57525

Україна в період кризи радянської системи (1964-1985 рр.)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Навчальна: Продовжити формування хронологічної, просторової, логічної компетенцій в процесі узагальнення, систематизації та конкретизації подій, явищ та фактів з теми.

Украинкский

2014-04-13

143.5 KB

42 чел.

Загальноосвітня школа І-ІІІ ст. №1

Бердянського міського відділу освіти

Запорізької області

Методична розробка уроку

з теми

«Україна в період кризи радянської системи (1964-1985 рр.)»

для 11 класу

(профільний рівень)

Підготувала учитель історії

Красникова Ганна Семенівна

Вища категорія,

Учитель-методист

2012 р.

Мета уроку.

Навчальна:

  •  Продовжити формування хронологічної, просторової, логічної компетенцій  в процесі узагальнення,систематизації  та конкретизації  подій, явищ та фактів з теми.
  •  Удосконалення інформаційної та аксіологічної компетенцій в ході аналізу політичного, соціально-економічного  та духовного стану в УРСР  доби «застою» та дослідження різних видів джерел  
  •  Синтезувати особливості розвитку та надати історичну оцінку періоду кризи радянської системи в Україні.(Розвиток  аксіологічної, мовленнєвої компетенцій)

Розвиваюча: 

  •  Розвинути вміння працювати з усіма доступними джерелами знань, вміти самостійно добувати опрацьовувати та аналізувати інформацію за темою, робити висновки, порівнювати, узагальнювати,  критично оцінювати історичні факти та діяльність. (Інформаційна компетентність)
  •  Сприяти формуванню в учнів навичок спираючись на отримані знання, аргументувати та відстоювати власні погляди на ту чи іншу проблему. (Комунікативна компетентність)
  •  Формувати в учнів вміння співвідносити і взаємопов'язувати економічні, політичні та соціальні процеси  , застосовувати історичну термінологію та усвідомлювати її значення в різних умовах та ситуаціях.(компетентність продуктивної творчої праці).
  •  Продовжити  розвиток критичного мислення та  систему особистих цінностей старшокласників. (компетентність саморозвитку та самоосвіти)

Виховна: 

  •  Виховувати  в учнів почуття патріотизму, толерантність, критичне ставлення  до тоталітарної радянської антидемократичної системи та повагу до історичного минулого.
  •  Сприяти утверджуванню в свідомості учнів ідеалів демократії,   осмисленню ролі людини та своєї особистої ролі в історії Батьківщини.

Тип уроку. Урок узагальнення й систематизації знань.

Форма уроку. Урок-дослідження

1

Очікувані результати

  •  Аналізувати, класифікувати, порівнювати різні види історичних джерел.
  •  Вільно орієнтуватися в історичному просторі та часі, проводити хронологічні та просторові асоціації та паралелі.
  •  Визначати причини кризових явищ в радянському суспільстві
  •  Характеризувати процес загострення кризи радянської системи в період з середини 60-х до середини 80-х років
  •  Аналізувати соціальні, політичні, економічні процеси доби застою, їх, сутність та наслідки.
  •  Застосовувати історичну термінологію, знати її походження, пояснювати зміст термінів і понять та застосовувати їх в новій ситуації
  •  Оцінювати історичне значення періоду «застою», визначати негативні та позитивні риси в суспільно економічному та політичному житті.
  •  Прогнозувати вплив минулого на майбутнє, висловлювати та аргументувати власну точку зору.
  •  Проводити історичні асоціації, відчувати себе причасними до минулого, творцями майбутнього та головними діючими особами сучасності.

Обладнання. Презентація до уроку, презентаційні матеріли досліджень милих груп, електронний збірник завдань для роботи на уроці, міні-музей «Заповідник застою».

Основні поняття і терміни. Застій, радянська система, розвинутий соціалізм, керуюча роль КПРС, реформи Косигіна, етносоціальні процеси, рівень життя, номенклатура, дисидентський рух, УГС, русифікація, ідеологізація, соціалістичний реалізм.

2

Хід уроку.

І. Етап орієнтації, мотивації діяльності.

Діяльність учителя

№ слайду

Технології, методі та форми роботи

Діяльність учнів.

Компетентність,що формується

1)Повідомляє тему «Україна в період загострення кризи радянської системи.»

2)Пропонує учням визначити  місце та роль даної теми в  шкільному курсі історії та в загальноісторичному процесі.

3) Нагадує учням, що вони  на протязі уроку заповнюють  таблицю «Мої враження від уроку»

1

Метод «Мікрофон»

Евристична бесіда.

