57510

Іменники-синоніми. Іменники-антоніми. Багатозначні слова

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: удосконалювати вміння вживати в мовленні іменники-синоніми антоніми як засіб увиразнення мовивміти застосовувати в мовленні багатозначні словарозвивати і збагачувати мовлення дітей виховувати інтерес до рідної мови.

Украинкский

2014-04-13

35 KB

2 чел.

Іменники-синоніми. Іменники-антоніми.Багатозначні слова

Мета:удосконалювати вміння вживати в мовленні іменники-синоніми,антоніми,як засіб увиразнення мови,вміти застосовувати в мовленні багатозначні слова,розвивати і збагачувати мовлення дітей, виховувати інтерес  до рідної мови.

Хід уроку:

  •  Оргмомент.

Ось дзвінок нам дав сигнал,

Час для праці вже настав.

Тож і ми часу не гаймо-

Урок мови починаймо.

  •  Актуалізація опорних знань.

1.Вправа Асоціативний кущ

Зашарудів останніми листочками осінній кущик на ім’я, яке ви відгадаєте.

Іменна моя сімя.

Знають всіх в ній поіменно.

А зовуть сімю ….іменник

Так,складатимемо асоціативний кущ Іменник.

Чи знаєте ви,діти,що половина всіх слів в нашій мові припадає на іменник. Тому- Іменників найбільше. А ще слова-іменники зявилися першими,тому,що людям необхідно було називати предмети, які їх оточують.

2.Каліграфічна хвилина

Ми но ні си

Сін ні ми то

Зберіть із складів слова.Запишіть їх каліграфічно.

  •  Повідомлення теми і мети уроку

Слайд 1.Напевно ви здогадались,що наш сьогоднішній урок присвячений іменнику,а саме Іменникам-синонімам,антонімам. Пригадаємо багатозначність слів української мови.

  •  Основна частина

1.Повторення вивченого раніше.

Давайте спробуємо згадати,що таке синоніми,антоніми,спільнокореневі слова?

Слайд  2. Синоніми-слова,що мають близькі значення.

Антоніми-слова,протилежні за значенням.

Спільнокореневі слова-слова,що мають спільний корінь та спільне значення.

2. Робота в зошитах

Слайд 3.

Згрупуйте слова,близькі за значенням. Запишіть в зошит.

Думка,кричати,роздум,волати,репетувати,міркування,здогадка,горланити

Думка,роздум,міркування,здогадка

Кричати,волати,репетувати,горланити

Як називаються ці рядки слів?(синоніми)

Чи можна ці синонімічні рядки назвати спільнокореневими?Чому?

Знайдіть, все ж таки, спільнокореневі слова серед записаних.

Думка,роздум. Продовжте рядок спільнокореневих слів.Визначте корінь.

Давайте, визначимо до яких частин мови належать записані рядки слів?

-Спільнокореневі слова можуть належати до різних частин мови.а синонімічний ряд є однією частиною мови.

3.Складання синонімічних рядів.

Слайд№4.

Звигляду обличчя дітей на фото зрозумілі їх емоції. Спробуємо скласти синонімічні рядки іменників.що називають емоції.

Радість,усмішка,задоволення,сміх.

Сум, смуток,незадоволення,плач.

-Як ви думаєте,для чого вживаються слова- синоніми?(Щоб найточніше,найвиразніше передати словами думку).

4.Робота з антонімами

-Який настрій першого рядка синонімів?

-Другого?

-У нас є два рядки слів,що означають протилежні емоції. Як називаються слова з протилежним значенням?

-Складемо антонімічні пари з даних слів.

5.Робота з підручником

Вправа 103.Робота в парах.

-Знайти і виписати з тексту парами антоніми-іменники.

-Який можемо зробити висновок про роль антонімів?(Вони допомагають увиразнити мовлення,точно висловити думку або загострити увагу на чомусь особливому)

6.Робота з правилом.

- А тепер,будь ласка,звірте свої висновки з правилом у підручнику. Чи співпали ваші висновки?

7.Фізкультпауза

-Хтось там бачу притомився і на парту похилився.

Треба всім нам дружно встати - фізкультпаузу почати.

-Уявіть себе осінніми листочками,які кружляють у повітрі свій танок.

(Ролик із слайдами і музикою)

-Відпочили,а тепер знову за роботу.Наберіть повітря повні груди і сідаємо із звуком »і»

8.Самостійна робота. Слайд№5

Замінити СС влучними іменниками-синонімами.

