57523

Люблінська унія. Початок польського володарювання на українських землях

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: розкрити причини основні положення Люблінської унії зясувати політику Речі Посполитої щодо України її політичний устрій та державну систему; показати суттєву зміну становища українських земель...

Украинкский

2014-04-13

89.5 KB

9 чел.

Історія України 8 клас

Тема: Люблінська унія. Початок польського володарювання на українських землях.

Мета: розкрити причини, основні положення Люблінської унії, з’ясувати політику Речі Посполитої щодо України, її політичний устрій та державну систему; показати суттєву зміну становища українських земель в результаті укладання Люблінської унії; виховувати почуття патріотизму.

Очікувані результати:

Після уроку  учні зможуть:

розповідати про стан українських удільних князівств у складі Великого князівства Литовського;

характеризувати соціальну структуру українського суспільства, церковне життя, економічний розвиток українських земель наприкінці XV - п.п. XVI ст.  ;

визначати причини, основні положення Люблінської унії;

з'ясувати політику Речі Посполитої щодо України, її політичний устрій та державну систему;

показати суттєву зміну становища українських земель в результаті укладання Люблінської унії.

Набудуть навичок:

роботи  у складані таблиць, схем;

користуватися історичними картами (атласами);

аналізувати і порівнювати історичні факти.

Тип уроку: комбінований урок із використанням інтерактивних методів.

Обладнання: підручник, карта, атлас, робочі папки, документи.

Структура заняття:

 І.Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань.

III. Вивчення нового матеріалу.

1.Українські  удільні  князівства  у  складі  Литви  та  соціальна  структура українського суспільства.

2.Люблінська унія.

А)Причини об'єднання Литви і Польщі.

Б)Укладання Люблінської унії.

В) Політичний устрій та державна система Речі Посполитої.

                 Г) Наслідки Люблінської унії для України.

                 ІV.Закріплення.

                     V.  Підсумки.

                    VI. Домашнє завдання.

Хід уроку.

І.Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

 Бесіда за запитаннями на повторення.

  1.  Якими подіями закінчилося вивчення історії України у 7 класі?
  2.  Яким чином і коли Русь опинилася у складі Литовського князівства?
  3.  Яким було становище Русі у складі Великого князівство Литовського?
  4.  Які українські землі увійшли до складу Польського королівства?

III. Вивчення нового матеріалу.

1.Форми і методи роботи за першим питанням плану.

 Учитель           Учні

Учитель пропонує заслухати           Учні слухають факти, самостійно

повідомлення із рубрики       роблять записи у зошитах у вигляді

                  „Факти свідчать"      розгорнутого плану - відповіді на перше

                                                                           питання

Факти

Соціальні риси

Економічні та політичні риси

Українські землі розділені на поч.,16 ст. між сусідніми державами: Литвою, Польщею, Угорщиною, Молдовою, Москвою, Кримським ханством.

Залежність українського населення від держав завойовників.

Розчленування українських територій, розрив економічних зв'язків, втрата політичної незалежності, припинення державотворчих процесів.

Наприкінці 15 - 16 ст. основними станами в Україні були князі, шляхта, духовенство, селянство міщанство.

Князі, шляхта, духовенство, селянство, міщанство-основні стани.

Князі, шляхта, вище духовенство

мали широкі політичні, майнові, особисті права. Князі обіймали головні адміністративні посади.

Панівні соціальні стани - князі,

шляхта, вище духовенство.

1529р Перший Литовський статут, 1566р. Другий Литовський статут-за шляхтою визнавалася необмежена влада над селянами, звільнялися від податків, повинностей, право вільно розпоряджатися землею. Найбільші землевласники -магнати.

Шляхта та магнати займають особливе становище в суспільстві.

В Україні протягом 16 ст. збільшилася кількість господарств із застосуванням на панській землі примусової праці залежних селян -фільварків. Зацікавлені у підвищенні прибутків феодали розширювали площі фільварків, захоплюючи землі селян і впроваджуючи панщину.