Висловлюють свої погляди на місце та роль даної теми в  шкільному курсі історії та в загальноісторичному процесі.

  •  Учні заповнюють таблицю

Мовленнєва,

аксіологічна.

+

-

! цікаво

3)  Повідомляє епіграф.

Римская империя
Времени упадка
Сохраняла видимость
Твердого порядка
Цезарь был на месте,
Соратники рядом,
Жизнь была прекрасна
Судя по докладам

  •  Пропонує учням асоціювати епіграф з сутністю теми.

2

Сінектика - спільна пошукова діяльність у вирішенні проблем з використанням домислів, сміливих гіпотез, "хибних ідей" та інтуїтивних рішень.

Визначають метафоричну сутність епіграфу та проводять аналогії з темою.

Мовленнєва, логічна, аксіологічна.

4) Учитель презентує малі групи та конкретизує їх завдання на уроці.(Групи-політологи, економісти, соціологи, культурологи, юристи, історики) та про-понує учням  висловити свою думку стосовно саме такого поділу.

«Мікрофон»,евристична бесіда.

  •  Пропонують та аргументують особистий погляд на саме такий поділ класу для роботи на уроці.

Аксіологічна, мовленнєва, логічна.

Малі (домашні) групи представляють найбільш затребувані і соціально значимі професії в сучасному суспільстві. Ці професії гуманітарної спрямованості. Крім того, при вступі на ці спеціальності, як правило обов'язковим є надання сертифікату з історії України.    3

ІІ. Етап цілепокладання.

Діяльність учителя

№ слайду

Технології, методі та форми роботи

Діяльність учнів.

Компетентність, що формується

1) Запитання класу:

1. З якою метою ми  вивчаємо цю тему?

2. Яке значення в житті кожного громадянина України мають знання історії своєї держави?

3. Як ви вважаєте, яка мета нашої роботи на уроці?

Фронтальна евристична бесіда.

«Мікрофон»

«Мозковий штурм».

Відповідають на запитання, висловлюють та аргументують власну точку зору.

Знання цієї теми необхідні для

  •   формування громадянської позиції,
  •  для оволодіння життєвим досвідом.
  •  Для розуміння історичного минулого, та для прогнозування майбутнього.

Аксіологічна, логічна, мовленнєва

2) Узагальнює відповіді учнів. Пояснює мету уроку та проміжні цілі.

3

Мета уроку.

  •  Узагальнити,систематизувати  та конкретизувати отримані знання, події, явища та факти з теми.
  •  Охарактеризувати  та проаналізувати за допомогою різних видів джерел політичний, соціально-економічний  та духовний стан в УРСР  доби «застою».
  •  Синтезувати особливості розвитку,  визначити позитивні та негативні риси  України в період кризи радянської системи.
  •  Надати історичну оцінку періоду кризи радянської системи в Україні.

Проміжні цілі уроку.

  •  Продовжити формувати вміння працювати з усіма доступними джерелами знань, вміти самостійно добувати,  опрацьовувати та аналізувати інформацію за темою, робити висновки, порівнювати, узагальнювати,  критично оцінювати історичні факти та явища.
  •  Вдосконалювати вміння застосовувати добуті знання в різних життєвих ситуаціях, орієнтуватися в сучасному світі, відстоювати власну точку зору.
  •  Розвивати навички  критичного мислення.

3) Учитель повідомляє зміст й очікувані результати діяльності.

  •  Повідомлення змісту роботи на уроці

  •  Учитель пропонує учням висловитися, стосовно результатів, які вони очікують від уроку.

4

План роботи на уроці.

1. Загальна характеристика періоду загострення кризи радянської системи. (Відтворення й корегування опорних знань, умінь, навичок)

2. Презентація результатів дослідження малих груп. (Узагальнення й систематизація понять, засвоєння         4  системних знань їхнє застосування в дослідженні)

1) Аналіз політичного становища УРСР в період «застою»

2) Аналіз економічного стану в Україні в  досліджуваний період.

3) Аналіз соціального розвитку в республіці.

4) Аналітичне дослідження розвитку в сфері культури.

5) Правова оцінка деяких аспектів положення УРСР у складі СРСР.

3. Підведення підсумків досліджень. Історична оцінка періоду "застою". Формулювання висновків. (Засвоєння провідних ідей, на основі широкої систематизації знань).