Осінній падолист-…

Сильний дощ-….

Дрібний осінній дощик-….

(Злива,негода,листопад,падіння листя,мряка.)

9.Багатозначність слів української мови. Робота з підручником.

-Зараз ми пригадаємо ще одне явище української мови.А яке саме,ви дізнаєтесь виконавши вправу 104.

Читання тексту учнем,решта слідкують.

-В яких значеннях вжито виділений іменник.Спробуємо дібрати синоніми.

1.Жодного слова - мовчки.

2.Прошу слова – прошу можливості висловитись.

3. Даю слово – обіцяю.

-Як називаються слова, що мають декілька значень?(Багатозначні)

-Які ще багатозначні слова ви знаєте? Слайд №6

10. Слова з переносним значенням.Вправа 106

-Прочитайте вправу. Визначте,що це – текст чи речення. Чому?

-Які слова в тексті вжиті в переносному значенні?

Слайд№7.

Вправа 107 за наявністю часу.

  •  Підсумок. Вправа» Мікрофон»

-Тож який висновок можна зробити про вживання іменників – синонімів,антонімів,багатозначність слів,про слова з переносним значенням.

-Чим більше людина використовує в своєму мовленні синонімів.антонімів, багатозначних слів,пересипаючи своє мовлення прислів ями та приказками,тим більш воно стає милозвучнішим,багатогранним,адже недарма нашу мову називають солов їною.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

82456. Внутренняя форма фразеологизма 31.02 KB
  Фразеологизмы – устойчивые сочетания. Фразеологизмы характеризуются двумя свойствами: Воспроизводимость в неизменном виде Также фразеологизмы делятся на несколько категорий. Есть фразеологизмы которые содержат один и тот же образ сравнения имеют одну и ту же внутреннюю форму.
82457. Концептуальная и языковая картины мира 30.79 KB
  Различают языковую картину мира и концептуальную картину мира. Концептуальная картина мира у всех народов одна и та же поскольку человеческое мышление основано на одних и тех же законах. Отражение мира в сознании представления человека о мире информация о среде и человеке это концептуальная картина мира.
82458. Механизм рынка совершенной конкуренции. Равновесие фирмы в долгосрочном периоде 36.6 KB
  Совершенная конкуренция – когда на рынке: мнво покупателей и продавцов высокая мобильность факторов производства отсутствие барьеров на пути вступления на рынок или выхода из него доходность продаваемой продукции 5равный доступ всех участников рыночных отношений к инфи Совершенно конкурентные фирмы не имеют контроля над ценами т. объем их производства по сравнению с размерами рынка ничтожно мал будет ли она производить продукции больше или меньше – цены не изменятся. В одной и той же отрасли действуют разные фирмы с разным...
82461. Механизм рынка несовершенной конкуренции. Рыночные структуры несовершенной конкуренции 39.09 KB
  Рыночные структуры несовершенной конкуренции. В отличие от модели рынка совершенной конкуренции которая является абстракцией и практически не существует в реальной жизни а только в теории рынок несовершенной конкуренции встречается практически повсеместно. Большинство реальных рынков в современной экономике это рынки несовершенной конкуренции.
82462. Монополия: понятие, виды, поведение на рынках. Ценовая Дискриминация 35.45 KB
  Ценовая Дискриминация Монополия – наличие единственного продавца положение в хозяйственном процессе при котором отсутствует состязательность в конкуренции. Виды монополии: Закрытая монополия административная защита: ограниченный доступ к ресурсам и информации; юридическая защита: лицензии технологии технологии организации и т. Любая закрытая монополия когданибудь открывается. Естественная монополия – ограничивается состязательностью и конкуренцией рыночная структура в которой средние издержки достигают минимума тогда когда одна фирма...
82463. Теория производства и предельной производительности факторов(изокванта, изокоста и их свойства). Закон убывающей производительности 35.56 KB
  Используя эти положения Кларк попытался точно определить доли которые могут быть приписаны специфической производительности труда и капитала. Производительность труда последнего работниканазывается предельной производительностью труда. По мнению Кларка только тот продукт который создается предельным рабочим можно вменить труду и считать продуктом труда остальная же часть продукции т. разница между продуктами промышленности и продуктами труда представляет собой продукт капитала.