57529

Письменники англомовних країн. Книги в нашому житті

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Розвиток навичок аудіювання з метою вилучення інформації з прослуханого тексту; активізація вживання граматичних структур Past Indefinite Passive в усному мовленні; Виховувати в учнів почуття любові та інтерес до книги. Розширювати літературний кругозір учнів.

Украинкский

2014-05-12

54 KB

0 чел.

ТЕМА УРОКУ: Письменники англомовних країн. Книги в нашому

житті.

МЕТА УРОКУ: 1.Розвиток навичок монологічного висловлювання з

даної теми;

розвиток навичок аудіювання з метою вилучення інформації з прослуханого тексту; активізація вживання граматичних

структур Past Indefinite Passive в усному мовленні; 2.Виховувати в учнів почуття любові та інтерес до

книги. Розширювати літературний кругозір учнів. 3. Розвивати пам'ять та увагу учнів.

ОБЛАДНАННЯ УРОКУ:

  1.  книги англомовних письменників( виставка-ярмарок);
  2.  індивідуальні картки на аудіювання;
  3.  розрізна «мозаїка»-речення;
  4.  аудіо запис « Oscar Wilde»

ТИП УРОКУ: комбінований


ХІД УРОКУ:

І.Оргмомент. Повідомлення теми та мети уроку.

II. Введення в мовне середовище. Мовленнєва зарядка-полілог

«Books in Our Life»:

PI - What do books mean in your life?

P2 - What do you feel reading a book?

P3 - Books are our friends.

P4 - Reading a book, you always become a part of adventure.

P5 - Reading a book, you are not lonely.

P6 - Reading a book, you can visit a far away country.

Р7 - Reading a book, you can travel into space and learn the secrets of underwater life.

P8 - Reading a book, you can travel into the past with the main characters of historic novels.

P9 - Reading a book, you can become a witness of great inventions.

P10 - Reading a book, you can also have fun with people who live in comic books.

III. Ігровий момент"Ciphers"( шифровки) - групова робота.

T - You have learn a lot about English writers: you know their biographies, their books, poems.

Just now you will get some 'ciphers" where the names of the famous writers are written. But the words and the letters in them are mish-mashed. You will write the proper names in the blackboard and in your copybooks:

So group № 1, №2, №3, №4. (The names of the writers are:

  1.  George Gordon Byron
  2.  William Shakespeare
  3.  Rudyard Kipling
  4.  Robert Burns).

IV. Перевірка домашнього завдання - повідомлення нових фактів із життя та творчості письменників: «А Sensation for You» (робота в парах «доповідач-перекладач»).

Pair 1. William Shakespeare

In 1582 William Shakespeare married. In his family there were three children: the eldest daughter and two twins: a boy and a girl. But he left the family and went to London.

He was afraid of poor life. Later on he became the owner of the theatre. He spent all his money on buying houses and lend. That's why he was a rich man in his old age.

Pair 2. George Gordon Byron

He studied in the private college in Harrow. Byron was lamed from his birth. But in spite of this hi was the best fencer and the best shot of England. And he was a wonderful boxer, rider and swimmer.

Pair 3. Rudyard Kipling

Rudyard Kipling was born in India. He spent his first six years there.

The boy lived in the comfortable house with the garden. He was surrounded by the love of his relatives and the Indian servants. Rudyard felt himself like the prince from the tale.

Wonderful nature of India, traditions of Indian people became part of his happy childhood. Little Rudyard spoke the language of Hindi first which his servant spoke to him.

Pair 4. Robert Burns

Robert Burns was a son of poor farmer. He knew how to grow wheat. He worked on the land himself. Sometimes his poems were born in the fields.

One of his relatives, the grandmother knew a lot of legends, folksongs and tales about fairies, wizards, witches. And she told him everything. So Robert was fond folklore from his childhood.

У.«Мозаїка» Групова робота. Складання розрізаних речень за змістом біографій вивчених письменників).