Евристична бесіда

Аксіологічна, логічна

5

Після цього уроку учні зможуть:

  •  Аналізувати, класифікувати, порівнювати різні види історичних джерел.
  •  Вільно орієнтуватися в історичному просторі та часі, проводити хронологічні та просторові асоціації та паралелі.
  •  Характеризувати процес загострення кризи радянської системи в період з середини 60-х - середині 80-х років
  •  Аналізувати соціальні, політичні, економічні процеси доби застою, їх, сутність та наслідки.
  •  Застосовувати історичну термінологію, знати ії походження, пояснювати зміст термінів і понять та застосовувати їх в новій ситуації
  •  Оцінювати історичне значення періоду «застою», визначати негативні та позитивні риси в суспільно економічному та політичному житті.
  •  Прогнозувати вплив минулого на майбутнє, висловлювати та аргументувати власну точку зору.
  •  Проводити історичні асоціації, відчувати себе причасними до минулого, творцями майбутнього та головними діючими особами сучасності.

5

ІІІ. Етап цілереалізації.

Діяльність учителя

№ слайду

Технології, методі та форми роботи

Діяльність учнів.

Компетентність, що формується

1. Загальна характеристика періоду загострення кризи радянської системи. (Відтворення й корегування опорних знань, умінь, навичок)

  1.  Складання асоціативної картки періоду.

Учитель пропонує класу відповісти на запитання, які конкретизують опорні знання з теми.

1. На якій території відбуваються досліджувані нами події?

2. Які хронологічні рамки періоду? Чому?

З. Якими визначними особами асоціюється у вас цей період. Чому?

4.Які ще історичні терміни можна застосувати до назви даного періоду? Чому?

5.Назвіть головні поняття, за допомогою яких можна охарактеризувати досліджуваний період.

6

Повторювальна бесіда,

Асоціативна бесіда

1)Учні відповідають  на запитання.

  1.  Територія - СРСР, УРСР

2.Період з 1964 до 1985 рр. (Усунення від лади М. С. Хрущова, прихід до влади Л.І. Брежнєва)

3.Видатні особи-Л. Брежнєв, В. Щербицький, В. Чорновол, В. Стус, Л. Лук’яненко.

4.Альтернативні назви періоду -«Застій», розвинутий соціалізм.

5.Термінологічна характеристика: радянська система, керуюча роль КПРС, реформи Косигіна, етносоціальні процеси, рівень життя, номенклатура, дисидентський рух, русифікація, ідеологізація, соціалістичний реалізм.

Просторова, хронологічна, логічна.

2) Установіть хронологічну послідовність подій.

А. Призначення В. Щербицького на посаду першого секретаря ЦККПУ

Б. Призначення Л. Брежнєва генеральним секретарем ЦККПРС

В. Проведення «косигінської» економічної реформи.

Г. Прийняття нової Конституції УРСР.

Збірник завдань для роботи на уроці

Виконання тестового завдання

2) Виконують тестове завдання та аргументують відповіді.

А

Б

В

Г

1

Х

2

Х

3

Х

4

Х

Хронологічна, логічна

6

3) Які явища та процеси характерні для УРСР у другій половині 60-х - першій половині 80-х років?

1. Надання права союзним республікам самостійно розв'язувати питання внутрішньої політики.

2. Посилення утисків та репресій щодо інакодумців.

3. Юридичне оформлення монополії КПРС на політичну владу.

4. Відмова від директивного планування економіки країни.

5. Офіційна заборона використання української мови в державних установах.

А) 1,3  Б) 2, З В) 2,5  Г)  3,4

Збірник завдань для роботи на уроці

Виконання тестового завдання

3) Виконують тестове завдання та аргументують відповіді.

Відповідь Б.

Хронологічна

Логічна

4)Історичні асоціації

Учитель пропонує учням з набору фотографій, відібрати ті, які відповідають зазначеному періоду.

  1.  Політичні діячі
    1.  Фотографії з життя суспільства
      1.  Плакати.

Збірник завдань для роботи на уроці

Наочні асоціації,

«Занурення в епоху»

4) Учні виконують завдання та аргументують свій вибір.

Логічна, інформаційна

2. Презентація результатів дослідження малих груп. (Узагальнення й систематизація понять, засвоєння системних знань їхнє застосування в дослідженні)

Учитель надає слово представникам малих груп для презентації результатів досліджень.

Виступи малих груп

Учнівські презентації

1)Виступ групи «політологів»

Аналіз політичного становища УРСР в період «застою».

2) Виступ групи «економістів»

Аналіз економічного стану в Україні в  досліджуваний період

3) Виступ групи «соціологів»

Аналіз соціального розвитку в республіці.

  •  Учитель пропонує класу проаналізувати документ, з книги для домогосподарок «Хімія в побуті»

4) Виступ групи «культурологів»

Аналітичне дослідження розвитку в сфері культури.

