось? Які ще малюнки могли намалювати учні другого ряду?

        (коса на морі)

        6. Робота з підручником.

           Опрацювання теоретичного матеріалу  (с.224,омоніми)

V. Виконання вправ на застосування і закріплення знань, формування вмінь

    і навичок.

  1.  Скласти і записати синонімічні групи із поданих слів. СЛАЙД 5

       Сильний, журливий, дужий, печальний, рослий, великий, потужний,

       сумний, невтішний, міцний.

    2.  Робота з підручником.

     Усне виконання вправи 463

   3. Пригадати й записати народні прислівя з антонімами.

   4. Творчий диктант із стилістичним завданням.

       Дібрати антоніми до багатозначних слів у поданих словосполученнях:

        сухий  одяг-- мокрий

        суха погода--дощова  

        сухі квіти—живі

        сухий хліб—свіжий

  1.  Запитання-загадки.
  2.  Яке місто літає?
  3.  Яку річку можна переломити?
  4.  Яким ключем не можна відімкнути замок?
  5.  Яке місто солодке?

Ввести одну із відгадок у речення (усно)

     6.  Пояснювальний диктант.

Щоб хліб мати, треба добре працювати. Мати сина виглядає. На будову привезли балки. За селом була балка, за нею починався ліс.

       Визначити роль омонімів у мовленні.

    7. Послухати каламбури, визначити омоніми.

--Скажіть,цю іграшечку з вати

Коровою чи вовком звати?

Подивись-но,мамо мила—

Недаремно киця мила

Лапкою свій ніс…

     8. Ситуативне моделювання.

        Скласти діалог між друзями, які відвідали зоопарк, а тепер діляться враженнями від побаченого. В репліках використати подані синоніми .

СЛАЙД 6    рухливий, жвавий, моторний, верткий;

                    шумний, гомінливий, галасливий;

                    пухнастий, волохатий, кошлатий;

                    добрий, приязний, привітний

VІ. Підбиття підсумків уроку.

Підсумкова бесіда:

  1.  Назвати гупи слів за значенням.
  2.  Які слова називають синонімами?
  3.  Що таке абсолютні синоніми?
  4.  Які слова є антонімами?
  5.  Що таке омоніми?
  6.  Яка роль синонімів, антонімів, омонімів у мовленні?

СЛАЙД 7  Навести приклади за таблицею

VІІ. Домашнє завдання.

      І варіант—вправа 470

      ІІ варіант—вправа 480

За бажанням підготувати віршики з омонімами.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

2423. Научные основы современных сталеплавильных процессов 12.12 MB
  Книга посвящена изучению физико-химической природы процессов, протекающих в сталеплавильных агрегатах. Приведены результаты собственных лабораторных и полупромышленных исследований авторов, обобщены многочисленные данные, приводимые в периодической литературе и посвященные проблеме совершенствования рафинирования стали в процессах плавки и внеагрегатной обработки.
2424. Анализ особенностей конструкции, эксплуатации и испытаний двигателя РД-600В 4.86 MB
  В дипломном проекте рассмотрены особенности конструкции вертолётного двигателя Сатурн РД-600В. Выполнена оценка его надёжности и технологичности. Выявлены причины разрушения ведущей шестерни редуктора. Произведен анализ технологического процесса испытания двигателя Сатурн РД-600В. Даны рекомендации по совершенствованию технологического процесса испытания, путём внедрения оборудования позволяющего сократить трудоёмкость проведения специальных испытаний.
2425. Проектирование систем автоматизации 4.46 MB
  Жизненный цикл СА. Последовательность проектирования АСУ ТП, состав и содержание проектной документации. Разработка и выполнение схемы автоматизации. Выбор технических средств. Общие сведения о функциональных схемах автоматизации и принципах их выполнения. Пример обоснования выбора технических средств автоматизации для реализации АСР. Электропитание средств измерения и автоматизации. Разработка документации для выполнения внутрищитовой коммутации.
2426. Підйомно-транспортні машини 1.05 MB
  До підйомно-транспортних машин відносяться машини і механізми призначенням яких є підйом і переміщення вантажів на порівняно невеликі відстані, на відміну від так званого дальнього транспорту - залізничного, автомобільного, водного і повітряного,який служить для переміщення вантажів на великі відстані.
2427. Динамічні пружні навантаження при підйомі вантажу 223.91 KB
  У разі підйому вантажу з ваги всі зазори в механізмі і канатах вибрані, а пружна система відповідно деформувалася тобто всі пружні елементи механізму вже піддані дії ваги вантажу і всі маси пружної системи починають рух одночасно.
2428. Економіка і організація виробництва 165.38 KB
  Методологія вивчення дисципліни Економіка і організація виробництва. Основні фонди підприємств авіаційної промисловості і їх використання. Оборотні кошти і матеріально-технічне забезпечення підприємств в умовах ринкової економіки. Собівартість продукції підприємств. Основи ціноутворення. Комерційний розрахунок і фінанси підприємств. Виробничі процеси і принципи їх раціональної організації. Сутність і функції процесу управління виробництвом.
2429. Лексичні одиниці в програмуванні 121 KB
  Лексичний устрій тексту програм. Напередвизначені позначення. Класифікація напередвизначених типів. Алфавіт будь-якої мови програмування є підмножиною символів (літер), представлених у спеціальній таблиці ASCII.
2430. Аналіз табличних даних 157 KB
  Корпоративна система призначається як правило для оперативного управління. Тому для менеджерів-аналітиків, яким необхідно шукати оптимальні рішення, дуже актуальним є застосування підручних програмних засобів. Одним з таких засобів є табличний процесор Excel, що входить у загальнодоступний пакет Microsoft Office.
2431. Способи вираження кількісного складу розчинів 40.22 KB
  Розчинами є плазма крові, слина, шлунковий сік, сеча та інші рідини людського організму. З утворенням розчинів пов’язані процеси засвоєння їжі та виведення із організму продуктів життєдіяльності. У формі розчинів у організм вводиться багато лікарських препаратів. Тому лікареві необхідні знання про величини, що характеризують кількісний склад розчинів.