57509

Групи слів за значенням (синоніми, антоніми, омоніми, пароніми)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Скласти речення до кожної групи слів. Синоніми допомагають точніше висловлювати думку уникнути повторення однакових або співзвучних слів. З одним із слів скласти речення.

Украинкский

2014-04-13

35.5 KB

2 чел.

5 клас

Тема:  Групи слів за значенням (синоніми, антоніми, омоніми, пароніми)

Мета: розширити уявлення учнів про групи слів за значенням; розкрити поняття синонімічні ряди, способи розрізнення омонімів і багатозначних слів, удосконалювати вміння користуватися словниками; вчити п’ятикласників добирати синоніми й антоніми, доцільно вживати їх у  мовленні; збагачувати активний словник учнів, розвивати усне та писемне мовлення, виховувати культуру мовлення.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: мультимедійний проектор, словники, підручник.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.

  1.  Проблемне завдання. Прочитати вірш і дати відповідь: на основі чого з'явилися такі яскраві образи? Створити до них малюнки.

Золотий дощ

Над полями, над яругами.

Дощ летить,

Позолоченими смугами,

Нитками, сітками миготить.

Оживає все потомлене,-

Хоче жити!

В краплях сяйво переломлене

Дугами,кругами

В грі дрижить.

(Г.Чупринка)

  1.  У формі діалогу побудувати розмову про синоніми, омоніми, антоніми.

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.

IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.

  1.  Слайд № 2. Установити відповідність.

Перевірка виконаного (слайд № 4).

Робота в парах. Скласти речення до кожної групи слів.

  1.  Пояснення учителя про синонімічні ряди. Синоніми – слова різні за звучанням, але однакові або близькі за значенням:мужній, хоробрий, сміливий. Два або кілька синонімів утворюють синонімічний ряд. Синоніми допомагають точніше висловлювати думку, уникнути повторення однакових або співзвучних слів. Слайд № 5. З одним із слів скласти речення.
  2.  Омоніми – слова, однакові за звучанням, але різні за значеннями.   Розглянути слайд № 6, скласти речення (робота в парах).          

  1.  Антоніми – слова протилежні за значенням. Виступають парами і завжди належать до однієї частини мови: світло – темрява, світлий – темний.

Робота з підручником. с.214, с. 215, с.219,с. 224, с.227

V. Усвідомлення набутих знань у процесі практичної роботи.

1. Складіть із поданих слів синонімічні ряди. Запишіть їх. Слайд № 9.

Дружити, попередній, колишній, приятелювати, сьогоднішній, товаришувати, ладити, брататися, сучасний, нинішній, модерний, теперішній, найновіший, минулий, дотеперішній, тодішній, пережитий.

Перевірка виконаного (слайди №№ 11, 12, 13).

3. До поданих слів доберіть антоніми. Слайд № 14. Прочитайте перші літери дібраних антонімів. Яке вийшло слово?

Пасивний – активний.

Наліво направо.

Легкий – тяжкий.

песиміст – оптиміст,

впевнено – ніяково,

колективний – індивідуальний,

великий – малий.

Перевірка виконаного (слайд № 16).

4. Запишіть словосполучення. Слайд № 17, 18. Яке значення слова свіжий у поданих словосполученнях. Замініть це слово синонімом і доберіть до кожного антонім.

Свіжа газета –

свіжа сорочка –

свіжий вітер –  

свіжі огірки –

свіжий хліб –

свіже обличчя –

Одне словосполучення розберіть за будовою.

Перевірка виконаного (слайд №№ 20-24).

  1.  Робота в парах зі словниками.
    1.  Підібрати синоніми до слів: урочистий, ходити, ніжний, розумний, сміливий.
    2.  Підібрати антоніми до слів: перемога, буденний, стверджувати, могутнiсть, карлик, забути, часто.
    3.  З'ясувати значення таких слів: оказія, шеренга, деревій.
    4.  З’ясувати значення таких омонімів: оселедець, ласка, лисичка, повіки.
    5.  З'ясувати значення паронімів: земляний, землистий; ефектний, ефективний; сердечний, сердешний.
    6.  З поданими словами утворити словосполучення так, щоб вони виступали омонiмами.  У  разi  потреби  скористатися  тлумачним словником або словником омонiмiв.

