57513

Слово. Значення слова

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: закріплювати знання про пряме і переносне значення слів багатозначність слова синоніми і антоніми удосконалювати навички користування фразеологізмами; збагачувати словниковий запас розвивати творче мислення та мовлення учнів...

Украинкский

2014-04-13

230.5 KB

18 чел.

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Кременчуцьке педагогічне училище

ім. А.С. Макаренка

Узагальнюючий урок

з  української мови

розділ

«Слово. Значення слова»

3 клас

Автори: Скоропльот Н.А., Загній К. В.

 

                                                         Кременчук -2011


Узагальнюючий урок. Слово. Значення слова.

Скоропльот Н.А., викладач Кременчуцького педагогічного училища ім..А.С.Макаренка Полтавської області

Загній К.В., студентка Кременчуцького педагогічного училища ім..А.С.Макаренка.

Анотація: Розробка уроку української мови у 3класі. Мета: закріплювати знання про пряме і переносне значення слів, багатозначність слова, синоніми і антоніми, удосконалювати навички користування фразеологізмами; збагачувати словниковий запас, розвивати творче мислення та мовлення учнів; виховувати інтерес до слова, багатства української мови. До конспекту додається презентація, в якій  використано ігрову форму уроку,  елементи  інтерактивного навчання, тест.


Тема. Узагальнюючий урок з розділу «Слово. Значення слова»

Мета: закріплювати знання про пряме і переносне значення слів, багатозначність слова, синоніми і антоніми, удосконалювати навички користування фразеологізмами; збагачувати словниковий запас, розвивати творче мислення та мовлення учнів; виховувати інтерес до слова, багатства української мови.

Методична мета:  використання новітніх методів навчання; формування мовленнєвих компетенцій молодших школярів.

Дидактичні засоби навчання: презентація з мультимедійними засобами, індивідуальні картки, записи на дошці, тлумачні словники.

Література:

  1.  Коваль Г.П. та інші Методика викладання української мови: Навчальний посібник. – Тернопіль: Астон, 2008
  2.  Навчальні ігри на уроках читання. 1-4 класи./Художник Є.А.Мартиненко. – Х.: Вид. група «основа»: «Тріада+», 2008. – 160 с.
  3.  Рудницька О.Б. Нестандартний урок. Методика проведення нестандартних уроків з української мови. – Луцьк, 2000. – 50 с.
  4.  Рудницька О.Б. Нетрадиційні завдання з української мови. 5-9 класи. Посібник для вчителя. – Тернопіль: Мандрівець, 2007. – 76 с.
  5.  Скоропльот Н.А. Узагальнені уміння зв’язного мовлення. Методичні рекомендації. – Кременчук, 2005. – 21 с.
  6.  Українська мова в іграх, казках, подорожах. Розробки нестандартних уроків. 1-4 класи. – Х.: Вид. група «Основа», 2008. – 172, [4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання та виховання»; Вип. 3 (51))
  7.  Цікаві завдання з української мови в початковій школі. Посібник для вчителя. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2008. – 128 с.

Ресурси інтернету:

  1.  http://osvita.ua/school/lessons_summary/initial/2162
  2.  http://www.br.com.ua/referats/Movovedennya/7783.htm


Хід уроку:

  1.  Організаційна частина
  •  Добрий день, діти!

Є у нас предмет чудовий –

Урок рідної української мови.

Ласкаво просимо ми вас

Сьогодні на урок до нас!

Ось дзвінок нам дав сигнал -
Час для праці вже настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок мови починаймо.

А щоб мова рідна нам допомогла своїми правилами, вказівками, підказувала нам правильний шлях виконання вправ і завдань, ми до неї звернемось із невеличким проханням.

Мово українська, мово наша мила!

Допоможи школярам, щоб тебе любили!

І пісню любу, милу, пречудову,

Бо кращої не знайдеш мови!

Щоб солов'їну ми її повік любили,

І рідним словом вільно говорили.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

    Ідучи до вас на урок, я зустріла Мудру Сову, яка передала мені завдання для вас – розумних і кмітливих! Але Сова ця не проста…Вона живе в чарівній країні. А як називається ця країна, ви дізнаєтесь, коли розгадаєте кросворд.