Закріпачення, безправ'я селян. Селяни - найчисельніший та непривілейований стан.

Злиденний життєвий рівень, обезземелення селян. Зміцнення кріпосного права. Поява фільварків.

За період 1450-1556р. татари здійснили 86 великих грабіжницьких набігів на українські землі.

Спустошливі напади, неспроможність давньої захисної системи.

95,5% населення України проживало в селах.

Україна - аграрна країна.

Міста поділялися на державні і приватні (більшість).Міста ставали центром ремесла і торгівлі. Українських міщан обмежували в правах - „хто дотримується грецької віри і не перейшов до католицизму не може проживати в місті, бути прийнятим до цеху."

Міщани (патриціат і плебс) -напівпревілейований стан.

Розвиток міст, як наслідок розвиток ремесел та торгівлі. Обмеження прав міщан.

„У великих містах церкви запечатані, церковні маєтки зруйновані, а в монастирях замість ченців тримають худобу..."

Духовенство -напівпревілейований стан.

Утиски та переслідування православ'я.

Учитель обирає собі дублера. Дублер отримує завдання — вести спостереження і облік найбільш активних учнів і найзмістовніші відповіді відзначати по ходу роботи в класі (елементи рольової гри).

Підсумок по першому питанню проводиться у вигляді заслуховування кількох варіантів складених учнями розгорнутих планів-відповідей. Інші учні доповнюють їх.

Висновок: Кінець XV - п.п. XVI ст.   - це складний час втрати автономії України у складі Великого князівства Литовського, посилення агресії Кримського ханства, намагання польських магнатів захопити українські землі. Україна залишається аграрною країною. Панівні позиції займають князі, шляхта, магнати, вище духовенство, основну робочу силу становило залежне селянство. Іноземне панування гальмувало економічний, політичний і культурний розвиток України, перешкоджало створенню українським народом власної незалежної держави.

2. Методичний прийом при розгляді цього питання - учнівський прогноз:

  •  уважно вчитайтесь у підпункти другого питання. Пригадайте
    вивчений матеріал в 7 класі та попереднє питання.
  •  Спрогнозуйте, які б могли бути передумови та причини об'єднання Литви  та Польщі.

З метою встановлення історичної достовірності подій учитель пропонує для розгляду саморобні текстові таблиці, складені з використанням опорних сигналів. Учні самотужки пробують коментувати дані.

А) Причини об'єднання Литви і Польщі.

                          економічне і політичне послаблення

Литва    ►        права шляхти

                          кінець XV - п.п. XVI ст.   війна з Москвою

Польща                     приваблювали землі на Сході

  Україна                         захист від татар

                                          права шляхти

(заслуховуються точки зору учнів; учитель вносить корективи, уточнення, доповнення, виправлення) Причини записуються в робочі зошити.

Б) Укладання Люблінської унії.

Робота з документом

Зміст Люблінської унії (1 липня 1569р.).

1.Проголошувалось об'єднання Польщі та Литви в єдину державу — Річ Посполиту.

2.Литві у складі Речі Посполитої надавалося право на свої законодавство, судочинство, мову (руську, білоруську), казну, військо.

3.Річ Посполита очолювалась королем, що обирався польськими і литовськими феодалами.

4.В Литві та Польщі встановлювались однаковий державний устрій, спільна  грошова система, спільний сейм.

5.В міжнародних відносинах Річ Посполита виступала як єдина держава.

Запитання до тексту.

1.Пригадайте що таке унія?

2. Коли була укладена унія?

З.Які держави причетні до її підписання?

4.Чи рівноправними стали обидві держави? Доведіть свою точку зору, спираючись на текст.

Завдання.

1.Знайдіть на карті атласу (с.2) території Польського королівства і Великого князівств Литовського до 1569 р., місто Люблін, кордони Речі Посполитої у 1569р.