    Склад, лютий, коло, запиратися, пiдiслати.

9. Творчий диктант. Складіть речення з поданими словами, щоб вони були омонімами. Слайд № 26.

         Ніс і ніс. Три і три. Коти і коти.

  1.   Скласти твір – мініатюру за фотографією. Слайд № 28.

VI. Домашнє завдання.

§ 32. Впр. 466 (письмово).

VII. Підсумок уроку.

Діти висловлюють свої враження від уроку, підсумовують, що дізналися нового, відзначають види робіт, які їм сподобалися найбільше та які викликали найбільше труднощів.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

16819. СОВРЕМЕННЫЕ МОДУЛЬНЫЕ ЗОЛОТОИЗВЛЕКАТЕЛЬНЫЕ ФАБРИКИ 93 KB
  СОВРЕМЕННЫЕ МОДУЛЬНЫЕ ЗОЛОТОИЗВЛЕКАТЕЛЬНЫЕ ФАБРИКИ Романченко А.А. Научноисследовательский и проектный институт ТОМС Сенченко А.Е. Научноисследовательский и проектный институт ТОМС ООО НИиПИ ТОМС с 1995 года занимается научноисследовательскими работам...
16820. Структуры экранирования вулканогенных золоторудных месторождений 82.5 KB
  УДК 553 Структуры экранирования вулканогенных золоторудных месторожденийСулейманов М.О. старший научный сотрудник сектора благородных металлов Восточного Узбекистана ИМР ГОСКОМГЕО РУз; Поморцев В.В. главный геолог ОАО Шаркий Курама ГОСКОМГЕО РУз; Прутик Е.В. техн
16821. Технологии добычи золота 52 KB
  Технологии добычи золота. В настоящее время золото добывают главным образом из руд причем не только золотых но и таких в которых основными полезными ископаемыми являются другие цветные металлы в частности медь цинк серебро свинец. В этом случае золото рассматривает...
16822. Технологические исследования для обоснования кондиций и подсчета запасов рудных месторождений 46 KB
  Технологические исследования для обоснования кондиций и подсчета запасов рудных месторождений В.Е.Дементьев Г.И.Войлошников ОАО Иргиредмет Золотодобыча №121 Декабрь 2008 Успешность проекта горнодобывающего предприятия во многом определяется правильным обосно...
16823. Технология попутного извлечения золота из полиметаллических руд 30 KB
  Технология попутного извлечения золота из полиметаллических руд Гравитационное обогащение Гравитационное обогащение руд коренных и рассыпных месторождений является одним из наиболее распространенных способов переработки широкого спектра полезных ископаемых.
16824. Физические и химические свойства золота 139 KB
  Физические и химические свойства золота проба золота РМО ОАО Иргиредмет Нет человека который не видел бы золота в ювелирных изделиях. Яркожелтый металл известен людям несколько тысяч лет. Однако в природе золото многолико. Размер его частиц колеблется от микрон до д
16825. Частота съема шлихов 53.5 KB
  Частота съема шлихов От редакции. Больше золота можно получить за счет объемов промывки песков но для этого нужны солярка и запчасти. Можно также получить больше золота за счет качественной промывки песков. Наша редакция не может помочь золотодобытчикам соляркой и з...
16826. ЭНЕРГОЕМКОСТЬ ТРАНСПОРТНЫХ СИСТЕМ КАРЬЕРОВ: ОЦЕНКА И ПЕРСПЕКТИВЫ 328 KB
  ЭНЕРГОЕМКОСТЬ ТРАНСПОРТНЫХ СИСТЕМ КАРЬЕРОВ: ОЦЕНКА И ПЕРСПЕКТИВЫ Авторы: Ворошилов Г. А. главный инженер ОАО Институт Уралгипроруда.; Лель Ю. И. д.т.н. проф. зав. кафедрой разработки месторождений открытым способом Уральского государственного горного университета. ...
16827. Геологические особенности техногенных золотосодержащих минеральных образований хвостов обогащения золотоизвлекательной фабрики AGRC и геотехнология их рациональной переработки 605.45 KB
  Нарсесян Сурен Саакович Геологические особенности техногенных золотосодержащих минеральных образований хвостов обогащения золотоизвлекательной фабрики AGRC и геотехнология их рациональной переработки Автореферат диссертации на соискание ученой степе