  1.  Розгадування кросворда (використання мультимедійних засобів)(усно)
  2.  

Запис літер у встановленому порядку (алфавіт)

  1.  Головний член речення, який зазначає, про кого або про що говориться в реченні (підмет)
  2.  Об'єднані за змістом речення становлять (текст)
  3.  Член речення, який зазначає, про що саме говориться в реченні про підмет (присудок)
  4.  Слова,  близькі за значенням (синоніми)
  5.  Знак  для позначення звука на письмі (буква)
  6.  Слово  або сполучення слів, що називають того, до кого ми звертаємось (звертання)
  •  Молодці, відгадали! Тож давайте, діти, разом прочитаємо, як називається країна, де дружно живуть усі слова (Лексика).

Мудра Сова пропонує вам подорожувати до цієї країни стежиною Лісовичка, який хоче, щоб ви любили природу, ліс, знали, як його оберігати, цікавились життям його мешканців. Ми побуваємо в різних місцях чарівного лісу, де він приготував вам цікаві завдання. Якщо ви їх виконаєте, то прочитаєте, про що просить вас Лісовичок.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Технологія «Мікрофон»

  •  Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? На що сподіваєтесь?
  •  Навіщо вивчали розділ «Слово. Значення слова»? (Щоб уміти знаходити антоніми, синоніми, омоніми; правильно використовувати їх у мовленні, виконувати завдання.)

    ІV.  Узагальнююче повторення

І. Галявина допитливих

     Отже, Лісовичок запрошує нас на цікаву галявину, яка називається «Галявина для допитливих»!

     А завдання вам тут пропонує…Відгадайте, хто!

Стоїть Олена,     в неї хустка зелена,

Тоненький стан,   білий сарафан. (Береза)

1) Хвилинка каліграфії

  •  Відкрийте зошити, запишіть число,    Класна робота

А) Сполучення великої і малої букви (Бб)

Б) Береза, береза, Береза, береза…

– Чому слово «береза» написали з малої і великої букви? (мала – назва дерева, велика- прізвище, назва села, кличка тварини)

– Як називаються такі слова?

          – Наша Берізонька пропонує вам такі завдання.

         2)Робота з індивідуальними картками (5 учнів)

А) Методика «Незакінчене речення»

Продовжіть речення:

Синоніми – це….

Антоніми – це….

Слова можуть вживатися у прямому і … значенні.

Б) Замініть словосполучення найбільш влучним іменником –синонімом

Лісова красуня –                     (ялинка)
Восени падає листя - ______(листопад).
Сильний дощ - ________
      (злива).
Лісовий лікар - ________      (дятел).

 В) Знайдіть зайве слово,викресліть його.  

  •  багаття, вогонь, ватра, небо.
  •  краса, врода, іній.
  •  Дитина, мама, маля, дитя.
  •  Лелека, бусол, чайка, чорногуз.

3)  Методика «Гронування» (використання слайдів  презентації)

А) Колективна робота. Доберіть якнайбільше синонімів до слова «ліс»(усно)

     Б) Пошукова робота.  Словникова робота (усно)

Ліс – велика площа землі, заросла деревами і кущами.  

Бір – хвойний ліс.

Байрак -  невеликий ліс у яру, в долині.                           

Діброва – листяний ліс, у якому ростуть дуби.

Чорноліс - густий зарослий ліс, чагарник.                       

Пуща – великий, густий, дрімучий ліс; хащі.

Гай – невеличкий листяний ліс.                                        

Перелісок – невеликий, рідкий лісок.

В) Робота в групах.. Доберіть якнайбільше синонімів до слів «співати», «барвистий», «безкінечний» і запишіть їх у зошити (письмово).

  1.  Стежинка кмітливості 

Лісовими хащами ми пробираємося до Стежинки кмітливості.

Гра «Одним словом про різне» (використання слайдів  презентації) (усно)

В першій колонці таблиці ви бачите словосполучення. Ваше завдання, замінити його одним словом.  1-й варіант добирає синоніми, а 2-й -  антоніми. Пригадайте, що таке синоніми, антоніми?