Т - Now your task will concern the biographies of the English-speaking

writers again. And you are to make up a sentence from the mosaic

cards-parts of sentences.

Розрізні «речення-мозаїка». Group 1. Rudyard Kipling was the first Englishman who was awarded the Nobel prize.

Group 2. The first work of William Shakespeare was to look after the horses of rich people who came to the theatre.

Group 3. Robert Burns was poor himself and his understood the life of poor people.

Group 4. George Gordon Byron spent his early childhood in the small town of Aberdeen.

Group 5. Later on William Shakespeare had to go to London because his father became poor.

VI. Аудіювання автентичного тексту «Portrait of Dorian Grey» by Oscar Wilde виконання завдань-тестів за прослуханим текстом; самоперевірка за ключами-відповідями. Текст для аудіювання взято із підручника «Opportunities» (blue book) видавництво «Oxford University Press».

Учні отримують картки з тестовими завданнями:

1. Basil Hey wood was:

  1.  a successful doctor;
  2.  a successful artist;
  3.  a successful teacher.

2. Basil Heywood had nearly finished the portrait:

  1.  of a very handsome young man called Dorian Grey;
  2.  of a very pretty actress Civil;
  3.  of his old father.

3. Lord Henry saw the picture and he wanted:

  1.  to buy the picture;
  2.  to show the picture in the gallery;
  3.  to meet the young man Dorian Grey.

4. Lord Henry and Dorian Grey met:

  1.  in the London park;
  2.  at the museum;
  3.  at the Basil's house.

5. Lord Henry said to Dorian:

  1.  " Time is your enemy";
  2.  " You are very handsome";
  3.  "Youth is not so important".

6. Dorian was beginning to fall in love:

  1.  with the famous actress;
  2.  with his own picture;
  3.  with the young women

Відповіді-ключі: 1.в 4.c

2.a 5.a З.с 6

Рольова гра- інтерв'ю «Exit-роll» Питання інтерв'ю:

  1.  What do you to read (books, newspapers, magazines)?
  2.  Do you like to read historic books, comic books, science fiction, adventure stories, love stories?

Інтерв'ю проводиться в режимі Р1-^С1 Р2^С1

Підбиття підсумків, заповнення таблиці та її коментар.

№ За/п

ILL учня

books

newspapers

magazines

historic books

comic books

science fiction

adventure stories

love stories

1. 2. 3.

Білий Бенчак

+

+

+

+

+

Всього

5

5

8

2

4

7

8

2

VIII. Ділова гра «Book's Fair» («Книжковий ярмарок»). Виступи- повідомлення рекламних агентів. Т - Today we'll try to visit the Book's Fair. Look at this exhibition of books. There are so many of them. And sometimes it's really difficult to choose a good books. Today some publishing houses sent their agents to the book's fair. They will tell you about their books.

Advertisement of agent No 1.

  1.  The title of the book is "Jane Eyre".
  2.  The author of the novel is Charlotte Bronte.

The book was firstly published in 1848 but it is still very popular nowadays.

The novel tells us about a difficult life story of young woman her studies, her work and love.

The modern copy of this book was published by Kharkiv publishing house.

  1.  And the price is not very expensive - 20 gryvnas.
  2.  Welcome to our publishing house.

Свої видавництва представляють інші рекламні агенти, демонструючи та рекламуючи книги англомовних письменників:

Артура Конан Дойля, Джоан Роулінг, Алана Олександра Мілна, Оскара Уайльда, Роберта Льюіса Стівенсона, Даніеля Дефо. Присутні глядачі вибирають рекламну продукцію, голосують за ту чи іншу книгу. Перемагає той рекламний агент, який отримав найбільшу кількість заявок на свою рекламу.