5) Виступ групи «юристів».

Правова оцінка деяких аспектів положення УРСР у складі СРСР

7

Інформаційна, аксіологічна, логічна, мовленнєва

ІV. Етап рефлексійно-оцінюючий.

Діяльність учителя

№ слайду

Технології, методі та форми роботи

Діяльність учнів.

Компетентність, що формується

1)Учитель запрошує групу «істориків» узагальнити думки однокласників, презентувати результати власного дослідження.

Презентація дослідження

1)Виступ групи «істориків» 

Історична оцінка періоду "застою". формулювання висновків.

Аксіологічна

Інформаційна

  •  Учитель підбиває підсумки роботи малих груп.
  1.  Яке з досліджень було найбільш пізнавальним та цікавим?

Аналітично-узагальнююча бесіда з класом.

  •  Учні відповідають на запитання, аргументуючи свої думки, стосовно презентацій.

аксіологічна, логічна

2)Учитель пропонує висловити свою точку зору, відносно того, хто є винуватцем кризи в Радянському Союзі.

Вправа «Хто винуватий?»

2)Учні висловлюють свої думки та доходять висновку, що винуватих не було, тому, що головним винуватцем була сама радянська система, не здатна до реформування та приречена на кризу та самознищення.

Аксіологічна, мовленнєва

3) Заключне слово вчителя

7

Історична алегорія

3) Учні висловлюють своє враження від віршу В. Симоненка та пропонують своє бачення історичної алегорії.

Аксіологічна, мовленнєва, комунікативна

МОНАРХИ

Диктатори, королі, імператори,
Мліючи в димі хвальби,
Роззявляли пащі, мов кратери і гукали:
— Ми — символ доби.
— Хто не з нами, той против Бога.
— Хто не з нами, той проти всіх.—

І сипались лаври убогі
До куцих кривавих ніг.
Нікчемна, продажна челядь,
Банда кривляк для втіх,
Щоб мати що повечерять,
Годувала холуйством їх.

Ідоли обслинені, обціловані
Ішли величаві в своїй ході.
А поруч вставали некороновані
Корифеї і справжні вожді.
Вставали Коперники і Джорджоне,
Шевченко підводив могутнє чоло,

І біля вічного їхнього трону
Лакузи жодного не було.
Бо щире, високе небо
Не підмалюєш квачем,
Бо величі справжній не треба
Спиратись на плечі нікчем.

В.А. Симоненко

8

4)Учитель задає класу ще одне традиційне питання «Що робити?»

Вправа «Що робити?»

4) Учні приходять до висновку, що кожна людина повинна робити, все від себе залежне, щоб не дозволяти системі та вождям руйнувати особистість та нав’язувати народу утопічні ідеї та тоталітарний режим.

Саморозвитку та самоосвіти, комунікативна

5)«Власне рефлексія»

Вчитель пропонує оголосити результати заповнення таблиці «+,-,! цікаво»

Метод «Плюс, мінус, цікаво»

5)  «Плюс»- Сюди записується все, що сподобалось на уроці: інформація і форми роботи, які викликали позитивні емоції, корисність тощо

«Мінус»- Сюди записується все, що не сподобалось, наприклад, здалося нудним, викликало неприйняття, залишилось незрозумілим

«Цікаво»- Сюди записуються цікаві факти, про які дізнались, запитання, що з'явились, роздуми тощо

Саморозвитку та самоосвіти

6)Учитель підбиває загальні підсумки уроку.

Нагадує учням, що урок був проведений по технології «критичного мислення». Критично мислити необхідно кожної людині, для усвідомлення себе в світі та світ навколо себе.

7)Цінування й оцінювання діяльності учнів на уроці

7)Учні проводять само оцінювання за такими критеріями. (по 2 бали)

  1.  Я можу  проаналізувати історичні явища, процеси та факти та надати їм власну оцінку.
    1.  Я вмію комбінувати, поєднувати елементи  з різних джерел та синтезувати висновки.
      1.  Я вмію планувати, проектувати свою діяльність
      2.  Я вмію генерувати ідеї
      3.  Я вмію узагальнювати та робити висновки
      4.  Я вільно володію історичними поняттями та можу вільно застосовувати їх  в нової ситуації

Саморозвитку та самоосвіти

8) Повідомлення домашнього завдання

  •  Історичній твір «Період кризи радянської системи. За крок до незалежності» (IV)
  •  ст. 191, завдання №2.(ІІІ)
  •  ст. 189, тестові завдання.(ІІ)
  •  Повторити термінологію з теми (І)