Великий поет  

видатний

маловідомий

Великі діти

дорослі

малі

Велика гора

висока

низька

Великий день

довгий

короткий

Велика яма

глибока

неглибока

- Прочитайте слова 2-ї колонки. Чи є вони між собою синонімами? (Ні) Чому?

(Бо слово має багато значень залежно від того, з яким іменником пов'язаний.)

Фізкультхвилинка

  •  Будьте уважними і запам’ятайте, які антоніми вживаються у фізкультхвилинці.

Щось не хочеться сидіти,

Треба трошки відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки

І зроби чотири кроки.

Вище руки підніміть.

І спокійно опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз,

За роботу, все гаразд!

  •  

  •  Які антоніми ми назвали, коли виконували фізкультхвилинку?

ІІІ. Місток творчості

  •  А зараз будьте дуже уважними, обережними, бо ми будемо йти по Місточку творчості, який потребує пильності, чіткості ваших дій.

  1.  Переробити текст (з використанням слайдів презентації)(письмово).

Самостійна робота.

  •  А зараз послухайте текст?
  •  Про яку пору року в ньому йдеться?

Прийшла золота осінь. Дні стали коротшими, а ночі довшими. Сонечко спустилося нижче до землі. Пагорби вкрилися сухою травою і листям. Пташки відлітають в теплі краї. Стало холодніше.

Ваше завдання: з допомогою антонімів переробити текст так, щоб мова в ньому йшла про іншу пору року і записати його в зошит. Доберіть заголовок.

(Прийшла зелена весна. Дні стали довшими, а ночі коротшими. Сонечко піднялося вище над землею. Пагорби вкрилися соковитою травою. Пташки повертаються з теплих країв. Стало тепло).

– Що сталося з текстом? Яка роль антонімів у реченнях? (Вони змінили не лише зміст речень, а всього тексту). Ми будемо чекати зелену весну-красну, а зараз продовжимо мандрувати осіннім лісом.

  1.  Улоговина «Народна скарбничка»

- Український народ дуже мудрий. Він завжди міг дібрати влучне і дотепне слово. Свій багатовіковий досвід він уклав у скарбничку народної мудрості – склав багато казок, загадок, прислів’їв, приказок, влучних виразів.

- От зараз ми і перевіримо, наскільки ви спостережливі і як ви вбираєте досвід своїх батьків, дідів, прадідів.

  1.  Доповнити фразеологічні вирази ( усно)
  •  Кожній команді я буду задавати початок вислову, а ви повинні його доповнити якнайшвидше. Якщо команда не відповідає, то інша їй допомагає.

Німий як (риба).

Працьовиті як (бджоли).

Тверде як (камінь).

Гостре як (ніж).

Хитра як (лисиця).

Мудрий як (сова).

Полохливий як (заєць).

Червоні як (маки).

Колючий як (їжак).

Солодке як (мед).

Темна як (ніч).

Упертий як( осел)

 

  1.  Чарівне поле

  1.  «Зайве» слово (з використанням мультимедійних технологій)(письмово)

На пелюстках квітки написані слова. Вставте загублені букви і знайдіть «зайве», на вашу думку,  слово. На пелюсточці з «зайвим» словом буде ваше наступне завдання.

  •  Отже, зайве слово – ураган. Чому? (інші-синоніми).Запишіть їх.
  •  Що таке ураган?
  •  Що таке «хуга, заметіль»?

Тож ураган приніс нам наступне завдання

  1.  Доберіть слова-синоніми до фразеологізмів, а до них - антоніми

і запишіть їх (письмово)

    Байдики бити – ледарювати - працювати

Правити теревені – говорити -  мовчати

Одним махом – швидко - повільно

Гнути спину – працювати - ледарювати

Пасти задніх – відставати - наздоганяти

Як дві краплі води – однакові - різні

Прочитайте їх.

  1.  Незвичайне узлісся.    ( Заключна частина)

  1.  Порада Лісовичка  (усно)
  •  Молодці, справилися з усіма завданнями від Лісовичка!

Тепер прийшов час дізнатися, про що просить нас Лісовичок?

 

і –

л –

б –

е –

р –

ж –

с –

и –

                                         

2. Тестування

  1.  