2.3найдіть на карті литовські території, які внаслідок Люблінської унії увійшли безпосередньо до складу Польського королівства.(учні вказують, що це були власне українські землі Правобережжя і Лівобережжя.)

В) Політичний устрій та державна система Речі Посполитої.

Проблемне завдання.

Проаналізуйте політичний устрій та державну систему Речі Посполитої (див. схему)

У результаті аналізу схеми викладач підводить учнів до висновку, що політичний  устрій Речі Посполитої базувався на шляхетській демократії.

ПОЛІТИЧНИЙ УСТРІЙ ТА ДЕРЖАВНА СИСТЕМА РЕЧІ ПОСПОЛИТОЇ

КОРОЛЬ

обирався шляхтою

Влада була обмеженою                                     Керував закордонною

Не було спадкового титулу                                                політикою

                             Не міг без згоди сейму одружитися,

                               видавати закони, вводити податки

сейм (станово-представницький парламент)

утворювали

король, сенат,

посольська ізба

ПОСОЛЬСЬКА ІЗБА

нижня палата

(складалася з

депутатів, яких

обирала шляхта

на місцевих

сеймиках)

сенат

вища палата

(складалася з

представників вищого

католицького

духовенства,

світських сановників)

 

Центральний уряд

входили не сенатори

(великий коронний гетьман,

його заступник — польний

гетьман)

входили члени сенату — міністри (великий коронний маршалок, канцлер, коронний підскарбничий

           Робота з картою.

Розгляньте карту атласу (с.2 і дайте відповіді на запитання.)

  1.  На які адміністративно-територіальні одиниці поділялися українські землі, що входили до складу Речі Посполитої? (Воєводства.)
  2.  Назвіть українські воєводства, які увійшли за Люблінською унією безпосередньо до складу Польського королівства. (Київське, Брацлавське, Волинське, Підляське воєводства.)

Розповідь учителя.

Воєводства поділялися на повіти. На чолі воєводств стояли воєводи, які були сенаторами. Адміністративна і судова влада у повітах зосереджувалася у руках старост і каштелянів (комендантів фортець).

У Речі Посполитій існувала система шляхетських станових судів.

У воєводствах і повітах періодично скликалися сеймики. На них вирішувалися переважно місцеві питання, а також обиралися депутати до сейму.

Г) Наслідки Люблінської унії для України.

Під час розгляду даного питання учням пропонується на основі отриманих знань та матеріалу підручника, скласти таблицю, в якій мають знайти відображення наслідки Люблінської унії для українських земель.

Зразок таблиці

НАСЛІДКИ ЛЮБЛІНСЬКОЇ УНІЇ

Позитивні

Негативні

1. В межах однієї держави об'єдналася більшість українських земель:

а) пожвавилися зв'язки між

окремими українськими землями;

б) прискорилася колонізація (освоєння) Подніпров'я;

в) посилився європейський

вплив.

1. Проникнення на Україну  польських феодалів, захоплення  українських земель.

2. Зростання повинностей і податків селян і міщан.

3. Закріпачення селян (остаточно затверджено Литовським статутом  1588 р.).

4. Зростання національно-релігійних утисків.

5. Полонізація українських князів і шляхти.

IV. Узагальнення та систематизація знань.

Підсумовуючи цей етап уроку, вчитель перевіряє та коментує виконану учнями  таблицю.

Запитання для учнів.

- Що нового дізналися?

- Які навички отримали?

- Що сподобалося на уроці?

V. Підсумки уроку.

Заключне слово вчителя.

Багаторічне зближення Литви та Польщі вилилося у їх об’єднання в єдину державу – Річ Посполиту. Від 1569 р., року укладення Люблінської унії, доля українського народу була пов’язана із цією державою.

VІ. Домашнє завдання.

1.Опрацювати §2, конспект.

2.Записати в зошити та вивчити значення основних термінів та понять.

3. Позначити на контурній карті [17, с. 2]: назви та кордони українських воєводств у складі Речі Посполитої, їх адміністративні центри; кордони та назви держав, з якими межували українські землі, що перебували під владою  Речі Посполитої.