9


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

26804. Одномерная оптимизация 79 KB
  Система должна предусматривать режимы ведения системного каталога отражающего перечень областей знаний по которым имеются книги в библиотеке. Каждая книга хранящаяся в библиотеке характеризуется следующими параметрами: уникальный шифр; название; фамилии авторов могут отсутствовать; место издания город; издательство; год издания; количество страниц; стоимость книги; количество экземпляров книги в библиотеке. Книги могут иметь одинаковые названия но они различаются по своему уникальному шифру ISBN. Читатель не должен одновременно...
26805. Многомерные задачи оптимизации 142.5 KB
  Многие идеи хорошо иллюстрируются на двумерной задаче, но становятся и труднообъяснимыми, и малоэффективными при повышении размерности. Для двумерных задач понятны алгоритмы наискорейшего спуска и движения по градиенту
26806. Линейное программирование. Рассмотрим основные понятия, характеризующие строение и функционирование систем 101 KB
  Для организационных систем и ИС удобно в определении системы учитывать цели и планы внешние и внутренние ресурсы исполнителей непосредственно процесс помехи контроль управление и эффект. Интегративное свойство системы обеспечивает ее целостность качественно новое образование по сравнению с составляющими ее частями. Под элементом принято понимать простейшую неделимую часть системы. Это часть системы обладающая внутренней структурой.
26807. Методы отделения корней уравнения 81 KB
  Если уравнение y = fx получено из практических инженерных нужд а не является выдумкой ради того чтобы подловить студента то составитель уравнения наверное знает приблизительно в каком интервале [a b] лежит корень и имеет основания думать что корень в этом интервале один. В тот момент когда окажется fаifbi 0 можно считать что корень отделён. А если в какойто точке в процессе этих вычислений fx окажется равной нулю то это значит что вам повезло и вы уже наткнулись на корень Методы отделения корней уравнения. Во многих...
26808. Уточнение корней уравнения. Метод деления отрезка пополам, метод секущих 115 KB
  В общем случае типовые программные компоненты ИС включают: диалоговый вводвывод логику диалога прикладную логику обработки данных логику управления данными операции с файлами и или БД. развитие сетевых технологий и систем передачи данных; 4. Основными из этих принципов являются следующие: принцип абстрагирования заключается в выделении существенных аспектов системы и отвлечения от несущественных; принцип непротиворечивости заключается в обоснованности и согласованности элементов; принцип структурирования данных ...
26809. Уточнение корней уравнения. Методы касательных (Ньютона) 160.5 KB
  Для групповых и корпоративных ИС существенно повышаются требования к надежности функционирования и сохранности данных. Эти свойства обеспечиваются поддержкой целостности данных ссылок и транзакций в серверах БД. Классификация по сфере применения Системы обработки транзакций по оперативности обработки данных делятся на пакетные ИС и оперативные ИС. Системы поддержки принятия решений представляют собой тип ИС в которых с помощью довольно сложных запросов производится отбор и анализ данных в различных разрезах: временных географических и по др.
26810. Аппроксимация функций. Основные задачи протокола IP 159 KB
  Архитектура файлсервер имеет существенный недостаток: при выполнении некоторых запросов к БД клиенту могут передаваться большие объемы данных что загружает сеть и приводит к непредсказуемости времени реакции. средний уровень представляет собой сервер приложений на котором выполняется прикладная логика BL и с которого логика обработки данных DL вызывает операции с БД DS; верхний уровень представляет собой специализированный сервер БД выделенный для услуг обработки данных DS и файловых операций FS без риска использования хранимых...
26811. Квадратичная аппроксимация (МНК). Методология IDEF 1 80.5 KB
  Нужно найти уравнение либо прямой линии либо кривой второй степени параболы либо еще более высокой степени полином алгебраический многочлен который лучше всего передавал бы на чертеже наиболее характерные свойства расположения заданных экспериментальных точек. Управление маркетингом подразумевает сбор и анализ данных о фирмахконкурентах их продукции и ценовой политике а также моделирование параметров внешнего окружения для определения оптимального уровня цен прогнозирования прибыли и планирования рекламных кампаний.Методология IDEF...
26812. Системный подход, системные исследования и системный анализ 21.87 KB
  Системный подход системные исследования и системный анализ Для анализа сложных объектов и процессов применяются системный подход системные исследования и системный анализ. Системный подход к исследованиям предполагает необходимость исследования объекта с разных сторон комплексно в отличие от ранее принятого разделения исследований на физические химические и другие. Однако заимствованные при таком подходе понятия теории систем вводились не строго не исследовался вопрос каким классом систем лучше отобразить объект какие свойства и...