  1.  Антонім до слова «зустрічають»:

А) виряджають

Б) пригощають

В) поважають

2.  Фразеологізм, що означає «відставати»:

А) гнути спину

Б) тримати язик за зубами

В) пасти задніх

  3. Знайдіть зайве слово:

А) колиска

Б) скибка

В) люлька

4. Знайдіть приказку з антонімами:

А) Багач не відає, чим бідний обідає.

Б) Рідна мова - не полова.

В) Горобців боятися - проса не сіяти.

 

5.  Знайдіть  слова-синоніми:

А) правда – кривда

Б) вологий – мокрий

В) блідий – зелений

  6.  Знайди слова-омоніми.

А) солодкий цукор – солоний борщ

Б) ніс відро – кирпатий ніс

В) приємна, тепла розмова

Самоперевірка. Оцінювання.

Відповіді: 1 А;  2 В;  3 Б;  4 А;  5 В;  6 Б.

V. Підсумок уроку

Діти, чи досягли ми бажаного результату? Чи справдилися наші сподівання?

Чим більше людина  використовує антонімів, синонімів, багатозначних слів, пересипаючи  своє  мовлення прислів'ями та приказками, тим мова наша стає милозвучнішою, багатограннішою, мелодійнішою, адже недарма її називають солов'їною, порівнюють з піснею найспівучішої пташки - солов'я.

VІ. Домашнє завдання

Лісовичок запропонував скласти казку на одну із тем:

«Навіщо їжачкові колючки» або «Чому черепаха повільно рухається»


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

58135. Планирование в системе налогового администрирования 137.5 KB
  На региональном уровне в ходе налогового планирования решаются следующие задачи: оценивается налоговый потенциал региона; прогнозируются объемы налоговых поступлений с учетом темпов экономического роста региона; утверждается бюджет по налогам; выводятся суммы бюджетного дефицита уровень инфляции индексы цен; разрабатываются контрольные задания в разрезе бюджетов различных уровней; определяется долевое распределение налоговых ставок и льгот и др. НАЛОГОВОЕ АДМИНИСТРИРОВАНИЕ ПЛАНИРОВАНИЕ УЧЕТ КОНТРОЛЬ РЕГУЛИРОВАНИЕ...
58137. Инфекционные болезни 541.5 KB
  Наиболее опасными осложнениями тифо-паратифозных заболеваний (ТПЗ) являются перфорация кишечных язв, кишечное кровотечение и инфекционно-токсический шок
58138. Народничество. Политический террор. Политика контрреформ 37.5 KB
  Фактически это перечёркивало главную идею земства независимость от органов государственной власти и царя в решении вопросов местного самоуправления.
58139. Причини і початок війни. Події 1939–1942 рр 69 KB
  Мета: визначити причини характер періодизацію Другої світової війни залучаючи історичну карту характеризувати основні театри воєнних дій у Європі Північній Африці ПівденноСхідній Азії та Тихому океані умови мирних договорів Німеччини та її союзників...
58140. Развитие органической химии. Теория радикалов и теория типов 1.93 MB
  В теории типов органические соединения конструировались из неорганических веществ типов тип водорода воды хлористого водорода аммиака замещением в них атомов на органические фрагменты; введено понятие изомерии Берцелиус.
58141. Роль фізичного знання в житті людини. Методи наукового пізнання 72 KB
  Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Плансхема уроку Етапи уроку Час хв. Повідомлення теми мети й завдань уроку 5 Визначення мети уроку за планом вивчення теми IV. Підбиття підсумків уроку 5 Методи Асоціативний кущ Сенкан VII.
58142. Русско-турецкая война 1877-1878 гг 76.5 KB
  Цель урока: познакомить учащихся с ходом русско-турецкой войны; доблестью и мужеством проявленной воинами российской армии положившим начало освобождению славянских народов на Балканах. Образовательные: причины войны; цели и планы сторон: роль России...
58143. Создание Web-страниц. Форматирование текста 33.5 KB
  Можно перечислять несколько шрифтов через запятую так как не всегда выбранный Вами шрифт есть у пользователя просматривающего Вашу страницу. Стихотворение FONT Размер шрифта задается атрибутом size...