4.Підготувати повідомлення про Д.Вишневецького.

PAGE  6


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

75417. Безконтактний магніточутливий давач 262 KB
  Давач що виявляє зміну напруженості постійного магнітного поля має напівпровідниковий комутуючий елемент і що не містить рухомих частин в чутливому елементі рис. Спрацювання давача відбувається при зміні напруженості магнітного поля викликаного наприклад переміщенням постійного магніту розташованого на рухомої частини механізму. Крім того магніточутливих давачи можуть відрізнятися по реакції на зміну магнітного поля: При збільшенні напруженості зовнішнього магнітного поля наприклад при наближенні постійного магніту...
75418. Блоки живлення, лічильники імпульсів, реле часу, сигналізатори рівня, розєми і зєднувачі, вибухобезпечне устаткування 753.5 KB
  Блок живлення — це вторинне джерело живлення, призначене для забезпечення живлення електроприладу електричною енергією, при відповідності вимогам її параметрів: напруги, струму, і т. д. шляхом перетворення енергії інших джерел живлення.
75419. Сенсори. Аналогові сенсори. Сенсори положення, кута, віддалі та товщини 575 KB
  Сенсори положення кута віддалі та товщини. Аналогові сенсори За допомогою аналогових сенсорів перетворюють механічні величини наприклад зміну положення або електричні величини наприклад зміну потужності на електричні сигнали напруги або струму. Сигнали з вимірювального перетворювача можуть бути представлені у фізичних величинах наприклад у випадку перетворювача положення в мм. Сенсори положення кута віддалі та товщини Потенціометричні контактні сенсори При пересуванні ковзного контакту в поступальному потенціометрі або повороту...
75420. Індуктивні безконтактні кінцеві сигналізатори 568 KB
  Котушка з відкритим, чашковим феромагнітним осердям створює високочастотне електромагнітне поле. Котушка є індуктивною частиною коливного контуру, який збуджується за допомогою частотного генератора з частотою близько
75421. Сенсори розтягу, сили, обертового моменту i тиску 585 KB
  Види виконання вимірювальних сіток фольгових тензометрів Для одночасного вимірювання в кількох напрямках служать спеціальні тензометри в яких вимірювальні сітки розміщені одна відносно іншої під кутом 120 або під кутом 45 до напрямку видовження рис.
75422. Сенсори прискорення. Сенсори температури 164 KB
  Сенсори температури. Сенсори температури Найважливішим різновидом давачів є давачі температури оскільки багато процесів у тому числі і в повсякденному житті регулюються температурою наприклад: регулювання опалення на підставі вимірювання температури теплоносія на вході і виході а також температури в приміщенні і зовнішньої температури; регулювання температури води в пральній машині; регулювання температури електропраски електроплитки духовки...
75423. Бінарні сенсори. Цифрові сенсори 480 KB
  Бінарні сенсори влаштовані як реле (перемикачі) або як аналогові сенсори з перемикачем порогового значення. Коли вхідна величина сенсора досягає порогу перемикання, бінарний вихідний сигнал змінює значення. Під час зміни вхідної величини у зворотному напрямі, по досягненню порогового значення...
75424. Інкрементальні сенсори положення. Кодові лінійки і диски абсолютних сенсорів 631 KB
  Інкременгальні сенсори переміщення оснащені лінійкою з рисковими поділками. Читання положення рисок здійснюється оптичними або магнітними методами. В сенсорах через які проходить світло використовуються скляні лінійки з рисками які поглинають світло і проміжками які пропускають світло шириною 4 мкм рис. Пристрої які зчитують це складаються з потужного джерела світла зчитувальної пластинки і електронної системи аналізу.
75425. Основи і методи регулювання. Основні поняття. Види регулювання 205.5 KB
  Види регулювання. Регулювання. Регулювання є дією яка полягає в такому впливі на поточно вимірювану регульовану величину щоб вона була подібною до заданої величини.