IX. Підбиття підсумків. Виставлення оцінок. Коментар домашнього завдання. Домашнє завдання: скласти власну рекламу книги за ключовими словами.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

38893. Система вознаграждения за труд, применяемая на предприятии 129.5 KB
  Тарифная система оплаты труда: сущность элементы область применения. Место оплаты труда в системе вознаграждения денежная форма вознаграждения персонала связь вознаграждения и мотивации. Через оплату труда осуществляется контроль за мерой труда и потребления. Правильная организация труда и его оплаты составляет важное условие повышения эффективности труда трудовой дисциплины и точного определения заработка работника.
38895. МЕТОДИЧЕСКИЕ РЕКОМЕНДАЦИИ ПО ВЫПОЛНЕНИЮ ДИПЛОМНЫХ РАБОТ 469 KB
  Присяжнюк В методических рекомендациях раскрываются цели и задачи дипломной работы определяются обязанности студентов и научных руководителей определяется порядок ее выполнения описываются требования к содержанию и оформлению. Методические указания предназначены в помощь студентам специальности при выполнении дипломной работы а также преподавателям техникума. Цели и задачи выпускной квалификационной дипломной работы. Требования к структуре и содержанию выпускной квалификационной дипломной работы.
38897. ПУТИ ПОВЫШЕНИЯ ПРОДУКТИВНОСТИ ОТРАСЛИ КОРМОПРОИЗВОДСТВА В СПК «КАТП «ДЖАНКОЙ» ДЖАНКОЙСКОГО РАЙОНА АР КРЫМ 350.5 KB
  Одной из основных проблем животноводства остается производство кормов. При этом их продуктивность снизилась: надой на 1 фуражную корову упал с 3720 до 2847 кг молока то есть его производство уменьшилось более чем в 38 раза Для поднятия животноводства хозяйства необходимо совершенствовать систему кормопроизводства СПК КАТП Джанкой обратив внимание на поиск путей удешевления кормов так как именно их высокая себестоимость делает очень дорогой продукцию животноводства хозяйства и в конечном счете убыточной. Одной из основных причин...
38898. Освещение ЛГБТ-проблематики в современном Рунете 355 KB
  ДИПЛОМНАЯ РАБОТА на тему Освещение ЛГБТ проблематики в современном Рунете. ЛГБТ проблематика как одно из тематических направлений современных СМИ. Актуальность ЛГБТ проблематике в современном социуме 1. Правовые и профессионально-этические проблемы в освещении ЛГБТ проблематики.
38899. Специфика работы с ЛГБТ-проблематикой в рунете 334.5 KB
  Журналистика ДИПЛОМНАЯ РАБОТА на тему Специфика работы с ЛГБТпроблематикой в рунете. ЛГБТпроблематика как одно из тематических направлений современных СМИ. Обоснованность обращения к ЛГБТпроблематике в журналистском и публицистическом научном дискурсе. Правовая и профессиональноэтическая проблемы освещения ЛГБТпроблематики в СМИ.
38900. Міжпроцесна взаємодія в локальній обчислювальній мережі 364 KB
  Переваги використання локальних обчислювальної мережі. Визначення локальної обчислювальної мережі5 1. Модульна структура локальної мережі. Протокол Internet забезпечує при необхідності також фрагментацію і збір датаграм для передачі даних через мережі з малим розміром пакетів.
38901. УРОКИ-ЭКСКУРСИИ ПО МАТЕМАТИКЕ КАК СРЕДСТВО ФОРМИРОВАНИЯ ПОЗНАВАТЕЛЬНОГО ИНТЕРЕСА МЛАДШИХ ШКОЛЬНИКОВ 560 KB
  Информатика УРОКИ-ЭКСКУРСИИ ПО МАТЕМАТИКЕ КАК СРЕДСТВО ФОРМИРОВАНИЯ ПОЗНАВАТЕЛЬНОГО ИНТЕРЕСА МЛАДШИХ ШКОЛЬНИКОВ ВЫПУСКНАЯ КВАЛИФИКАЦИОННАЯ РАБОТА Студент Пахтаев Александр Остапович гр. Теоретические основы формирования познавательного интереса младших школьников 1. Особенности познавательного интереса младших школьников 10 1. Роль и значение нестандартных уроков по математике в формировании познавательного интереса младших школьников 25 1.